فرقه چینی که 'ارواح خبیث' را می‌کشد

خواهر وانگ جیان نان، که به این فرقه پیوسته است، سال گذشته پدر خود را کشت و گفت که او یک 'روح خبیث' بوده است

کری گریسی

بی بی سی ، چین

 

جلسه دادگاه یکی از بدنام ترین جنایات سال‌های اخیر در چین اخیرا برگزار شد.

در ماه مه امسال، اعضای یک فرقه غیرقانونی، زنی را در یک رستوران تا حد مرگ کتک زدند. تنها جرم او این بود که شماره تلفن خود را به آن‌ها نداده بود.

این فرقه 'کلیسای خداوند قادر' نام داشته و ادعا می‌کند که میلیون‌ها پیرو دارد.

یک بعد از ظهر عادی در شهر کوچکی در شرق چین بود که خانواده‌ای شش نفره جهت عضوگیری برای این فرقه مسیحی وارد رستوران مک دونالد شدند.

آن‌ها بین میزها راه می‌رفتند و شماره تلفن مردم را می‌گرفتند، تا اینکه هنگامی که یکی از مشتری‌ها شماره خود را به آن‌ها نداد و آن‌ها او را تا حد مرگ کتک زدند. آن‌ها با فریاد به مشتریان دیگر می‌گفتند که به آن‌ها نزدیک نشوند، وگرنه سرنوشتی مشابه پیدا خواهند کرد.قتل در یک رستوران مک دونالد در شهری به نام ژائو یوآن در استان شاندونگ اتفاق افتاد


این قتل وحشیانه توسط دوربین های مداربسته و تلفن‌های همراه ضبط شد.

چین از این جنایت شوکه شد. این افراد که حاضر بودند بخاطر یک شماره تلفن آدم بکشند چه کسانی بودند؟

ژانگ لیدونگ، یکی از قاتلین، در مصاحبه‌ای که بعداً در زندان کرد نشانی از ترس یا پشیمانی نشان نداد.

او گفت: "او را با تمام قدرتم کتک زدم و زیر پایم له کردم. او یک روح خبیث بود. باید او را نابود می‌کردیم."


مبارزه با 'اژدهای بزرگ قرمز'ضرب و شتم قربانی، توسط تلفن‌های همراه مشتریان وحشت زده رستوران ثبت شد


نمود عمومی 'کلیسای خداوند قادر' وب سایتی است که پر از اشعار شاد و خطابه های مذهبی است. اعتقاد اصلی این فرقه این است که خدا به صورت زنی چینی به زمین بازگشته تا آخرالزمان را برپا کند.

تنها کسی که ادعای ارتباط مستقیم با این خدا را دارد یک معلم سابق فیزیک به نام ژائو ویشان است، که این فرقه را ۲۵ سال پیش تاسیس کرد و از آن زمان تا کنون به ایالات متحده پناه برده است.

هیچ‌کس نمی‌داند او دقیقاً کجا است، ولی بسیاری از پیام‌های خصمانه خطاب به دولت چین در این وب سایت، علاوه بر زبان چینی، به انگلیسی هم منتشر شده‌اند.

در این وب سایت گفته شده: "از زمان روی کار آمدن حزب کمونیست در سال ۱۹۴۹، اعتقادات دینی در چین توسط حزب کمونیست – اژدهای قرمز – تحت سرکوب و پیگرد شدید بوده است."

البته این درست است که تا اواخر دهه ۱۹۷۰، همه ادیان در چین کمونیست تحت پیگرد قرار داشتند. حتی همین حالا نیز عقاید مذهبی باید از چارچوب خاصی پیروی کنند.

میلیون‌ها چینی مسیحی ارتدوکس وجود دارند که مناسک دینی خود را مخفیانه و در کلیساهای "خانگی" برگزار می‌کنند تا از مداخله دولت در امان باشند.ژانگ لیدونگ، از اعضای فرقه، در مصاحبه خود ابراز پشیمانی نکرد


ولی در وب سایت 'کلیسای خداوند قادر' در کنار اعتراض به سرکوب کمونیستی، به قتل ها، چاقوکشی ها و شورش هایی که اعضای این فرقه به آن متهم شده‌اند اشاره‌ای نشده است.

در عوض این وب سایت ادعا می‌کند که این فرقه میلیون‌ها پیرو دارد که حدود ۴۰۰ هزار نفر از آن‌ها تنها در سه سال گذشته بازداشت شده‌اند.

بر اساس گفته‌های اعضای این حزب در وب سایت آن، مقاومت در برابر حزب کمونیست، "اژدهای بزرگ قرمز"، یکی از امتحان های اصلی الهی برای دستیابی به رستگاری است.

یکی از این افراد گفته: "حتی اگر مرا تا حد مرگ کتک بزنند، روحم همچنان در دستان خداوند است. کلام خداوند اعتقاد مرا محکم ساخته... هرگز تسلیم شیطان نخواهم شد."

با این حال کسانی که نزدیکانشان قربانی این فرقه شده‌اند تصویر دیگری از آن ترسیم می‌کنند.

بیشتر آن‌ها، بخاطر ترس از خشم این فرقه، نمی‌خواهند هویت خود را افشا کنند. ما با مردی صحبت کردیم که مخفیانه به این فرقه نفوذ کرد تا همسر و پدر همسرش را از دست آن‌ها نجات دهد. 

اظهارات اعضای فرقه در وب سایت آن – از جمله اعلام بیعت با فرقه و مخالفت با حزب کمونیست


او می‌گفت: "این فرقه ضد خانواده، ضد انسان و ضد دولت است. آن‌ها مدام به اعضای خود یاد می‌دهند که چگونه به همسران خود دروغ بگویند. آن‌ها روابط خانوادگی خود را دور می ریزند و یکدیگر را نیز تشویق می‌کنند که چنین کنند."

"هر کس در نفی خانواده خود مصمم تر باشد جایگاه بالاتری در این فرقه پیدا می‌کند. آن‌ها افراد مهربان را جذب خود می‌کنند و افراد دیوانه و افراطی تحویل می‌دهند."

ما از طریق وب سایت‌های حمایتی خانواده‌ها، با قربانیان زیادی آشنا شدیم و از وجود ساختار شبکه ای تیره و تاری مطلع شدیم که اسامی مستعار و هویت‌های جعلی اعضا در آن، امکان ردیابی اعضای خانواده‌ها را ناممکن می‌کند.

ما به تصویری از مبلغان این فرقه دست یافتیم که نشان می‌داد آن‌ها کار خود را با حمایت شروع می‌کنند و به تهدید و ارعاب می‌رسند، اعضای جدید را متقاعد می‌کنند که برای رسیدن به رستگاری باید پول پرداخت کنند و گاهی نیز به آدم ربایی روی می‌آورند.


'فرقه‌ها و الحاد'این فرقه فیلمی تهیه کرده که در آن به اعضای خود نشان می‌دهد که در صورت دستگیر شدن چه اتفاقی برایشان می‌افتد


بیرون یک کلیسای دولتی در محله دانشگاهی پکن، تابلوهای سیاه بزرگی قرار دارند که به اعضای کلیسا درباره مبلغان فرقه ها هشدار می‌دهند.

در زمانه ای که به عقیده بسیاری، حزب کمونیست دیگر قادر به ارائه حس همبستگی و اشتراک ارزشی در چین نیست، مسیحیت این وظیفه را بر عهده گرفته است.

ولی این فرقه جامعه‌ای با همبستگی حتی بیشتر و مسیری مستقیم به سوی رستگاری را وعده می‌دهد. مبلغان آن در شناسایی افراد در شرایط آسیب‌پذیر تخصص دارند: زمانی که یکی از اعضای خانواده شدیداً بیمار است، یک ازدواج شکست‌خورده است یا کسی شغل خود را از دست داده است.

در حال حاضر کلیسای مورد حمایت دولت، روز به روز مسیحیان بیشتری را به کلیساهای زیرزمینی واگذار می‌کند.

فرقه ها به شکلی فعال تر عضوگیری می‌کنند و به گفته کشیش وو وِی کینگ، حفظ پیروان کلیسا برای او کار مشکلی شده است.

او می‌گوید: "من شدیداً معتقدم که در ۱۰ سال آینده، بزرگترین چالش در برابر رشد کلیسا از سوی همین فرقه ها و عقاید کفرآمیز خواهد بود."

"این فرقه های ملحد همیشه این فرصت را خواهند داشت که افرادی را جذب کنند، قلب آن‌ها را تسخیر کنند و از ما جدایشان کنند."

در قبرستانی در بالای یک تپه در شرق چین، وانگ جیان نان مسیر خود را به دقت در میان سنگ قبرها پیدا می‌کند.

مادر و خواهر او تقریباً ۲۰ سال پیش قربانی این فرقه شدند، ولی او حالا پدر خود را نیز از دست داده است.

در اول اکتبر سال گذشته، اندکی پیش از حادثه قتل در رستوران مک دونالد، خواهر او پدرش را تا حد مرگ کتک زد. او نیز، مانند قاتلان مک دونالد، قربانی خود را روح خبیثی می‌دانست که باید نابود می‌شد.

او سپس خود با به پلیس معرفی کرد و حالا در کنار قاتلان مک دونالد در بازداشت به سر می‌برد.آقای وانگ می‌خواهد مادرش این فرقه را ترک کند و دوباره 'یک آدم عادی بشود' 


آقای وانگ می‌گوید: "خواهر من مرتکب جنایت شده و باید مجازات شود. ولی من فقط می‌خواهم مادرم ببیند که این فرقه چه بلایی بر سر خانواده اش آورده است."

"می خواهم او این فرقه را ترک کند و دوباره یک آدم عادی بشود. این بزرگترین آرزوی من است."

از زمان جنایت مک دونالد، خشم عمومی مقامات را وادار کرده که فشارها بر 'کلیسای خداوند قادر' را افزایش دهند.

در هفته‌های اخیر تقریباً هر روز شاهد موجی از دستگیری ها بوده است.

ولی تا اینجای کار این فرقه تنها به افراد و خانواده‌ها ضربه زده است. با وجود ادعای مخالفت با حزب کمونیست، این فرقه تا کنون تهدید سیاسی معناداری بوجود نیاورده است.

در چین، تهدیدآمیز بودن برای حزب – و نه مردم – است که باعث سرکوب می‌شود.

+12
رأی دهید
-5

humans win - فرایبورگ - سویسس
مردم نادان . یه نمونش اینجا دیدم در سوییس . کلیسای ایرانی . مردم رو مسیحی می کنن در عوض از یه کلیسای دیگه پول میگیرن بابت هر کس حدودا 2500 دلار . یکی هم از یکی دیگه بی ایمان تر و بی خدا تر . جالبش اینه که نصف ایحیل رو هم قبول ندارن . اسم خودشون رو گذاشتن فرای کریستین .
دوشنبه 10 شهريور 1393 - 09:46
dara20 - تهران - ايران
این ادیان و مذاهب جانبی آنها منشأ اصلی‌ تمامی جنایت و کثافتکاری‌ها و مفاسد در جهان است. افراد تهی، وااا مانده، بدون اعتماد بنفس، روان پریش ها، طرد شدگان، آنهایی که خبیث هستند و روحی پلید دارند و در یک کلام جانوران انسان نما و احمق‌ها به سمت دین میروند.
دوشنبه 10 شهريور 1393 - 11:19
arsham 667 - کپنهاک - دانمارک
یعنی‌ هرچی‌ دولت کثیف کمونیستی چین راجع به اینا گفتارو مو به مو منتشر کردی آورین آورین
دوشنبه 10 شهريور 1393 - 12:58
mlowes - واشنگتن - آمریکا
دین و باور به خدا از هر شکل و شمایلی، باید جزو بیماری‌های روانی‌ طبقه بندی بشود، و روزی چنین خواهد شد. همچنان که تا همین ۲۰ سال پیش، هم جنس گرایی رو، به اشتباه، بیماری می‌خواندند و الان از دسته بیماری‌های روانی‌ در آمده. فقط یک سری آدم‌های روانپریش میتونند به چرندیاتی همچون خدا اعتقاد داشته باشند.
دوشنبه 10 شهريور 1393 - 16:33
mlowes - واشنگتن - آمریکا
دین و باور به خدا از هر شکل و شمایلی، باید جزو بیماری‌های روانی‌ طبقه بندی بشود، و روزی چنین خواهد شد. همچنان که تا همین ۲۰ سال پیش، هم جنس گرایی رو، به اشتباه، بیماری می‌خواندند و الان از دسته بیماری‌های روانی‌ در آمده. فقط یک سری آدم‌های روانپریش میتونند به چرندیاتی همچون خدا اعتقاد داشته باشند.
دوشنبه 10 شهريور 1393 - 16:33
اینترنت ندیده - کرمان - ایران
شرقیها تعطیلند.
‌چهارشنبه 12 شهريور 1393 - 11:36
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.