فتوای آیت‌الله وحیدخراسانی درباره ریش پروفسوری

آیت‌الله  وحید خراسانی مرجع تقلید شیعه در قم در پاسخ به استفتایی نظر خود در خصوص تراشیدن ریش تمام صورت و گرفتن اجرت بابت آن را بیان کرد.

به گزارش خبرگزاری حوزه، متن استفتا و پاسخ این مرجع تقلید به شرح زیر است:

سوال: تراشیدن ریش تمام صورت چه حکمی دارد و آیا می‌توانیم ریش پروفسوری بگذاریم، یعنی ریش چانه را نزده و ریش قسمت‌های دیگر را بتراشیم؟

پاسخ: بنا بر احتیاط واجب تراشیدن ریش چانه یا قسمتی از آن جایز نیست و اگر به مقداری ریش بگذارد که عرفا صدق کند ریش دارد کافی است و ریش پروفسوری در صورتی که عرفا صدق کند که ریش دارد، مانعی ندارد.

سوال: آیا گرفتن اجرت در قبال تراشیدن ریش تمام صورت جایز است؟

تراشیدن ریش چانه یا قسمتی از آن بنا بر احتیاط واجب جایز نیست و اخذ اجرت بر آن بنا بر احتیاط واجب حرام است.

+15
رأی دهید
-126

azadi199 - پاریس - فرانسه
تمام علم این آخوند با اون‌همه ریش به همین مسائل ختم میشه ! چند تا سوال جدی ازش بکنید تا پی‌ ببرید آیت‌الله یعنی‌ چی‌ !!
‌سه شنبه 14 مرداد 1393 - 23:03
Lolalola - پاریس - فرانسه
ببین میشه بگى از کجا میخرى؟ خوب جنسش خوبه برا این میگم
‌سه شنبه 14 مرداد 1393 - 23:06
بی هوا - استکهلم - سوئد
حضرت آیت الله..چرا برخی مسلمانان ماه شوال را می بینند ولی برخی دیگر با توجه به اینکه آنها هم در همان سیاره زندگی می کنند از دیدن آن عاجز هستند؟ حضرت آقا آیا شما تا بحال خود را در آیینه دیده اید؟ آیا در وجود بی خاصیت شما عنصری بنام شرم و حیا وجود دارد؟ خواهشمندم به این سوالها هم جواب عنایت بفرمایید. مد ظله و العالی
‌چهارشنبه 15 مرداد 1393 - 00:47
animallover - آکلند - نیو زیلند
یعنی‌ واقعاً راست این چیزها،،،، !!! یعنی‌ می‌روند و این چیزها را از اینها میپرسند و اینها هم جواب میدند..!!!
‌چهارشنبه 15 مرداد 1393 - 01:30
ghormeh sabzi - تهران - ایران
دنیا از نظر تکنولوژی داره به کجا میرسه ،کشور‌های دنیا همه به رفاه و آسایش مردپمشون هستن ،حالا این آخوندهای شپشو ۲ زاری بی‌ سواد دارن چی‌ بلغور می‌کنن ،ای دنیا.......... مردم ایران رو از دست این آخوندهای بی‌ سواد نجات بده .
‌چهارشنبه 15 مرداد 1393 - 02:23
Boogie Nights - لندن - انگلیس
اینکه تو سال ٢٠١٤ با وجود همه فجایع و قتل و غارتها و رنجهایی که انسانها در نقاط مختلف دنیا درگیرش هستن( برای نمونه جنایتهای داعش،فیلم تیرباران چند بچه توسطشون،یا منفجر کردن هواپیمای مسافربری پر از توریست و بچه توسط ارازل روسی که کافیه عکسهای جسدهای تیکه پاره بچه ها رو ببینید تا اعتقادتون به هر خدایی از بین بره! و...) باز هم انسانی اینقدر الاغ باشه که از یه الاغتر از خودش دو مورد نحوه تراشیدن موهای بدنش حکم بخواد تا بر مطابق میل خدا! باشه..جدا احمقانست..
‌چهارشنبه 15 مرداد 1393 - 02:14
senator x - تهران - ایران
آقای آیت دولا بنا بر احتیاط بفرمائید , احمدی نژاد مملکت را بلجن کشید جرمش.....اصلا ولش کن
‌چهارشنبه 15 مرداد 1393 - 04:31
persiangulf_57 - لندن - انکلیس
بی هوا - استکهلم - سوئد . اکر واقعا دنبال پاسخ هستید جواب شما این است در عربستان اگر دو نفر شهادت بدهند به رویت ماه کفایت میکنند عربستان در بین کشورهای اهل تسنن، به عنوان کشور «ام‌القراء» به شمار می‌آید و هر تغییری که در تقویمش انجام دهد، 20 یا 30 کشور طبق همان عمل می‌کنند . ولی در ایران رویت ماه توسط دانشکاه ها و ادراه جغرافی ارتش وسازمان هوا وفضا انجام میشود که امسال توسط پیش از 200 تیم این رصد با ادوات پیشرفت انجام شد .
‌چهارشنبه 15 مرداد 1393 - 04:47
amir-amir - تورنتو - كانادا
نظر شما راجع به خال کنج لب یار چیست بعضى اقوام مسلمان که در هند ساکن هستند مخصوصا خانمها خال مصنوعى مى گذارند آیا این کار جایز است و فکر نمى کنید که از باب وسوسه کردن مردان باشد؟
‌چهارشنبه 15 مرداد 1393 - 05:07
aram.01 - کردستان - ایران
حاج آقا در مورد جاهای دیگه نظر ندارند.
‌چهارشنبه 15 مرداد 1393 - 06:34
yashainiran - ایران - ایران
چند سال پیش دو تا کاگر برای پروژه ای که داشتم کار می کردند که از یکی از روستاهای نزدیک محل کارم آمده بودند آی کی یوی هر دو پائین بود اما به من می گفتند در روستای ما هر کسی نتونه درس بخونه و همچنین تنبل باشه و کار هم نکنه پدرش به او میگه درس که نمیخونی غیرت کار کردن هم که نداری! دست کم برو آخوند شو !!!!!!!!! خب حالا فکر می کنید گذشته این آیت الله ها چگونه بوده ؟ که شده اند امثالی مثل این!!!!!!!!
‌چهارشنبه 15 مرداد 1393 - 06:57
kiyanzx1 - استکهلم - سوئد
حاج اقا ،در رابطه با موى زیر بغل هم میشه پرفسورى زد؟!!
‌چهارشنبه 15 مرداد 1393 - 07:19
sama128 - شیراز - ایران
از خدا و پیغمبر و عبادت و ایمان فقط پشمش را فهمید و بس پشم بالا و پایین.
‌چهارشنبه 15 مرداد 1393 - 07:43
به خودم میگم - قزوین - ایران
حاجی گلاب تو سرو صورتت سوال دارم این حکم شما برای ریش بالا بود آیا برای ریش پایین‌ هم همین حکم را قائلید منظور اینکه آیا برای پایین هم ریشه پرفسوری در اسلام قدغن است یا نه؟
‌چهارشنبه 15 مرداد 1393 - 09:12
sama128 - شیراز - ایران
آخه عتیقه دیگه همه چیز این مردم درست شد اقتصادشون - فرهنگشون - تکنولوژی اونها - زندگی - رفاه و .. و تازه از ژاپن و کره هم زدن جلو دیگه کاری ندارن الان باید بچسبند به ریش و پشم مثل تو بز مچه - با این حرفها و این اراجیف ایران 1400 سال عقب افتاد فهمیدی الان ایران و مردمش حقشون بود با این هوش و دانایی از کشورهایی مثل ژاپن و کره و .. بزنند جلو ولی گاگولهایی مثل تو ایران را بدبخت کردید.
‌چهارشنبه 15 مرداد 1393 - 07:42
Ramin2004uk - منچستر - انگلستان
حاجا اقا الله وکیلى شب و روز چقدر به ریش ما می خندى
‌چهارشنبه 15 مرداد 1393 - 09:59
andisheh mehr - لندن - انگلیس
البته امام خمینی هم گرفتن اجرت در شهر نو را حرام می‌دانست و می‌‌گفت این کار باید به شکل اسلامی و مجانی‌ انجام شود،همچنین ایشان می‌گفتند که آب را مجانی‌ می‌کنیم،برق را مجانی‌ می‌کنیم و بالاخره اتوبوس را مجانی‌ می‌کنیم..!!
‌چهارشنبه 15 مرداد 1393 - 13:14
andisheh mehr - لندن - انگلیس
اولین بار است که شنیدم گرفتن اجرت برای تراشیدن ریش پروفوسری حرام است اگرچه امام خمینی آن زمان می‌‌گفت: آب را مجانی‌ می‌‌کنیم ،برق را مجانی‌ می‌‌کنیم تنها به این دلخوش نباشید شهر نو را می‌بندیم و * * را مجانی‌ می‌کنیم ،خواهران من لکن برادران من گرفتن اجرت برای این کارها حرام است لکن این کارها را مجانی‌ می‌کنیم!!
‌چهارشنبه 15 مرداد 1393 - 13:04
kamran631 - لیون - فرانسه
خمینی ملعون بعد از آنکه در آستارا یک آخوند ترتیب یک بچه پاسدار رو داد اون جمله معروف رو گفت:‌‌ ای کاش که من هم یک پاسدار بودم !
‌چهارشنبه 15 مرداد 1393 - 14:38
بی هوا - استکهلم - سوئد
Persian gulf. ممنونم از توضیحاتت. ولی باز جوابم را نگرفتم. بالاخره یکی درست میگه و یکی غلط ولی هر دو مسلمان و هر دو ادعای درستی می کنند.
‌چهارشنبه 15 مرداد 1393 - 16:38
smart292 - ونکوور - کانادا
واقعا لذت بردم از این همه کامنت دم همتون گرم،،این نشان دهنده بی‌ سوادی مردم ایران است از مذهب و خرافه پرستی که پول به جیب این آخوند‌های دزد میریزند .ولی‌ من یکی سوال دارم اگر صورتم نباشد ولی‌ جای دیگرم باشد که دیگر واجبیل نگذارم، آیا میشود به جای پورفوسری بصورت درخت سمس مدل بگذارم ،در ضمن قرار بود اول انقلاب این خمینی گور به گور شده بهره بانک‌ها را که ربا محسوب میشد قطع کند. پس چی‌ شد ؟
جمعه 17 مرداد 1393 - 06:51
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.