اولین ویراستار قرآن احتمالا یکی از زنان پیامبر اسلام بود

صدای آمریکا : یک پژوهش جدید می گوید «حفصه بنت عمر»، یکی از زنان پیامبر اسلام، نقشی بنیادین در ویرایش و تدوین قرآن داشته و احتمالا یکی از اولین افرادی بوده که نسخه مکتوبی از قرآن را نگهداری کرده است.

وبسایت مدیوالیست در گزارشی که به تازگی منتشر کرده می گوید تا همین اخیرا، پژوهشگران در زمینه ریشه های اسلام عمدتا بر مردان پیرو پیامبر تمرکز داشته اند. اما برخی مورخان معتقدند که زنان نقش مهمی در خیزش دین اسلام در شبه جزیره عربستان داشتند.

رقیه خان، رئیس مطالعات اسلامی دانشگاه کلرمونت، در تازه ترین گزارشش که در نشریه آکادمی علوم مذهبی آمریکا منتشر شده می گوید حفصه، یکی از زنان محمد، پیامبر اسلام، ویراستار عمده قرآن بود.

خانم خان در گزارش خود درباره نحوه به کتاب درآمدن قرآن در نیمه قرن هفتم توضیح می دهد. درباره نحوه مکتوب شدن آیات قرآن که عمدتا به شکل شفاهی بین مسلمانان دهان به دهان منتقل می شد نیز دو حدیث عمده وجود دارد که در هر دوی آن ها، حفصه بنت عمر، نقش پررنگی دارد.

حفصه دختر عمر ابن خطاب بود. عمرابن خطاب یکی از حامیان عمده پیامبر اسلام و از خلفای اسلام بود. حفصه حدود سال ۶۲۵ با پیامبر اسلام ازدواج کرد و چهارمین همسر او شد. شواهد نشان می دهد که رابطه شان گرم نبود بطوری که حتی پیامبر او را برای مدتی طلاق داد. منابع حاکی است که حفصه بسیار باهوش و باسواد بود. یکی از منابع حتی می گوید که او شوهرش را بر سر درستی شماری از آیه های قرآن، به چالش کشیده است.

رقیه خان در گزارشش می نویسد «تصویری که از منابع اولیه برمی آید بر توانایی حفصه در حفظ، خواندن، نوشتن و حتی ویرایش قرآن صحه می گذارد.» به گفته این پژوهشگر، منابع و احادیث نشان می دهد که پیامبر اسلام نوشتن قرآن را به او یاد می داد و عمرابن خطاب دخترش را دارای قدرت در حفظ شفاهی و کتبی قرآن می دانست.

در حدیثی آمده که در دوران اولین خلیفه اسلام، ابوبکر و عمر (پدر حفصه) به دنبال مرگ شمار زیادی از حافظان قرآن تصمیم گرفتند آیات را در قالب اسناد مکتوب جمع آوری کنند. این نسخه در ابتدا نزد ابوبکر بود، سپس عمر آن را حفظ کرد و پس از مرگ عمر حفصه آن را حفظ و نگهداری کرد.

در حدیثی دیگری آمده که عثمان، دیگر خلیفه اسلام تصمیم گرفت نسخه هایی از آیات تدوین شده قرآن را به گوشه و کنار امپراطوری در حال گسترش و تحت اداره خود بفرستد. او برای این کار از حفصه طلب کمک کرد و از او خواست نسخه های تدوین شده خود را برای کپی برداری در اختیارش بگذارد.

رقیه خان می نویسد: «اگر بین خطوط را بخوانیم متوجه می شویم که حفصه در دادن نسخه های خود به خلیفه عثمان بسیار محتاط بود و در واکنش به درخواست او شرط گذاشت و گفت به شرطی آن ها را می دهد که بعدا بازگردانده شوند. عثمان این شرط را پذیرفت.»

حفصه بنت عمر، به حفظ اسناد اصلی قرآن ادامه داد و طی حیاتش نگذاشت که دست مروان ابن حکم، والی مدینه به آن برسد و آن را ویران کند. پس از مرگ حفصه در سال ۶۶۵ بود که قرآن مکتوب حفصه بدست مروان افتاد.

اغلب محققانی که درباره نقش این زن در تدوین قرآن نظر داده اند او را به حاشیه رانده و به عنوان زنی به تصویر کشیده اند که در میان رهبران مرد گم می شود و جمع آوری آیات قرآن توسط او چیزی مانند یک نسخه خصوصی و دارای اهمیت کمتر است. رقیه خان این مفاهیم را زیر سوال می برد و می گوید: «پژوهشگران مدرن قرآنی در غرب باید درک بهتر و عمیق تری از تاریخ زنان اسلام داشته باشند.»

+31
رأی دهید
-40

رستگار501 - برن - سویئس
دوروغ از این بزرگتر گه نمیشود. حضرت محمد ص و ابوبکر و حضرت علی ع همگی سواد نوشتن و خواندن نداشتند په برسد به زنهایشان ، آن زمان در بین اعراب زن ارزشی نداشت و ندارد. حدود 60 سال بعد از رحلت حضرت رسول اولین قران در شهر کوفه به خط کوفی و توسط 4 تن از فقهای آن زمان احادیث جمع آوری در 60 صفحه نوشته شد و بعد از مرتب تصحیح و تکمیل گردید ، آخرین قران که امروزه در دست است در قرن 900 قمری در شهر دمشق که آن زمان جزء حکومت عثمانی بود نوشته شده و در موزه استانبول نگهداری میشود.
دوشنبه 8 ارديبهشت 1393 - 00:57
cardenas - تهران - ایران
یکی از زنان پیامبر؟؟ خجالت آور ٬ مثل این میمونه که بگی یکی از شوهران فلانی
دوشنبه 8 ارديبهشت 1393 - 00:49
bahram-gur - فرانکفورت - آلمان
قران کتاب آسمانی نیست. این کتاب در سفر‌های تجاری محمد و به دستور محمد خریداری داده شده و کمی‌ هم تغییر کرده تا کتابی‌ شبیه کتاب یهودیان و مسیحیان به نظر برسه. وقتی‌ کل عربستان کمتر از ۱۰ نفر با سواد داشته چطور این کتاب رو ویراستاری هم کردن؟! وقتی‌ نون شب نداشتن که بخورن چطور کاغذ تهیه میکردن که کتاب بنویسن؟ یا روی صد گونی پوست می‌نوشتن؟! چطور کتاب آسمانی هست که آیه ۳۳ سوره نسأ دستور میده زن‌ها رو بزنید؟ چطور کتاب محبت هست که با خوندن اون عرب‌های وحشی به ایران حمله کردن؟ و ادیتور کلام خدا نگفت که حمله نکنید!!!؟؟؟
دوشنبه 8 ارديبهشت 1393 - 07:01
new idea - لندن - انگلستان
یعنی فقط با جملهٔ `یکی از زنان پیغمبر اسلام`!!! باید خجالت کشید از خیلی‌ چیزا که نمیشه گفت اینجا...!!
دوشنبه 8 ارديبهشت 1393 - 09:07
واقع بین ایرانی - هامبورگ - المان
رستگار 501 افرین به درک و شعور تو. اقرین نازنین .سرکار همه توضیحات را دادی و فقط من باید این را اضافه کنم که سیاستمدران با تقویت افرادی مثل محسن کدیور هاو سایر ین و یا افرادی که امروزه در دانشگاههای مختلف دنیا ظاهرا بمنظور تقویت اسلام مشغول مطالعه هستند البته هزینه انها از کیسه خلیفه مانند بنیاد علوی یا نهاد های مشابه دیگر تامین میشود. وظیفه انها همانند این نویسنده یا محقق مصری است که اینگونه دروغ ها ارام ارام بخورد مردم عامی جهان بدهند. شما موفق باشید
دوشنبه 8 ارديبهشت 1393 - 09:19
سلطنت طلب - ابوظبی - امارات متحده عربی
bahram-gur - فرانکفورت - آلمان براتون متاسف هستم کتابی که همجنان دنیا رو به جالش میکشه و بدون تردید از جانب خداوند بر بیامبر بیسواد نازل شد و او ایات را به طور کامل و به درستی در میان امتش برجای کذاشت. این که میکوییم بیامبر سواد خواندن و نوشتن نداشت به وضوح اثبات میکند محمد صلی الله علی و اله از خود جیزی نبافت. و اما این کتاب معجزاتی علمی بسیاری در مورد جهان هستی زمین و اب و جنینی که در شکم مادر است و بیش بینی اتفاقات اینده رو بیان کرده که علم بشر در ان موقع قدرت درک ان را نداشته و اما این خانم خان کزارشاتش رو مغرضانه نوشته وظیفه حفظ و جمع اوری این کتاب بر عهده همه مسلمانان بود (متاسفانه وقت ندارم بیشتر توضیح بدم)
دوشنبه 8 ارديبهشت 1393 - 10:33
Hamid411 - لس آنجلس - آمریکا
رستگار501 - برن - سویئس. حداقل محمد سواد خواندن و نوشتن داشته، چون از ٢٥ تا ٤٠ سالگی تجارت خدیجه رو مدیریت میکرده، در ضمن سفرهای متمادی به همراه عموی خودش عبد المطلب داشته (که تا آخر هم مسلمون نشد)، توی این سفرها سواد رو یاد گرفت، بعد هم زمان مرگ از عمر تقاضای قلم ر کاغذ میکنه، چطور آدم بیسواد قلم میخواد؟ این رو علم کردن کن بگن قران رو محمد ننوشته و در ضمن خدا حافظ قران هست! قرآن توسط محمد، عمر و روزبه (سلمان فارسی) نوشته شده، همین همشهری ما به هر سه تا دین زرتشت، یهود و مسیحیت بخاطر زندگی در ایران تسلط کامل داشته و منبع بسیار خوب اطلاعات برای محمد بوده. نکته بعدی اینکه تو قرآن نوشته که خدا حافظ قران از تحریفه! پس چرا حفصه باید نگران دستیابی مروان به نسخ اون باشه؟ هیچ چیز از آسمون نیامده!! حتی بارون! اونهم منبعش آب روی زمینه! زنده باشی!
دوشنبه 8 ارديبهشت 1393 - 11:33
leila leila - گوتنبرگ - سوئد
خنده داره ، اگر هم واقعیت داشته باشه این زن بی‌چاره هم معروفترین زن محمد بود که محمد بهش خیانت کرد و فرستادش دنبال نخود سیاه که با کنیزش بریزه رو هم . محمد به حامی زنانش خیانت کرد , تا خدیجه زنده بود جرات نکرد ازدواج دوم بکنه چون از سروت خدیجه محروم میشود اما همین که خدیجه خانوم مرحوم شد تازه دروازهی بهشت با کلی پول به روی جنبش گشوده شد و تا آخره عمرش یک حرمسرای رنگارنگ واسه خودش درست کرد. مسلمونها کلاهتونو بندازید بالا .
دوشنبه 8 ارديبهشت 1393 - 12:01
عاشق تبریز - تبریز - ایران
بابا این تازی صد تا زن داشت !!!
دوشنبه 8 ارديبهشت 1393 - 12:01
باور عمیق - قم - ایران
سلام خدا بر تو ای رسول حق ..سلام خدا بر تو ای پیامبر مهر و رحمت . سلام خدا بر تو ای اسوه متانت و نجابت . ابولهب ها و ام جمیل ها هنوز هم هستند اما عاقبتی خوش تر از اسلاف خویش انتظارشان را نمیکشد و اگر نبود باور به اینکه انحرافاتشان نشات گرفته از جهلشان میباشد به یقین آرزوی عاقبتی چون ابولهب و اعوانش برایشان عادلانه بود و خداوند متعال در کلام خدشه ناپذیر خود به پیامبر خاتم چه زیبا میفرماید : ختم الله علی قلوبهم و علی سمعهم و علی ابصارهم غشوه و لهم عذاب الیم . فی قلوبهم مرض فزادهم الله مرضا و لهم عذاب الیم بما کانوا یکذبون
دوشنبه 8 ارديبهشت 1393 - 14:52
Hamid411 - لس آنجلس - آمریکا
سلطنت طلب - ابوظبی - امارات متحده عربی. از کوچکترین مسائل هستی بی خبر بوده! کوهها میخ زمین ند؟؟؟ ستاره ها زینت آسمان هستن؟؟؟ ستون هایی برافراشتیم تا آسمان ها رو نگه دارن؟؟؟ شهاب ها از بارگاه الهی به أجنه زده میشه که فالگوش واینستن؟؟ باران را از آسمان فرستادیم؟ چه چالشی؟؟ با شامورتی بازی هر کشفی که میشه رو یک کلمه پیدا میکنین (چه شیعه چه شما سنی ها) میچسبونینش به قرآن. کلش رو جمع کنی یه قرص آسپیرین نمیشه برای بشریت
دوشنبه 8 ارديبهشت 1393 - 15:05
aram.01 - کردستان - ایران
باور عمیق-قم-ایران-. اون آخر (وعجل فرجهم) یادت رفت مثل اینکه...
دوشنبه 8 ارديبهشت 1393 - 15:37
کبالت3 - کرج - ایران
این موضوع درست نمیتونه باشه اگه این بانو توی تدوین کتاب نقشی میداشت یه سهمی هم از بهشت برای زنان در نظر میگرفت حالا از ارث و کتک کاری زنان میگذریم اما بهشت که آهوی نگرفته بود و بخشیدن یه قسمتش به زنها به جائی بر نمیخورد . اونا هم سواد نداشتن که متوجه بشن.این کتاب صد در صد اصیل و دستنخورده بصورت کاملا مردانه برای مردان و توسط یه مرد نوشته شده شک نکن که کفره کار سلمان و مروان و عثمان هم نبوده کبلائی.
دوشنبه 8 ارديبهشت 1393 - 18:14
Hamid411 - لس آنجلس - آمریکا
باور عمیق - قم - ایران. صدق الله العلی العظیم! حاج آقا منبر پر شوری داشتین، یه سر به صحرای کربلا هم بد نبود!
دوشنبه 8 ارديبهشت 1393 - 18:50
باور عمیق - قم - ایران
Hamid411 - لس آنجلس - آمریکا .. حیفه .. با خودت و آخرتت اینکارو نکن .. حیفه .. ریشت ریشه درستیه .. راه گم کردی .. سطح اشکال و ایراداتت از وقتی برام آشکار شد که اون شبهه شهادتین رو مطرح کردی .. منبعت یک وبلاگ خاص شده .. بارها بهت عرض کردم بدون مطالعه افتادن توی دام این شبهات بیرون اومدن ازش سخته . روز به روز ضخامت سیاهی بیشتر میشه . عمر سریع میگذره . یه وقت ممکنه به خودت بیای ببینی خیلی به خودت ظلم کردی . بکش بیرون خودتو از این منجلاب
دوشنبه 8 ارديبهشت 1393 - 20:45
سلطنت طلب - ابوظبی - امارات متحده عربی
1 - لس آنجلس - آمریکا دوست خوبم بهت حق میدم که نتونی اینا رو بفهمی جون اهل مطالعه همجین کتابی نیستی. بهتره از جفرافی دانان ببرسی اکر کوها نبود جه اتفاقی میافتاد خواهند کفت حرکت زمین شتابان بود و زلزله های بسیار شدید در تمام لحظات باعث میشد حیات بر زمین غیر ممکن شود. به خلقت انسان توجه کنید و توصیف جنین از لحظه اسبرم بودن و لحظه لحظه تکامل یافتنش که هر جهل روز یک بار اتفاق میافتد به عنوان مثال جهل روز طول میکشد تا اسبرم به لکه خون و جهل روز بعد به تیکه کوشت و جهل روز به استخان بندی و دمیدن روح و به همین ترتیب تا تکامل جنین. به این که تنها تولید کننده عسل زنبورهای ماده هستند نه نر که ان زمان قابل تشخیص نبوده به سه لایه بودن رحم مادر که تشخیص ان در کذشته امکان نداشته
دوشنبه 8 ارديبهشت 1393 - 22:29
سلطنت طلب - ابوظبی - امارات متحده عربی
٢:Hamid411 - لس آنجلس - آمریکا به این که فقط و فقط تعین جنسیت فرزند از اسبرم مرد میباشد و مطلقاً صاحب اصلی فرزند بدر میباشد. ستونهای نامرعی که زمین را نکه داشته اند نیروی جاذبه هست که زمین را محافظت میکند. به وجود نبودن اکسیزن در بیرون از کره زمین. بیش بینی فتح ایران و رووم. بیش بینی شکست ایرانیان از رومیان. خبر دادن از اتمهای ابها و عدم مخلوط شدن اب دریاها و رودها با همدیکر و هزاران دلیل دیکر که مجال کفتن نیست اما تمامی این ها در ١٤٠٠سال قبل را جکونه تفسیر میکنید. راستی شکافته شدن ماه در زمان بیامبر که امروز ناسا اعتراف میکنه ١٤٠٠سال بیش همجین اتفاقی افتاده و دو نیم شدن ماه صورت کرفته
دوشنبه 8 ارديبهشت 1393 - 22:35
Hamid411 - لس آنجلس - آمریکا
کبلایی مسئلتن!! . ما که اون موقع نبودیم!! پس این اثر اورجینال مردونه کار کی بوده طرف هم مرد بوده هم ٤٠ تا زن داشته، هم ٢٠٪ غنائم رو برمی داشته و برای هر معظلی جبرئیل دم در بوده واسش؟ بعد هم چرا جبرئیل وقتی آقا مشغول با کنیز حفصه بوده زودتر نیامده بگه جمعش کن هوا پسه!؟ من که نمیشناسمش! میشناسیش بگو مستفیض بشیم!
‌سه شنبه 9 ارديبهشت 1393 - 00:54
Hamid411 - لس آنجلس - آمریکا
سلطنت طلب - ابوظبی - امارات متحده عربی. ببخشید ولی واقعا توهم زدید، اندونزی همش کوهستانی هست و زلزله خیز!! رودبار پای کوه بود و زلزله ٨ ریشتری. شق القمر!!؟؟؟؟ اون موقع که محمد این خالی روبست حساب این رو نمیکرد که ایرانیان و چینی ها شب و روز آسمون رو رصد میکردن! تقویم چینی ها بر مبنای ماه هست! هیچ خبری هم از گزارش دو قسمت شدن ماه نیست!! ناسا اعتراف کرده؟؟ کدوم منبع خبری رو میخونی؟ خیلی پرتی از مرحله.
‌سه شنبه 9 ارديبهشت 1393 - 01:15
Hamid411 - لس آنجلس - آمریکا
باور عمیق - قم - ایران. مگر غیر از اینه؟ وقتی شهادت میدی یعنی چی؟ کدوم آدم از أهل کره زمین اونجا پیش محمد و جبرییل بوده که الان ١ میلیارد آدم روزی ٥ دفه شهادت به رسول بودنش میکنن؟
‌سه شنبه 9 ارديبهشت 1393 - 01:19
سلطنت طلب - ابوظبی - امارات متحده عربی
Hamid411 - لس آنجلس - آمریکا. دوست من بحث بیشتر با کسی که منطق قران رو و زبان ان رو ننیشناسه بی فایده هست اقا شما در یک کشور ازاد نشستی به حمدلله سانسور اطلاعات وجود نداره کتابی هست به نام (نهایة العالم)بیش از ٨٠٠اتفاق (اکر اشتباه نکنم )و معجزات قران قرانی هست که برخی به وقوع بیوسته برخی در شرف اتفاق و برخی به طور قطع خواهد امد لطف کن از انترنت ازادت استفاده کن و انشقاق ماه رو بررسی کن تا حتی بتونی عکس اون هم که وجود داره رو ملاحظه کنی و همجنین بسیاری از معجزات قران که فیلمهای مختلی در google. Youtubeهم هست
‌سه شنبه 9 ارديبهشت 1393 - 03:27
کبالت3 - کرج - ایران
Hamid411 - لس آنجلس - آمریکا-منم نمیشناسم شاید یه کار گروهی و هیئتی بوده اما هرکی بوده بد آتیشی سوزونده کبلائی.
‌سه شنبه 9 ارديبهشت 1393 - 06:13
تیردادسورنا - ایران - ایران
باور عمیق - قم - ایران حق با شماست این حمیدآقا نمیفهمه وقتی اون دنیا الله رو با وسایل و ادوات شکنجه اش! دید میفهمه که ضرر کرده! آخه مرد مومن از خودت نمیپرسی که سازمان ملل شکنجه رو ممنوع کرده و بشریت شکنجه رو محکوم کرده اونوقت شما برای ما نسل جوان از آخرت میگی که خدا قراره سرب داغ توی حلق آدمها بریزه..انصافت کجا رفته؟
‌سه شنبه 9 ارديبهشت 1393 - 10:05
باور عمیق - قم - ایران
hamid411 .. در ارتباط با موضوع شهادتین و اینکه مطرح کرده بودی که چگونه وقتی شهادت از ماده (شهد) یعنی دیدن گرفته شده و الزام بر دیدن است، در حالی به وجود و یگانگی خداوند و رسالت پیامبرش گواهی دیدن میدهیم در حالی که هیچ یک ندیده ایم حدود دو ماه پیش پاسخ شما رو مبسوط دادم مراجعه بفرمایید و مطالعه کنید https://www.iranianuk.com/page.php5?id=20140227150100023
‌سه شنبه 9 ارديبهشت 1393 - 11:54
دنیای وحشی - تهران - ایران
hamid411_لس آنجلس _آمریکا واقعاااااااا برای شما متاسفم که چنین تفکر غیر منطقی داری زیرا اینگونه که شما می اندیشی و توقع داری می بایست انسانها برای پذیرفتن واقعیتهایی مانند دنیای علوم که هر روز چیز جدیدی کشف میشود حضور داشته باشند تا بپذیرند که کشفیات دانشمندان صحت داشته .لابد برای اثبات وجود حضر ت مسیح و سایر پیامبران اولوالعزم نیز می بایست می بودیم و از نزدیک می دیدیم تا بپذیریم که آنها واقعیت محض بودند و فرستاده خدا؟؟!!!گمان کنم بهتر باشه کمی به فکر سلامت روحی خودت باشی و بیشتر مطالعه کنی . بنده از ملایان متنفرم ولی دلیلی هم نمی بینم که بخاطر تنفرم از آنها منکر خدا و پیامبران و کتابهای آسمانی آنها بشوم . دراصل منکر آنان می تواند منکر خداوند باشد که هرچند خداوند بزرگ نیازی به تایید و تکذیب ما ندارد بلکه با انکار آنان روح و انسانیت خودمان را به نابودی خواهیم کشاند.
‌سه شنبه 9 ارديبهشت 1393 - 13:37
باور عمیق - قم - ایران
hamid411...(1) و اما درباره مسائلی که با سلطنت طلب عزیز مطرح کردی .. مطالعه بفرما،تفکر کن،شاید گره گشای شبهات شما شد . در یک نگاه کلی مجموعه آیات قرآن را میتوان به دو دسته(محکمات) و (متشابهات) تقسیم بندی نمود . در علم لغات (محکم)در اصل از (احکام) که به معنی ممنوع ساختن است گرفته شده است ...به همین علت سخن (محکم) سخنی است که ورود انحراف به آن ممنوع گشته و امکان پذیر نمیباشد .. همچنین دانش را از آن جهت (حکمت) میخوانند که انسان را از انحرافات و بدیها باز میدارد .. بنا براین آیات محکمات آیاتی است که مفهوم آن به قدری روشن است که جای هیچ گفتگو و بحثی در آن نیست مانند ( الله خالق کل شیء) .. اینجا منظور مشخص است و به هیچ عنوان از نظر درک منظور خداوند هیچ گونه نقطه ابهامی وجود ندارد و از هیچ تشبیه یا تعبیر و یا استعاره محل اختلاف نیز استفاده نگردیده است ...
‌سه شنبه 9 ارديبهشت 1393 - 13:39
باور عمیق - قم - ایران
(2)این آیات (محکمات) در قرآن ( ام الکتاب) نامیده شده یعنی اصل و مرجع و مفسر و توضیح دهنده آیات دیگر است . واژه (متشابه) در اصل به معنی چیزی است که قسمتهای مختلف آن، شبیه به یکدیگر بوده و به همین جهت به جمله ها و کلماتی که معنی آن پیچیده است و گاهی احتمالات مختلف درباره آن داده میشود (متشابه) گویند و منظور از متشابهات قرآن همین است یعنی آیاتی که معانی آن در بدو نظر پیچیده است،و در آغاز ، احتمالات متعددی در آن میرود ،اگر چه با توجه به آیات محکم،تفسیر آنها روشن است . به عنوان مثال :
‌سه شنبه 9 ارديبهشت 1393 - 13:40
باور عمیق - قم - ایران
(3)(ید الله فوق ایدیهم : این یعنی چه مگر خدا دست دارد؟) ( و الله سمیع علیم: این یعنی چه مگر خدا گوش دارد؟ (و نضع الموازین القسط لیوم القیمه : ترازوهای عدالت را در روز رستاخیز قرار میدهیم : خدا جان نفرمودی این ترازوی شما دیجیتال است یا عقربه ای و یا باسکولی؟ خدا جان ما را گرفته ای؟ ابعاد و اندازه و عملکرد این ترازوی شما چگونه است؟) (الرحمن علی العرش استوی؟؟؟ یعنی چی این ؟ خدا رفته روی عرش قرار گرفته؟)( اجنه رو با شهاب سنگ میزنی خدا جان؟ چه خبره؟ مگر فیلم جنگ ستارگانه؟) )الم؟ کعیهص؟ المر؟ ABCD?)
‌سه شنبه 9 ارديبهشت 1393 - 13:41
باور عمیق - قم - ایران
(4)و اما دیشب هنگام مطالعه قرآن به طرز جالبی بعد از صحبت قبلی با شما به این آیات برخوردم که مبنای تمام چیزهایی شد که در سطور بالا برای شما نوشتم .. سوره آل عمران .. ( هو الذی انزل علیک الکتب منه ء ایت محکمت هن ام الکتب و اخر متشبهت فاما الذین فی قلوبهم زیغ فیتبعون ما تشبه منه ابتغاء الفتنه و ابتغاء تاویله و ما یعلم تاویله الا الله و الرسخون فی العلم یقولون ءامنا به کل من عند ربنا و ما یذکر الا اولوا الالبب) ( او کسی است که این کتاب آسمانی را بر تو نازل کرد، که قسمتی از آن ، آیات محکم (صریح و روشن) است ، که اساس این کتاب میباشد و قسمتی از آن متشابه است اما اما اما (حمید جان شما نه ها نویسنده اون وبلاگ خاص و امثال او ) اما آنها که در قلوبشان انحراف است ، به دنبال متشابهات اند ، تا تا تا تا فتنه انگیزی کنند (و مردم را گمراه سازند) ، و تفسیر (نادرستی) برای آن میطلبند ، در حالی که تفسیر آن را جز خدا و راسخان در علم نمیدانند.
‌سه شنبه 9 ارديبهشت 1393 - 13:41
باور عمیق - قم - ایران
(5)(آنان که به دنبال فهم و درک اسرار همه آیات قرآن در پرتو علم و دانش الهی اند) میگویند : (ما به همه آن ایمان آوردیم ، همه از طرف پروردگار ماست) و جز صاحبان عقل متذکر نمیشوند (و این حقیقت را درک نمیکنند).. این آیات متشابه در گام اول و تاکید میکنم حمید جان در گام اول محکی است برای آزمایش افراد که عالمان راستین و فتنه گران لجوج را از هم جدا سازد،لذا به دنبال آن میفرماید : اما کسانی که در قلوبشان انحراف است پیروی از متشابهات میکنند تا فتنه انگیزی کنند .. هر لغت از این کتاب حمید جان شایسته تفکر عمیقه .. هر بارکه سعادتی دست بده و برای بار دیگر شروع میکنی به مطالعه این کتاب شگفت زده میشی .. چرا از لغت (ام الکتاب ) توی این آیه استفاده شده؟ چه معنی رو خواسته با ظرافت از این طریق منتقل کنه؟ . میای بررسی میکنی میبینی (ام) در لغت به معنای اصل و اساس هر چیزی است و اگر (مادر) را (ام) میگویند به خاطر این است که ریشه خانواده و پناهگاه فرزندان در حوادث و مشکلات میباشد و به این ترتیب (محکمات)، اساس و ریشه و مادر آیات دیگر محسوب میگردد...
‌سه شنبه 9 ارديبهشت 1393 - 13:42
باور عمیق - قم - ایران
(6)منظور از تاویل چیست؟ راسخون در علم چه کسانی هستند؟ این راسخون چه کسانی اند که خداوند در جای دیگری میفرماید : لکن الراسخون فی العلم منهم و المومنون یومنون بما انزل الیک و ما انزل من قبلک (این راسخون چه مشخصاتی دارند؟) .. حروف مقطعه درست نصف حروف 28 گانه الفبای عربی را تشکیل میدهد و عبارتند از :( ا-ح-ر-س-ض-ط-ع-ق-ک-ل-م-ن-ه-ی) که گاها آنها را حروف (نورانی) نیز مینامند ..
‌سه شنبه 9 ارديبهشت 1393 - 13:42
باور عمیق - قم - ایران
(7)چرا خداوند در آغاز سوره یس .. میفرماید : یس. و القرآن الحکیم . انک لمن المرسلین .. چرا پیامبر را (س) خطاب میکند؟ میای میبینی (س) تنها حرفی است که زبر و بینه اش بر اساس ابجد با هم برابرند . (س) مینویسی و (سین) میخوانی .. ( در (سین) س را زبر و (ی ن) را بینه میدانیم) و تنها حرف در الفبای عرب است که س=50 و جمع ی+ن=50 .. تنها حرفی است که جمع زبر و بینه آن برابر است و به این حرف، حرف معتدل میگویند .. یعنی ای اوج اعتدال .. ای محمد .. و قسم به قرآن حکیم .. که تو به یقین از رسولان خداوند هستی ...
‌سه شنبه 9 ارديبهشت 1393 - 13:42
باور عمیق - قم - ایران
(8)دقت کردی در عمده مواقع وقتی از حروف مقطعه استفاده میشه بلافاصله آیه بعدی در نقش تاکید بر این است که این کتاب (محکم) است؟ الم- ذلک الکتاب لا ریب فیه چرا؟؟؟ چه ارتباطی ما بین این حروف مقطعه و اثبات خدشه ناپذیری قرآن وجود داره؟ و چراها فراوانه و همگی دارای پاسخ .. اما بدان و آگاه باش که (من عمل بما علم ورثه الله علم ما لم یعلم .. والذین جاهدوا فینا، لنهدینهم سبلنا) .. امکان تایپ محدوده و گفتنی خیلی زیاد .. و گفتنی خیلی زیاد .. گفتم که: الف، گفت: دگر؟ گفتم: هیچ . در خانه اگر کس است، یک حرف بس است .. موفق باشی .. اللهم اجعلنا من المتمسکین بولایه علی ابن ابیطالب (ع) و ابناه المعصومین (علیهما السلام)
‌سه شنبه 9 ارديبهشت 1393 - 13:43
اسب آتش - سیدنی - استرالیا
Hamid411 - لس آنجلس - آمریکا- سکه دو رو داره: اگه میخوای بحث منطقی کنی جواب تمام سئوالات پیش منه به شرطی که بعدش نماز مستحبی هم بخونی اونم پشت سر سلطنت طلب چون تو این اشکالاتی که گرفتی از تو بیشتر حالیشه.اما اون روی سکه: اگه نه -فقط میخوای به پیچونی و افاضه باطلات کنی باید بگم آدرس رو عوضی اومدی- با خاکستری کردن فضا نمیتونی رو واقعیتهای تاریخی ودینی سرپوش بگذاری.باور عمیق عزیز جوابتو داد.منم واست یه جوابیه ی ناز دارم که میزارم واسه بعد.
‌سه شنبه 9 ارديبهشت 1393 - 17:30
Dionysos - پارسی - فرانسه
باور سطحی و خلافت طلب و سایر اسلامدوستان مبلغ اسلام و شعار بده! قرآن یک سومش ایات برده داری و زن ستیزی و دعوت به کینه جویی و کشتن و جهاد علیه کفار و غیرمسلمانان هست. شما به چنین کتابی محکم می گویید و دنبال این ایات راه افتادید که ثابت کنید به یک گروه به اسم مسلمان متعلقید و از این طریق اظهار وجود کنید. خوشبختانه بی خدایانی که شما لقب کفار به آنها می دهید نیاز به چنین کتابی ندارند تا اظهار وجود کنند. مسلمان واقعی کسی ست که به این دستورات آدمکشی محکم می گوید. مسلمان واقعی اگر تعادل روحی و روانی داشت آویزان چنین کتابی نمی شد. فقط خدای علیل مغز و نادانی می تواند چنین جفنگیاتی به خورد مخلوقاتش بدهد. تازه اگر باور کنیم که محمد واسطه چنین خدایی بوده. قرآن تنها مدرک محمد از خدایش بوده! عجب مدرکی اونهم بدون شاهد! شما مسلمانان مایه خنده هستید!
‌سه شنبه 9 ارديبهشت 1393 - 21:11
smart292 - ونکوور - کانادا
ممکن دیر آمدم به بحث ولی‌ هیچ کدامتان نمیتوانید ثابت بکنید که قران تحریف نشده است.قران کتاب زمینی است و نه اسمانی که مبتنی بر تورات و فرهنگ عرب نوشته شده است.در قران آیات ضدّ بشری وجود دارد ،خیلی‌ کوتاه عرض میکنم تجاوز به زن را نمیتوانی انجام بدهی مگر اسیر جنگی باشد ، و یا جای دیگر ،اموال کافر به مسلمان حلّال میباشد ( سوال این جای است که آیا کافر بنده خدا نیست) برای چه اموال مردم را بگیرند به اسم الله ، این دین کامل نیست و جمهوری اسلامی خیلی خوب مردم ایران را آگاه کرد. به امید آگاهی مردم آزاد ایران
شنبه 13 ارديبهشت 1393 - 21:27
نظر شما چیست؟