عاقبت رویای استرالیایی ایرانیان: لب‌های دوخته و سقط جنین‌

ماه‌هاست که پناهجویان ایرانی، افغان و دیگر ملیت‌ها که جانشان را در دست می‌گیرند و از امواج خروشان دریا رد می‌‌شوند به استرالیا می‌رسند، اما به جای این که در این بهشت موعود بمانند و خوشبختی را در آغوش بکشند به جزایری منتقل می‌شوند که بخش زیادی از مردم آنها را قبایل بدوی تشکیل می‌دهند.
 
یکی از اصلی‌ترین وعده‌های دولت ائتلافی و راستگرای کنونی استرالیا که از ماه سپتامبر ۲۰۱۳ اداره این کشور مرفه و پیشرفته را در دست گرفته، مقابله قاطعانه با ورود غیر قانونی پناهجویان به استرالیا از راه دریا و توسط قایق بود.
 
سالانه هزاران پناه‌جو که در آرزوی رفاه، امنیت و زندگی بهتر هستند، با پرداخت پول به قاچاقچیان، عمدتا از اندونزی سوار بر قایق می‌شوند و خود را به استرالیا می‌رسانند.
 
در سال‌های اخیر و با غرق شدن تعدادی از این قایق‌ها، ده‌ها پناه‌جو در آب‌های خروشان غرق شدند که تعداد زیادی از آنها ایرانی بوده‌اند.
 
دولت کنونی استرالیا به محض روی کار آمدن به وعده خود عمل کرد و با صدور دستوری اعلام کرد که از این پس بدون هیچ ملاحظه‌ای درباره سن و جنسیت، تمام افرادی را که با قایق به این کشور می‌آیند به کشورهای پاپوا گینه نو و نائورو که کشورهای مستقلی‌اند و جزایری مانند کریسمس منتقل می‌کند و این افراد حتی اگر در نهایت به عنوان پناهنده پذیرفته شوند، باید در همان کشورها بمانند و اجازه ورود به خاک استرالیا را ندارند.

«جهنم»
 
مبارزه با باندهای قاچاق انسان و حفظ امنیت و جان انسان‌ها، اصلی‌ترین دلیل دولت استرالیا برای اعمال مقررات سختگیرانه جدید اعلام شده اما نگاهی به شرایط کشورهایی که با دریافت مبلغی پول قبول کرده‌اند تبعیدگاه پناه‌جویانی که می‌خواستند وارد استرالیا شوند باشند، نشان می‌دهد که دولت استرالیا چندان هم به فکر امنیت و رفاه این افراد نیست.
 
امیر حسنی، وکیل مهاجرت در استرالیا، به رادیوفردا می‌گوید که پاپوا گینه نو و نائورو از فقیرترین و بدآب‌وهواترین کشورهای دنیا محسوب می‌شوند که اقتصادی متکی بر ماهی‌گیری و صنایع بسیار اولیه دارند و قبایل بدوی اکثر ساکنان آن را تشکیل می‌دهند. بر اساس گزارش سازمان ملل متحد این کشورها حتی استانداردهای اولیه را برای پذیرش پناهندگان ندارند.
 
به گفته آقای حسنی، پاپوا گینه نو همچنین یکی از بدترین نقاط دنیا برای زنان است و بر اساس آمار، بیش از ۵۰ درصد زنان آن حداقل یک بار در زندگی مورد آزار و اذیت جنسی قرار گرفته‌اند، ۶۸ درصد زنان مورد ضرب و شتم قرار گرفته‌اند و هیچ‌ گونه مکانیسم حقوقی وجود ندارد که بتواند جلوی این روند جرم و جنایت را بگیرد.

مردان، زنان و کودکان
 
پیمان جمالی، خبرنگار رادیو اس‌بی‌اس استرالیا، به رادیوفردا می‌گوید: «بر اساس آمار اداره مهاجرت و محافظت از مرزهای استرالیا که در پایان اکتبر سال ۲۰۱۳ اعلام شده از مجموع ۶۴۰۱ نفر پناه‌جویی که در مراکز و بازداشتگاه‌های اداره مهاجرت زندانی هستند، حدود ۲۸ درصد یعنی نزدیک به یک سوم از کل آنها از اتباع ایرانی هستند. ۱۶ درصد سریلانکایی، ۱۰ درصد ویتنامی، هفت درصد افغان و شش درصد پاکستانی نیز در این میان به چشم می‌خورد.»
 
به گفته آقای جمالی، بر اساس این آمار، دست‌کم ۴۴۷ زن، ۲۱۰ پسربچه زیر ۱۸ سال و ۱۵۱ دختربچه زیر ۱۸ سال در میان این پناه‌جویان هستند.
 
دولت استرالیا اعلام کرده این افراد می‌توانند هر وقت که بخواهند به کشورهای خود بازگردانده شوند.
 
پیمان جمالی، خبرنگار رادیو اس‌بی‌اس استرالیا، می‌گوید که بر اساس اعلام چندی پیش اداره مهاجرت استرالیا، هفت یا هشت خانواده ایرانی، بازگشت به ایران را به ماندن در بازداشتگاه‌های پناهندگی پاپوا گینه نو، نائورو و جزیره کریسمس ترجیح داده‌اند.

لب‌های دوخته و جنین‌های سقط شده

آنهایی که تصمیم می‌گیرند از کشور خود به سرزمینی دیگر مهاجرت کنند، همه چیز را در خانه می‌گذارند و دل به دریا یا پا در راه می‌گذارند. برای بسیاری از این افراد، بازگشت به خانه اول، تصمیمی سخت و دشوار و گاه حتی دشوارتر از تصمیم به مهاجرت است.
 
اما خیلی‌ها وقتی جانشان به لب برسد و راه پیشی نداشته باشند، تنها به راه پس می‌اندیشند.
 
پناه‌جویانی که این روزها را در کمپ‌های ویژه یا بهتر است گفته شود بازداشتگاه‌های اداره مهاجرت استرالیا در پاپوا گینه نو، نائورو و جزیره کریسمس می‌گذرانند، با شرایط دشواری روبرویند.
 
چند تن از این پناه‌جویان در ایمیل‌هایی که به رادیوفردا فرستاده‌اند از اعتصاب غذا و دوختن لب‌های دوستانشان در اعتراض به بلاتکلیفی و وضعیت دشوار خود خبر داده‌اند.
 
وضعیت در بازداشتگاه‌های داخل استرالیا که پیمان جمالی آنها را «به مراتب مساعدتر» از بازداشتگاه‌های خارج از خاک این کشور توصیف می‌کند نیز بغرنج است.
 
یکی از پناه‌جویان در بازداشتگاه داروین ایمیلی به رادیوفردا فرستاده و در آن نوشته که او و دیگر پناه‌جویان این بازداشتگاه از هیچ حقی برخوردار نیستند و به آنها گفته شده که در صورت اعتراض، به جزایر بیرون از استرالیا منتقل خواهند شد.
 
روزنامه گاردین، چاپ بریتانیا در شماره ۲۳ دسامبر ۲۰۱۳ خود، مصاحبه‌ای با یک زن جوان ایرانی به نام الهام منتشر کرد که در بازداشتگاه پناه‌جویان جزیره کریسمس با درد ناشی از زایمان روبرو بوده اما مسئولان بازداشتگاه نه امکانات پزشکی در اختیار او قرار دادند و نه او را به بیمارستان منتقل کردند.
 
الهام گفته که پس از خونریزی، یکی از کارکنان بازداشتگاه دلش به رحم می‌آید و او را به بیمارستان منتقل می‌کند اما در آنجا متوجه می‌شود که فرزندش مرده است.
 
پرسنل بیمارستان به شوهر الهام گفتند که اگر همسرش زودتر به بیمارستان رسیده بود، امکان زنده نگاه داشتن کودک وجود داشت.

این قایق‌ها به ساحل می‌رسند؟

آقای جمالی تغییرات مداوم در ترکیب دولت و قوانین استرالیا را یکی از اصلی‌ترین دلایل وضعیت وخیم پناه‌جویان در این کشور عنوان می‌کند.
 
به گفته این روزنامه‌نگار ساکن استرالیا، با وجود دولت ائتلافی و راستگرای این کشور، دورنمایی از بهبود قوانین و وضعیت پناه‌جویانی که خود را توسط قایق و با مشقت به این کشور می‌رسانند، وجود ندارد.
 
پیمان جمالی می‌گوید که دولت استرالیا تا آن اندازه در اجرای تصمیم خود درباره پناه‌جویانی که از راه دریا قصد ورود به این کشور را دارند جدی است که نیروی دریایی استرالیا را مامور مقابله با ورود این قایق‌ها به آب‌های خود کرده است.
 
رسانه‌های اندونزیایی و استرالیایی در روزهای اخیر چند گزارش از یدک‌کش کردن چندین قایق مملو از پناه‌جو به داخل آب‌های اندونزی توسط نیروی دریایی استرالیا منتشر کرده‌اند.
 
این اتفاق به تیره شدن روابط میان دولت‌های استرالیا و اندونزی منجر شده تا جایی که رئیس کمیسیون امور خارجی اندونزی هشدار داده ادامه این روند می‌تواند به «یک درگیری» بین دو کشور منجر شود.

+41
رأی دهید
-19

siliconvalley - مالمو - سوئد
به درک حق‌شونه اصلا باید حبس ابد محکوم بشن. مرتیکه اگه پناهنده واقعیی‌ هستی‌ چرا شاکی‌ میشی‌ میفرستنت جزیره‌ گینه نو ؟ هان؟؟؟ چرا؟؟ مگه نمی‌گی تو ایران جونت در خطر بوده به استرالیا پناهنده شودی؟ خوب استرالیا جونتو نجات میده میتونی‌ زنده بمونی ولی‌ تو گینه نو! حرف مفت هم نزن! هیچ کدوم پناهنده واقعیی‌ نیستن همه یه مشت ارأل اوباش مفت خور که می خوان برن استرالیا مفتی بخورن بخوابن حقوق شهروندی بگیرن. از این آدما سوئد هم زیادن. بهتر اصلا باید تا آخر عمر بمونن تا بمیرن همون جا.
شنبه 28 دي 1392 - 23:13
$israel$ - اورشلیم - اسرائیل
به جرات بگویم اینها پناهنده نیستن نه اینها و نه بسیاری از آنهایی که به اروپا و آمریکا رفته‌اند اگه فرض کنیم۶ میلیون نفر از ایران مهاجرت کردند شاید ۱۰۰۰ نفر سیاسی واقعی‌ نباشند کدام پناهنده میتواند سفر به ایران داشته باشد؟ ولی‌ شما کدام ایرانی‌ را می‌شناسید که به ایران سفر نکند ؟ ارمغان مهاجرت ایرانی‌ اغلب صادرات خلاف و توسعه تروریسم جهانی ,حال اگر همین فردا جمهوری اسلامی سقوط کنه و ایران آزاد‌ترین کشور دنیا باشه همین ۶ میلیون شاید ۲۰۰۰ نفرشون به ایران برنگردند. ‌
شنبه 28 دي 1392 - 23:33
رضاخان - تاسمانی - استرالیا
ازکی تا به حال کمیسر عالی حقوق بشر شدی مالمو سوئد؟ می تونم بپرسم چه جوری اونجایی باچه کیسی حتما گی ؟مفت خور خودتی بدبخت که همه رو به چشم خودت نگاه میکنی
یکشنبه 29 دي 1392 - 01:05
Boogie Nights - لندن - انگلیس
siliconvalley - مالمو - سوئد. بهتر هست جای جو گیر شدن و زر مفت زدن آدم عادلانه حرف بزنه.تو ایران شرایط سخته و حقوق بشر و حقوق شهروندی علنا نقض میشه،این افراد هم به تنگ اومدن که این همه سختی به خودشون دادن تا برسن استرالیا و باید منصفانه باهاشون برخورد بشه نه اینکه بخاطر سیاست دولت مزخرف وراستگرا فرستاده بشن به یه جزیره پرت و دور افتاده.تو بجای اینکه بالا منبر بری و اطهار فضل کنی،بگو ببینینم خودت اونور دنیا تو سوئد چکار میکنی؟خونت رنگینتر بوده از اون بیچاره ها؟ همون بشین تو سرمای سوئد خسته کننده و دیپرس کننده و سیستمی سوسیالیست که همیشه دو حد گدا نگهت میداره و کشوری توش همیشه تا نسلهای بعدیت هم شهروند درجه دو حساب میشی بپوس.
یکشنبه 29 دي 1392 - 01:40
Amir_Hamedi - لندن - انگلستان
مالمو سوئد خودت چقدر داری حقوق بیکاری و سوشیال از دولت سوئد میگیری که بقیه را هم مثل خودت بحساب میاری. کافر همه را به کیش خود میبیند.
یکشنبه 29 دي 1392 - 02:20
مسافر غربت - کالمار - سوئد
به خدا خارج ارزش این خطر و بدبختى را نداره..لااقل براى ایرانیان نداره،،،کار و کسب و امنیت،،،خیلى از ما افغانها اگر امنیت جانى داشتیم،مثل ایران اواره نمیشدیم،...یکى رو میشناسم ٧ سال توى سوئد بلاتکلیف هست...ایا زندگى و جوانى بر میگردد....ایا ارزش دارد اروپا .به دورى از عزیزانت
یکشنبه 29 دي 1392 - 02:57
razmande - بروکسل - بلزیک
ایلیکنوللی - مالمو - سوئد چرا می‌سوزه مگه از از جیب بابت میدان ؟ نکنه تو از همون اولی‌ که رفتی‌ حق پناهندگی نگرفتی ؟لابد جای تو را تنگ می‌کنن؟
یکشنبه 29 دي 1392 - 04:06
faranak-montreal - مونترال - کانادا
مسافر غربت - کالمار - سوئد با شما موافقم با شما موافقم ای کاش کشورهامون خوب بشه ما برگردیم .ما که ویزامون اومد دره خونمون بدون هیچ دردسر اومدیم باز داریم صبح تا شب میدوم به جایی نمیرسیم والا تو ایران سر ٥ سال هم ماشین خریدیم هم خونه والی اینجا هنوز کار دائمی پیدا نکردیم , به نظرم فقط باید شهروندی گرفت و برگشت
یکشنبه 29 دي 1392 - 05:50
perser68 - فلوریدا - امریکا
siliconvalley - مالمو - سوئد. تو چرا فکر میکنی‌ که همیشه حق با تو و همه اشتباه می‌کنن و تو درست میگی‌؟خودت چرا رفتی‌ سوئد و موندی؟واقعا جای تعجبه که آدم در مورد دیگران اینقدر بی‌ رحم و بی‌ احساس باشه!!!آدمهای مثل تو که انقدر بی‌ احساس و بی‌ قلب هستن،زیاد عمر نمی‌کنن،این جدید‌ترین تحقیقی هست که دانشمندان آمریکایی بهش رسیدند!!!و برعکس انسانهایی که حس همدردی دارند و از کمک و یاری به دیگران لذت میبرند عمر طولانی تری خواهند داشت!یه مقدار در در گفته‌هات دقت کن!!!
یکشنبه 29 دي 1392 - 04:39
perser68 - فلوریدا - امریکا
esraiil - اورشلیم - اسرائیل. تو هم لطفا دقّت کن که چی‌ میگی‌!!!خودت چه کردی؟نکنه تو اسرائیل و بر پا کردی و دیگران همه پناهنده تو هستن!!!تو تو شرایط کدوم آدم بودی و یا هستی‌ که تشخیص بدی سیاسی بوده یا نبوده!؟کره زمین مال همست و همه حق دارن ازش استفاده کنند و تو و امثال تو هم حق ندران برای دیگران تعیین تکلیف کنند!!!چی‌؟ تو تو اسرائیل زندگی‌ کنی‌ و دیگران از فرط فشار یه رژیم آدمکش خورد شن!!!جمع کنید سیاسی و غیر سیاسی بازیهاتونو!وقتی‌ جمهوری اسلامی اتاق خواب مردم رو سیاسی میکنه،وقتی‌ خامنه‌ای لجن توالت رفتن مردم رو سیاسی میکنه،چکمه دختران و زنان رو سیاسی میکنه،موی سر دختران و زنان رو سیاسی میکنه،خنده و شادی و زیبائی و عشق و تحصیل و کار و خیلی‌ چیز‌های دیگه رو سیاسی میکنه،نون شب مردم رو سیاسی میکنه میخواهی‌ مردم نجات جونشون رو سیاسی نکنند؟
یکشنبه 29 دي 1392 - 05:03
ozimate - گلد کوست - استرالیا
مالمو - سوئد - دمت گرم داداش. حق مطلبو ادا کردی. من دارم اینجا امثال گری گوری هایی مثل رضاخان - تاسمانی رو میبینم !!! تو هر مناسبت مسئولیت آبروبری و اعصاب خورد کنی جواد بازی و همون گی بازی که حودش گفت بر عهده همین عزیزان قایقی هستش! مفت از صلیب سرخ و سنترلینک مستمری میگیرند و آبروی ایرانی می برند! حالا باز رضا تاسمانی بیا حرف بزن تا بقیه کارای قایقیا رو بیام تعریف کنم! من سالهاست این وبسایت رو میخونم و تا حالا نظر نداده بودم ولی فکر کنم دیگه باید یکی جواب مزخرفات این عمله هایی که کامنت مزخرف گذاشتند رو میداد
یکشنبه 29 دي 1392 - 06:11
bamboosabz - ایران - ایران
مالمو سوءد احتمالا خودت تو داشبورد ماشین تا اونجا رفتی حالا واسه ما مثل رییس جمهور سوءد حرف نزن چطور به این همه زجر و بدبختی هموطنات میتونی بی رحم باشی اگه درصدی هم اراذل و به درد نخورن بقیه چی؟؟؟؟ پس خودتو کنترل کن
یکشنبه 29 دي 1392 - 06:16
Parsi6 - نیویورک - آمریکا
نباید مغرضانه به این مساله نگاه کرد. هموطن ما خواهر ما توی یه کشور غریب به خاطره نبود امکانات بچه شو سقط کرده. اگه در وجودتون رحم و مروت باشه، صدای ضجهٔ و گریه این زن تنها رو میتونید بشنوید. تصورش رو بکنید نه مادر ش کنارش بوده و نه خواهر و غیره که بهش کمک کنند و دلداریش بدن. اونها هم به همون دلیلی‌ خواستند مهاجرت کنند که ما کردیم. انصاف داشته باشید و خودتون رو از افکار اخوندیسمی دور نگه‌‌دارید.
یکشنبه 29 دي 1392 - 06:36
robinhoodd - ملبورن - استراليا
بوگی نیقتس - لندن - انگلیس دوست عزیز این طور هم نیست به جرات می‌تونم بگم که ۷۰% کسانی‌ که میان استرالیا اکثرا اراذل اوباشن . و بقیه هم فقط برای خوش گذرانی و تفریح اومدن نه زندگی‌ سختی داشتند نه مشکله خاصی‌،،،
یکشنبه 29 دي 1392 - 10:22
rezaghamkhar - سیدنی - استرالیا
siliconvalley - مالمو - سوئد. به نظر من همه ایرانی ها پناهجوی واقعی هستند..چون آخوندها همه آزادی ها رو ازشون گرفتن..تو هم یه عقده ای نظر تنگ فرو مایه بیشتر نیستی که در مورد رنج هموطنهات اینجوری میگی..معلوم نیست خودت چجوری پناهندگی گرفتی سوئد موندی....
یکشنبه 29 دي 1392 - 10:10
kimiaa - تهران - ایران
با وجودیکه شرایط ایران سخته ولی باید به دولت استرالیا هم حق داد چون نمیتونه خرج اینهمه ادم رو بده که متاسفانه اکثرشون هم محتاج پناهندگی نیستن و فقط دنبال رفاه بیشترن و در عوض سودی هم ندارن.کاش هموطنان عزیز اجازه میدادن متقاضیان واقعی پناهندگی از این قانون استفاده کنن که اینطور نشه.
یکشنبه 29 دي 1392 - 12:31
$israel$ - اورشلیم - اسرائیل
با توجه به صحت کامنت اول باید بگویم دلیل سقط جنین شرایط بد آنجا نبوده است برای شما مثال کوچکی خواهم زد هفته گذشته دیداری از کشور هلند داشتم و با ایرانیان ساکن آن کشور صحبتهای داشتم خانمی به نام (ل) که یک ماه به هلند آماده بود و در این مدت کوتاه جواب گرفته بود و این خانم بار دار بود و شوهرش در ایران در این مدت ۱ ماه این خانوم ۲۴ ساله انتخاب دوست پسر جدید کرده و حالا تصمیم به سقط جنین خود که شوهرش در ایران است کرده آیا این شخص یک بیمار است یا یک پناهنده سیاسی؟ آیا همین شخص وقتی‌ به شوهر خود خیانت کرده به کشور هلند و آنانی‌ که واقعا سیاسی هستند و نیازمند به این اقامت خیانت کرده یا نه؟ متاسفانه مشکل فقط این یک خانم نیست مشکل اصلی‌ ۹۹% که پناهنده نیستن وای درخواست پناهندگی میکنند!.
یکشنبه 29 دي 1392 - 16:13
مهم - بروكسل - بلزيك
دوستان عزیز جواب این سیلیکنوللی - مالمو - سوئد رو ندهید باهاش هم بحث نکنید اون طور که من اینو شناختم از گامنت هاش حال زیاد خوبی‌ نداره یه‌جورایی مشکل روحی روانی‌ داره همیشه هم می‌خواد با بی‌منطقی و شلوغ بازی دراوردن حرف خودشو به کرسی بنشونه اون دفعه میگفت ماشینهای ایران از ماشینهای اینجا بهتر هستن و مردم اروپا اوقدهٔ ماشین دارن از این چرتو پرت که تو هیچ قوطی عطاری پیدا نمی‌شه زیاد اهمیت ندید به گامنت هاش عقل درست حسابی‌ ندارد آدم عاقل هیچ وقت با یه آدم بی‌ منطق و بی‌عقل بحث نمی‌کنه خسته نکنید خودتون رو این بدبخت کمبود توجه داره می‌خواد به اینصورت با اینجور گامنت‌ها توجه جلب کنه
یکشنبه 29 دي 1392 - 16:28
perser68 - فلوریدا - امریکا
ozimate - گلد کوست - استرالیا. تو با این کامنتی که گذاشتی،جزو همون تعدادی که تعریف کردی هستی‌! بدون شک!!!غربت لایق تو و امثال تو
یکشنبه 29 دي 1392 - 18:00
perser68 - فلوریدا - امریکا
kimiaa - تهران - ایران. اینجور هم نیست همین استرالیا و کشورهای غربی ماشین آدمکشی و جنایت جمهوری ضدّ انسان اسلامی رو روشن نگه‌داشتن و امروز باید بیشتر از اینها برای مردم به روز سیاه نشسته ایران فداکاری کنند!!!نگران دولت استرالیا نباش،نگران مردمی باش که از روی ناچاری با زندگیشون بازی میکنند.بدرود
یکشنبه 29 دي 1392 - 19:08
علي آبادان - اهواز - ایران
مالمو سوئد و گلد کوست : هر دو از یک رگ و ریشه هستید البته اگه ریشه ای داشته باشید!!! درد شما خوردن حرف از دیگران بود،به خاطر کمبود هایی که دارید.به خواستتون رسیدید.پس لطفا دیگه زر مفت نزنید)
یکشنبه 29 دي 1392 - 23:16
ozimate - گلد کوست - استرالیا
perser68 - فلوریدا - امریکا - تو از کجا فهمیدی باهوش !!!! اینکه غربت لایق من و امثال من هستش بحث جدایی هستش . خودت تو غربت چه غلطی میکنی؟؟
دوشنبه 30 دي 1392 - 01:52
ozimate - گلد کوست - استرالیا
علی آبادان - اهواز - ایران !! اتفاقا رگ و ریشه من مال همون جایی هست که تو ..اونجایی!!! البته متاسفانه!!
دوشنبه 30 دي 1392 - 01:55
رضاخان - تاسمانی - استرالیا
با تشکر ازعلی ابادان وفلوریدا وبقیه دوستان که جواب گلد کویست رودادید
دوشنبه 30 دي 1392 - 07:30
علي آبادان - اهواز - ایران
گلد کوست : ما آبادانیا همینجا تو آبادان نمیذاریم یه هم وطن،یه غریبه احساس غربت کنه.اون وقت تو دم از ریشه ی مجترک با من میزنی و اینجا بر علیه هم وطن و هم زبونت اراجیف میگی؟؟؟!!! نه کاااا! خوشبختانه همون مشکوک بودن به رگ و ریشت،بهترین جوابه!دمم گرم با این جواب دادنم!
دوشنبه 30 دي 1392 - 13:44
نظر شما چیست؟