تعطیلی مدارس به ارومیه، اراک و تبریز هم رسید

 مدارس ارومیه، اراک و تبریز به علت آلودگی هوا تعطیل شدند. مدارس ابتدایی تهران هم به همین علت تعطیل بودند. در این بین سازمان حفاظت از محیط زیست خواستار واردات "بنزین استاندارد" و استفاده بیشتر از وسایل نقلیه عمومی شده است.

آموزش و پرورش آذربایجان غربی اعلام کرد که مدارس ابتدایی و پیش‌دبستانی ارومیه به علت آلودگی هوا در روز چهارشنبه (۴ دی/ ۲۵ دسامبر) تعطیل خواهند بود. کمیته مدیریت بحران آذربایجان شرقی نیز به همین علت تصمیم به تعطیلی مدارس پیش‌دبستانی و دبستانی تبریز در روز چهارشنبه گرفت.

همچنین به گفته مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی، امیر انصاری، طبق تصمیم کمیته اضطرار در مواقع آلودگی هوا، مدارس مقاطع مختلف تحصیلی و دانشگاه‌های شهر اراک به دلیل آلودگی هوا تعطیل شدند.

از خردسالان، کهنسالان و افراد مبتلا به بیماری‌های ریوی، قلبی و عروقی خواسته شده تا حد امکان از رفت و آمد در محیط‌های باز و بیرونی خودداری و در صورت لزوم از ماسک‌های استاندارد استفاده کنند.

همچنین از مردم این شهرها خواسته شده تا حد امکان به جای خودروهای شخصی از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنند.

گفته شده که شرایط جوی موجود در تبریز تا روز جمعه و در اراک تا دوشنبه ادامه خواهد داشت.

روز سه‌شنبه و چهارشنبه (۳ و ۴ دی/ ۲۴ و ۲۵ دسامبر) نیز مدارس ابتدایی تهران و شهر ری به دلیل "هوای بسیار ناسالم" تعطیل اعلام شدند.۸ میلیارد دلار ضرر به ایران بخاطر آلودگی هواامروز چهارشنبه اداره کل محیط زیست آذربایجان غربی منشا ۹۵ درصد آلودگی هوای ارومیه را ریزگردهای کشور عراق اعلام کرد و تنها ۵ درصد از آلودگی را ناشی از خودروها دانست.

سعید متصدی، معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست، در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری سه‌شنبه شب شبکه دوم سیما، بیش از هر چیز بر استفاده از وسایل نقلیه عمومی برای کاهش آلودگی هوا تاکید کرد. او در مورد ضررهای آلودگی هوا در ایران گفت: «بر اساس اعلام بانک جهانی سالانه ۸ میلیارد دلار بابت آلودگی هوا به ایران ضرر وارد می‌شود.» وی افزود: «اگر همین میزان را سرمایه‌گذاری کرده بودیم و ناوگان حمل و نقل عمومی را گسترش داده و خودروهای فرسوده را از دور خارج کرده بودیم این میزان آلایندگی نصیب ما نمی‌شد.»
مه دود، رطوبت، سکون هوا، نشانه‌های آشکار آلودگی هوا در کلان‌شهرهای ایران است

تشویق به استفاده از وسایل نقلیه عمومیدر گفت‌وگوی سه‌شنبه شب در شبکه دوم سیما همچنین معاون حمل و نقل ترافیک شهرداری تهران، حجت‌الله بهروز، بر لزوم خارج شدن خودروهای فرسوده از دور و رسیدگی به وضعیت موتورسیکلت‌های تهران تاکید کرد. او خبر داد که «قرار است در سال آینده حداقل ۱۰ هزار خودروی پاک به عنوان تاکسی و ۱۰۰۰ اتوبوس پاک به ناوگان حمل ونقل عمومی شهر تهران اضافه شود».

معاون امور شهرداری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های وزارت کشور، حمیدرضا صارمی، نیز در این بحث به عوامل دیگری نیز اشاره کرد چون محصور بودن تهران در کوه‌ها و واقع بودن صنایع بزرگ در مناطق غربی تهران، فرهنگ نادرست ساخت و ساز مسکن که باعث ۷ برابر بودن میزان مصرف انرژی کشور در بخش ساختمان نسبت به میانگین جهانی است و تراکم بالای جمعیت شهری و تمرکز ۴۰ درصد آن در ۸ شهر کشور.

حمیدرضا صارمی همچنین تاکید کرد که بایستی مردم را پیش از هر چیز به استفاده از وسایل نقلیه عمومی تشویق کرد.

سازمان محیط زیست: بنزین استاندارد وارد کنید

در این میان سازمان حفاظت از محیط زیست ایران با "بسیار بحرانی" خواندن کیفیت سوخت خودروها در ایران، بر لزوم واردات "بنزین و گازوئیل استاندارد" برای مقابله با آلودگی هوا در ایران، بخصوص در تهران، تاکید کرده است.

به گزارش خبرگزاری مهر در روز سه‌شنبه (۳ دی/ ۲۴ دسامبر)، سازمان حفاظت از محیط زیست ایران به کاهش عرضه بنزین با استاندارد یورو ۴ و ۵ انتفاد کرده است. این سازمان عدم توزیع بنزین با استاندارد یورو را از مهم‌ترین دلایل آلودگی شدید هوای شهرهای بزرگ ایران دانسته است.

به گفته سعید متصدی، محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست، این سازمان در جلسات بسیاری که با وزارت نفت داشته، موضوع کمیت و کیفیت بنزین تولید داخل را مطرح کرده و خواستار بهبود آن شده است.

پیش از این نیز بارها بحث پایین بودن کیفیت بنزین تولید داخل مطرح بوده است. معصومه ابتکار، رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست، این بنزین را "بیماری‌زا" خوانده است.

+36
رأی دهید
-2

perser68 - فلوریدا - امریکا
این گرفتاری‌ها و بدبختی و فلاکت و ورشکستگی به آخوند و جمهوری دزد اسلامی ربطی‌ نداره ها!!!ما مردم مقصریم!!!ما مردم که نون شب خودمون رو میدزدیم!!!ما مردم که ۹۷ میلیارد رو ازمون دزدیدن!!!ما هستیم که بمب اتم میخواهیم!به آخوند کلاش رمّال ربطی‌ نداره!!!ما مردم هستیم که دوست داریم تو هوای آلوده زندگی‌ کنیم!!!ما مردم بودیم که تو تظاهرات سال۸۸ به خودمون گلوله شلیک کردیم ها!!!ما مردم بودیم که بعد از اون انتخابات کذایی۸۸ و اونهمه کشتار اون تیر خلاص زن قاتل احمدی نژاد روانی‌ رو تأیید کردیم!!!ما مردم بودیم که از روز اول اون جذام۵۷ خودمون خودمون رو اعدام کردیم!!!چه ربطی‌ به آخوند و جمهوری نکبت اسلامی داره!!!آخوند رمّال جز روزه خوندن و بالای ممبر رفتن و مجانی‌ خوندن گناهه دیگه‌ای هم کرده!؟پس نتیجه این مردم ایرانند که امروز بده کار هم شدن و من تا حالا اشتباه می‌کردم که جمهوری لجن اسلامی فاسده و اشکال داره!!!حالا از کی‌ باید معذرت بخوام!؟همیشه هم کامنت‌های تکراری می‌گذارم که به ان دماغ بعضی‌‌ها خوش نمیاد!
‌چهارشنبه 4 دي 1392 - 17:57
دایی جان - والنسیا - اسپانیا
اینها که میگن بنزین ما از استانداردهای بین اللملی هم بالاتر.
‌چهارشنبه 4 دي 1392 - 20:10
piade - تهران - ایران
چه بخواهیم و چه نخواهیم متاسفانه ایران خیلی وقته که نابود شده
‌چهارشنبه 4 دي 1392 - 21:59
مهم - بروكسل - بلزيك
پرسر۶۸ - فلوریدا - امریکا دوست عزیز پس به این نتیجه رسیدید که همه تقصیرا گردن آخوند و حکومت نیست مقصر اصلی‌ مردم و فرهنگ مردم است که به این نکبت و بدبختی گرفدار آمده‌اند مردمی که اگه دستشون به یک مقامی برسه سریع به پرکردن جیب خودشون و ‌‌‌ فامیلشون میکنند و باقی‌ مردم هیچ اهمیّتی ندارند براشون اینها هستن که باعث نکبت ایران میشن یعنی‌ همین مردم از برادر خودم گرفته تا باقی‌ مردم ۸۵% دزد‌ اون موقع میخواهی‌ ایران بهشت باشه فقط من دلم میسوزه بحال اون ۱۵% درصد انسانهای شریفی که تو اون جهنم ایران باید تاوان حماقتهای اون ۸۵% رو بدهند پیروز باشید
‌چهارشنبه 4 دي 1392 - 23:40
perser68 - فلوریدا - امریکا
مهم - بروکسل - بلژیک. راستش دوست گرامی‌ با عرض معذرت باید بگم نه!کامنت بالا یی من بیشتر جنبه کنایه بود تا پذیرش حرف شما!!!سوال من اینجاست چطور شده،ندارم؟دوست دارم یه مثال بسیار ساده بزنم و نظر شما رو بخوام!آیا زنان و دختران ما قانوننن اجازه دوچرخه سواری‌ در شهر و کوچه رو دارند؟آیا اصلا تو شهر‌های ما در مورد دوچرخه سواری‌ تبلیغ میشه؟از مزایای دوچرخه گفته میشه!؟حق و حقوقی که یه دوچرخه سوار نسبت به یه راننده ماشین تو بلژیک داره آیا در ایران داره؟آیا دوچرخه سوار یه جاده جدا که تو آلمان و فرانسه و هلند و بلژیک داره تو ایران داره!؟کی‌ باید شروع بکنه!؟ شما فکر میکنی‌ تو بلژیک مردم عادی جاده دوچرخه سواری ساختن؟جامعه آخوندی به ۵۰ درصد جمعیت ایرانی‌ یعنی‌ دختران و زنان ما اجازه دوچرخه سواری‌ نمیده!اون۹۷میلیاردی رو که خامنه‌ای بالا کشیده چه ربطی‌ میشه به ۸۵درصد مردم داد؟اون اعدامهای سال۶۰،اعدامهای سال۶۷،قتل‌های زنجیری،قتل‌های خارج از کشور کار اون۸۵درصد بوده؟من نمیتونم بپذیرم که ۸۵درصد مقصر هستن و بلعکس به نظر من اون ۱۵درصد جامعه آخوندی و تفکرات آخوندی مشکل جامعه ایرانی‌ هستن!
‌پنجشنبه 5 دي 1392 - 04:54
perser68 - فلوریدا - امریکا
مهم - بروکسل - بلژیک. شاید برات این مثال من خنده دار باشه اما یه نمونه از هزاران خرواره که وجودش میتونه به تمیز نگه‌داشتن هوا خیلی‌ کمک کنه!شما خودت تو بلژیک هستی‌ و حتما میدونی!در ایران اجازه نگهداری سگ قانونی مذهبی‌ نداری درصورتی که خیلی‌ از خانواده‌ها دوست دارن داشته باشن!تو همین غربی که ما زندگی‌ می‌کنیم شاید هزاران نفر از بودن وجود سگ دارن کار میکنند و هزینه زندگی‌ خانواده رو می‌پردازند!یعنی‌ همین سگ دو حرفی‌ هزاران شغل ایجاد کرده!دوچرخه همینطور!اما تفکر متحجّر آخوندی میگه نه!اینجا نقش و یا بهتر بگم گناه ۸۵درصد مردم چیه؟ و همین دو مورد مثال چقدر میتونه تو شرایط اقتصادی اجتماعی ، جسمی‌ و روانی‌ یه جامعه تاثیر بگذاره!من اگر تا صبح از مزایای همین دو نمونه بنویسم باز وقت کم میارم!اصلا ما قوانین اسلامی در مملکت داریم،نقش ۸۵درصد چیه در این قانون گذاری!؟متشکر از توجه همیشگی‌ تو به کامنت‌های من و آرزوی روز‌های بهتر برای تو و همه ایرانیها
‌پنجشنبه 5 دي 1392 - 05:24
آتیلا قشقایی - کپنهاک - دانمارک
مدافعان محیط زیست آذربایجان که در روز سیزده بدر چند سال قبل دست گیر شده اند به عنوان پان ترکیسم در زندان‌ها هستند، بعضی‌ از ایرانی‌‌های خارج نشین و ناسیونالیست‌های فارس خواهان اعدام آنها هستند
‌پنجشنبه 5 دي 1392 - 13:11
مهم - بروكسل - بلزيك
پرسر۶۸ - فلوریدا - امریکا دوست عزیز باز دوباره به جاده خاکی زدید موضوع رو عوض کردید دوباره دوست عزیز یه سور زدید به احمدی‌نژاد با این پاسخ گویی و تحلیلتان به هر صورت پیروز باشید
‌پنجشنبه 5 دي 1392 - 14:20
perser68 - فلوریدا - امریکا
مهم - بلژیک - بروکسل. من اعتقادم سالهاست که تفکر آخوندی متحجّر و قرون وسطایی و احمدی نژاد یه قاتل تیر خلاص زنه بیماره!متوجه سوری اینجا نشدم!بدروس
‌پنجشنبه 5 دي 1392 - 16:55
perser68 - فلوریدا - امریکا
مهم - بروکسل - بلژیک. ببخشید بدرود منظورم بود و اشتباه مکانیکی ایجاد شد!به هر حال من یه رای بیشتر ندارم و کنار گود هستم و این مردم ایران بخصوص داخل هستن که باید تصمیم بگیرند!پاینده باشی‌((:
‌پنجشنبه 5 دي 1392 - 16:59
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.