ساخت روبوت اسپرمی با قابلیت هدایت از راه دور

اسپرم حدود چهار میلی‌متر در دقیقه سرعت دارد

محققان توانسته‌اند اسپرم را به مثابه موتوری هدایت‌شونده به کار بگیرند. این "بیوبوت اسپرمی" می‌تواند روش‌های تازه‌ای را در مبارزه با سرطان، رساندن دارو به یک بافت خاص یا بارور کردن هدایت شده تخمک، پیش روی انسان بگذارد.

بیوبوت به سلول‌ها یا باکتری‌هایی اطلاق می‌شود که برای یک کارکرد خاص برنامه ریزی شده باشند.

پیش از آن نیز از اسپرم برای به حرکت در آوردن ذرات نانو استفاده شده بود اما محصول تجربیات پیشین یا ناکارآمد بود یا سمی.اسپرم از سر گشاد وارد لوله می‌شود ودر آن گیر می‌افتدمحققان "انستیتوی دانش‌های جامع نانو" در درسدن آلمان اسپرم گاو را در کلیک آزمایشگاه SaveFrom.net در ظرفی قرار دادند که حاوی لوله‌های فلزی (تیتان و آهن) به طول ۵۰ و به قطر ۵ تا ۸ میکرون بود.

یک سر این لوله‌ها باریک‌تر از سر دیگر بود بنابراین وقتی اسپرم‌ها شناکنان وارد آنها می شدند، سرشان داخل لوله‌ها گیر می‌افتاد اما دمشان بیرون لوله باقی می‌ماند.

دم اسپرم فقط می‌تواند اسپرم را به سمت جلو براند بنابراین حرکت دم اسپرم مثل ملخ هواپیما این بیوبوت را به جلو می‌راند.


اسپرم

    بطور طبیعی در هر انزال حدود ۲۰۰ تا ۵۰۰ میلیون اسپرم آزاد می‌شود.
    اسپرم برای تحرک خود فروکتوز (نوعی قند) را که در منی وجود دارد در میتوکندری‌های خود می‌سوزاند و به انرژی تبدیل می‌کند.
    در هر ثانیه حدود ۱۵۰۰ اسپرم تولید می شود.
    اسپرم انسان در بدن زن چهار تا پنج روز زنده می‌ماند اما بیرون بدن مدت بسیار کوتاهی زنده می ماند.
    تولید و بلوغ اسپرم حدود دو ماه ونیم طول می‌کشدپژوهشگران برای هدایت این بیوبوت، از میدان مغناطیسی استفاده کردند، همانطور که عقربه قطب‌نما آهن ربا را دنبال می‌کند، لوله‌های فلزی هم جذب آهن‌ربا می‌شدند و دم اسپرم هم نیروی محرکه را تامین می‌کرد.

به گفته الیور اشمیت سرپرست این تیم پژوهشی، اسپرم گزینه بسیار مطلوبی است چون برای بافت‌های بدن بی ضرر است، به منبع انرژی خارجی نیاز ندارد و می تواند در مایعات غلیظ شنا و راه خود را باز کند.

نتایج این تحقیق در نشریه "مواد پیشرفته" منتشر شده و در آن از کارکردهای احتمالی این موتور اسپرمی صحبت شده است.

این بیوبوت می‌تواند برای نفوذ در بعضی بافتهای بدن مانند مته عمل کند، یا اینکه می‌تواند حامل دارو باشند و آن را دقیقا به سلول‌های هدف برساند یا می‌توان آن ها را برای بارور کردن به سمت تخمک هدایت کرد.

هدایت سلولهای شناور و متحرک در مایعات کاری بسیار دشوار است و تا به حال محققان با استفاده از شیب غلظتی یا میدان مغناطیسی موفق شده بودند دسته‌ای از سلول‌ها را در جهت مورد نظر خود به حرکت در آورند.

اما با این روش می‌توان حتی یک اسپرم را از راه دور هدایت و کنترل کرد.

+21
رأی دهید
-0

alborzi - کرج - ایران
واقعا کیف کردم عجب نبوغی ! حالا این لوله های قطر 5 میکرونی رو چطوری ساختن ؟
شنبه 23 آذر 1392 - 11:30
بهرام2012 - تهران - ایران
alborzi - کرج - ایران چطور ساختنش را ول کن بالاخره وزارت دفاع جمهوری اسلامی با مهندسی معکوس متوجه میشه و اعلام هم خواهد کرد اما کاش که طریقه هدایتش از راه دور را به بیت و اطاق خواب رهبر معظم انقلاب را مینوشتند تا خدمتی کرده باشیم....
یکشنبه 24 آذر 1392 - 15:53
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.