کمیسیون اصل ۹۰: بدهی زنجانی به نفت حدود ۲.۵ میلیارد یورو است

در حالی‌ که وزیر نفت ایران گفته بود بابک زنجانی دو میلیارد دلار پول نفت کشور را باز نگردانده، رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی میزان این قلم از بدهی‌های آقای زنجانی را دو میلیارد و ۴۰۰ میلیون یورو معادل نزدیک به ۳.۵ میلیارد دلار عنوان کرد.
 
محمدعلی پورمختار، رئیس این کمیسیون، در مصاحبه با خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، که روز جمعه، ۲۲ آذر، منتشر شد، گفت که بدهی بابک زنجانی در پرونده او در کمیسیون اصل ۹۰ «به طور قطع» مشخص است و آقای زنجانی «باید این بدهی را پرداخت کند».
 
آقای پورمختار همچنین از حضور بابک زنجانی در جلسه هفته گذشته کمیسیون اصل ۹۰ مجلس خبر داده و افزود که در این جلسه به آقای زنجانی «گفتیم که تعارفی نداریم و لازم است که نسبت به تسویه حساب و تعیین تکلیف این بدهی اقدام شود».
 
بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران، روز سه‌شنبه، ۱۹ شهریور، با بیان این که بابک زنجانی «بیش از دو میلیارد دلار از پول نفت کشور را هنوز برنگردانده» از پیگیری این موضوع توسط دولت خبر داد.
 
این در حالی است که آقای زنجانی گفته است که «این مبلغ به حساب من واریز شده، اما به دلیل این که آمریکا آن را بلوکه کرده، نمی‌توانم مبلغ را به خزانه واریز کنم».
 
رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس در مصاحبه خود تاکید کرده است که بابک زنجانی «خودش هم قبول دارد این میزان بدهی را دارد و در صدد است هر چه زودتر این مبلغ را تسویه کند».
 
اما مشابه اظهارات قبلی، آقای پورمختار در عین حال تایید کرده است که «بابک زنجانی مدعی است پول‌هایی در برخی بانک‌های خارجی دارد و به لحاظ تحریم‌ها نمی‌تواند آنها را جابه‌جا کند».
 
رئیس کمیسیون اصل ۹۰ همچنین از پرونده دیگری درباره بابک زنجانی در کمیسیون اصل ۹۰ خبر داد که، به گفته او، مربوط به «یک تفاهم‌نامه چهار میلیارد یورویی» با تامین اجتماعی برای «خریداری تعدادی از شرکت‌های تامین اجتماعی» است.
 
آقای پورمختار توضیح داده است: «در یکی از بانک‌ها در خارج از کشور حسابی افتتاح می‌شود و آن بانک اعلام می‌کند آن وجه واریز شده موجود است. بعد از آن ایشان [بابک زنجانی] جهت تضمین اقدامات و انجام تعهدات از طرف تامین اجتماعی چهار فقره چک به همین میزان به عنوان ضمانت حسن انجام تعهد دریافت می‌کند که اگر انجام شد آن را برگرداند.»
 
رئیس کمیسیون اصل ۹۰ در عین حال افزوده است که «بعد از این که موضوع تحریم‌ها مطرح شد و مشخص شد امکان دستیابی به این پول وجود ندارد، تفاهم‌نامه بر هم خورد»، اما به گفته محمدعلی پورمختار «با توجه به این که چک‌ها در اختیار بابک زنجانی قرار دارد او این مبلغ را باید برگرداند».
 
آقای پورمختار همچنین گفته است که وزارت نفت برای وادار کردن بابک زنجانی به پرداخت بدهی‌هایش «اقداماتی انجام داده از جمله این که پروژهایی که او در شهرک غرب دارد را به ضمانت گرفته و علاوه بر آن چک تضمینی از شخص بابک زنجانی به همین میزان بدهی از او دریافت کرده است».
 
اشاره رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس به ساخت و سازهای چندین هزار متری بابک زنجانی در یکی از گران‌قیمت‌ترین مناطق تهران واقع در شهرک غرب است.
 
روز یازدهم مهرماه سال جاری، بخشی از خیابان ایران‌زمین در منطقه شهرک‌ غرب تهران نشست کرد و ترک‌های عمیقی در سطح خیابان و دیوارهای ساختمان‌های اطراف پدیدار شد که، به گزارش رسانه‌های ایران، به دلیل «گودبرداری غیراصولی» پروژه بابک زنجانی بوده است.
 
بابک زنجانی، ۴۳ ساله، به گفته خودش، مالک و عضو هیئت مدیره ده‌ها شرکت، بانک، باشگاه ورزشی و ... در ایران و نقاط مختلف جهان با بیش از صدها میلیارد تومان سرمایه است.
 
او به اتهام پول‌شویی به نفع دولت ایران و نقل و انتقال غیرقانونی پول صادره از فروش نفت به داخل کشور، در لیست تحریم‌های اتحادیه اروپا و ایالات متحده آمریکا قرار گرفته است.
 
تعدادی از رسانه‌ها در ایران و مسئولان سیاسی آقای زنجانی را به رانت‌خواری، فساد عظیم اقتصادی و سیاسی و ارتباطات وسیع و غیرمتعارف با چهره‌های بانفوذ سیاسی، امنیتی و ورزشی متهم می‌کنند.
 
اما آقای زنجانی با رد تمام این اتهامات، خود را «یک سرباز بسیجی در جبهه اقتصادی» و «میهن‌پرست» معرفی کرده که «نه در خرید و نه در فروش نفت» ایران نقشی نداشته و تنها پول حاصله از فروش نفت ایران را به داخل کشور منتقل می‌کند.

+59
رأی دهید
-0

pars_iran - دوسلدرف - آلمان
فدای سرتون . ما ملت بی‌خیال چی‌ کار به این کار‌ها داریم
جمعه 22 آذر 1392 - 12:13
Hojati 47 - استکهلم‌-سوئد - استکهلم‌-سوئد
هر کی‌ که داره دنبال کار این میمون میره دستش درد نکنه ؟؟؟ضمن این که وقتی‌ آب سر بالا بره قورباغه آبو عطا میخونه؛؛خاک تو سره اون کشوری که سرمایه ملی‌ رو داده دست این مرتیکه براشون بفرئوسه ،،،
جمعه 22 آذر 1392 - 13:08
samsam.aus - سیدنی - استرالیا
اﺧﻲ اﻳﻦ ﺑﻴﭽﺎﺭﻩ ﺑﺎ ﻋﺮﻕ ﺟﺒﻴﻦ اﻳﻦ ﭘﻮﻟﻬﺎﺭﻭ ﺑﻪ ﺟﻴﺐ ﺯﺩﻩ, ﭼﺮا ﭘﺸﺖ ﺳﺮﺵ ﺑﺪ ﻣﻴﮕﻴﺪ? و ﺻﺪ اﻟﺒﺘﻪ اﺳﻢ ﺑﺴﻴﺞ ﺭﻭ ﻫﻢ ﻛﺎﻣﻼ ﺑﻪ ﮔﻨﺪ ﻛﺸﻴﺪﻩ.ﺳﺮﻧﻮﺷﺘﺶ ﻫﻢ ﻣﺜﻞ ﺷﻬﺮاﻡ ﺟزاﻳﺮﻳﻪ.
جمعه 22 آذر 1392 - 13:53
کوین پارسی - تورنتو - کانادا
یکی مثل اوون جوونه بخت برگشته 26 ساله که توی شهر شوش زده بود به بانک، یکی هم مثل این ب.ز. که چطوری با کله افتاده توی دریای دلار. باشگاه فوتبال، شرکت هواپیمائی، مرکز خرید، .... یاد یه کامنت افتادم که عزیزی نوشته بود توی هند مردم با همه فقر و فلاکت دزدی و کیف قاپی نمی کنند. میخواستم اگر این کامنت رو میخونه بگه چند تا مثل ب.ز. توی هند سراغ داره.
جمعه 22 آذر 1392 - 14:09
Ali Mardan khan - تورنتو - کانادا
بدهى بابک زنجانى نه!! بدهى اقاى مجتبى خامنه اى!! اخه به قیافه این بچه قرتى مى خوره قدرتشو داشته باشه این رقم أفسانه ایى رو بالا بکشه و صاف صاف تو ایران بگرده و هیچ مقامى قدرتشو نداشته باشه کوچکترین اقدامى علیه آش بکنه!! مثل روز روشنه پشتش به کجا بنده!! اگه یه مرد پیدا بشه فقط یه دلار ازاین بدهى رو وصول کنه!!؟؟
جمعه 22 آذر 1392 - 21:38
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.