انگارمرگ یک کودک زیر ساختمان نیمه‌کاره کافی نبود!

روزنامه ایران : مرگ هولناک پسربچه‌ای با سقوط بالابر یک ساختمان نیمه‌کاره انگار برای معمار هشدارآمیز نبود.
در حالی که طبق قانون باید ساخت و ساز در این‌گونه ساختمان‌ها متوقف شده و ایرادات رفع شود اما نه تنها این اقدامات انجام نشده بلکه هنوز خطر بر فراز کوچه باریک سایه‌ انداخته است.
15 مهرماه سال جاری گزارشی از «سایه مرگ بالای سر پسرک» در روزنامه ایران انتشار یافت که در این حادثه تلخ پسربچه‌ای 11 ساله به نام محمدحسین غلامرضایی در حال بازی در کوچه خداکرمی در خیابان زمزم تهران بود که کابل بالابر سبد حمل آجرهای بزرگ سفالی ناگهان پاره شد و بار چندصد کیلویی روی سرش ریخت و تراژدی تلخی را رقم زد.دراین میان سه کارگر افغان و صاحب ساختمان توسط مأموران کلانتری 161 ابوذر بازداشت شدند و پرونده آنان جهت رسیدگی به شعبه 12 بازپرسی دادسرای یافت‌آباد ارسال شد.


این حادثه برای خانواده پسربچه بسیار سخت و دردناک بود و این در حالی بود که آنان آماده می‌شدند در مراسم جهازبران دخترعمه محمدحسین کوچولو شرکت کنند که یکی از همبازی‌های وی این خبر تلخ را به آنان داد.باور کردنی نبود، تلاش تیم پزشکی نیز برای نجات جان محمدحسین به‌جایی نرسیده بود، پدر نمی‌خواست باور کند پسرش در چشم برهم زدنی و فقط و فقط به خاطر سهل‌انگاری سازنده ساختمان، مرگ را در آغوش گرفته است.
حالا مراسم جهازبران تبدیل به عزا شده بود، همه گریه می‌کردند و خاطرات پسرک را به یاد می‌آوردند. حالا خانواده محمدحسین مانده بودند با یک دنیا تنهایی و آغوشی پر از غم!
پرونده در جریان بود و بررسی‌ها نیز نشان می‌داد سهل‌انگاری سازنده ساختمان که از داربست و تجهیزات ایمنی استفاده نکرده باعث این حادثه مرگبار شده است.جعفر غلامرضایی عموی پسر 11 ساله که هنوز لباس عزا را پس از 64 روز به تن دارد به شوک گفت: صاحب ساختمان باید از داربست فنس‌دار، تجهیزات ایمنی و کابل قوی برای بالابر مصالح استفاده می‌کرد و اگر چنین کاری را انجام می‌داد این اتفاق هرگز نمی‌افتاد.
غلامرضایی افزود: با گذشت دو ماه از این حادثه غم‌انگیز این ساختمان در حال تکمیل شدن است و هنوز صاحب آن از تجهیزات ایمنی و داربست‌های فنس‌دار استفاده نمی‌کند و با توجه به باریک بودن این کوچه و جمعیت زیاد ساکنان، هر لحظه امکان بروز حادثه تلخ دیگری وجود دارد.
بنابر گزارش خبرنگار ما که برای بررسی به صحنه حادثه اعزام شده بود تحقیقات وی نشان می‌دهد هیچ تجهیزات ایمنی در آنجا نصب نشده است و کارگران نیز در حال کار هستند و چنانچه مصالح ساختمانی به پایین پرت شود باز شاهد حادثه مرگباری دیگر خواهیم شد.
این در حالی است که بررسی‌ها نشان می‌دهد در این گونه موارد سازنده یا صاحب‌ساختمان ضمن مقصر شناخته شدن در حادثه باید پیش از آغاز دوباره برای ساختن ساختمان ایرادهای گذشته را رفع کند و تجهیزات ایمنی دیگری نیز برای پیشگیری از هر حادثه‌ای به کار بگیرد ولی متأسفانه در این ساختمان هیچ تجهیزات ایمنی به‌کار نرفته و سازنده آن نیز اهمیتی به این موضوع نداده است و باید مسئولانی که مجوز ساخت و نظارت را برعهده دارند هدف انتقاد قرار داد که نظارت و برخوردی با این‌گونه افراد که جان افراد بی‌گناه را به خطر می‌اندازند، نمی‌کنند.
نظریه کارشناس
علی ادراکی، کارشناس حقوقی درباره این پرونده به روزنامه ایران گفت: بروز این‌گونه حوادث که باعث مرگ کسی شود در صورت غیر عمد بودن موجب مسئولیت‌های مدنی و مسئولیت‌های کیفری خواهد شد زیرا سازنده یا پیمانکار ساختمان شرایط ایمنی را رعایت نکرده است.
وی افزود: از نظر قانونی ادامه عملیات اجرایی ساخت و ساز باید از سوی مقام قضایی متوقف شود، تا روشن شدن این ماجرا پیمانکار حق ادامه ساخت‌وساز را ندارد و در صورت ادامه آن باید تجهیزات ایمنی و ضعف‌هایی که منجر به این حادثه شده است را رفع کند.ادراکی در پایان گفت: اگر پیمانکار بدون در نظر گرفتن تجهیزات ایمنی دوباره مشغول به‌کار و مرتکب تخلف شده، رویه قضایی این است که روند ساخت و ساز باید متوقف شود.

+50
رأی دهید
-1

داماهی - بندرعباس - ایران
مملکت بی قانون یاقانون جنگلی.
جمعه 22 آذر 1392 - 10:49
AЯMAN 2000 - آستارا - ایران
تو این مملکت خر تو خر هیچ چیزش از روی حساب کتاب، ایمنی و قانونی پیش نرفته. این رژیم ج.اِ هم دندون برخی از همین مردم سهل انگار و نادان رو شمره که تا حالا تونسته خیلی راحت روشون مسلط باشه و هر روز گردنش کلفت و کلفت تر بشه ، متاسفانه باقی مردم هم این وسط توسط همین مــردم واقــــعا خـــــر و این رژیم مستبد متضرر میشن.
جمعه 22 آذر 1392 - 10:58
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.