کیفیت و استانداردهای ژاپنی ها

چند سال پیش، آی بی ام تصمیم گرفت که تولید یکی از قطعات کامپیوترهایش را به ژاپنیها بسپارد.
در مشخصات تولید محصول نوشته بود سه قطعه معیوب در هر ۱۰۰۰۰قطعه ای که تولید می شود قابل قبول است. هنگامیکه قطعات تولید شدند و برای آی بی ام فرستاده شدند، نامه ای همراه آنها بود با این مضمون

مفتخریم که سفارش شما را سر وقت آماده کرده و تحویل می دهیم.

برای آن سه قطعه معیوبی هم که خواسته بودید خط تولید جداگانه ای درست کردیم و آنها را فراهم ساختیم

امیدواریم این کار رضایت شما را فراهم سازد.

+145
رأی دهید
-11

potatis - مالمو - سوئد
این نشون میده که ژاپنی ها خنگ و کج فهمند!! شاید هم مشکلشون زبان انگلیسی بوده.
‌چهارشنبه 20 آذر 1392 - 02:04
compatriot - تورنتو - کانادا
عجب!؟
‌چهارشنبه 20 آذر 1392 - 02:56
ari jojeh - تهران - ایران
ژاپنی‌ها از یک سیستمی‌ به اسم سیگما ۶ برای کنترل کیفیت پیروی میکنند که طبق آن میتوان تولید معیوب را بین ۳ تا ۶ در ۱۰۰۰۰۰۰ کنترل کرد.
‌چهارشنبه 20 آذر 1392 - 03:09
romano - تهران - ایران
حرفهای بچه‌گانه وبسایتهای ایرانی مانند نامه مصدق یا چارلی چاپلین. در اقتصاد کاپیتالیستی هم چین چیزی مفهوم ندارد و طبق همان استاندارد قید شده در قرارداد رفتار می‌شود (دلیل موفقیت هم همین است) مفهوم سه قطعه خراب یعنی قرار داشتن یک استاندارد مشخص و کامل زیر نظر مدیر کنترل کیفیت خط تولید، ورود قطعه به انبار و مسئول کنترل کیفیت ورودی و مسئول کنترل کیفیت خروجی اینها یعنی پول و ابزار دقیق و نفر برای چک کردن قطعه در خط تولید. برای این ابزار و وسایل باید مدیران تولید تصمیم بگیرند و پی‌ایند آن باید مدیر کل حتی در مواردی سهامداران تصمیم بگیرند که آیا اینها باید هزینه شود یا نشود اگر کوچکترین چیزی در این سیستم درست بازدهی مالی نداشته باشد کارمندان لازم تعدیل می‌شوند تا شرکت به سوددهی لازم برسد. خط تولید جدید در صورتی تصویب می‌شود که شرکت به بازگشت پول خود امیدوار باشد و معمولا هزینه خط تولید جدید بسته به نوع تولید و مصالح و ابزار و بودجه زمان خوابی دارد مثلا بعد از 3 سال به سوددهی می‌رسد. خلاصه پیش از باور چیزی و خود کوچک بینی و خدا دیدن ژاپنی ها کمی تامل کنید.
‌چهارشنبه 20 آذر 1392 - 05:17
just_think - جاکارتا - اندونزی
این متن کاملا چرنده. تمام کارخانه‌های دنیا به مسالهٔ درصد خرابی‌ آگاهی‌ دارند و کسی‌ برای تولید جنس خراب خط تولید راه نمیندازه.
‌چهارشنبه 20 آذر 1392 - 07:22
sheys - توکیو - ژابن
من نمیدونم این سوئدی‌ها جز ولوو و دخترای خوش . شون به چی‌ میخوان بنازن ؟؟
‌چهارشنبه 20 آذر 1392 - 14:32
کبالت3 - کرج - ایران
البته این یه داستانه اما در این که مدیریت تضمین کیفیت تو ژاپن بالاترین سطح رو داره شک نیست اما تو ایران فعلا تو صنعت خودرو و قطعه سازی با وجود تلاش های اخیر هنوز تو رده های پائین قرار داریم علتش هم بیشتر انحصاری و دولتی بودن تولیده حالا تحریمها هم اضافه شده خودرو ساز هم با توجه به شرایط تولید و انبار موجودی تلرانسهای کیفی رو در تحویل قطعه از سازنده شل و سفت میکنه قطعه ساز هم برای دووم آوردن از سر و ته کار میزنه و کار با تنوع تولید بصورت درهم تحویل میشه حالا مونده به شانس خریدار خودرو که چی گیرش بیاد حالا این مال قطعات اصل بود اونی که برای بازار یدکی تولید میشه یا از ضایعات برگشتی و تعمیری خطه یا تو شوش بازسازی و رنگ شده و هیچ کنترلی روش نیست.
‌چهارشنبه 20 آذر 1392 - 19:32
amir-amir - تورنتو - كانادا
شاید این بهترین روش بوده که منظورشان را به آى بى ام منتقل کنند اینکه صد در صد محصولات ما در خط تولید از شروع تا انتها بى عیب است چرا که مشترى ممکن است تصور کند احتمالا چندین قطعه با عیب ساخته شده ولى در کنترل نهائى آنها از دور خارج مى شوند
‌پنجشنبه 21 آذر 1392 - 01:03
kian7 - آنتورپن - بلژیک
sheys - توکیو - ژابن ، سوئد با جمعیتی حدود 10 میلیون نفر چیزهای زیادی دارد که بهش بنازد. SAAB _ SCANIA _ IKEA _ VOLVO _ H&M هر کدامشون یک امپراطوری مالی است. لینک زیر هم برای درک موضوع بیشتر بهت کمک میکنه:. https://en.wikipedia.org/wiki/Category:Swedish_brands
‌پنجشنبه 21 آذر 1392 - 02:24
skylone - تورونتو - کانادا
ژاپنی ها با کلاس ترین و فهمیده ترین و پرکارترین مردم دنیا هستند ..برعکس ما ایرانی های تنبل و غرغرو که فکر می کنیم همه دنیا حقمون رو خوردن و از همه طلبکارن ..
‌پنجشنبه 21 آذر 1392 - 21:50
potatis - مالمو - سوئد
دوست عزیز مرسی بابت توضیحات شما, بنده جوابی به کامنت ایشان ندادم به دو دلیل ١- کامنت من یک شوخی با این متن طنز گونه بود ٢- نه بنده سوئدی هستم و نه ایشون ژاپنی, پس بهتره که همه غیرتمون رو واسه ایران خرج کنیم, البته من سالهاست که پاسپورت سوئدی دارم و تمام زندگی من اینجا شکل گرفته و فکر نمیکنم روزی برسه بخوام به ایران بر گردم اما خودم رو اول یک ایرانی میدونم. و اما کمی توضیح بیشتر درمورد درآمد های این کشور, قسمت بالاتری از درآمد کشور سوئد از بخش خدمات از قبیل شرکت های بسیار بزرگ بازرگانی, مشاوره, بیمه,و توریستی و غیره میباشد که تقریبا در اروپا جزو بالاترین ها هستند, کشور سوئد از نظر تسلط بر زبان انگلیسی در میان کشور های غیر انگلیسی زبان مقام اول رو در دنیا داره, سیستم آموزش و درمان و حکومتی این کشور سرمشق بسیاری از کشور های دیگر است, و صد البته ژاپن هم دست کمی از سوئد نداره به طوری که ماشین های ژاپنی در همین کشور سوئد جزو محبوب ترین برند ها هستند, آرزو میکنم که روزی همگی بتونیم به کشور و وطن اصلی خودمون افتخار کنیم تشکر.
جمعه 22 آذر 1392 - 18:05
kolah-ghermezi - ونکوور - کانادا
potatis - مالمو - سوئد,,,آفرین به شما هموطن فهمیده،،زنده باشین.
‌سه شنبه 26 آذر 1392 - 13:09
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.