خاتمی: مایلم در مراسم تدفین ماندلا شرکت کنم

آقای خاتمی ماندلا را با گاندی مقایسه کرده بود

محمد خاتمی، رئیس جمهور پیشین ایران با اظهار تاثر از درگذشت نلسون ماندلا گفت که امیدوار است بتواند در مراسم تدفین رهبر جنبش ضد تبعیض نژادی شرکت کند.

آقای خاتمی ماندلا را با گاندی مقایسه کرده بود

آقای خاتمی همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا مشکل خروج او از کشور برطرف شده یا نه، به خبرگزاری ایسنا گفت "ان‌شاءالله که تاکنون چنین مشکلی وجود نداشته باشد."

رئیس موسسه بین‌المللی گفت‌وگوی فرهنگ‌ها و تمدن‌ها روز جمعه (۱۵ آذر) در پیامی به یاد نلسون ماندلا نوشت: "ماندلا نمی‌میرد."

"او زنده است تا آنگاه که انسان هست و برای آزادی و سربلندی تلاش می‌کند."

آقای خاتمی رئیس جمهور سابق آفریقای جنوبی را "بزرگ‌مردی از تبار آزادگی و انصاف" لقب داد که "قدرت معنوی بی‌نظیرش را از مردم و عشق مردم گرفته بود و هیچگاه به افسون قدرت پیدا فریفته نشد."

"او در پاسخ خشونت را با محبت دادن، بی‌آنکه ذره‌ای از اصول و معیارهای ارزشمندی که به آن پای بند بود کوتاه بیاید، نیز قهرمان بود."

آقای خاتمی در دوران ریاست‌جمهوری خود، در تهران میزبان نلسون ماندلا بود. او این باره گفته بود: "با جناب ماندلا چه در دوربان آفریقای جنوبی و چه در تهران و احیانا در بعضی کشورهای دیگر، دیدارهای متعددی داشته‌ام و بار‌ها تلفنی با ایشان صحبت کرده‌ام."

آقای خاتمی نوشته است که آقای ماندلا از پیشنهاد گفت و گوی تمدن های او استقبال کرده و با او هم نظر بوده است.

درباره حضور آقای خاتمی در مراسم بزرگداشت یا تشییع آقای ماندلا گمانه‌زنی‌هایی در برخی رسانه‌های ایران مطرح شده و در صورتی‌که چنین شود روشن نیست آیا او بطور شخصی در این مراسم حاضر خواهد شد یا به نمایندگی از دولت ایران.

از سوی دیگر، با اینکه هنوز خبری رسمی از حضور حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در این مراسم منتشر نشده، روزنامه گاردین احتمال داده این مراسم "زمینه را برای نخستین ملاقات" بین باراک اوباما و حسن روحانی فراهم آورد.

روزنامه کیهان به این موضوع واکنش نشان داد و نوشت: "محافل رسانه‌ای داخلی و خارجی، مراسم تدفین نلسون ماندلا را بهانه دیگری برای هل دادن دکتر روحانی به سمت ملاقات با رئیس دولت شیطان بزرگ قرار داده‌اند."

در ایران بجز مقامات رسمی، افراد و گروههای دیگری نیز به درگذشت نلسون ماندلا واکنش نشان داده‌اند.‌

عبدلله نوری وزیر کشور دولت محمد خاتمی در پیامی نوشت روح بزرگ ماندلا "هیچگاه در قواره و قامت کوتاه رهبران جهان در نیامد و بدون هرگونه مقدمه‌چینی خود را از تداول قدرت و مکنت و حشمت سلطانی رهانید چرا که چنین روح بزرگی در ظرفی این چنین حقیر نمی‌گنجید."

هفده تن از زندانیان سیاسی و عقیدتی زندان رجایی شهر هم پیامی به مناسبت درگذشت "نامدارترین زندان سیاسی جهان" منتشر کرده‌اند و آن را "ضایعه‌ای دردناک برای تمام مردم آزاده و ستمدیده جهان" خوانده‌اند. آنها نوشته‌اند ماندلا "خواستار برابری تمامی انسان‌ها، فارغ از وابستگی‌های نژادی، عقیدتی و جنسیتی بود."

گفته می‌شود مراسم تشییع ماندلا با حضور رهبران دنیا سه‌شنبه برگزار می‌شود.

+47
رأی دهید
-7

biparva-jan - تهران - ایران
کسی نباید به خودش این اجازه رو بده که جلوی مسافرت اقای خاتمی رو بگیرد.
دوشنبه 18 آذر 1392 - 01:23
ذک گرجی - فررارا - ایتالیا
خاتمی شیاد کاسه لیس ولایت می خواهد از ایران به بهانه شرکت در تدفین از ایران فرار کند چون ممنوع الخروج است با تمام کاسه لیسی هنوز نتوانسته است ممنوع الخروج بودن خود را پاک کند .
دوشنبه 18 آذر 1392 - 01:28
biparva-jan - تهران - ایران
ذک گرجی تو خودت فرار کردی و حالا کاسه لیس که نه، کاسه شور اجنبی ها شدی حالا فکر میکنی همه همین قصد رو دارند؟
دوشنبه 18 آذر 1392 - 02:57
mir1976 - واشنگتن - آمریکا
این بنده خدا، دیگه زیادی خود بزرگ بین هست.
دوشنبه 18 آذر 1392 - 04:46
بت شکن - مونترال - کانادا
ذک گرجی - فررارا - ایتالیا ----.اولاً خاتمی فقط یک نفر نیست بلکه یک حزب است و خاتمی به خاطر رفقایش که در ایران هستند چنین کاری نخواهد کرد، ثانیا مگر فرار کردن فقط برای امثال تو مجاز و توجیه پذیر است؟؟ کسی‌ دیگر حق ندارد از آن زندان بزرگ فرار کند؟؟، شما فعلا تو ایتالیا (آن هم اگر و اگر باشی‌) ظرف هاتو بشور که مثل افکارت بو نگیرند!!!
دوشنبه 18 آذر 1392 - 11:57
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.