بیلبورد خبرساز شهرداری تهران برای افزایش زاد و ولد

پارسینه : ساعاتی است که شهر مزین به یک طرح عجیب شده است. طرحی که از نظر طراحان آن مدتها کار کارشناسی روی آن انجام شده است تا بتواند مفهوم نیاز جامعه به فرزندآوری هرچه شدیدتر و تقاضای اینکه فرزند بیشتر به دنیا بیاورید را برای مردمان شهر تبیین کند.
 
طرحی که در همان ساعات ابتدایی اجرا در بیلبوردهای پایتخت، اعتراض وسیع و گسترده ی بانوان را برانگیخت و سیل اعتراضات و انتقادات بسیاری از شهروندان را در شبکه های اجتماعی و فضای مجازی به نمایش گزارد و توقع پاسخگویی شهردار قالیباف، شورای شهر، نهادهای نظارتی و کلیه ارگانها و نهادهایی که در جریان طراحی و اجرای این طرح فاجعه بار بوده اند را ایجاد کرده و به طور خاص جامعه بانوان کشور را چشم انتظار پاسخ مسولان محترم گذارده است.
 
وارد جزییات و نظرات کارشناسان و هشدارهای تخصصی در خصوص تشویق به افزایش جمعیت در شرایط فعلی نمی شویم. فقط نگاهی ساده و آرام به این تصاویر طراحی شده می کنیم و آنرا با شما به اشتراک می گذاریم تا شاید جواب آنچه ما در این طرح نیافتیم توسط شما یافته شود.
 
سوالاتی از قبیل اینکه، طبق تعالیم دینی و عرف اجتماع ما زن، مادر و بنیاد خانواده که همیشه از حرمت و جایگاه خاصی در نهاد خانواده برخوردار بوده در این تصاویر کجاست؟ نسبت جمعیتی جنسیت موجود در این طرحها به چه روی و با چه توجیهی با اکثریت فرزند پسر تعبیه شده است؟ حتی در دوچرخه ای که تک فرزند است، آن یک فرزند، فرزند پسر است!!!
. نیز تنها فرزند دختر خانواده (البته اگر همسر جوان و هم سن و سال برخی فرزندان مرد و زوجه ی ازدواج مجدد مرد خانواده نبوده باشد و یکی از اهداف کارشناسی شده ی این طرح، تشویق به ازدواج مجدد در راستای کمک به اجرای هرچه بهتر افزایش جمعیت، نبوده باشد!) چرا در آخرین جایگاه و پشت سر تمامی پسران خانواده قرار گرفته است؟
 و هزار و یک سوال دیگر که در پس این صفحه ی به اصطلاح کارشناسی شده ای نهفته است که تازه قرار است بر دیوارهای اتوبوسهای روان شهر، پل ها و معابر دیگر نیز توسعه یابد.
 
نگاه جنسیتی، نگاه بر اساس تحلیل های مردانه و تزریق تعالیم این چنینی بر بیلبوردهای رفیع شهر، اگرچه که محل تامل دارد و جدای از اینکه در شهری در حال اتفاق است که نماینده ی نمایش فرهنگ ایرانی اسلامی ما به سفرای سایر کشورها (که در پایتخت مستقرند)ست و موجبات حواشی بین المللی را با اقدامی ناسنجیده در زمینه حقوق زنان، فراهم می آورد، لیکن پاسخگویی مقامات مسول را می طلبد تا ذهن کلیه شهروندان را در این زمینه روشن نمایند و ضمن تسریع در جمع آوری این طرح سراسر توهین و تحقیر، با ارائه توضیح کافی در این زمینه به شهروندان زن، بخاطر این اتفاق تلخ بزرگ بر دیوارهای شهر عذرخواهی نمایند که بی شک این حداقل اتفاقی است که در برابر اتفاقی که روی داده، لازم است انجام شود.
 
 ضمن اینکه از سرکار خانم مولاوردی، معاونت زنان و امور خانواده ریاست جمهوری نیز به عنوان حقوقدان، و یک شهروند زن که در پایتخت، زندگی می کنند و شاهد این رخداد عجیب هستند توقع رسیدگی به اموری از این دست و نظارت هرچه دقیق تر بر ترویج تفکرات عجیب این چنینی در منظر عام و تا بدین حد علنی را ایجاد کرده است و شاید این ضرورت احساس شود که در دستورالعملی، کلیه موازین لازم به رعایت در خصوص حقوق مسلم شهروندی زنان جامعه کاملا تبیین و ابلاغ گردد و دستور به رعایت و جلوگیری از هرگونه تخطی در این زمینه به طور جدی پیگیری گردد.

+38
رأی دهید
-77

ekman - شیراز - ‫ایران
فرزند بیشتر بیاورید،پسر هم باشند که در برابر دشمنان اسلام کمبود سرباز نداشته باشند!!! زرشششششک هسته داره، بادمجووووون دسته داره.
یکشنبه 17 آذر 1392 - 21:42
samsam.aus - سیدنی - استرالیا
ﺧﺎﻧﻤﻬﺎﻭﺁﻗﺎﻳﻮﻥ. ﻣﻬﻤﺘﺮ اﺯ ﻫﻤﻪ ﻭﺟﻮﺩ اﻭﻥ ﻫﻨﺪﻭاﻧﻪ اﺳﺖ ﻛﻪ اﺯ ﻫﻤﻪ ﺟﻠﻮﺗﺮ ﻗﺮاﺭ ﮔﺮﻓﺘﻪ و ﻧﺸﺎﻥ ﺩﻫﻨﺪﻩ ﺁﺑﻜﻲ ﺑﻮﺩﻥ و ﻛﺸﻜﻲ ﺑﻮﺩﻥ ﻛﺎﺭﻫﺎﻱ ﻣﺪﻳﺮﻳﺘﻲ ﺩﺭ اﻳﺮاﻧﻪ....
یکشنبه 17 آذر 1392 - 22:18
دوستدار - استهکلم - سوئد
رژیم ایران واقعا مردم را چی می پندارند؟ یک روز تابلوهای که روی انها نوشته شده فرزند کمتر زندگی بهتر را در سطح شهر و در دروازهای شهرهای ایران اویزان می کنند و روز دیگر تابلوهای دیگر که رویشان نوشته شده فرزند بیشتر , زندگی شادتر.
یکشنبه 17 آذر 1392 - 22:23
سرسره - اهواز - ایران
کارشناسی که برای تامین نظر رهبر کار میکنه ای کیو ش از این بهتر نمیشه ..........مسخره
یکشنبه 17 آذر 1392 - 22:34
azadi-iran - وین - لااتریش
برای این ملت این حکومت هم زیاد هست. خــلایـــــــــــــــــــق هـــــــــر چـــــه لایــــــــــــــــــــــــــــق
یکشنبه 17 آذر 1392 - 23:13
آزاد10 - آلمان - المان
اینقدر گیر ندین بابا، مشکل فقط اینه که دوچرخه سواری خانمها ممنوعه. اون یکی هم کوچکه و معلومه که هنوز به سن بلوغ نرسیده.
یکشنبه 17 آذر 1392 - 23:15
paksan - آمریکا - آمریکا
خقت باره؟آخه شما برای همین جمعیت فعلی چکار کردید که انتظار دارید مردم بیشتر بچه بیارن؟؟ شغل ایجاد کردید؟ جامعه سالم ؟ هوای پاک؟ تفریحات ؟ آموزش و پرورش مناسب ؟ سیستم قضائی سالم ؟ حمل نقل مناسب ؟ آیا همین جمعیت فعلی امنیت غذایی دارند؟ تامین بهداشت ودرمان چطور؟ آیا مادران ایرانی امنیت روانی و فکری دارند؟ .. با چه معیاری این حرف رو میزنند آدم نمی فهمه .. بهتر بود بجای این عکس می گفتند آقا بچه بیارید ما می خوایم انقدر شما در فقر باشید که وقتی میگیم 100هزار تومن می دیم هر کی تونست بمب ببنده به خودش انتحاری خودش رو منفجر کنه بچه های شما از فرط گشنگی و بدبختی اگر نخواستند بیان مادر و پدرها پولش رو بگیرن و بچه رو بدن واسه انتهار . بعدشم مگه داشتن بچه پسر دست خود آدمه که وقتی شما میگید بچه بیشتر بیشترشون پسر باشند؟؟؟؟ طبق این عور با کمبود همسر و زن مواجه خواهد شد بعد میگن این طرح با تحقیقات طراحی شده؟ قالیباف 300میلیون به اسم تحقیقات میده به زن خودش که حتماً شده مسئول خانواده شهرداری و ایشون هم سوادی نداره طرح میشه همین
یکشنبه 17 آذر 1392 - 23:21
senator x - تهران - ایران
مقامات مملکتی که بدنبال طرح افزایش جمعیت هستند,درحقیقت بدنبال افزایش عمله ساختمانی هستند تا جای کارگرهای افغانی را بگیرند.بگفته خودشان بیش از 700هزاز فوق لیسانس وحدود14هزار پزشک بیکار دارند. بتصور من حدود 12ملیون شاید هم پیشتر جوان بیکار داریم .1ملیون مسافرکش داریم .اتفاقا عکس بیلیبورد کاملا درسته,درآمداین مرد خانواده باواجازه نمیده برای وسیله نقلیه خانواده ,بیشتراز دوچـرخـه بخرد.فکرکنم رهبر درفکر جنگ در آینده هست, از حالا دنبال قشونه جون تو.
دوشنبه 18 آذر 1392 - 01:08
kami_81 - مالمو - سوئد
آره ارواح باباتون خیلی کشور گل و بلبل است حالا باید بیشتر بچه بیارن که ببرید به کشتن بدید خدا میدونه باز نقشه جنگ با کدام کشور را دارید مگه میشه با چندتا بچه توی خونه پنجاه متری زندگی کرد یا اینکه این چیزا به آقایون دولتی ربطی نداره فقط سیاه لشکر میخواین
یکشنبه 17 آذر 1392 - 22:47
robinhoodd - ملبورن - استراليا
من بدجوری تحت تاثیر این بیلبورد شهرداری تهران قرار گرفتم ، قبلنا فک می‌کردم اگه ازدواج کردم ۲ تا بچه بسه ، الان ۷ تا بچه کمتر راضی‌ نیستم اسمشونم انتخاب کردم ،. آدولف و بهرام ، دوقولوامن ،. ایزابلا ، کسرا . آلخاندرو ،رومئو ، و ته تاقریم ملیحه . قربونشون بره بابایی...
دوشنبه 18 آذر 1392 - 04:35
تیردادسورنا - ایران - ایران
بالاخره ما نفهمیدیم با فرزند کمتر زندگی بهتره!یا فرزند بیشتر زندگی شادتره؟این علمای اعلام لطفا زودتر تکلیف ما رو روشن کنن ..فردا اومدیم بچه بیشتر درست کردیم آقایون تشخیص دادن فرزند کمتر زندگی بهتر درسته! اونموقع چه خاکی بر سرمون بریزیم؟اون دختربچه رو هم آخر گذاشتن که اگه توی دست انداز بچه ای بخاد بیفته تنها دختر خانواده باشه!
دوشنبه 18 آذر 1392 - 04:23
mir1976 - واشنگتن - آمریکا
شما چقدر منفی گرا هستید. آلمان و ژاپن بعد از 40 سال به اینجا رسیدند. ایران با وجود جنگ و 30 سال تحریم های شدید به اینجا رسیده، چه انتظاری دارید. درکش واقعا سخته؟. اگر برای آلمان و ژاپن هم بعد از جنگ جهانی، تحریم های اینچنینی وضع میکردند، یقین بدانید یه چیزی تو مایه های کره شمالی بودند. ولی ایران پیشرفتنش بد نبوده. دومین عامل پیشرفت این دو کشور، همدلی مردم آنها بوده. ولی در ایران برعکس است. عده ای مانند مجاهدین خلق، مدام در حال خیانت، عده ای هم در حال دادن فاز منفی و فحش و فحش کاری، جنایت، رشوه و فساد و .. و در کنار اینها وجود کشورهای گل و بلبل ماننده افغانستان و پاکستان و اسرائیل و عراق و امارات، عربستان و .. که مدام تروریست میفرستند داخل ایران. حال خود حدیث مفصل بخوان ....
دوشنبه 18 آذر 1392 - 05:04
babak.ae - تهران - ایران
فرزند کمتر، زندگی بهتر
دوشنبه 18 آذر 1392 - 08:41
siavash2a - تهران - ایران
تولید بچه کار 5 دقیقه است.مهم بعد از تولد بچس که هزینه های زندگی با درامد سرپرست خانوار هم خونی نداره.مردم حق دارن دنبال بچه نمیرن چون هیچ چشم انداز روشنی ایران نداره
دوشنبه 18 آذر 1392 - 08:55
moh sab - شاهرود - ایران
مردم اگاه تر از این حرفان.لذت بچه کم رو چشیدن ودیگه گول نمیخورن.زرررررررشک
دوشنبه 18 آذر 1392 - 15:30
sanazsarmad - کلن - آلمان
دردآورترش اینه که باز هم زن سانسور شده!!!! مادر اون خانواده هیچ جایی در جامعه ایرانی نداره!
دوشنبه 18 آذر 1392 - 15:31
89562389 - پاریس - آلمان
نمیشه بچه از چین وارد کرد؟
دوشنبه 18 آذر 1392 - 17:14
moh sab - شاهرود - ایران
واقعییت اینه که اینا میخوان زن تو صحنه نباشه.واسه همین میخوان درگیر بچهداری کنن.اگه اینا میخوان مردم به حرفشون کنن باید همه چیزارو برعکس بگن
‌سه شنبه 19 آذر 1392 - 04:57
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.