محمود احمدی‌نژاد خواستار مناظره علنی با حسن روحانی شد

محمود احمدی‌نژاد در واکنش به گزارش اخیر حسن روحانی از عملکرد ۱۰۰ روزه دولت یازدهم و نابسامانی‌هایی که آن را متوجه دولت پیشین دانسته است، او را به مناظره علنی فراخواند. یک مشاور روحانی از این مناظره استقبال کرده ولی شرط آن را «راستگویی» احمدی‌نژاد دانسته است.

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، محمود احمدی‌نژاد در نامه خود که روز سه‌شنبه، ۱۲ آذر منتشر شد، آقای روحانی را به طرح ادعاهای «غیرمنصافه و بی‌پایه» درباره دولت‌های نهم و دهم متهم کرد و نوشت که قصد دارد در «مناظره‌ای صریح و اصولی و روشنگر در منظر افکار عمومی»، «حقایق ناب» را آن‌طور که هست بیان کند.

وی تاکید کرده که پس از شنیدن گزارش آقای روحانی، ابتدا به‌خاطر «مصالح کشور» قصد سکوت داشته است، اما «به احترام تقاضاهای بی‌شمار گروه‌های مختلف مردم و از جمله صاحب‌نظران سیاسی و اقتصادی» تصمیم به دعوت از رییس جمهور کنونی ایران برای مناظره علنی گرفته است.

حسن روحانی روز پنجم آذر در گفت‌وگو با تلویزیون دولتی ایران، دولت‌های محمود احمدی‌نژاد را به‌واسطه «در آمد ۶۰۰ میلیارد دلاری» آن از فروش نفت، «پول‌دارترین دولت ایران» نامید اما در عین حال تاکید کرد که این دولت «بدهکارترین دولت تاریخ کشور» بوده است.

به گفته آقای روحانی، دولت احمدی‌نژاد در سفرهای استانی خود ۲۱۱ هزار میلیارد تومان تعهد ایجاد کرد که ۷۰ درصد آن عملی نشده است و با طرح‌هایی مانند مسکن مهر «پول ملی را تضعیف کرد» و باعث تورم شدید در کشور شد.

در بخشی از این گفت‌وگو نیز آقای روحانی، دولت‌های محمود احمدی‌نژاد را متهم می‌کند که به جای مردم ایران برای «چینی‌ها و کره‌ای‌ها ایجاد اشتغال می‌کرد» و هم‌زمان که قطعنامه‌های سازمان ملل متحد علیه ایران را «کاغذپاره» می‌خواند، وابستگی کشور به خارجی‌ها را بیشتر کرد.

این گزارش، واکنش‌های متضاد هواداران و منتقدان دولت‌های محمود احمدی‌نژاد را در پی داشت و از جمله مهرداد بذرپاش، چهره نزدیک به احمدی‌نژاد و مشاور او، حسن روحانی را به «سیاه‌نمایی علیه نظام جمهوری اسلامی» و به راه انداختن «شو تبلیغاتی» متهم کرد.

اما در نقطه مقابل، علی‌اکبر هاشمی رفسنجانی، رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، تاکید کرد که آقای روحانی در گزارش خود «بسیاری از ناگفته‌ها» را بیان نکرد تا از وارد آوردن «بار روانی سنگین بر روی مردم» خودداری کند.

در این حال محمود احمدی‌نژاد تصمیم گرفته است با دعوت حسن روحانی به مناظره از عملکرد دولت‌های خود دفاع کند.

وی این دعوت را «نه بر اساس یک حس شخصی، بلکه بر مبنای احساس تکلیف دینی و ملی» دانسته و تاکید کرده که او و همکارانش در طول هشت سال مسئولیت خود «امتحان‌شان را به نیکی پس داده‌اند».

استقبال مشاور روحانی از مناظره به شروط «راست‌گویی» احمدی‌نژاد

دعوت محمود احمدی‌نژاد به مناظره با حسن روحانی، واکنش اکبر ترکان، مشاور عالی رییس‌جمهوری ایران را در پی داشته است.

بر اساس گزارش خبرگزاری مهر، آقای ترکان ضمن استقبال از انجام این مناظره گفته است که اگرچه حسن روحانی و محمود احمدی‌نژاد «در یک سطح قرار دارند»، اما به شرط «راستگویی» آقای احمدی‌نژاد چنین مناظره‌ای امکان‌پذیر است و دولت از آن استقبال می‌کند.

منتقدان محمود احمدی‌نژاد او را اغلب به ارائه «گزارش‌های نادرست» متهم می‌کنند، چنان‌چه میرحسین موسوی، نامزد اصلاح‌طلب انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ در مناظره‌های انتخاباتی او و دولتش را به صراحت «دروغ‌گو» و «دولت دروغ‌گویان» نامید.

اکبر ترکان نیز که در فاصله انتقال ریاست دولت ایران از محمود احمدی‌نژاد به حسن روحانی، نماینده و مشاور عالی آقای روحانی بود، در گزارش‌های متعدد خود از اقدامات «غیرقانونی» احمدی‌نژاد و «جابه‌جایی اموال دولتی» توسط او او نزدیکانش سخن گفته است.

در دوران هشت ساله ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد، ایران با تحریم‌های بین‌المللی شدیدی مواجه شد. در عین حال اقتصاد کشور به سراشیبی سقوط افتاد که حسن روحانی آن را بیشتر نتیجه «بی‌تدبیری» مسئولان دولت پیشین دانسته است.

تشدید سرکوب منتقدین دولت و حکومت ایران و نقض گسترده حقوق بشر نیز از جمله رخدادهای این ۸ سال بود که در گزارش‌های سازمان ملل متحد درباره ایران بازتاب پیدا کرده است.

محمود احمدی‌نژاد هم‌اکنون با پرونده‌های متعدد شکایت از سوی اشخاص حقیقی و حقوقی مواجه است که در در شعبه ۷۶ دادگاه کیفری استان تهران به آن رسیدگی می‌شود.

از مهم‌ترین شاکیان احمدی‌نژاد کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی است که او را به نقض قانون اساسی در موارد مختلف متهم می‌سازد.

+74
رأی دهید
-21

samuk66 - لندن - انگلستان
حتما آقای روحانی باید از این میمون بپپرسه ، چرا به حرف‌های مفتت تو نیویورک آبروی ایرانی‌ رو بردی و آتو دسته اسرائیل دادی!
‌سه شنبه 12 آذر 1392 - 13:44
masoud72 - شهرکرد - ایران
حیف از دکتر روحانی که با این الاغ دهن به دهن بشه.دکتر روحانی عزیز این کارو نکن.8 سال با خودش بدبختی آورد شرم بر تو احمدی نژاد. .
‌سه شنبه 12 آذر 1392 - 13:47
علی دو صفر - تهران - ایران
این مناظره فقط به نفع احمدی نژاد و دار ودسته شه.
‌سه شنبه 12 آذر 1392 - 14:23
albalooo - لندن - انگلستان
انتر دست از سر ایران بردار بس نبود این همه نابودی و بی آبرویی که تو باعث شدی تو فقط تو دادگاه خودت حاضر شو و خفه شو خدا شر تو رو از سر دنیا کم کنه
‌سه شنبه 12 آذر 1392 - 14:13
odin - انتورپن - بلژيك
روحانی : اگه عکس زن منو نشون بدی منم عکس ننتو نشون میدم. پروین احمدینژاد : این اقا اصلآ نسبت فامیلی با ما نداره ،سر راهی بود ما بزرگش کردیم. رحیم مشاعی : افرین محمود، شاید بره پیش قبلیها مناظره کردن. مهدی احمدینژاد : دشمن فتنه و فساد ،،، محمود احمدینژاد . محمود : بگم؟ بگم؟. از رو نمیره که.
‌سه شنبه 12 آذر 1392 - 14:36
خرچنگ - دبی - امارات متحده عربی
مناظره احمدی نژاد با روحانی مثل تصادف یه لیموزین میمونه که با ماشین تخلیه فاضلاب بهم برخورد بکنند در هر دو صورت میگن لیموزین به ماشین فاضلاب خورده و نجس شده بهتره روحانی محلی بهش نذاره
‌سه شنبه 12 آذر 1392 - 14:55
هستیا - شیراز - ایران
ماشالله از رونمیره
‌سه شنبه 12 آذر 1392 - 14:58
هستیا - شیراز - ایران
ماشالله از رونمیره
‌سه شنبه 12 آذر 1392 - 14:59
کوین پارسی - تورنتو - کانادا
برو عمو جوون کشکتو بساب. دوره تو تموم شد. هنوز هم توی توهم هستی که در زمان خودت ایران رو آباد کردی و دنیا رو تو مدیریت میکردی. مغزت از بخارات معدی اشباع شده. پنجره خونت رو باز کن کمی هوای تازه برسه به مغزت.
‌سه شنبه 12 آذر 1392 - 15:10
ab shangooli - لندن - انگلند
اون موقع که در قدرت بودی هر کاری که می‌خواستی میکردی و به هیچ کسی‌ هم پاسخ گوی نبودی و اصلا کسی‌ رو پائین تر از خودت برای مناظره قبول نداشتی‌ ولی‌ حالا که دمت گیر کرده و باید بری دادگاه جوابگو باشی‌ بزرگتر از خودت رو اون هم رئیس جمهور رو به مناظره دعوت میکنی‌؟ برو بذار باد بیاد ماموتی هر چند که من شخصاً اعتقاد دارم سگ زرد برادر شغاله.
‌سه شنبه 12 آذر 1392 - 16:25
بابک - سبزوار - ایران
این کثافت از رو نمره مملکت را به لجن کشید پول ملی را تپاله کرد
‌سه شنبه 12 آذر 1392 - 17:28
yaraneh - هند - هند
ما خواهان محاکمه احمدی نزاد هستیم
‌سه شنبه 12 آذر 1392 - 17:56
yaraneh - هند - هند
تو کی باشی که با دکتر روحانی مناظره کنی محمود مغول
‌سه شنبه 12 آذر 1392 - 19:15
sasan1309 - رفسنجان - ایران
برو اب رو بریز اونجا که میسوزه در ضمن اون ممه رو لولو برد-کاغذ پاره همان تحریم است-هاله نور مال منه-اینا عناوین مناظره است
‌سه شنبه 12 آذر 1392 - 20:03
همسایه دکتر شریعتی - ایران - ایران
چه شرطی گذاشته! اصلا احمقی نژاد می دونه راست گویی یعنی چی؟
‌سه شنبه 12 آذر 1392 - 20:44
trust - بوشهر - ایران
ملت ایران خواهان محاکمه شیاد دروغگو احمدی نزاد ملعون هستند تف تو اون روت بیاد
‌سه شنبه 12 آذر 1392 - 21:11
mammal - لندن - انگلیس
این میمون چقدر پر رو هست، دروغ هاش که رو شده و باز هم روش کم نمی‌شه می‌خواد دوباره بگم بگم راه بندازه
‌سه شنبه 12 آذر 1392 - 21:30
mohammadarmian - ملبورن - استرالیا
روزی کفتاری به شیری پیشنهاد میدهد که بیا با هم در حضور شیرها وکفتارها مسابقه کشتی برگزار کنیم ، اما شیر از این خواسته کفتار امتناع میکند ومیگوید هرگز . کفتار به شیر میگوید اگر با من کشتی نگیری میروم و به همه کفتارها میگویم که ترسیدی وبا من کشتی نگرفتی ،آبرویت پیش همه کفتارها میرود .شیر در جواب میگوید :رفتن آبرو نزد کفتارها شرف دارد بر شماتت نزد شیرها... با اینکه آقای روحانی آن شیری نشان نداده که برای شیرهای دیگر کاری بکند ولی باز اسو شیر را یدک میکشد و نباید مورد سرزنش شیرهای دیگر قرار بگیرد
‌سه شنبه 12 آذر 1392 - 22:43
با احترام - منچستر - انگلستان
مردم ایران لیاقت احمدی نزاد را ندارند همان روحانی خانواده هاشمی و لاریجانی به درد شما میخورد تاریخ را نگاه کنید که ههین مردم ایران چه کارها با برزگان کردند همین مردم ایران میگویند شهیدان غلط کردند که رفتند جنگ ویا میگویند خدا کنه امریکا به ایران حمله کنه ای مردم همین دولتهمین دیروز انرزی هستهای 20 درصد را نمیکنه امروز هم جریزه ابوموس معامله میکند .
‌چهارشنبه 13 آذر 1392 - 00:34
sama128 - شیراز - ایران
چند روز پیش داشتم یه سرچی در اینترنت می کردم مطالب جالبی در همین رابطه دیدم که بد نیست همه دوستان هم بدونند : توی گوگل بزنید انتصاب هایی از جنس دوستی در شستا کلی مطلب میاره که جالب میتونید بخونید و کلی بخندید به این تشکیلات بی در و بی پیکر و بی حساب و کتاب دوستان عزیزم اگر اسم مدیر عامل مرتبط با اونو پیدا کنید و سرچ کنید مطالب خنده دار جالبی را می بینید که از خنده روده بر میشد و کلی میخندید تازه می فهمید تامین اجتماعی چه جای باحالی برای این افراد. ++++++ لطفا مثبت بدید تا همـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــه ببینند و فیض ببرند از این گلی که به سر تامین اجتماعی زده شده است ++++++++++++++++++++++یادتون نره - زیاد هم کششششششششششش ندید مثل 3000 میلیارد کش میاد.
‌چهارشنبه 13 آذر 1392 - 09:56
compatriot - تورنتو - کانادا
با احترام - منچستر - انگلستان - جالب بود خندیدیم! :)
‌چهارشنبه 13 آذر 1392 - 16:25
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.