اخراج، پایان ناخوش مرخصی زایمان

حالِ آن زنانی که بعد از شش ماه مرخصی زایمان باردیگر به محل کار بازگشتند و به جای خوشامدگویی، از کار اخراج شدند، فقط خودشان درک می‌کنند و بس.

باید زن باشی، شاغل باشی، به شغلت نیاز داشته باشی، تازه مادر شده باشی و شش ماه نیز حق مرخصی رفتن داشته باشی و آن وقت کارفرما با بهانه تراشی، عذرت را بخواهد و از کار بیکارت کند تا آن وقت حس آن 47 هزار زنی را که در سال 90 و 91 به واسطه استفاده از مرخصی زایمان از محل کار اخراج شده اند، درک کنی.

منبع ارائه این آمار، موثق است و مو لای درز آن نمی رود. معاون فنی و درآمد سازمان تامین اجتماعی آمار می دهد در سال 90 و پنج ماه نخست سال 91، یعنی در عرض 17 ماه، 145 هزار زن شاغل از مرخصی شش ماهه زایمان استفاده کردند که استفاده از این حق قانونی به اخراج 47 هزار نفر از آنها منتهی شده است.

این یعنی در این مدت و در هر ماه، فرزند دار شدن به بهای بیکار شدن 2760 زن تمام شده و از این طریق بر جمعیت بیکار کشور افزوده شده است.

این اعداد به این دلیل مهم است که این روزها بحث به جریان افتادن قانون افزایش مرخصی زایمان از شش به 9 ماه در دولت داغ است.

این قانون در دولت قبل متولد شد، اما چون برای تامین اعتبار مورد نیاز آن که برای امسال، حدود 170 میلیارد تومان برآورد می شود، فکری نشده است، اکنون اجرای آن متوقف است اما اگر حتی منابع مورد نیاز اجرای این قانون نیز تامین شود، مسئولان باید گوشه چشمی به آمار زنان اخراجی دو سال قبل داشته باشند، چون کارفرمایانی که حاضر به تحمل مرخصی شش ماهه زنان نیستند با مرخصی 9 ماهه کنار نخواهند آمد.

از همان آغاز که موضوع افزایش مرخصی زایمان مطرح شد، نگرانی ها از همین بابت بود و انتقادهایی که به این قانون می شد به این دلیل بود که ایجاد حاشیه امن برای زنان فقط در نهادهای دولتی میسر است و بخش خصوصی را با چنین قوانینی نمی توان تحت تاثیر قرار داد.

با این حال دولت جدید قول پیگیری اجرای قانون افزایش مرخصی زایمان را به زنان داده است، اما شکی نیست قبل از تامین اعتبار برای اجرای این قانون باید ضمانت اجرای آن را افزایش داد و سفت و سخت پشت قانون ایستاد تا دیگر هیچ زنی به واسطه استفاده از حق قانونی خود متضرر نشود.

+40
رأی دهید
-8

آیینه - آلمان - آلمان
اگه شش ماه مرخصی زایمان قانون هست پس چرا این خانمها از طرف قانون حمایت نمیشن. چرا همیشه در ایران یه جای کار میلنگه
دوشنبه 13 آبان 1392 - 12:02
fdsa60 - تهران - ایران
میزان کار کردن زنها در بسیاری از ادارات در ایران دقیقا 1/3 مردها هست.درحالی که بساری از مردان که سرپرست خانوار هستند بیکار هستند دلیلی ندارد زنها با هزار پارتی بازی به سر کار بیاییند.در 95% ادارات برخورد زنها با ارباب رجوع بسیار زشت و زننده هست وقتی یه پست کوچک اداری می گیرند فکر میکنند فرماندار یکی از ایالتهای امریکا شده اند و تا میتوانند زورگویی و قدرت نمایی میکنند.حالا کار کردن زنها در ادارات مثنوی 70 من است اما انصافا 5% زنها در محیط کار عملکرد بسیار خوبی دارند.
دوشنبه 13 آبان 1392 - 12:36
کوین پارسی - تورنتو - کانادا
fdsa60 - تهران - ایران: کاملا درست نوشتید. وضعیت استخدام و کار خانم ها در شرکت ها وادارات دولتی مثل ایران خودرو دقیقا همین هست که شمت نوشتید. اما در شرکت های خصوصی وضع افتضاحه و همین طوریه که اینجا گفتند. قانون کار رو هم که باید گذاشت لب آفتابه.
دوشنبه 13 آبان 1392 - 14:09
sarang6 - ژنو - سوئیس
البت که دروغ است.ما که تو ادارمون 9 ماهه هم استفاده کردن الانم برگشتن پستشونم بالاتر رفته.در واقع این امر رو ترویج کردن.بطوری که همه خانومای اداره مشکوک به بارداری اند.ولی این بالایی راس میگه.فقط تو اداره حرف میزنن بجز 5 درصدشون.
دوشنبه 13 آبان 1392 - 14:19
shana - خ - ایران
مملکتی که کوچکترین حمایت از زنان نمی کند اینجا هم 1% به حقوق زن اهمیت نداده و طرح مرخصی 9 ماهه برای بازتر کردن دست کارفرما برای اخراج از کار و بی ارزش تر نشان دادن نیمی از انسانهای جامعه .
دوشنبه 13 آبان 1392 - 13:49
sanazsarmad - کلن - آلمان
fdsa60 - تهران - ایران شما که اینقدر زن و مرد می کنید از مریضی نژادپرستی رنج می بری. حتمن خودت را درمان کن. اگر مشکل با پارتی بازی هست، می توانستی راحت بگی جلوی پارتی بازی را بگیرند نه اینقدر به زنها توهین کنید.
دوشنبه 13 آبان 1392 - 14:57
سبز کم رنگ - آمریکا - آمریکا
fdsa60 - تهران - ایران این آمار دقیق و روند رو میشه بگی از کدوم منبع قابل اعتماد ذکر کردی؟ یا از روی معده حرف میزنی؟
دوشنبه 13 آبان 1392 - 15:36
simpleplan - تهران - ایران
fdsa60 - تهران - ایران...موافقم...
دوشنبه 13 آبان 1392 - 18:17
azadeh11 - آمستردام - هلند
فدسا۶۰ - تهران - ایران. این امار را از کجا آوردی . چرا ضدّ زن هستی‌. چرا نمی‌خواهی درک کنی‌ که زنها هم حق زندگی دارن. چرا زنها باید دست جلوی مرد دراز کنن. دولت به اندازه کافی‌ زد تو سر زنها، تو با این حرفهات نمک به زخم زنها نزن. لطفا.
دوشنبه 13 آبان 1392 - 18:51
بی غم - تهران - ایران
کارایی خانم ها برای برخی از کارها که نیاز به دقت و حوصله زیاد داره مثل کار در آزمایشگاه ها خوبه ولی برای کار در سیستم های اداری اصلا به درد نمی خورن چون کافی چند تاشون با هم هم اتاق بشن تا بجای کارکردن شروع کنن به فک زدن با همدیگه.
دوشنبه 13 آبان 1392 - 20:28
fdx132 - لندن - انگلستان
در جامعه امروز به زنان حق خیلی بیشتری داده می شود تا مردان - و در بسیاری از مواقع هم در مورد حق مردان اهمال می شود - در زمان مرخصی زایمان در بسیاری از مواقع کارفرما تازه می فهمد که نیروی کاری که در حال مرخصی زایمان است کار همچنان مهمی هم انجام نمیداده پس بودن یا نبودن شخص خیلی برای شرکت مهم نیست - اگر هم که قانون جلوی کارفرما رو نگیره عاقبت معلومه!!!!
دوشنبه 13 آبان 1392 - 21:48
rashin 83 - تورنتو - کانادا
تا حرف زن به میون میاد دهان گشاد مردهای ضدّ زن ایرانی‌ باز می‌شه.
دوشنبه 13 آبان 1392 - 22:58
آزاده هبوط - ملبورن - استرالیا
الان روزگاری است که اگه زن سر کار نره زندگی فلجه . اگر هم میبینید خانم ها شاغل هستند . چون با حقوق کمتر هم قانع هستند و به فکر سالم زندگی کردن هستند . چرا بعضی حرفهای جرند می زنند.
‌سه شنبه 14 آبان 1392 - 03:43
hossein+87 - ایران - ایران
من مدیر یک شرکت هستم و مساله اینجاست که اولا 6ماه مرخصی ، هیچ توجیهی نداره. مساله فقط حقوق نیست. وقتی یه خانم یه شغل با حساسیت معمول به بالا رو داره، وقتی 6ماه میخواد بره مخصی اولا باید یک جایگزین داشته باشه. معمولا هم پیدا کردن یه نیروی موقت کار سختیه. مساله دوم آموزش اون نیرو هستش . مساله سوم اینه که وقتی بعد از 6ماه اون خانم برگشت، مجدادا باید اطلاعاتش رو به روز کنه و مساله چهارم هم بر میگرده به حقوق و بیمه که جز ضرر چیزی نیست. این مسائل برای یه شرکت خصوصی مهم و در روند کار تاثیر گذاره. و یک مساله دیگه اینجاست که خانم ها عملا در دوران انتهایی بارداری قابلیت کار کردن رو ندارن و شما حساب کنید که یه شرکت به خاطر یه خانم که حق خودش میدونه که مسالا 9ماه کار نکنه چه مصیبتی میکشه. حالا اگه یه شرکت فقط 10 تا نیروی خانم داشته باشه و هر خانم 2تا بچه بخواد و فاصله بین بارداری هاش هم 2تا 3 سال باشه، عملا حداقل در هر سال 1 نفر با این مساله مواجه میشه . باید به کارفرما هم حق داد که نمیتونه دم به دقیقه دنبال نیروی جایگزین باشه و نگران آموزش نیروی جدید !
‌سه شنبه 14 آبان 1392 - 08:05
ziba55 - تهران - ایران
همیشه زنها حقشون ضایع میشه
‌پنجشنبه 16 آبان 1392 - 07:03
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.