قانون ازدواج فرزند خوانده با سرپرست در ایران بحث آفرین شد

به موجب مصوبه مجلس، ازدواج در زمان حضانت و بعد از آن بین سرپرست و فرزند خوانده ممنوع است مگر اینکه دادگاه صالح پس از اخذ نظر مشورتی سازمان بهزیستی، این امر را به مصلحت فرزند خوانده تشخیص دهد.

قانون ازدواج فرزندخوانده با سرپرست بنا به رای دادگاه، در مجلس ایران به تصویب رسید. یک عضو کمیسیون اجتماعی مجلس ایران گفته است این تصمیم امکان سو استفاده از کودکان را از بین می‌برد.

البته، شورای نگهبان هنوز در خصوص این قانون نظر نداده است.

امیر حسین قاضی زاده، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با اشاره به اینکه در گذشته فرزندخوانده بدون هیچ شرط و محدودیتی می توانست با سرپرست خود ازدواج کند، به خبرگزاری مهر گفت: "براساس ماده ۲۷ لایحه جدید حمایت از کودکان و نوجوانان بی سرپرست و بد سرپرست؛ ازدواج فرزند خوانده با سرپرست، در صورت صلاحدید دادگاه امکانپذیر است و با این محدودیت امکان سوء استفاده از کودکان وجود ندارد."

این عضو کمیسیون اجتماعی مجلس نیز با تاکید بر حمایت از حقوق فرزندخواندگان گفت: "ما به لحاظ شرعی نمی توانیم این شکل ازدواج را ممنوع کنیم اما می توانیم مصلحت فرزند خوانده را در نظر بگیریم"

آقای قاضی زاده همچنین گفت هر حکمی که به نظر بد می رسد را نمی توان ممنوع کرد اما می‌توان محدودیت گذاشت تا با توجه به اینکه فرزند خوانده قیم و سرپرست ندارد حاکم شرع قیم او می شود و اگر مصلحت نباشد ازدواجی انجام نخواهد شد.

به موجب مصوبه مجلس، ازدواج در زمان حضانت و بعد از آن بین سرپرست و فرزند خوانده ممنوع است مگر اینکه دادگاه صالح پس از اخذ نظر مشورتی سازمان بهزیستی، این امر را به مصلحت فرزند خوانده تشخیص دهد.هر چند این قانون پیش از این در سال ۱۳۹۱ بدون تبصره نظر دادگاه با این مضمون "ازدواج در زمان حضانت و بعد از آن بین سرپرست و فرزند خوانده ممنوع است" به شورای نگهبان ارسال شد، اما شورای نگهبان به این قانون ایراد گرفت و مجلس با اضافه کردن این بخش آن را مجدد تصویب کرده و در انتظار رای شورای نگهبان است.

فرزندخواندگی یک رابطه حقوقی است که بر اثر پذیرفته شدن کودکی به عنوان فرزند، از جانب زن و مردی شکل می‌گیرد؛ بدون آنکه پذیرندگان کودک، پدر و مادر واقعی او باشند.

مطابق قانون حمایت از کودکان بدون سرپرست مصوب سال ۱۳۵۳ تنها کودکی که فاقد پدر و مادر و جد پدری باشد یا ۳ سال در مراکز بهزیستی نگهداری شده و والدین وی مراجعه نکرده باشند می‌تواند به فرزند‌خواندگی سپرده شود. اما لایحه اصلاحیه قانون حمایت از کودکان بی‌سرپرست در سال ۱۳۸۸، کودکانی را که والدین آنها صلاحیت نگهداری از فرزند را ندارند یا کودکی که جد پدری یا مادری آنها توانایی، علاقه و امکانات نگهداری از وی را ندارد نیز مشمول فرزند‌خواندگی قرار داده است

این در حالی است که این لایحه واکنش‌های متعددی را در میان فعالان حقوق کودک به همراه داشته اشت.

شیوا دولت آبادی، رییس هیات مدیره انجمن حمایت از حقوق کودکان، در گفت و گو با روزنامه شرق با اشاره به تاثیر چنین قانونی بر خانواده گفته "مادری که دختری را به فرزندی قبول کرده اگر در دورترین تصورش دختر را جایگزین خود ببیند هرگز نمی تواند مادری باشد که قرار است فرزندخوانده ای داشته باشد. روی دیگر این سکه این است که مادری که به پسرخوانده خود به عنوان همسری نگاه کند بسیار دور از انتظار است که بتواند خانواده ای سالم را شکل بدهد. این تبصره منزه بودن قانون را زیر سوال می برد در حالی که قانون قرار است فرهنگ سازی را تسهیل کند. "

بحث مادر بودن و پدر بودن و تغییر آن به زن و شوهر مسئله‌ای است که نگرانی بسیاری از کارشناسان را به همراه داشته است و به اعتقاد فعالان حقوق کودک، باید به جای قانونی کردن این مسئله ، باید این پدیده را غیرقانونی اعلام کرد. براساس نظر این افراد این مسئله با اینکه در قدیم در برخی جوامع وجود داشته اما در دنیای مدرن جایگاهی ندارد و باید از راههای مختلف با چنین مسئله ای برخورد کرد.

اما خسرو منصوریان، فعال امور کودکان، نظر دیگری دارد. او در گفت و گو با بی‌بی‌سی با اشاره به اینکه این مسئله در شرع منع نشده گفت: "کودکی را به فرزندخواندگی گرفته، هزینه زندگی‌اش را می‌دهید، مثل یک انسان با او رفتار می‌کنید و اگر او نیز راضی بود و فشاری در کار نبود، ایرادی ندارد ازدواجی صورت بگیرد. نکته این است که نباید این موضوع شکل بیمارگونه و وحشیانه داشته باشد. این کار اگر با نیت قبلی باشد شرعا و عرفا باطل است."

این در حالی است که توران ولی مراد، دبیر ائتلاف اسلامی زنان که با روزنامه شرق گفت و گو کرده، با انتقاد از این نگاه گفت: "عجیب است که لایحه ای تصویب شود که در آن ازدواج کسی که به عنوان کودک به سرپرست پناه آورده، مطرح می شود. این تبصره در واقع اعتماد را قربانی می کند. این تبصره مرد بودن را قربانی می کند و لذت جویی را تحریک."

این لایحه در حال حاضر در انتظار تائید یا رد شورای نگهبان است و برخی از کارشناسان نگران از تصویب آن هستند و معتقدند با چنین رویه‌ای خانواده که اساسی ترین رکن تعلیم و تربیت است، از بین می‌رود و این مسئله به طور بالقوه پایه ناهنجاری‌های مختلف خواهد شد.

+41
رأی دهید
-63

Azade Avare - شیراز - ایران
خدای یه عقل به این آدمهای مریض و نجس بده....
جمعه 5 مهر 1392 - 14:48
واقع بین ایرانی - هامبورگ - المان
باعتقاد من تصویب این لایحه در یک کشوری که مردم ان بر اساس احساس و سنت زندگی میکنند یک مجوز رسمی و شرعی برای جنایتکاران حرفه ای خواهد شد.هر چند بدون این لایجه هم ما شاهد تولد هزاران بچه معصومی هستیم که بدلیل همخوابگی با محارم بدنیا میایند و یا انرا سقط میکنند و یا در کیسه زباله میاندازند. و یا حنین را در بیابانها رها نموده و طعمه حیوانات میگردد
جمعه 5 مهر 1392 - 15:36
leila leila - گوتنبرگ - سوئد
ایران تبدیل شده به یک فاحشه خانهٔ عمومی‌. اینا واقعا راجع به آدم بودن چی‌ فکر می‌کنن؟ یه دختر بچهٔ یتیم معصوم که سالها به یک مرد میگه بابا حالا باید تن به ازدواج با بابا در بده؟ حالم از اینکه اسم ادم رو یدک می‌کشیم به هم میخوره
جمعه 5 مهر 1392 - 16:31
Marde shab - لندن - انگلستان
همین مونده بچه بازى رو قانونى کنید. خاک بر سرتون که این دین جزء شهوت و جنایت چیز دیگرى نیست
جمعه 5 مهر 1392 - 16:48
بت شکن - مونترال - کانادا
قابل توجه ساندیس خور‌های مسلمان ۲ آتشه شیعه ۱۲ امامی متعصب، کلاهتان را بگیرید بالا!!!در نظر بگیرید مردی ۴۰ ساله دختر بچه ائ ۴-۵ ساله را به فرزندی قبول کند و مدت ۱۰-۱۵ سال این بچه به این نر خر مسلمان بگوید بابا، و بعد از آن بگوید همسرم!!!اسلام است دیگر!!!
جمعه 5 مهر 1392 - 16:38
Royan - کالیفرنیا - آمریکا
باز همه سیاستمداران سایت شروع به منفی دادن و مخفی کردن خبر کردنند.
جمعه 5 مهر 1392 - 18:10
Royan - کالیفرنیا - آمریکا
حالا دهن همه را در ایران گل گرفتند یکی صداش در نمیاد یکی فکر نمیکنه که شاید فردا دختر من , نوه من صاحب یک پدر خوانده شدهمه ساکت نشسته اند برای اینکه خودشون را جدا از دیگران میدانند برای اینکه فکر میکنند مرگ مال همسایه است سراغ آنها نمی یاد یک کم از مردم ترکیه یاد بگیرید برای یک پارک بست نشستند , برای بوسیدن در خیابان اعتراض کردنند, برای توهین به زن حامله اعتراض کردنند , کردهای ایران برای اینکه به تن مردان بخاطر تحقیر لباس زنانه پوشیده بودند مردان با پوشیدن لباس زنانه اعتراض کردنند.. برای اینه که این مردم فهمیدند که چه حق و حقوقی دارند و دولت باید فرمانبر ملت باشه نه فرمانده حالا همین مردم اگر یه نفر با ماشین راه شون را بگیره و یا یه نفر سر صف مرغ چاشون را بگیره با چاقو به جون هم میافتند و قتل راه می اندازند.
جمعه 5 مهر 1392 - 18:01
Royan - کالیفرنیا - آمریکا
آیا با چشم شهوت و تمایل به ارضای جنسی به فرزند خوانده ات نظر داشته باشی عدم صلاحیت نیست ؟ اگر کسی احساس یک پدر با روح و روان سالم را داشته باشه هیچوقت تمایل به ازداوج با فرزند خوانده اش را ندارد مگه مرد قحطی است که کسی که جای پدر کسی را داره دختر خوانده ازدواج بکند ؟ اگر واقعا پدر است با احساسات پدری باید به فکر یه شوهر خوب برای فرزندش باشد مگه پدر های نسبی بر اساس مصحلت با بچه هاشون ازدواج میکنند که برای پدر خوانده ها مصلحتی پیش بیاد که منجر به ازدواج بشه این مصلحت از حوزه علمیه قم بیرون آمده آنجائی که آخوندا تحصیل کردنند.
جمعه 5 مهر 1392 - 18:08
vahid.sharifi - ونكوور - كانادا
زیرشکم را از اسلام حذف کنیم مجموعاً دیگه حرفی‌ واسه بحث نداره این دین! ۹۸% رساله آقایون مولا در مورد اندام تناسلی ملت مسلمان است!!!
جمعه 5 مهر 1392 - 18:32
azadeh11 - آمستردام - هلند
هلند آمستردام. چرا منفی‌ می‌دهید. اگر این قانون تصویب بشه، هیچ دختری از دست این مردها که اول پدرشان هست . و وقتی‌ ۹ ساله شدن می‌تونه شوهرش بشه در امان نیستن.
جمعه 5 مهر 1392 - 18:54
azadeh11 - آمستردام - هلند
هلند آمستردام. چرا منفی‌ می‌دهید. اگر این قانون تصویب بشه، هیچ دختری از دست این مردها که اول پدرشان هست . و وقتی‌ ۹ ساله شدن می‌تونه شوهرش بشه در امان نیستن.
جمعه 5 مهر 1392 - 18:53
massoudoslo - اسلو - نروژ
تعداد والدینی که تمایل (!!) به ازدواج با فرزند خانده اشان را دارند به مراتب کمتر از تعداد والدینی هست که حاضر نیستند با فرزند خانده اشان ازدواج کنند چون این کار را قلبا و عرفا نادرست میدانند .
جمعه 5 مهر 1392 - 22:45
zebelkhan - لوس آنجلس - آمریکا
. معنی این قانون اینست که آقایان شهوتران از این پس میتوانند با فرزند خوانده خود با خیال راحت بخوابند و به او بصورت قانونی تجاوز کنند. بزودی امکان اجرای سنت محمدی خوابیدن با طفل 9 ساله برای همه فراهم میشود! صد البته فرزند خوانده را فقط آخوندها و اعوان و انصار رژیم میتوانند بدون هیچ محدودیتی به دست آورند وگرنه برای بقیه مردم شرایط فرزند خواندگی مثل هفت خوان رستم است. این اسلام را باید از پیکره ایران زمین زدود. آیین محمد بجز فساد و تجاوز و جنگ و بدبختی چیز دیگری برای مردم دنیا به ارمغان نیاورده. بقول آرتور سی کلارک یکی از بزرگترین تراژدیهای بشری آنست که اخلاقیات توسط دین به گروگان گرفته شده .
جمعه 5 مهر 1392 - 20:43
Ghomsheh - فیرفکس ویرجینیا - امریکا
از کوزه هما برون تراود که در اوست. از ذهن متحجر و عقت مانده این جماعت انتظاری بیش از این نیست. وضع اقتصادی کم کم ایران را دچار بحران بزرگی خواهد کرد ولی این اخوند جماعت فقظ در اندیشه صییغه و حجاب مانده اند. خانه از پای بست ویران است خواجه در بند نقش ایوان است. اقای وحید بک کلمه را از قلم انداخته است. آخوند بفکر شکم و زیر شکم است. و کاری با بالای بدن که مغز می باشد ندارند.
جمعه 5 مهر 1392 - 23:35
Zolf Ali - دبی - امارات
خب در مذهبی که رهبرش میگوید در مواقع ضروری با طفل چهار ماهه هم میتوان خود را أرضا کرد دیگه انتظاری دیگری نیست.. ومِن الله توفیق
شنبه 6 مهر 1392 - 10:54
بت شکن - مونترال - کانادا
این قبیل اخبار با این که احساسات انسان‌های با وجدان را جریحه دار می‌کند فقط یک حسن دارد و آن هم این است که جیره بگیران و ساندیس خوارانی مثل مرگ بر دشمن لندن از خجالت توی سوراخ خودشان خفقان گرفته اند!! البته اگر بفهمند شرم و خجالت برگ چه درختی است!!!
شنبه 6 مهر 1392 - 12:30
کبالت3 - کرج - ایران
چندش آور تر اینکه اون بچه نه نمیتونه بگه چون هیچ پناهی نداره حالا مجوز هم صادر شده هر حاج آقائی برای دوران پیری یه دختر بچه بگیره و بزرگ کنه هم لذت دنیا رو ببره هم صواب آخرت این دهن گشادای مخ لس هم که تو این موارد کله مبارک رو تا خرخره تو لجن میکنن که یعنی ما ندیدیم این مسئله باید به سازمانهای بین المللی حقوق کودک منعکس بشه خارج نشینها این که ازتون بر میاد یا اینم خطرناکه کبلائی.
شنبه 6 مهر 1392 - 17:03
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.