رشد جهانی آمار مهاجرت؛ آمریکا محبوب‌ترین مقصد

سازمان ملل از افزایش بی‌سابقه آمار مهاجرت در سراسر دنیا خبر می‌دهد. طبق آخرین بررسی‌ها، ۲۳۲ میلیون نفر از مردم جهان یعنی حدود ۳ درصد کل جمعیت دنیا، در کشور زادگاه خود زندگی نمی‌کنند.

آمار مهاجرت در سراسر دنیا بالا رفته است. در سال ۲۰۰۰ میلادی، آمار جهانی مهاجران بالغ بر ۱۷۵ میلیون نفر می‌شد. یک دهه قبل از آن و در سال ۱۹۹۰ این میزان برابر با ۱۵۴ میلیون نفر بود.

آمار سال ۲۰۱۲ نشان می‌دهد که ظرف ۲۲ سال، ۷۸ میلیون نفر به تعداد کسانی که موطن خود را ترک کرده‌اند، افزوده شده است.

مهاجرت؛ کلید پیشرفت

معاون دبیرکل سازمان ملل با ارائه آمار جدید مهاجران جهان یادآوری کرد که مهاجرت به معنای گسترش قابلیت‌های فردی و استفاده بهینه از فرصت‌هاست. وو هونگ‌بو گفت: «مهاجرت راهی برای غلبه بر فقر و دسترسی بیشتر به منابع نیز هست.» او در عین حال میان مهاجرت اختیاری و اجباری تفکیک قائل شد.

آنگونه که آخرین پژوهش سازمان ملل نشان می‌دهد، نزدیک به دو سوم مهاجران دنیا، در اروپا و آسیا زندگی می‌کنند. کشورهای اروپایی در مجموع ۷۲ میلیون نفر و کشورهای آسیایی ۷۱ میلیون مهاجر را جذب کرده‌اند. آمریکا به تنهایی ۴۶ میلیون مهاجر را در دل خود جای داده است. به این قرار می‌توان گفت که آمریکا مقصد اصلی عموم مهاجران است.

آلمان فدرال در رده سوم

در فهرست سازمان ملل، ده کشور در صدر کشورهای مقصد برای مهاجرت قرار دارند. پس از آمریکا که صدرنشین است، روسیه با ۱۱ میلیون مهاجر و آلمان با ۱۰ میلیون مهاجر، در رده‌های دوم و سوم قرار دارند.

عربستان سعودی با ۹ میلیون و یکصد هزار نفر، امارات متحده عربی و بریتانیا با ۷ میلیون و هشتصد هزار نفر و فرانسه با ۷ میلیون و چهارصد هزار نفر، رتبه‌های چهارم تا هفتم را کسب کرده‌اند. کانادا با ۷ میلیون و سیصد هزار نفر و استرالیا و اسپانیا با ۶ میلیون و پانصد هزار نفر، رده‌های هشتم تا دهم را اشغال کرده‌اند.

ترک اجباری زادگاه

تحقیق سازمان ملل مبتنی بر مهاجرت قانونی و اختیاری است. اما جنگ یا تنش‌ها و فشارهای سیاسی و اجتماعی، خیل عظیمی از مردم دنیا را به ترک اجباری زادگاه‌شان وامی‌دارد.


آوارگان سوری در سلیمانیه عراقکمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان، در آخرین گزارش خود در ژوئن ۲۰۱۳ اعلام کرد که ۴۲ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در سراسر جهان در سال ۲۰۱۲ مجبور به ترک زادگاه خود شده‌اند. این رقم ۳ میلیون نفر از سال ۲۰۱۱ بیشتر بود.

به گفته این کمیساریا، بیشتر کسانی که مجبور به ترک میهن خود شده‌اند، از جنگ و آسیب‌های آن فرار کرده و عمدتا از افغانستان، سومالی، عراق، سوریه و سودان می‌آیند.

جنگ داخلی در سوریه، موجب گریز دستکم دو میلیون سوری به کشورهای همسایه شده است. با این همه و به تاکید سازمان ملل، افغانستان هم‌چنان در صدر آمار متقاضیان پناهندگی قرار دارد. از هر چهار پناهنده در سراسر جهان، یک نفر افغان است.

+43
رأی دهید
-11

marg bar doshman - لندن - انگلستان
آمریکایی ها خودشون از فقر و بدبختی نمیدونن چیکار کنن بد یه مشت ابله میرن اونجا چیکار ؟؟ فکر کردن امریکا هم مثله تو فیلم هاست که میدان به خوردشون
‌پنجشنبه 21 شهريور 1392 - 21:42
دنیای وحشی - تهران - ایران
مردم کشورها به جای مهاجرت بهتره اگر از دولتشون ناراضی هستند آنهارا به کشورهای دیگر تبعید کنند تااینکه خودشان دربه درشوند چون اونطوری تعداد کمتری از زندگیشون دور می افتند تا اینکه مردم بخواهند خانه به دوش شوند و مهاجرت کنند .لعنت بردولتها و سیستمهای بعدو اذیت کننده آنها که عامل اصلی این مهاجرتهاست .
‌پنجشنبه 21 شهريور 1392 - 23:27
davood63 - تهران - ایران
همه حرف از مهاجرت میزنند ولی‌ کسی‌ از افسردگی تنهایی تو بعضی‌ از مراحل خود کشی و دیوانگی حرفی‌ نمی‌زنه قبل از مهاجرت یک مشکل،،،بد از مهاجرت صد مشکل
جمعه 22 شهريور 1392 - 04:19
henryaaaa - لوس انگلس - امریکا
marg bar doshman - لندن - انگلستانمن یک پیشنهاد دارم. من به شخصی‌ که هفته‌ی یک بار یا ماهی‌ ۴ بار برای تمیز کردن خونه‌ام میاد ۴۴۰ دلار در ماه پول میدم اگه تو استخدم من بشی‌ فکر می‌کنم از مبلغی که از سپاه پاسداران میگیری بیشتر میشه ولی‌ باید ماهی‌ ۳۲ ساعت در اینترنت باشی‌ و چیزی هایی که من می‌خوام بنویسی‌. حدوده یک و نیم میلیون تومن حقوق در ماه میشه . من حاضرم بپردازم. حاضری؟؟؟ یا علی‌. قرارداد استخدام مزدور خیلی‌ ساده هست.
جمعه 22 شهريور 1392 - 05:51
کبالت3 - کرج - ایران
آقای آمریکا برادر گرامی یه لطفی کن به این برادرای مخ لس ما ویزا بده قول میدم یه شبه علی بمونه و حوضش دیگه نیاز به تحریمات و تهدیدات هم نیست نگران وجود اینا تو آمریکا هم نباش همشون شناگرای قابلین اگه آب گیرشون بیاد زیر آبی هم خوب بلدن میمونه یه سری سوءتفاهمات فرهنگی که این جماعت خیلی زود حلش میکنن آره مش حسین شما که اهل دعوا نیستی ما هم که اهل مهاجرت نیستیم این جماعت رو دریاب یه ایالتی .دشتی.دره مرگی .چیزی به اسمشون کن اینا سریع آبادش میکنن خیر ببینی کبلائی.
جمعه 22 شهريور 1392 - 06:09
من حرف حساب می زنم - تهران - ایران
marg bar doshman - لندن - انگلستان تو خودت تو انگلیس چه غلطی میکنی برگرد به دامان ننگین ولایت وقیح
جمعه 22 شهريور 1392 - 02:39
henryaaaa - لوس انگلس - امریکا
marg bar doshman لندن - انگلستان برو کشکتو بساب مزدور . من تو آمریکا یک کار برات دارم. میخواهی‌ رزومه بفرستی‌؟؟ از آخوندها بیشتر پول میدم. فقط هر چی‌ گفتم باید انجام بعدی.
جمعه 22 شهريور 1392 - 04:26
Hamid1970 - ارواین - امریکا
Marg bar doshman لندن-انگلستان شما اینجا بودید که مگی مردم دارن از بدبختی می میرند و توهین هم می کنی که یک مُشت ابله اینجا می ایند ووووو شما همان اروپا برای شما خوبه که هر ماه بری سر صف غذا و حقوق ماهانه را بگیری و همیشه در جا بزنی نه عزیزم امریکا اینطور که شما حرف می زنی نیست اینجا زحمت می کشی همه چیز خواهید داشت.اینجا جای زحمت کشیدن و به ارزو رسیدن است هر ارزوی که بخواهی.همین تو ارزوی رسیدن به اینجا را داری ولی حتماً نتوانستی .جامعه ایرانی خیلی موفق ووووو شما همان جا بمان حالت بکن بهرحال کجای ایران بودی که هر روز و هر ماه بدون کار کردن غذا و حقوق بگیری.فقط یک کار هست که انهم بسیجی جان بر کف زده باشی.کشور ارزوها امریکا .یارو دستش به انگور نمی رسید می گفت ترش است نمی خواهم .ارزو امدن اینجا را با خودت می بری پیش رهبرت
جمعه 22 شهريور 1392 - 03:19
agha farhad - نیوکاسل - انگلستان
در انگلستان مردم ساعت ۴ بعدظهر در سف ایستاده بودند برای خرید مواد خوراکی زیر قیمت (تسکو)،جداً این خارجیها خوب از فرهنگ ما استفاده میبرند.
جمعه 22 شهريور 1392 - 10:38
perser68 - فلوریدا - امریکا
henryaaaلوس آنجلس - آمریکا. گرامی‌،این افسرده فسیل شده از قصد اینجا شعار میده!براش به اندازه پوست پیاز هم وقت نگذار!این موجود دو پا می‌خواد عقده‌های با د کرده خودش رو اینجا بترکونه(:
جمعه 22 شهريور 1392 - 12:59
Dracula - ترانسیلوانیا - رومانی
marg bar doshman - لندن - انگلستان. فقر و بدبختی؟ آی بسیجی بی عقل مگه هم مسجدیهای مغز کفتری محلت حرفاتو باور کنن.هههههههههه
جمعه 22 شهريور 1392 - 21:04
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.