حمایت سناتورهای آمریکایی از 'حمله محدود' به سوریه

جان کری از امکان حضور زمینی نیروهای نظامی آمریکا در سوریه حرف زد ولی بلافاصله گفت "صرفا داشتم بلند بلند فکر می‌کردم"‏

سناتورهای ایالات متحده درباره پیش‌نویس طرحی توافق کرده‌اند که حمله نظامی به سوریه را تایید می‌کند و به حضور سربازان آمریکایی در خاک آن کشور اجازه نمی‌دهد.

این تصمیم پس از حضور مقامات ارشد دولت باراک اوباما در جلسه کمیته روابط خارجی سنای آمریکا برای دفاع از طرح حمله به سوریه اعلام شده است.

طبق جزئیاتی از این طرح که به دست بی‌بی‌سی رسیده است، اعتبار مجوز حمله آمریکا به سوریه به ۶۰ روز محدود می‌شود و رئیس‌جمهوری می‌تواند این مدت را ۳۰ روز تمدید کند.

در جلسه بعد از ظهر روز سه‌شنبه سوم سپتامبر، ۱۲ شهریور، مقامات ارشد دولت آمریکا گفتند که "استفاده از سلاح شیمیایی" توسط حکومت بشار اسد در سوریه، نه تنها یک بحران انسانی بلکه یک تهدید مستقیم برای ایالات متحده است.

جان کری، وزیر امور خارجه، چاک هیگل، وزیر دفاع، و ژنرال مارتین دمپسی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا، در این جلسه حاضر بودند.

آقای کری به ایران و کره شمالی اشاره کرد و گفت که این دو کشور ترجیح می‌دهند آمریکا درباره سوریه کاری نکند.

او گفت اقدام‌نکردن آمریکا باعث می‌شود دشمنان ایالات متحده از جمله ایران، کره شمالی و حزب‌الله لبنان، جسورتر شوند.

وزیر امور خارجه ایالات متحده در جایی از جلسه گفت که نمی‌خواهد امکان حضور سربازان آمریکایی در خاک سوریه در شرایط اضطراری را از بین گزینه‌ها حذف کند ولی فورا حرف خود را اصلاح کرد.

جان کری گفت که صرفا "داشتم بلند بلند فکر می‌کردم" و "با توجه به جنگ داخلی در سوریه، قرار نیست پای سربازان آمریکایی به سوریه برسد".

پیش از این  گزارش شده بود که چهره‌های موثر سیاسی در ایالات متحده از جمله رئیس مجلس نمایندگان آمریکا و رهبر اکثریت جمهوری‌خواه در این مجلس، از طرح باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا، برای حمله به سوریه حمایت کرده‌اند.
سایه جنگ عراق

معترضانی از گروه ضد جنگ "وضعیت صورتی" تلاش کردند این جلسه شورای روابط خارجی سنا را به هم بزنند

چهره‌های اصلی دولت آمریکا در حوزه نظامی، در این جلسه بر اظهارات قبلی خود درباره مستنداتی که به گفته آنان تاییدکننده منشا حکومتی حمله شیمیایی روز ۲۱ اوت بوده، تاکید کردند.

این جلسه در سنای آمریکا، سایه تجربه ۱۱ سال پیش کنگره آمریکا را بر خود داشت که مقامات دولت می‌گفتند از وجود سلاح کشتارجمعی در دست صدام حسین مستنداتی دارند. بعدا معلوم شد چنین اطلاعاتی درست نبوده است.

جان کری در جلسه با کمیته روابط خارجی سنا گفت: "هم من، هم آقای هیگل و هم ژنرال دمپسی، عراق را به خاطر داریم. ما خیلی حساس هستیم که دیگر از هیچ عضو کنگره نخواهیم مبتنی بر اطلاعات ناقص، رای دهد."

شماری از سناتورها، حتی آنان که گفته‌اند از حمله محدود حمایت می‌کنند، خواستار جزئیات بیشتری درباره این بودند که چرا حالا و بعد از تلفات یکصد هزارنفری در سوریه، حمله آمریکا مناسب است.

آنها همچنین خواستار توضیح درباره این بودند که چه‌طور یک اقدام نظامی، می‌تواند به نتیجه‌ای مطلوب منجر شود.

ران جانسون، سناتور جمهوری‌خواه، پرسید چرا با وجودی که تغییر حکومت در سوریه، سیاست رسمی دولت آمریکا درباره سوریه است ولی هدف این حمله نظامی، چنین تغییری نیست.

آقای کری در پاسخ به این سوال گفت: "چون رئیس‌جمهوری به صدای مردم آمریکا گوش داده است."

یک نظرسنجی مشترک روزنامه آمریکایی واشنگتن‌پست و شبکه تلویزیونی ای‌بی‌سی که روز سه‌شنبه منتشر شد، می‌گوید ۵۹ درصد از مردم آمریکا مخالف حمله موشکی علیه حکومت سوریه هستند حتی اگر این حکومت، از سلاح شیمیایی استفاده کرده باشد.معترضانی از گروه ضد جنگ "وضعیت صورتی" در این جلسه شورای روابط خارجی سنا حاضر شده بودند و شعارهای ضد جنگ دادند اما فورا به بیرون از جلسه برده شدند.در همین حال عکاس روزنامه واشنگتن‌پست عکسی منتشر کرد که می‌گفت سناتور جان مک‌کین را در این جلسه نشان می‌دهد در حالی که دارد روی تلفن همراه خود، پوکر بازی می‌کند.

این سناتور جمهوری‌خواه که از حامیان مداخله نظامی آمریکا در سوریه است، در واکنش به انتشار این عکس در یک توییت یادآوری کرد که جلسه شورای روابط خارجی سنا بیش از سه ساعت طول کشیده و نوشت متاسف است که در این بازی روی تلفن همراهش، باخته است.

+46
رأی دهید
-11

جنگنده - تهران - ایران
دوباره این آمریکاییهای مرده خور مثل کفتارها که دور یک جسد جمع میشن، بو کشیدن و سر جسد سوریه جمع شدن تا همانطور که در افغانستان و عراق و لیبی و مصر و سودان و سومالی و ویتنام و یمن و ژاپن و ......،‌ مرده خوری کردن الان هم به لاشخوریه خودشون ادمه بدن انقدر که این موجوداته امریکایی پست و کثیف هستند
‌چهارشنبه 13 شهريور 1392 - 14:06
حقیقتجو - دوسلدورف - آلمان
پست تر و کثیف تر از بسیجیهای چماقدار مسلمان مثل برخی کاربران مزدور ... وجود ندارند. چه خوب میشد آمریکائیها یک گوشمالی هم بعدش به سران جنایتکار حکومت فاشیستی اسلامی و نوکرانش بدهند تا دست از هارت و پورت کردنشان بردارند. امیدواریم بعد از سوریه نوبت رژیم ایران و نابودی بیت رهبری باشد!!! سران رژیم ملاها فقط حرف زور میفهمند و تا توسری نباشد دست از جان مردم عذاب دیده ایران و سیاست شرارت صلح دنیا بهم زن خود برنمیدارند. ولی حمله هدفدار فقط به شخص خامنه ای و دور بریهایش باشد نه منابع و تاسیسات ایران که سرمایه مردم هستند. باورکنید با نابودی دو سه مهره مهم حکومت ننگ اسلامی همچی مزدوران رژیم بر سر قدرت خودشان به جان هم بیافتند و بعد بیا و تماشا کن. همین امروز سری به رسانه های ایران و صف بندی اصولگرایان ( حزب الله ایهای فاشیست مسلمان مرتجع ) و تهدیشان به اصلاح طلبان ( سازشکاران گیج سیاسی و فریبکاران مسلمان روباه صفت ) نشان از یک جنگ قدرت تازه در بین دجالان اسلامی و سیاستمداران کشمشی حکومت ننگ اسلامی دارد.
‌چهارشنبه 13 شهريور 1392 - 16:14
Faryade_Khamoosh - آخن - آلمان
کثیف و لاشخور نیستند.بعنوان بزرگترین قدرت دنیا ژاندارم دنیا هستند. واقعیتیست که باید پذیرفت. فعلا همینه. یه زمانى ایران باستان بود، امپراتورى رم بود. زمان کلونیال اروپا بود و الان هم امریکاست.
‌چهارشنبه 13 شهريور 1392 - 16:28
derafshe kavyani - بیرمنگام - انگلستان
جنگنده - تهران - ایران دقیقا شرح حال رهبر چلاق و اردنگت سید علی‌ گدا و حکومت ننگین جمهوری آخوندی و تمام عوامل بی‌ نامو نشانش رو ذکر کردی.مرگ بر جمهوری آدم خور اسـ....
‌چهارشنبه 13 شهريور 1392 - 20:22
saeid_021 - تهران - ایران
جنگنده - تهران - ایران تو که اسم کاربریتو گذاشتی جنگنده دارید هرروز جنگنده های امریکا رو میخونی دیگه حال می کنی یا نه بخاطر جنگنده شفق ایران گذاشتی جنگنده ببین امریکا بی چون و چرا از تمامه دنیا تجهیزات نظامیش بالا تره و قوی ترین ارتش دنیا رو داره از قدیم هرکی قدرتی داشته حکومت کرده ما اصلا به امریکا نمی خوریم خودمونم دخالت برای بشار اسد بی ناموس نمی دیم خوشحالم امریکا به دیکتاتور ها در جریان پایان داده دمش گرم هرچی دیکتاتوره باید از بین بره زنده باد امریکا
‌چهارشنبه 13 شهريور 1392 - 20:31
کبالت3 - کرج - ایران
عملیات محدود کدومه بزن بره جائی که قذافی رفت ما هم سیاحت ما هم سیاحت میکنیم ببینیم کلاه کی پشم داره کبلائی.
‌پنجشنبه 14 شهريور 1392 - 05:30
iranPowerful - ایران - ایران قدرتمند
حقیقتجو - دوسلدورف - آلمان:این آمریکا هیچ غلطی نمی تونه بکنه...توی جنگ اصلا پیروز نمیشه...دلش خوش نکن...
جمعه 15 شهريور 1392 - 09:40
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.