نقش مهاجران در حفظ تعادل جمعیت آلمان

نرخ رشد جمعیت در آلمان، در سال ۲۰۱۲ دو دهم درصد افزایش یافته است. دلیل این رشد نسبت به سال ۲۰۱۱، بالا‌رفتن شمار مهاجران در این کشور بوده است. در حال حاضر بیش از ۸۰ میلیون نفر در آلمان زندگی می‌کنند.

رشد جمعیت در یک کشور، از یک سو بر حسب شمار نوزادان و تعداد درگذشتگان و از سوی دیگر برمبنای افزایش شمار مهاجران محاسبه می‌شود. از آن‌جا که شمار تازه تولدیافتگان در آلمان، مانند سال پیش، کمتر از شمار متوفیان بوده است، کارشناسان آلمانی دلیل افزایش جمعیت در این کشور را، بالا‌رفتن شمار مهاجران ارزیابی می‌کنند.

بایرن پرمهاجرترین ایالت آلمان

بر اساس تازه‌ترین نتایج اداره‌ی مرکزی آمار آلمان، در سال گذشته حدود ۲۰۰ هزار تن به این کشور مهاجرت کرده‌اند. شمار مهاجران در سال ۲۰۱۱، بر ۹۲ هزار تن بالغ می‌شده است. بالاترین شمار مهاجران از سال ۱۹۵۰ تا کنون، در سال ۱۹۹۶ و حدود ۱۹۵ هزار تن بوده است. اغلب مهاجران، ایالت بایرن را به عنوان محل اقامت خود برگزیده‌اند.

رشد جمعیت در آلمان در ایالت‌های گوناگون متفاوت بوده است: بر اساس آمار، بر شمار ساکنان ۹ ایالت از ایالت‌های ۱۶ـ گانه‌ی آلمان، افزوده شده است: بایرن (۷۶ هزار)، بادن ورتمبرگ (۵۷ هزار)، برلین (۴۹ هزار)، هسن (۲۳ هزار)، هامبورگ (۱۶ هزار)، نورد‌راین‌وستفالن (۹ هزار)، نیدرزاکسن (۵ هزار)، شلزویگ ـ هولشتاین (۴ هزار) و برمن (۳ هزار) به ترتیب از جمله ایالت‌هایی بوده‌اند که بر تعداد ساکنانشان افزوده شده است.

نتایج این آمار نشان می‌دهند که رشد جمعیت در راین‌لند‌فالز، تقریبا ثابت مانده است (۲۰۰ تن) و از شمار ساکنان ایالت‌های شرقی و نیز ایالت زارلند این کشور کاسته شده است. کاهش جمعیت در زاکسن ـ آنهالت (۱۷ هزار)، تورینگن (۱۱ هزار) و مکلنبورگ ـ فورپومرن (۷ هزار) به‌ویژه، چشم‌گیر بوده است.

تابعیت؛ عاملی دیگر

یکی دیگر از دلایل رشد جمعیت در آلمان افزایش شمار کسانی است که به تابعیت آلمان درآمده‌اند. با تصویب قانون جدید تابعیت در سال ۲۰۰۰ کسب تابعیت آلمانی برای خارجی‌تباران این کشور تسهیل شد. در سال ۲۰۱۲ بیش از ۱۱۲ هزار و ۳۰۰ تن تابعیت آلمان را کسب کردند. این رقم در سال ۲۰۰۰ بالغ بر ۱۸۶ هزار و ۷۰۰ تن بود و در سال ۲۰۰۸ به ۹۴ هزار و ۵۰۰ تن کاهش یافت.

در سال ۲۰۱۲ ترک‌تباران با ۳۳ هزار و ۲۰۰ نفر در صدر جدول افرادی بوده‌اند که تابعیت آلمان را پذیرفته‌اند. گذشته از این، خارجی‌هایی که تابعیت کشورهای عضو اتحادیه‌ی اروپا را دارا بودند (حدود ۱۹ درصد) و نیز شهروندان کشورهایی که نامزد عضویت در این اتحادیه بودند (۱۵ درصد)، گروه‌های رتبه‌ی دوم و سومی را تشکیل می‌دهند که به تابعیت آلمان درآمده‌اند.

+14
رأی دهید
-8

آزاد10 - آلمان - المان
از 82 میلیون جمعیت آلمان بیش از 6 میلیون خارجی هستند، بیش از 16 میلیون اصلیت خارجی دارند ولی به تابعیت آلمان در آمدن و اگر فرزندان اینها رو هم در نظر بگیریم، به این نتیجه میرسیم که حدود 30 میلیون از جمعیت آلمان ریشه خارجی دارن. بدون مهاجران آلمان باید حدود 50 میلیون جمعیت میداشت. این مهاجران اغلب افراد که با استعدادهای و تحصیلات بالاتر از متوسط آلمان هستند(طبق اعلام دولت آلمان) در سنین فعالیت وارد میشوند و به اقتصاد آلمان کمک میکنند در حالیکه هزینه های دوران کودکی و تحصیلشان به عهده کشورهای دیگری بوده.
شنبه 9 شهريور 1392 - 11:00
Faryade_Khamoosh - آخن - آلمان
Azad10 az alman بابا آمارت منو کشته، نکن حمصهین. اصلا این آمار تو رو خوندم تمام بدنم مور مور شد. از کجا میاری این آمار‌ها رو که اگه خارجی‌‌ها نبودن الان ۵۰ میلیون آلمانی‌ بیشتر نبود و همه خارجی‌‌ها هم ماشاالله انقدر هوش و استعدادشون از آلمانی‌‌ها بالاتره که....... عجب بابا. حتما یکیشم خودتی نه ؟ :) چه دنیاییه به خدا. عدم نمیدونه بهت بخنده یا یکی‌ بزنه پس گردنت.
شنبه 9 شهريور 1392 - 20:52
parsa-cologne - کلن - آلمان
هه هه! من فک میکنم، آزاد10 - آلمان - المان، شوخی میکنه. آخه اینو هر بچه ای میدونه که اکثر مهاجران از قشر محتاج هستند و به هدف زندگی بهتر مهاجرت رو پذیرفتند، پس نمیتونند با تحصیلات عالی و سرمایه گزاف باشند. البته در داشتن استعدادهاشون شکی ندارم، چون هر کشوری با استعداد داره، ولی به دلیل فقر کشورهای مهاجر، این استعدادها امکانش رو نداشتن شکوفا بشن. در ضمن من فک میکنم مهاجران کمک خوبی برای افزایش جمعیت هستند، ولی به اقتصاد آلمان کمک که نکرده هیچ، تازه آلمان باید هزینه مهاجران رو هم بپردازه، اگر توجه به امکاناتی کرد که مهاجران از آلمان دریافت میکنند (امکاناتی که هیچ وقت شاید تو کشور خودشون نمیتونستند خوابش رو هم ببینند)، میشه واقعیت رو دید.
یکشنبه 10 شهريور 1392 - 01:41
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.