وب‌سایتی برای معرفی رشته‌های تحصیلی در آلمان

از جمله مشکلات اصلی علاقه‌مندان به تحصیل در آلمان به ویژه آن دسته از افرادی که از خارج از این کشور قصد ورود به دانشگاه را دارند، عدم دستیابی به فهرستی از رشته‌های تحصیلی است. یک وب‌سایت این مشکل را حل کرده است.

وب‌سایت "Studieren.de" می‌تواند راهنمای مناسبی برای آشنایی متقاضیان تحصیل در دانشگاه‌های آلمان با رشته‌های دانشگاهی باشد.

از جمله مشکلات اصلی علاقه‌مندان به تحصیل در آلمان به ویژه آن دسته از افرادی که از خارج از این کشور قصد ورود به دانشگاه را دارند، عدم دستیابی به فهرستی از رشته‌های تحصیلی در دانشگاه آلمان است. وب‌سایت یاد شده با هدف رفع این کمبود طراحی شده است.

نحوه دسته‌بندی رشته‌های تحصیلی

تمامی رشته‌های تحصیلی در دانشگاه‌ها و مدرسه‌های آموزش عالی در آلمان به تفکیک مقطع تحصیلی در این وب‌سایت دسته‌بندی شده‌اند.

پس از یافتن رشته و مقطع مورد نظر در این سایت و مطالعه اطلاعات کلی درباره رشته، آدرس مستقیم دانشگاه و یا دانشکده‌ای که آن رشته را ارائه می‌کند، در اختیار متقاضی قرار می‌گیرد.

به این ترتیب علاقه‌مندان می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر مستقیم به وب‌سایت دانشگاه مراجعه کنند. از سوی دیگر رشته‌های تحصیلی در این وب‌سایت بر اساس مقطع کار‌شناسی و کار‌شناسی ارشد نیز دسته‌بندی شده‌اند.

علاوه بر این مراجعه‌کنندگان به وب‌سایت می‌توانند نوع مرکز آموزشی مورد نظر خود را نیز به تفکیک دانشگاه (Universität)، مدرسه آموزش عالی (Fachhochschule) و یا آکادمی‌های فنی و حرفه‌ای (Berufsakademie) انتخاب کنند.

از نکات برجسته این وب‌سایت، اطلاعاتی است که در مورد تحصیل از راه دور و رشته‌های بین‌المللی در اختیار متقاضیان قرار می‌دهد. پس از انتخاب نام رشته مورد نظر، وب‌سایت اطلاعاتی را در اختیار متقاضی قرار می‌دهد: اینکه آیا رشته در دانشگاه و یا مدرسه آموزش عالی ارائه می‌شود و همچنین درباره مقطع تحصیلی رشته مورد نظر.

گفتنی است رشته‌ها در این وب‌سایت به ترتیب حروف الفبای لاتین دسته‌بندی شده‌اند و هر حرف شامل چندین رشته و دانشگاه می‌شود.

برخی انتقاد‌ها به اطلاعات مندرج در سایت

از آنجا که بخشی از داوطلبان ورود به دانشگاه‌های آلمان تنها به زبان انگلیسی مسلط هستند، اطلاعات این وب‌سایت نه فقط به زبان آلمانی، بلکه گزینه‌ای هم برای انتخاب زبان انگلیسی دارد. البته این وب‌سایت خالی از ایراد نیز نیست.

به‌عنوان مثال وب‌سایت یادشده اطلاعات لازم درباره تحصیل در مقطع دکترا در اختیار متقاضیان تحصیل در مقاطع تکمیلی قرار نمی‌دهد. البته می‌توان این طور نتیجه گرفت که دانشگاه‌هایی که رشته مشخصی را در مقاطع کار‌شناسی و کار‌شناسی ارشد ارائه می‌کنند، بر حسب قاعده می‌بایست امکان تحصیل در مقطع دکترا را نیز فراهم کنند.

اما ارائه لیستی از رشته‌ها و دانشگاه‌هایی که اقدام به ارائه دوره‌های دکترا در مدرسه‌های دانش‌آموختگان (Graduate School) می‌کنند، می‌توانست به علاقه‌مندان به تحصیل در این مقطع نیز کمک بسزایی کند.

+12
رأی دهید
-2

shooshtari - اهواز - ایران
سایتش بزبان آلمانیه که
شنبه 9 شهريور 1392 - 16:49
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.