عباس در ایران به نقطه صفر رسیده بود که به استرالیا رفت

دولت استرالیا از اواخر تیرماه تصمیم گرفته است که از این پس پناهجویانی را که به شکل غیرقانونی از طریق دریا وارد اراضی استرالیا می‌شوند، به پاپوآ گینه‌نو و نائورو، جزایری در اقیانوس آرام، منتقل کند، امری که مورد اعتراض پناهجویان ایرانی قرار گرفته است. رادیو فردا در چند قسمت داستان این پناهجویان را از زبان خانواده‌شان روایت می‌کند؛ اینکه در زادگاه خود ایران چه می‌کردند و چرا در پی «رویای استرالیایی» رفتند و بر آنها چه می‌گذرد.

مصطفی می‌گوید برادرش عباس  «مجبور شد» از ایران خارج شود. عباس سلطانی که متولد ۱۳۶۵ است، در تهران در مغازه «تعویض روغن» مشغول به کار بود. مشکلاتش هم از آن‌جا شروع شد:

مصطفی: سر نادانی و اطمینان، چک کشید، روغن خرید و پول‌هایش را خوردند، چک اینجا برگشت خورد و مجبور شد و فرار کرد کشور استرالیا. حدود صد و خورده‌ای میلیون پولش را خورده بودند.... وقتی چک‌هایش را گذاشته‌اند اجرا و دنبالش هستند، مجبور شد از ایران فرار کند.

به گفته مصطفی برادرش حدود دو ماه پیش از ایران به مقصد استرالیا خارج شد. می‌پرسم چرا استرالیا؟

«دیگر چاره‌ای نداشت. دید تنها راه همان کشور است. عاشق کشور استرالیا هم است. دیگر پیش آمد گفت بروم آن‌جا کار کنم، پول مردم را بدهم.»

ابتدا به مالزی رفت، از آن‌جا به اندونزی و بعد هم استرالیا. سفرش، سفر ساده‌ای نبود. یک ماه در اندونزی بود و در انتظار سفر به استرالیا که آن‌گونه که مصطفی می‌گوید، قاچاقچی‌ای که قرار بود او را تا استرالیا برساند، ناپدید شده است:
«اون نفر (قاچاقچی) به نام آقای فرمانیه، ۲۵ میلیون تومان او را خورده است. یک ماهی که در اندونزی بود پولش را خورده‌اند.»

در نهایت عباس مجبور شده‌ است دست به دامن قاچاقچی دیگری بشود، که آن هم بدون پول نمی‌شود.

«گفت نفری هست که مارا می‌برد. نتوانسته بود پول جور کند، دوباره به من زنگ زد. من اینجا دوستان و آشنایانی داشتم که ازشان دستی دوباره پنج هزار دلار پول گرفتم و حواله زدم به حسابشان که این بنده خدا را بردند رساندند (به استرالیا).»

الان بیش از ۱۵ روز است که عباس در جزیره کریسمس است. جوابی به تقاضای پناهندگی‌اش نداده‌اند و قرار است طبق قانون جدید استرالیا به همراه سایر پناهجویان به پاپوآ گینه نو منتقل شود.


بر اساس قانون جدید مهاجرت استرالیا این کشور از این پس پناهجویانی را که خود را به صورت غیرقانونی و از طریق دریا به اراضی استرالیا می‌رسانند، به پاپوآ گینه‌نو و نائورو، جزایری در اقیانوس آرام، منتقل می‌کند.

مصطفی می‌گوید آخرین بار حدود سه روز پیش عباس با او تماس گرفته و گفته است چند روز است که در اعتراض به این اقدام دست به اعتصاب غذا زده است. پس از آن عباس دیگر تماسی با مصطفی نداشته و مشخص نیست آیا این اعتصاب غذا هنوز ادامه دارد یا خیر.

دلیل اعتصاب چند روزه‌اش را می‌پرسم:

« پناه برده به آن کشور، از آن کشور پناهندگی می‌خواهد. نیازش هم همین است چون به دردش نمی‌خورد دوباره به ایران برگردد... در ایران به نقطه صفر رسیده بود که پناه برد به کشور استرالیا. ایران الان هیچ چیز برایش ندارد. برگردد باید برود بخوابد گوشه زندان... درخواستم این است که به این بنده خدا پناهندگی بدهند. در ایران خیلی زجر کشید تا خودش را رساند به آن‌جا.»

به گفته سفیر استرالیا در ایران از ابتدای سال جاری میلادی تا کنون، یعنی حدود هفت ماه و نیم، شش هزار و ۴۰۶ ایرانی به صورت غیرقانونی و به وسیله قایق خود را به خاک استرالیا رسانده‌اند.

+36
رأی دهید
-44

afc30 - تهران - ایران
خسته نباشه واقعا پول مردم و خورده چک بی محل کشیده حالا هم در رفته . خودش خوشش میاد یکی بهش چک بده پاس نکنه در بره . اگه پول نداشت چه جوری اینهمه پول جور کرد که بره تا استرالیا می موند همین جا پول مردمو میداد .
دوشنبه 28 مرداد 1392 - 20:56
raha1984 - هامبورگ - المان
بیشترشون کلاه بردار و قاچاقچی هستند من یک مدت برای ترجمه میرفتم هر دفعه هم شوک میشدم از قیافه ها و طرز حرف زدنشون که اینها از کجای ایزان میان !! ۱٪ کمی هستند که واقعا مشکلات سیاسی دارند ! البته بماند که زیاد هستند افغانهای هم که بدون مدارک شناسایی و پاسپورت خودشون رو ایرانی معرفی میکنند با تاریخ تولد و اسم و فامیلهای جعلی !!!
دوشنبه 28 مرداد 1392 - 21:13
datadatabb - تهران - ایران
ای بابا بسه دیگه! این رادیو فردا و دوویچه وله ول نمیکنن. بیشتر از این ابروی ایران رو نبرید!
دوشنبه 28 مرداد 1392 - 22:32
perfectman - ماستریخت - هلند
یعنی چی؟ کلاهبرداری و فرار و حالا زالو شدن تو یه کشور دیگه!
دوشنبه 28 مرداد 1392 - 23:37
MIRZADEH I ESHGHI - دوسلدورف - آلمان
۲۵ میلیون تومان + پنج هزار دلار پول= 0 ? عجب بابا نمردیم و معنی0 رو هم فهمیدیم!
‌سه شنبه 29 مرداد 1392 - 00:02
Perspolisi - سیدنی - استرالیا
خوب به داداشت بگو به جای اعتصاب پاشه بره گینه نو کار کنه پس انداز کنه پول مردم رو پس بده. بعد از چند سال هم پاسپورت گینه نو میگیره میاد استرالیا رو هم میبینه، قانونی اقدام کنه به عنوان مهاجر میاد استرالیا زندگی. این بهتر از اعتصاب و برگشت به ایران نیست؟
‌سه شنبه 29 مرداد 1392 - 00:17
ali1111 - تهران - ایران
آفرین به دولت استرالیا که لاقل محکم قانون را اجرا می‌کند(حالا من از این قانون خوشم میاد یا نه‌، سلیقه شخصی‌ است). مردم مقصر نیستند که دنبال زندگی‌ بهتر میگردند ، اون کشور باید درب خود را ببندد تا درب به روی قاچاقچیان و برده دارن بسته بشه...استرالیا خیلی‌ بهتر و به موقع تر از انگلیس عمل کرد. !- کنترل جمعیت و مهاجران غیر قانونی‌، ۲- پایان به برده داری مدرن!
‌سه شنبه 29 مرداد 1392 - 00:53
همه فن حریف - تهران - ایران
واقعا آیا حالا حق رو به دولت استرالیا نمیدین؟ طرف چک کشیده و برای اینکه به زندان نره، راه افتاده بره استرالیا!! یعنی یه آدم یک لا قبا. 90 درصد این آدمها معنی پناهندگی رو نمیدونن و نمیدونن که پناهنده باید شرایط خاصی داشته باشه. همه این آدمها سربار این کشورها میشن و ضمنا آبروی هموطنانمون در کشورهای دیگه رو هم میبرن.
‌سه شنبه 29 مرداد 1392 - 01:28
Truck Driver - سیدنی - استرالیا
حالا خداییش نامردی نیست که دولت مطبوعه هفته ای 150 دلار از حقوق منو کم کنه بده به یه آدمایی مثل این عزیز دل برادر....یا یه مشت آسیایی گلابی با 4,5 تا بچه که که من برم کار کنم که اون آفای محترم فرق کاندوم رو با ریموت کنترل نمیدونست ؟ ولی خداییش ایرانی ها بسیار انسان های باهوشی هستند, فقط از هوششون برا مفتخوری و کلاه برداری استفاده می کنند....من که به صابخونه ام گفتم هر جا دیدی یارو میگه من پرشین هستم, سریع یه بهانه بتراش و فرار کن...حالا خود دانی..بیچاره انقده خانم ساده اییه....آدم باورش نمیشه.
‌سه شنبه 29 مرداد 1392 - 06:58
rezaghamkhar - سیدنی - استرالیا
خداییش تازگی ها اراذل زیاد اومدن اینجا...تو خیابون که راه میری همه دارن داد میزنن و به فارسی فحش میدن به هم...مخصوصا محلهْ پاراماتا که شده عین چاله میدون و دروازه غار..اگه این روند ادامه پیدا میکرد بعید نبود دولت استرالیا حتی سییزنشیپ همه ایرانی ها رو باطل کنه و دیپورتشون کنه...
‌چهارشنبه 30 مرداد 1392 - 04:31
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.