سفیر استرالیا: بیشترین مهاجرت غیرقانونی به استرالیا از ایران است

پال فلی (Paul Foley) سفیر استرالیا در تهران

پال فُلی، سفیر استرالیا در تهران، خبر داد که از آغاز ماه ژانویه سال‌جاری تاکنون «۶۵۰۰ نفر از ایران با قایق و بدون ویزا» راهی آب‌های استرالیا شده و خواستار ورود به خاک آن کشور بوده‌اند.

پال فلی این مطلب را روز دوشنبه ۲۸ مرداد در مصاحبه‌ای با خبرگزاری ایسنا اعلام کرد و افزود که: «ایرانیان بیش از همه کشورها حتی افغان‌ها مهاجرت غیرقانونی به استرالیا داشته‌اند.»

سفیر استرالیا در تهران در ادامه هم‌چنین خبر داد که «از ۱۹ ژوئیه تاکنون ۱۹۹۰ نفر بدون روادید با قایق به استرالیا سفر کرده‌اند که بیش از ۱۰۰۰ نفر از آن‌ها ایرانی هستند.»

وی افزود که هم‌اینک «در اردوگاه‌های مهاجرتی استرالیا نیز ۳۳۵۰ نفر ایرانی حضور دارند.»

آقای فلی در ادامه گفت که همه این افراد پس از بررسی امور مربوط به سلامت به جزیره پاپوآ گینه نو منتقل می‌شوند.»

سفیر استرالیا وضعیت روحی این پناهجویان را «بد» توصیف کرد و گفت: «در کل افرادی که در این اردوگاه‌ها هستند بسیار ناامید و ناراحتند. زیرا آن‌ها دریافته‌اند که توسط قاچاق‌برها فریب خورده‌اند.»

وی خبر داد به این خاطر که پناهجویان معمولاً در راه درخواست پناهندگی گذرنامه‌های خود را پاره می‌کنند «ممکن است روند بررسی هویت و پناهندگی مهاجران مدت زمانی حتی چند سال طول بکشد.»

به گفته آقای فلی، اگر پس از اتمام روند بررسی‌های لازم مشخص شود که این افراد پناهجوی واقعی هستند در این صورت کشور پاپوآ گینه نو پناهندگی آن‌ها را می‌پذیرد.

وی تاکید کرد: «پاپوآ گینه نو پناهجویان را می‌پذیرد و آن‌ها می‌توانند در این جزیره مستقر شوند، اما پناهجویانی که بخواهند به کشورشان بازگردند امکان بازگشت دارند.»

دولت استرالیا از چند هفته پیش اعلام کرده است که دیگر هیچ پناهجویی نمی‌پذیرد و پناهجویانی که خود را به آب‌های استرالیا برسانند، به پاپوآ گینه نو و سایر جزایر اقیانوس آرام منتقل می‌شوند.

با این حال جریان انتقال غیرقانونی پناهجویان به آب‌های استرالیا هم‌چنان ادامه دارد و در این راه سوانح زیادی هم اتفاق می‌افتد؛ در آخرین این سوانح در ۲۲ تیرماه قایقی با ۹۷ مهاجر غیرقانونی -از جمله از ایران- غرق شد و ۹ نفر جان خود را از دست دادند.

سفیر استرالیا در تهران در بخشی از مصاحبه با ایسنا توضیح داد که «بهترین راه برای ادامه روند مهاجرت غیرقانونی جلوگیری از فعالیت قاچاق‌برهای انسان است که به این مهاجران به نفع خود دروغ‌های بسیاری گفته و به پناهجویان می‌گویند که ما به شما تضمین می‌دهیم که به استرالیا خواهید رسید.»

او افزود: «در این‌باره دولت‌های کشورهای منطقه باید وارد عمل شوند و تفاهم‌نامه‌ای برای جلوگیری از این روند امضا کنند.»

«سالانه ۲۰۰۰ ایرانی به طور قانونی به استرالیا مهاجرت می‌کنند»

سفیر استرالیا در تهران در این مصاحبه از استقبال دولت کشورش از مهاجرت قانونی سخن گفت و افزود که «سالانه نزدیک به ۲۰۰۰ نفر ایرانی به استرالیا مهاجرت قانونی دارند و نزدیک به سی هزار نفر ایرانی در استرالیا حضور دارند.»

او در ادامه گفت که «جمعیت ایرانی در استرالیا بسیار بالاست و روابط خوبی بین استرالیایی‌ها با ایرانیان مقیم این کشور وجود دارد.»

«متهمان جزیره نائورو روند قضایی خود را طی می‌کنند»

پال فلی با اشاره به شورش پناهجویان در کشور جزیره‌ای نائورو که «بخش اعظم» آنها ایرانی بودند گفت: «این افراد بسیاری از بناها و امکانات موجود در جزیره را تخریب کرده‌اند. متهمان اکنون در روند قضایی قرار گرفته‌اند و برای دیگر پناهجویان همان روند گذشته ادامه دارد.»

پناهجویان مستقر در اردوگاه پناهندگی جزیره نائورو که توسط استرالیا به آن جزیره فرستاده شده‌اند بیست‌وهشتم تیر، در اعتراض به کندی روند پناهندگی خود دست به شورش زده و ساختمان‌های اداری مرکز پناهندگی را به آتش کشیدند.

در آن تاریخ به گزارش خبرگزاری فرانسه، تعداد زیادی از مردم محلی برای سرکوب این شورش در حالی که «ساطور و لوله‌های فولادی» در دست داشتند به کمک نیروهای پلیس آمدند.

دولت استرالیا برای جلوگیری از ورود پناهجو به خاک این کشور گروه‌هایی از پناهجویان را به جزایر دورافتاده اقیانوس آرام از جمله نائورو می‌فرستد و در قبال آن پولی به حکومت‌های این جزایر پرداخت می‌کند.

+53
رأی دهید
-19

persianshadow1 - برایتون - انگلستان
آخه ۳۳۰۰ نفر چیه که این همه توی بوقو کرنا کردید. مردشور خودتونو کشورتونو ببره، گور باباتون، هرکی‌ خواست هرجای دنیا بره پناهنده بشه چشمشون کور آخوندها رو علم نمی‌کردن، بیاید انگلیس، آلمان ،سوئد، هرجا خواستید، به کسی‌ مربوط نیست ، یه مشت عقد آای هم میان اینجا هی‌ میگن وای وای چرا ایرانیا میان، مگه خود حسودتون چطوری اومدین؟ حتما کامرون یا انگلا مرکر یا اوباما براتون دعوت نامه دادن؟ یه مشت عقد‌ای ندید بدید که حالا که به جائی‌ رسیدین خودتونو گم کردین، آای بدم میاد ازتون!
دوشنبه 28 مرداد 1392 - 13:46
marg bar doshman - لندن - انگلستان
همه این پناهنده های ابرو برو بریزید تو دریا
دوشنبه 28 مرداد 1392 - 13:22
MartinT - هایدلبرگ - آلمان
با قایق بدون ویزا؟؟!!خیلی‌ باحالی‌ بابا بزرگ!
دوشنبه 28 مرداد 1392 - 15:13
آزاده هبوط - ملبورن - استرالیا
هی وای من !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! باید وزرای ایران از شرم و خجالت بمیرن که قربونم برن اونقدر پرو و وقیح هستند که ......................
دوشنبه 28 مرداد 1392 - 15:36
princesse - تهران - پرژن
persianshadow1 - گل گفتی‌ .
دوشنبه 28 مرداد 1392 - 23:42
MIRZADEH I ESHGHI - دوسلدورف - آلمان
پاپوآ گینه نو باید جای زیبایی باشه!!!!!!!!!!!!!!!!!
‌سه شنبه 29 مرداد 1392 - 00:10
Marde shab - لندن - انگلستان
مرگ بر دشمن-لندن- بچه اخوند بسیجى ، باعث و بانى تمام این مشکلات اون رهبر چلاق و دزد تو هستش،مفت خور و جیره خور.تا حالا بالاى ده بار لیچار بارت کردم ، اگر وجودشو دارى مفت خور عربزاده ، جوابِ منو بده تا بهت ثابت کنم دشمن کیه، خائن عرب پرست...
‌سه شنبه 29 مرداد 1392 - 02:17
آزاده هبوط - ملبورن - استرالیا
marg bar doshman - لندن - انگلستان. خیلی بی شرمی !!!!
‌سه شنبه 29 مرداد 1392 - 04:27
رزم جو - لوس انجلس - امریکا
با اینکه کاره هموطنای خودم رو نمی پسندم که اینجوری میاند این ور اب ولی یه جور هایی دلم واسه موطنم میسوزه به خصوص این هایی که تو کمپ میرند. واسه یه افغانی یا یه افریقایی که تو کشورشون هیچی ندارند میرند کمپ خیلی چیز سختی نیست واسه شون یه جورهایی حتی کمپ بهشته ولی واسه ما ایرانی ها نه.امیدوارم وضعیت مملکت تمون هر چه سزیعتر رو به راه بشه. امن
‌سه شنبه 29 مرداد 1392 - 18:56
rezaghamkhar - سیدنی - استرالیا
marg bar doshman - لندن - انگلستان. باز تو حرف زدی؟
‌چهارشنبه 30 مرداد 1392 - 09:29
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.