وقتی قانون جدید مهاجرت استرالیا اجرا شد وسط اقیانوس بودیم

در سال‌های گذشته ده‌ها ایرانی که سوار بر قایق‌های فرسوده قاچاقچیان عازم جزیره کریسمس بوده‌اند،‌ در دریا غرق شده‌اند.

دنیس آژیری

رادیو فردا : دولت استرالیا از اواخر تیرماه تصمیم گرفته است که از این پس پناهجویانی را که به شکل غیرقانونی از طریق دریا وارد اراضی استرالیا می‌شوند، به پاپوآ گینه‌نو و نائورو، جزایری در اقیانوس آرام، منتقل کند، امری که مورد اعتراض پناهجویان ایرانی قرار گرفته است. رادیو فردا در چند قسمت داستان این پناهجویان را از زبان خانواده‌شان روایت می‌کند؛ اینکه در زادگاه خود ایران چه می‌کردند و چرا در پی «رویای استرالیایی» رفتند و بر آنها چه می‌گذرد.

برقراری تماس با بیرون از جزیره کریسمس کار ساده‌ای نیست. از بیرون نمی‌شود با پناهجویان تماس گرفت و پناهجویان نیز سهمیه محدودی برای برقراری تماس با بیرون دارند که از این فرصت ترجیحاً برای تماس گرفتن با خانواده‌های خود استفاده می‌کنند.

در نهایت اما پس از تماس با خانواده این پناهجویان در ایران و تلاش برای پیدا کردن راهی برای برقراری ارتباط با آن‌ها، میلاد که در کمپ «بلو وان» جزیره کریسمس ساکن است، حاضر شد با استفاده از سهمیه تلفنش، با رادیو فردا در مورد شرایطش در جزیره کریسمس گفت‌و‌گو کند.

حدود سه هفته است که میلاد به همراه همسر و فرزندش به جزیره کریسمس رسیده است. ابتدا در مورد شرایطشان در این جزیره می‌گوید:

 

«اینجا کمپ‌هایمان طوری نیست که دسترسی به بقیه کمپ‌ها داشته باشیم. کلا در هر کمپ بیش از صد تا دویست نفر قرار نمی‌دهند. به هیچ عنوان هم نمی‌گذارند آدم‌های دیگر (از کمپ‌های دیگر) را ببینیم. حتی من خانواده خودم را نمی‌توانم ببینم.»

به گفته میلاد در جزیره کریسمس خانواده‌ها را از یکدیگر جدا می‌کنند و در کمپ‌های جداگانه می‌گذارند. اکنون او را در کمپ به گفته خودش «مجردها» گذاشته‌اند و همسر و فرزندش را به کمپ دیگری برده‌اند:

«همسرم را که مثلاً یک کمپ آن طرف‌تر است و فاصله‌مان شاید سه دقیقه هم نباشد، مدت‌ها است که نتوانسته‌ام ببینم... مثلا می‌گویند شما باید ثابت کنید که زن و شوهر هستید. یک (پسر) بنده‌ خدایی را به خاطر این‌که بالای ۱۸ سال است از خواهر و مادرش جدا کرده‌اند.»

میلاد می‌گوید با این‌که هر روز به طور رسمی خواستار دیدار با همسر و فرزندش شده، سه هفته است که آن‌ها را ندیده است:

«روزی دو سه تا فرم درخواست پر کرده‌ و تقاضا کرده‌ام که من را به همسرم برسانند. هر روز یک تقاضا را با لحن‌های مختلف، یک بار امری، یک بار عاجزانه، یک بار تقاضا، یک بار التماس، مطرح کرده‌ام و هیچ رسیدگی‌ای نمی‌شود... تنها چیزی که می‌گویند این است که حالشان خوب است، نگران نباشید. آن‌ها را هم از حال شما مطلع می‌کنیم.»

«زمانی که این قانون وضع شد ما وسط اقیانوس بودیم»

بر اساس قانون جدید استرالیا که ۲۷ تیرماه رسانه‌ای شد، این کشور از ۲۸ تیرماه پناهجویانی را که خود را به صورت غیرقانونی و از طریق دریا به اراضی استرالیا می‌رسانند، به پاپوآ گینه‌نو و نائورو، جزایری در اقیانوس آرام، منتقل می‌کند.

این در حالی است که میلاد از جمله پناهجویانی است که پس از ۲۸ تیرماه (۱۹ ژوئیه) به جزیره کریسمس رسیده است. او سوار بر قایق قاچاق‌بران، از اندونزی به سمت جزیره کریسمس به راه افتاده است که البته در مسیر توسط پلیس دریایی استرالیا به گفته خودش «بازداشت» و به جزیره کریسمس منتقل شده است.

پُل فُلی، سفیر استرالیا در ایران در گفت‌و‌گو با روزنامه جام جم که ۱۵ مردادماه منتشر شده، گفته است که طبق این قانون «به هیچ مهاجر غیرقانونی‌ای که از طریق دریا خودش را به استرالیا برساند، اقامت داده نخواهد شد» و مهاجران می‌توانند از راه‌های قانونی برای اقامت در استرالیا اقدام کنند. به گفته وی استرالیا سالانه دو هزار ویزا برای ایرانی‌ها صادر می‌کند.

آقای فلی می‌گوید هدف استرالیا از وضع این قانون «جلوگیری از مهاجرت غیرقانونی و غرق شدن پناهجویان» بوده است.

در سال‌های گذشته ده‌ها ایرانی که سوار بر قایق‌های فرسوده قاچاقچیان عازم جزیره کریسمس بوده‌اند،‌ در دریا غرق شده‌اند.

قانون جدید مهاجرت استرالیا در شرایطی به اجرا در آمده است که میلاد می‌گوید در زمان وضع و به اجرا در آمدن این قانون، برخی از این پناهجویان در اندونزی به دور از رسانه و هرگونه وسیله تماسی بودند و برخی دیگر نیز در اقیانوس، راهی استرالیا و خبری از این قانون نداشته‌اند:

«ما یک هفته، ۱۰ روز قبل از این‌که این موضوع اعلام بشود، (در اندونزی) در جایگاه‌هایی بودیم که قاچاق‌برها ما را آن‌جا جمع می‌کنند، موبایل‌ها و پاسپورتمان را می‌گیرند و هیچ دسترسی‌ای به هیچ جایی نداریم، بعد از آن هم که می‌آییم به سمت استرالیا و چهار، پنج، هفت و ۱۱ روز روی اقیانوس هستیم. مایی که پنج روز بعد از ۱۹ ژوئیه (۲۸ تیرماه) رسیده‌ایم به جزیره کریسمس، از کجا می‌توانستیم مطلع بشویم که ۱۹ ژوئیه این قانون وضع شده است؟»

به گفته میلاد، او و سایر پناهجویان همراهش، تنها زمانی که به جزیره کریسمس رسیده‌اند از این قانون مطلع شده‌اند:

«رسیدیم به جزیره کریسمس و ۲۰ روز اینجا بودیم. بعد از این ۲۰ روز که ما را در کمپ‌های در بسته و سلولی نگه داشتند، آوردنمان بیرون برای هواخوری. در همان اولین روزی که برای ۱۰ دقیقه، یک ربع به ما فرصت هواخوری داده بودند، پلیس مهاجرت آمد و گفت که همگی شما باید بروید به کشورهای گینه نو و نائورو و این قانونی است که از ۱۹ ژوئیه تصویب شده است.»

پلیس مهاجرت استرالیا در اجرای این قانون مصمم به نظر می‌رسد و به گفته میلاد توضیحات آن‌ها در مورد بی‌اطلاعی از این قانون را نیز نپذیرفته است.

«به جای رفتن به گینه نو و نائورو حاضریم در استرالیا بمیریم»

میلاد می‌گوید پلیس مهاجرت استرالیا در مورد قانون جدید این‌گونه توضیح داده است که پناهجویان پس از این که به کشورهای گینه نو و نائورو منتقل می‌شوند و اقامت آن‌جا را دریافت می‌کنند، شهروند این کشورها به حساب می‌آیند.

اکنون این پناهجویان دو راه دارند؛ یا به گینه نو و نائورو بروند، یا به ایران بازگردند.به گفته میلاد پناهجویان علاقه‌ای به این دو گزینه ندارند و می‌خواهند در استرالیا بمانند، کشوری که به قصد آن از ایران خارج شده‌ اند:

«تمام کسانی که اینجا هستند قبل از این که راه بیافتند و خودشان را بیاندازند در اقیانوس می‌دانند که ۵۰ درصد ممکن است برسند به این کشور (استرالیا) و ۵۰ درصدش مرگ است. با توجه به این مسائل باز هم می‌آیند به این کشور.»

حال میلاد می‌گوید پناهجویان به روش‌های مختلف تصمیم به اعتراض گرفته‌اند، اگرچه تصمیم‌های خود را علنا اعلام نمی‌کنند:

«به محض اینکه متوجه می‌شوند کسی رهبری کمپ را بر عهده می‌گیرد، سریع جدایش می‌کنند و هیچ‌ کس از او خبری نخواهد داشت، بنابراین تصمیم گرفتیم هر کس مسئول کار خودش باشد. یک سری تصمیم گرفته‌اند لب‌هایشان را بدوزند، یک عده می‌خواهند چسب به دهانشان بزنند، عده خیلی زیادی‌ هم که اعتصاب خشک کرده‌اند و دیگر حتی آب هم نمی‌خورند... همه جرئت عمل کردنش را دارند ولی کسی جرئت بازگو کردنش را ندارد، چون به محض این‌که این موضوع بازگو می‌شود، یک دفعه می‌بینی طرف نیست. می‌آیند به بهانه بیمارستان، آزمایش دادن یا دادن وسایل طرف را می‌برند. بعد از این که بردند، یک نفر را می‌فرستند وسایلش را می‌برد و آن طرف دیگر نیست.»

به گفته میلاد، پناهجویان حاضرند اعتراض خود را تا پای مرگ ادامه دهند:

«می‌گویند اگر قرار است بمیریم، بگذارید همینجا بمیریم. (ما)‌ یک بار روی کشتی، روی اقیانوس مرگ را به چشم دیده‌ایم، پس خیلی ترس از مرگ نداریم. اگر قرار است بمیریم بهتر است در همان کشوری که قصدش را کردیم، بمیریم نه کشوری که به زور قرار است به آن‌جا فرستاده بشویم.»

به گفته سفیر استرالیا در ایران از ابتدای سال جاری میلادی تا کنون، یعنی حدود هفت ماه و نیم، شش هزار و ۴۰۶ ایرانی به صورت غیرقانونی و به وسیله قایق خود را به خاک استرالیا رسانده‌اند.

+34
رأی دهید
-12

abia7532 - تهران - ایران
لعنت به استرالیا و اون آدمهای که خودشون رو بهتر از بقیه میدونن
یکشنبه 27 مرداد 1392 - 11:14
Shahin.Orel - تهران - ایران
کسی که تقاضای پناهندگی میکنه ، اگر واقعا دروغی در کارش نیست ، طبیعی هست که پاسپورت کشوری رو دریافت کنه ، از نظر من این کشور باید کشوری باشه که از لحاظ فرهنگی بیشترین شباهت رو به باورهای متقاضی داشته باشه ، تمام تعرضی که در ایران به این افراد شده درست ولی این هم مهمه که توانایی های مدنی شما برای ورود به این جامه مدنی چقدره ؟ برای همین شاید بسیار مناسب تر از استرالیا ، کشورهایی باشن مثل پاکستان ، افغانستان یا عراق ، که هم از لحاظ فرهنگی شبیه این افراد هستن ، هم تهدید های سیاسی یا اجتماعی ایران که دلیل پناهندگی این افراد بوده از روی این افراد برداشته میشه ، و مهم تر، حضور باورهای غیر مدنی این افراد در جامه ای مثل استرالیا نگران کننده نخواهد بود. با دقت در نوشته های ،اسب آتش - سیدنی - استرالیا rezaghamkhar - سیدنی - استرالیا سعد حلی - سیدنی - استرالیا و martya - سیدنی - استرالیا ، شاید نگرانی دولت استرالیا از حضور باورهای متوحش رو درک کنیم و عدم حضور چنین افرادی ، احترام بیشتری برای مدنیت استرالیا خواهد بود . ‌.
یکشنبه 27 مرداد 1392 - 11:30
birmingham - شیراز - ایران
خوب میلاد جان برگرد برو ایران اگه خیلی‌ سخته اینجور که این میگه از به زندان میگه زکی
یکشنبه 27 مرداد 1392 - 11:47
diba12 - مورگان تاون - آمریکا
عجب رویی دارید!! غیر قانونی وارد کشورشون شدید، بهتون سرپناه و غذا میدان بدون دریافته هزینه...طلبکار هم هستید؟ اگه ۱ سری افغانی همینطوری وارد ایران می‌شدند، اولین کسی‌ که اعتراض میکرد همین خود شما‌ها بودید....اینهمه ایرانی‌ در سرتاسر دنیا اقامت گرفتن ولی‌ از طریق قانونی...شما هم میتونستید یکی‌ از همونا باشید..
یکشنبه 27 مرداد 1392 - 12:18
Truck Driver - سیدنی - استرالیا
2 - تهران - ایران. لعنت به استرالیا و اون آدمهای که خودشون رو بهتر از بقیه میدونن.... ..................................................................................... باید خدمتتون عرض کنم که در واقع بهتر از بقیه هم هستند. با انکار یک واقعیت, واقعیت رو نمیشه عوض کرد. به قدر کافی اینجا ترک و ایرانی و افغانی و عرب و غیره هست....لطفا آمار رابیش بین را اضافه نفرمایید....کوین راد دوست دارم.
یکشنبه 27 مرداد 1392 - 13:08
be_pa.khaste - هارلم - هلند
شما‌ها هم اگه آدم حسابی‌ بودید مثل ما قانونی می‌آمدید سیتیزن میشدید.
یکشنبه 27 مرداد 1392 - 13:28
shahab46 - هانوفر - المان
دوست عزیز لعنت به رژیم آخوندی که باعث آن هست. چرا زمان شاه کسی پناهنده نمیشد تنها پناهنده ایران زمان شاه، خمینی بی‌پدر مادر هندی بود
یکشنبه 27 مرداد 1392 - 14:28
amirhassna - سیدنی - استرالیا
abia7532 - تهران - ایران. دوست عزیز بهتره قبلش همین جملرو در مورد ایران هم بگی چون دقیقاً افغانی‌ها هم تو ایران از وضعشون راضی‌ نیستن. شما لابد انتظار داری هر کی‌ خواست وارد هر کشوری بشه چون ایرانی‌ هستش باید فرش قرمز براش پهن بشه.غیر از معدود کسانی‌ که در ایران مشکل مذهب دارن اکثر این دوستان که درس خونده هم هستن میخوان راه راحت انتخاب کنن در نتیجه کار دیگران که واقعا نیاز به پناهندگی دارنو سخت می‌کنن.
یکشنبه 27 مرداد 1392 - 14:14
آزاده هبوط - ملبورن - استرالیا
کمی هم مغلطه هم در صحبت های این آقا هست ..........
یکشنبه 27 مرداد 1392 - 14:54
faghat zartosht - شیراز - ایران
Shahin.Orel - تهران - ایران تو خودتم فهمیدی چی گفتی؟والا من که نفهمیدم
یکشنبه 27 مرداد 1392 - 15:08
Perspolisi - سیدنی - استرالیا
abia7532 - تهران - ایران. دوست عزیز. استرالیایی هایی که من باهاشون در رابطه هستم و تو ٢٠ سالی که اینجا زندگی میکنم خودشون رو برتر نمیدونن. فقط اکثرا و من جمله من این راه غیر قانونی دریا رو منصفانه نمیدونیم. متاسفانه این راه هم خطر ناکتر از راه های قانونی (مثل ترکیه) هست هم اینکه عملا دولت رو تو کار انجام شده قرار میده و پروسه کار کسانی که قانونی برای پناهندگی اقدام کردن رو عقب میندازه، در ضمن خرج بسیار سنگینی هم برای دولت داره که اگه دوست داشتی لیستش رو برات مینویسم..
یکشنبه 27 مرداد 1392 - 15:17
Perspolisi - سیدنی - استرالیا
همچنین متاسفانه پناهنده هایی که از راه دریا میان و باز هم متاسفانه اکثر ایرانیها حاضر به کار نیستن و از دولت طلبکار هستن. عده زیادیشون تو کار خلاف (دزدی و مواد) هستن برای پول راحت. بعضی وقتا ادم شرمش میشه بگه از ایران اومده. حالا خودت رو بگذار جای این استرالیایی ها. افغانی های ایران و رفتار خودمون رو که یادت نرفته. موفق باشی
یکشنبه 27 مرداد 1392 - 15:23
faghat zartosht - شیراز - ایران
خوب شما اگه پناهنده واقعی هستید چرا حاضر نیستید برید پاپوا گینه نو یا نائورو؟فکر کردید استرالیا حلوا میدن؟!!!!!!! خالا خورد سر پوزتون!!!فکر کردید استرالیا هم مثل ایران و جهان سوم خر تو خره؟!!!پس یا واقعا استرالیا بمیرید یا برگردید ایران یا برید یکی از دو کشور پاپوا یا نائورو.چون استرالیا مطمئن باشید کوتاه نمیاد.این که ما زمان اجرای این قانون تو اقیانوس بودیم و .. که توجیه نشد که.تازه میشه عذر بدتر از گناه!!!
یکشنبه 27 مرداد 1392 - 15:22
simpleplan - تهران - ایران
دوستان به نظر شما آدم درست حسابی‌ و بی‌ شیله پیله زن و بچشو سوار قایق قاچاقچی‌ها می‌کنه ببره استرالیا؟
یکشنبه 27 مرداد 1392 - 17:00
رزم جو - لوس انجلس - امریکا
بابا نیاید این طرف خدا وکیلی این ور اب هم خبری نیست مرد اون زمانیکه همه چی خوب بود خیلی تو خود این امریکا و اروپا بیکار هستند. زیاد فیلم نگاه نکنید الان هر کجای دنیا برید زندگی سخت هست فقط ایران نیست که زندگی مشگله الان همه جای دنیا وضعیت اقتصادی خیلی خوب نیست.
یکشنبه 27 مرداد 1392 - 17:53
God666 - تهران - ایران
Shahin.Orel - تهران - ایران تو بجاى اینکه نکران دولت استرالیا و مدنیت استرالیا باشى بهتر کمى نکران أون ادمهاى بدبختى باشى که با هزار بدبختى و به هر دلیلى خودشون رو اونجا رسوندن تا بتونن از متوسط معیارهاى زندکى انسانى برخوردار باشن هر جند که اونجا هم سرابى بیش نیست. و ارزش این همه ریسک و ذلت کشیدن رو نداره ولى خب حالا اونجا هستن و دولت استرالیا بهتره بجاى اینکه اینها رو به جاى دیکه بفرسته قوانین بین المللى رو رعایت کنه
یکشنبه 27 مرداد 1392 - 16:40
اسب آتش - سیدنی - استرالیا
Shahin.Orel بازم که کپی پی ست کردی مطلب کم آوردی؟ دوست داری بیای استرالیا؟ ....میخوای خودتو مطرح کنی؟آخی
یکشنبه 27 مرداد 1392 - 19:18
klopatra7 - دوسلدورف - آلمان
زندانیهای سیاسی و نفراتی واقعا جانشون در خطره مثل بهروز جاوید تهرانی و منصور اسانلو باید برن ترکیه کلی منتظر قبولی بمونند بعد اینها میخوان یه شبه برسن استرالیا. این نسل چند سال اخیر هم که تا میرسند اینجا دنبال شغل شریف پروندن مسافر هستند یا خلافهای دیگه. بعد هم تمام فک و فامیل رو برمیدارند میارند اینجا. از طرفی هم از دولت پول میگیرند میفرستند ایران ملک و املاک بخرند. انقدر از اینها دیدیم. متاسفم ولی من زیاد حس همدردی ندارم. پناهندگی یک شرایطی داره اگه قراره هر کس جاش خوب نیست قبولش کنند که تمام قاره افریقا و خاور میانه و خیلی های دیگه باید پاشن بیان اینجا.
یکشنبه 27 مرداد 1392 - 19:35
Dracula - ترانسیلوانیا - رومانی
Shahin.Orel - تهران - ایران. آخه آدم نادون این چه چرتو پرتیه نوشتی؟ اولا اصلا حرفت مزخرف و بی پایه اساسه،مهاجر وقتی میره جایی هیچ ربطی نداره فرهنگش شبیه فرهنگ اونجا باشه،مگه انگلیسیا که رفتن استرالیا فرهنگشون یا هیچ چیز دیگشون شبیه بومیهای استرالیا بود؟ یا ایرلندیها و بقیه که رفتن آمریکا فرهنگشون شبیه آپاچیها و سرخپوستای آمریکا بود؟ دوم اینگه برای من توضیح بده چه شباهتی بین فرهنگ ایرانی و عراق هست که این مثال ابلهانه رو زدی؟
یکشنبه 27 مرداد 1392 - 20:09
قهوه تلخ - منجستر - انکلستان
بی وجدانها با جان جوانان مان تجارت میکنند سیستم نزادبرستی ،،،،میفرستند کینه ،،،بعد بول میدن به دولت کرسنه کینه ،،،خاک بر سر هرجی اخوند ،،،،،
یکشنبه 27 مرداد 1392 - 23:50
perfectman - ماستریخت - هلند
90 درصد پناهنده ها با دروغ دنبال پناهندگی هستند و ادمهای کم سواد. متاسفانه این ادمها شدن معرف ایرانیها در تمام دنیا. جماعت پای منقلی
یکشنبه 27 مرداد 1392 - 23:31
Shahin.Orel - تهران - ایران
God666 - تهران - ایران ای بابا ! یادت رفت ٤ تا فحش هم به انگلیس بدی ! درضمن بدبختی کشیدن کسی ، مجوزی برای تهدید مدنیت دیگران نیست ! که شما سختی کشیدید بیان ارزش های مدنی کشوری رو با تفکر سنتی خودتون تخریب کنید ! نمونه اش آقای اسب آتش از استرالیا ! افاضات ایشون رو که بخونید متوجه دلیل حساسیت استرالیا میشید ، اگر مثلا چاقو کشی تو ایران شلاق خورده ، حقوق انسانی اون با این مجازات شکنجه وار پایمال شده ، کیس مناسبی برای پناهندگی !ولی این دلیل کافی نیست که این بزهکار قابلیت زندگی در جامعه ای متمدن رو داشته باشه ، و در کل ما از دنیا طلبکار نیستیم که چون حال ما بده و حال شما بهتره ، وظیفه دارد جور ما رو بکشید
یکشنبه 27 مرداد 1392 - 23:54
Shahin.Orel - تهران - ایران
Dracula - ترانسیلوانیا - رومانی فرمودید ( آدم نادون! چرت و پرت ! حرف مزخرف ! ابلهانه .... ) هیچ وقت فکر کردی آدمی با این ادبیات که ارتباط مستقیم با ساختار فکرش داره ، بیشتر لیاقت زندگی تو پاکستان رو داره یا رومانی ؟ محض اطلاعتون مهاجر با پناهنده خیلی فرق داره ! مهاجر کسی هست که به دلیل لیاقتش جامعه میزبان اون رو میپذیره! پناهنده ، کسی هست که به دلیل بدبختی به جامعه میزبان تحمیل میشه! باز هم محض اطلاعتون ، خیر فرهنگ اون انگلیسی با بومی استرالیا یکی نبود ، خیلی بالا تر بود ، برای همین تهدید فرهنگی نبود ، ولی اگه بومیان استرالیا میرفتن انگلیس قضیه برعکس بود ، بازهم محض اطلاعتون شباهت های فرهنگی بسیاری بین ایران و عراق وجود داره که شما به دلیل تعصب نمیبینید
دوشنبه 28 مرداد 1392 - 00:21
همه فن حریف - تهران - ایران
من یه سوال دارم. کسی مثل این آقا میلاد که حاضر نیست حتی در وطن خودش، یعنی جایی که به دنیا اومده، بمیره، چه گلی میخواد به سر استرالیا و دولت استرالیا بزنه؟ من توی این مملکت دارم زندگی میکنم، قبول دارم که مشکلات زیادی گریبان آدمها رو گرفته، ولی هر چی باشه وطنمونه. تویی که یک ذره ارزش برای وطن خودت قائل نیستی، فکر میکنی چرا باید دولت استرالیا تو رو بپذیره؟ تخصص داری؟ زندانی سیاسی بودی؟ مطمئنا هیچکدوم از اینها نیستی. از حرف های مزخرفی که از روی احساسات میزنی کاملا مشخصه.باید تاسف خورد به حال تو و امثال تو.
دوشنبه 28 مرداد 1392 - 01:08
solidarity - ملبورن - استرالیا
تراک درایور - سیدنی - استرالیا / اینقدر از آدمهای وطن فروش بدم میاد این ادمها حاضرند به خاطر منافع خودشون همه‌رو قربانی کنند شما اگه جات تو ایران خوب بوده برای چی‌ امدی اینجا که حالا به این از همه‌‌جا رونده‌ها ایراد میگیری؟
دوشنبه 28 مرداد 1392 - 04:03
آزاده هبوط - ملبورن - استرالیا
abia7532 - تهران - ایران. دوست عزیز کمی تو تصمیم گیری ات تجدی نظر کن ........اگه اینجا بودی و دوست داشتی بری یک چهارشنبه سوری یا 13 بدر و وقتی می بینی همین کسایی که غیر قانونی اومدند چه الواط باری های در می آرند یا چند تا کنسرت که به قمه و چاقو کشی ختم شد ...... و شرمت شد که بگی اینها هم وطنهای تو هستند ...... بعد می آیی دست این آقای کوین راد رو هم می بوسی که کمی آبروی تو رو حفظ می کنه !!!!!!. نگاهی هم به رفتار خود ایرانی ها در قبال بقیه ملیت ها بندازی بد نیست ..... اونوقت می فهمی لعنت رو باید برای کی نثار کنی .... بله عزیز دل برادر
دوشنبه 28 مرداد 1392 - 04:29
shah_par - شيراز - ايران
کاش اینجا طوری بشه که مثه سابق خارجکی ها آرزشون باشه بیان ایران...نه که شاهدوست باشم یا فلان و فلان ولی یاد اون روزها می افتم که ایرانی هرجا میرفت احترامی که داشت کمتر از فرش قرمز پهن کردن نبود....احترام به ملت هر کشوری لازم است و واجب که این امر رو فقط سیاستمداران می تونن نهادینه کنن. ول کن بابا....اصلا به من چه!
دوشنبه 28 مرداد 1392 - 05:33
Truck Driver - سیدنی - استرالیا
عجب خرتوخریه تو این کامنت ها.....ولی کلا نظر دوستان محترم, بالاغیرتا کی دوس داره بره کار کنه و 15% حقوقشو بده یه مشت مفتخور به اسم پناهنده ؟ حالا از هر کجا میخواد اومده باشه....این استرالیایی های مادر مرده مگه چه گناهی کردن که کشور درست و حسابی دارن؟ حالا هی عین بختک بیفتین رو استرالیا.
دوشنبه 28 مرداد 1392 - 09:17
Dracula - ترانسیلوانیا - رومانی
Shahin.Orel - تهران - ایران. ببین بعضی کلمات یا به قول شما ادبیات! اتفاقا جای مناسب خودش خیلی هم خوب جواب میده و اصلا برای همین این عبارات ساخته شده.منم دقیقا به جا و مناسب استفاده کردم.تو بجای اینکه بخوای حکم بدی و تصمیم بگیری کجا مناسب زندگی منه،فکر خودت باش.من که الان تو انگلیس هستم (نه رومانی) پاکستان رو بیشتر نگه دار واسه خودت.هرکسی که تو کشور خودش یعنی جایی که به دنیا اومده توش بخاطر رژیم و حکومت اونجا و دلایلی که دست خودش نیست داره رنج میبره حق داره بره کشور دیگه و به اونجا پناه ببره.هیچ اشکالیم توش نیست.و به این افراد هم میگن مهاجر.مهاجر یعنی هرکی میره کشور دیگه ای برای موندن و زندگی.به توی نوعی هم هیچ ربطی نداره که بخوای تز بدی کی حق داره بره کی حق نداره بره.اگه یه عده نخاله و خلافکار سو استفاده میکنن دلیلی نمیشه مردم عادی دیگه که مشکل دارن نتونن برن به جای دیگه پناه ببرن.از نظر تعصب هم من هیچ تعصبی به هیچی ندارم چون اینجا زندگی میکنم و دیدم بازه.بر خلاف تو که افکار یک بعدی و محصوری داری.باز هم میگم هیچ تشابهب بین فرهنگ ایران و عراق نیست.بیخود تز نده.
دوشنبه 28 مرداد 1392 - 22:12
Truck Driver - سیدنی - استرالیا
آقای solidarity - ملبورن - استرالیا عزیز........بنده اصلا اشتباهی در ایران بدنیا اومدم....هیچ وقتم ایرانو دوس نداشتم و ندارم...برامم مهم نیست که چه اتفاقی براش می افته....موقعی که مادر گرامی وضع حمل فرمودند, هیچ کی بالا سر من نبود که بپرسه: آقای تراک درایور عزیز آیا شما می خواهید در ایران بدنیا بیایید یا خیر....هیچ حق انتخابی به من داده نشد....حالا به چه دلیل یه چیز آشغالی رو که بهم زور چپون شد رو باید دوست داشته باشم ؟ جالا وطن یا گلابی ؟ من که اینجا تو سیدنی خرکیف خرکیفم و دارم پشتک دووارو جمع میزنم و صدای اردک میدم.....شما که رگ نزاد ایرانی بودن و وطنم هموطنم غلمبه شده اینجا چرا جارو اشغال کردی ؟
‌سه شنبه 29 مرداد 1392 - 07:11
Shahin.Orel - تهران - ایران
Dracula - ترانسیلوانیا - رومانی ادبیاتتون موقع فرو رفتن در رل جدید آدم مودب عوض شد! ای کاش توانایی درکتون هم که من چی نوشتم همینجور ناگهانی دگرگون میشد! جوابتون رو قبلا دادم ، فهمش از درک نابینای شما فرا تر بود ، خیر هر بزهکاری با بالا رفتن از دیواره مردم حق نداره از امکانات خونه اونها استفاده کنه ، شما ظاهرا معنی ساده لغات رو هم نمیدونید! چه برسه به درک مفهوم اونها! یا فرق مهاجر و پناهنده! نمیدونم اون اداره مهاجرت هم کور بود که این اشغال های فرهنگی رو تو مملکتش پذیرفت که حالا به چه کنم چکنم بیفته ، یا از چاقوکشی شما ها ترسید ! رومانی و انگلیسش هم فرقی نداره ، رومانی هم میتونه ترانزیتی باشه واسه انتقال توحش
‌سه شنبه 29 مرداد 1392 - 10:36
Dracula - ترانسیلوانیا - رومانی
Shahin.Orel - تهران - ایران. بیخود ژست مودب و فرهنگی نگیر،برای من کوچکترین اهمیتی نداره یه آدمی مثل تو چی در مورد من بگه چون من موفق هستم و تحصیلات خوبی هم دارم.در هر صورت مشخصه از نظر آی کیو و اطلاعات در سطح پایینی هستی.فضولی هم نمیخواد بکنی در مورد من.تو برو بشین همونجا برای خودت تز بده و فلسفه بباف.آدمهایی مثل تو همون بهتر که همونجا بمونین و حالشو ببرین.
‌سه شنبه 29 مرداد 1392 - 14:01
Shahin.Orel - تهران - ایران
Dracula - ترانسیلوانیا - رومانی حتما این شیوه اندازه گیری ای کیو و تحصیلات رو که از راه دور دارید ، در اختیار یک دانشگاهی جائی بگذارید ، حیف این همه توانایی که دارید انحصاری باشه ! در ضمن تحصیلات هیچ کمکی به بالا رفتن چیز هایی که شما ندارید نمیکنه . برای من هیچ اهمیتی نداره که نا توانایی های اجتماعی شما چقدره ، ولی برای من بسیار اهمیت داره که وقتی ناتوانایی های فرهنگی شما دگرگون بشه ، من ایرانی در دنیا محترم تر خواهم بود
‌سه شنبه 29 مرداد 1392 - 18:25
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.