گفتند اگر از گرسنگی بمیرید، جنازه‌تان را می‌فرستیم ایران

همه کسانی که در جزیره کریسمس هستند قبل از این که خودشان را بیاندازند در اقیانوس می‌دانند که ۵۰ درصد ممکن است برسند به استرالیا.

دولت استرالیا از اواخر تیرماه تصمیم گرفته است که پناهجویانی را که وارد اراضی استرالیا می‌شوند، به جزایر پاپوآ گینه نو و نائورو منتقل کند، امری که مورد اعتراض پناهجویان ایرانی قرار گرفته است. رادیو فردا در چند قسمت داستان این پناهجویان را از زبان خانواده شان روایت می کند؛ اینکه در زادگاه خود ایران چه می کردند و چرا در پی «رویای استرالیایی» رفتند و بر آنها چه می گذرد.

به گفته یکی از ساکنان کمپ «بلو وان» جزیره کریسمس برخی از پناهجویان در این کمپ روز جمعه، پس از به نتیجه نرسیدن مذاکراتشان با پلیس مهاجرات استرالیا، اعتصاب غذای خود را به اعتصاب خشک تغییر داده‌اند. این در حالی است که به گفته خانواده‌های برخی دیگر از این پناهجویان، عده‌ای از پناهجویان نیز اعتصاب خود را شکسته‌اند.

میلاد، یکی از ساکنان کمپ «بلو وان» در جزیره کریسمس از اعتصاب ساکنان این کمپ می‌گوید:

«الان گروهی از پناهجویان و حتی خانواده‌هایشان تصمیم به اعتصاب گرفته‌اند... الان مدت پنج روز است که عده خیلی زیادی شروع به اعتصاب کردند، یعنی پنج روز است که غذا نخورده‌اند. امروز هم که بعد از صحبت کردن با پلیس مهاجرت استرالیا و به نتیجه نرسیدن مذاکرات، اعتصاب را کلی کردند. یعنی آب هم نمی‌خورند.»

درخواست ساکنان کمپ این است که در استرالیا بمانند.

در حالی که برخی از این پناهجویان اعتصاب خود را شدت بخشیده‌اند، خانواده برخی دیگر از پناهجویان ایرانی‌ای که در جزیره کریسمس دست به اعتصاب غذا زده بودند، می‌گویند که این پناهجویان روز جمعه، ۲۵ مردادماه، اعتصاب غذای خود را شکستند.

پدر علی، یکی از این پناهجویان می‌گوید پسرش روز جمعه با پدرش تماس گرفته است.

«ده‌تا ده‌تا این‌ها را برده بودند، بهشان تفهیم کرده بودند که این کار شما هیچ ارزشی ندارد. این اعتصاب غذایی که کردید هیچ فایده‌ای ندارد. ما کاری که بخواهیم انجام بدهیم، انجام می‌دهیم. طبق قانون اگر بخواهیم ببریمتان گینه نو که می‌بریم، وگرنه اگر شما اینجا از گرسنگی بمیرید هم برای ما ارزشی ندارد، جنازه‌تان را می‌فرستیم ایران.»
«امروز مجبور شدند غذایشان را بخورند، به خاطر این که به آن‌ها گفتند اگر غذایتان را نخورید، دیگر همین یک تلفنی را هم اجازه نمی‌دهیم بزنید. گفته‌اند اگر نخورید وضع بدتر از این خواهد شد و بهتر نخواهد شد. به بچه‌های ما گفتند نخورید. گرسنه می مانید، میمیرید، جنازه‌تان را می‌فرستیم ایران.»
مادر امید، یکی از پناهجویان حاضر در کریسمس

مادر امید، یکی دیگر از پناهجویان حاضر در جزیره کریسمس نیز می‌گوید:

«امروز مجبور شدند غذایشان را بخورند، به خاطر این که به آن‌ها گفتند اگر غذایتان را نخورید، دیگر همین یک تلفنی را هم اجازه نمی‌دهیم بزنید. گفته‌اند اگر نخورید وضع بدتر از این خواهد شد و بهتر نخواهد شد. به بچه‌های ما گفتند نخورید. گرسنه می مانید، میمیرید، جنازه‌تان را می‌فرستیم ایران.»

با این‌حال میلاد که ساکن کمپ «بلو وان» جزیره کریسمس است می‌گوید همچنان برخی از پناهجویان از جمله ایرانی، افغان و  پاکستانی از خوردن غذا و از روز جمعه، نوشیدن آب هم، خودداری می‌کنند.

میلاد که خود از روز جمعه اعتصاب غذایش را به اعتصاب خشک تغییر داده است می‌گوید، دست از اعتصاب نخواهد کشید:

«اگر قرار است بمیریم، ترجیح میدهیم در کشوری که خودمان جانمان را به خاطرش به خطر انداختیم، بمیریم. همه کسانی که اینجا هستند قبل از این که خودشان را بیاندازند در اقیانوس می‌دانند که ۵۰ درصد ممکن است برسند به استرالیا... اگر قرار به مرگ باشد، توی این کشور می‌خواهند بمیرند، نه در کشوری که به شکل یک برده، به زور قرار است فرستاده بشوند.»

+110
رأی دهید
-13

مهرداد2538 - تهران - ایران
کار استرالیایی ها درست است. یک عده که با مدارک علمی و سابقهء حرفه ای بالا می خواهند بطور قانونی وارد استرالیا شوند باید چندین سال زحمت و انتظار بکشند و کلی هم هزینه کنند تازه وقتی هم که به آنجا رسیدند مشکلات دیگری را باید از سر راه بردارند. آنوقت عده آدم بی هنر عوضی می خواهند با قانون شکنی و عوضی بازی بروند جامعهء آنجا رانیز مثل مملکت خودشان به گند بکشند. واقعاً روا نیست که این افراد در آنجا زندگی کنند. باید جلوی آنها ایستاد حتی اگر باعث مرگشان شود.
شنبه 26 مرداد 1392 - 11:15
Hojati 47 - استکهلم‌-سوئد - استکهلم‌-سوئد
نمی‌خواهم ناامید بشین .اما مگه الکی‌ است که با اعتصاب غذای شماه قانون شون رو تغییر بدن..
شنبه 26 مرداد 1392 - 11:44
siavash2a - تهران - ایران
چرا باید بخاطر جهل و غفلط حاکمان آواره دنیا باشن؟؟؟؟؟؟؟/
شنبه 26 مرداد 1392 - 12:13
آزاده هبوط - ملبورن - استرالیا
هی وای من !!!! چی باید گفت؟؟.
شنبه 26 مرداد 1392 - 13:19
eydad - مونترال - کانادا
تو اگه مرد بودی تو ایران از این هارت و پورت ها میکردی!
شنبه 26 مرداد 1392 - 13:20
agha-javad - تهران - ایران
لعنت بر حکومتی که مردم ما را آواره حکومت‌های کثیف دیگر کرده است. کره زمین مجانی‌ برای همه خلق شده، اما این انسان نما‌های کثیف همه چیز این کره زمین را محدود به خود کرده‌اند. لعنت بسیار بر این نوع انسان نما‌ها که از هر چیزی پست تر هستند.
شنبه 26 مرداد 1392 - 12:01
دنیای وحشی - تهران - ایران
خون این جوانهای نا امید و رانده شده از ایران که بخاطر داشتن زندگی بهتربابه آب و آتش زدن خودشان و باهزاران مشقت به استرالیا رسانده اند و حالااز اینجا نیز به جایی بدتراز ایران رانده خواهند شد و باسرنوشتی نامعلوم روبرو خواهند شد تماماااااااااااا به گردن آن دسته از ایرانیهای احمق و بی غیرتی است که به آخوندها اعتماد می کنند وبعداز سی و اندی سال بدبختی توسط آخوندها باز هم به این آخوندهای از خدا بی خبر مکاری مثل روحانی رای می دهند که حالا هنوز مهرانگشتانشون که بخاطر رای دادن به او خشک نشده می بینند و می شنوند که چه راحت روحانی را هپیمایی میلیونی سال هشتادوهشت مردمی را اردو کشی خیابانی می خواند و باز هم از اراذل و اوباشهایی مثل آخوندی باجناق ناطق نوری دزد و شیاد و همراهانشان برای وزارت خویش انتخاب می کند بی اینکه سابقه آنها برایشان مهم باشد زیرا سابقه هیچ یک از عوامل جمهوری اسلامی پاک نیست منجمله خود روحانی و مردم احمقی که از رو نمی روند و بدبختی هارا به جان و دل می خرند هر چهار سال حماقت قبلی خود یعنی رای به آنان را تکرارو تکرار می کنند.
شنبه 26 مرداد 1392 - 12:06
Shahin.Orel - تهران - ایران
کسی که تقاضای پناهندگی میکنه ، اگر واقعا دروغی در کارش نیست ، طبیعی هست که پاسپورت کشوری رو دریافت کنه ، از نظر من این کشور باید کشوری باشه که از لحاظ فرهنگی بیشترین شباهت رو به باورهای متقاضی داشته باشه ، تمام تعرضی که در ایران به این افراد شده درست ولی این هم مهمه که توانایی های مدنی شما برای ورود به این جامه مدنی چقدره ؟ برای همین شاید بسیار مناسب تر از استرالیا ، کشورهایی باشن مثل پاکستان ، افغانستان یا عراق ، که هم از لحاظ فرهنگی شبیه این افراد هستن ، هم تهدید های سیاسی یا اجتماعی ایران که دلیل پناهندگی این افراد بوده از روی این افراد برداشته میشه ، و مهم تر، حضور باورهای غیر مدنی این افراد در جامه ای مثل استرالیا نگران کننده نخواهد بود. با دقت در نوشته های ،اسب آتش - سیدنی - استرالیا rezaghamkhar - سیدنی - استرالیا سعد حلی - سیدنی - استرالیا و martya - سیدنی - استرالیا ، شاید نگرانی دولت استرالیا از حضور باورهای متوحش رو درک کنیم و عدم حضور چنین افرادی ، احترام بیشتری برای مدنیت استرالیا خواهد بود . ‌
شنبه 26 مرداد 1392 - 12:15
st helena - لندن - یو کی
اینا افرادی هستند که از بی سوادی و تنبلی تو ایران آفتابه هم دستشون نمیدن .. تو انگلیس هم تعدادشون زیاده . مخصوصا از خطه تنبل پرور شیراز !
شنبه 26 مرداد 1392 - 12:33
baas - روتردام - هلند
باز شرف دارند که قراره جناز‌ها رو به‌‌ ایران بفرستند , در ضمن کسانی که جانشان در ایران در خطر باشد با کمال میل به‌‌ گینه خواهند رفت .
شنبه 26 مرداد 1392 - 12:46
sam9421 - لندن - بریتانیا
اگر یک نفر از زور اعتصاب بمیر. اون وقت برای بقیه خوب میشه، چون قانون را عوض میکنند، من شاهدش بودم در نروی، ولی‌ آنها دهانشان را دوختند.میدونم حرف بعدی ولی‌ اگر آنقدر میخوایش، میگیریش
شنبه 26 مرداد 1392 - 13:53
be_pa.khaste - هارلم - هلند
مگه نمیگید ما جونمون در خطر خوب گینه نو که برید کسی‌ کاریتون نداره دیگه .پس این مسخره بازی چی‌ ؟
شنبه 26 مرداد 1392 - 14:16
arshia83 - ریبه - دانمارک
پناهجوی که میاد دانمارک نه زبانی بلده نه مهارتی تو کاری داره و از همه بدتر میاد که کار نکنه بخور و بخوابه شب و صبح دولت دانمارک باید ماهیانه بهش حقوق بده و جالبتر حقوقی که میگیره قسمتیش از مالیاتی که من و دیگران به صورت مالیات به دولت پرداخت می‌کنیم اون وقت من باید ۱۷۵ ساعت در ماه کار کنم و تازه حقوقم از اون پناهنده کم‌تره. حالا توقع دارند که با آغوش باز این پنهندهرو جذب کشورها کنند؟؟؟ بهتر نیست مثل آدم بری ۲ تا کلاس زبان و یه حرفیی‌ را یاد بگیری و بد قانونی‌ مهاجرت کنی‌ هر جایی که میخی‌ بری تا برای دیگران مفید باشی‌؟؟؟
شنبه 26 مرداد 1392 - 14:18
parasto68 - شیراز - ایران
مونترال- کانادا باهات موافقم، اینجا هر بلایی سر مردم بیاد مثل گوسفند عمل میکنند البته گوسفند یه بع بی میکنه، اینا از گوسفند هم کمتر هستند. اگه قرار بود استرالیا یا کشور های اروپایی به آسانی پناهنده قبول کنند دیگه میشد یه کشوری مثل ایران که پر از افغانی و عراقی و عرب هستش که هیچ کس حتی یه آدم فراری حاضر نمیشه بیاد اینجا. درود بر شرف دولت استرالیا که به حقوق مردمش احترام میذاره.
شنبه 26 مرداد 1392 - 15:33
ali1111 - تهران - ایران
نتیجه: مهم حکومت در ایران نیست چون عمرا کسی‌ حاضر نبود در ایران اعتصاب غذا یا کوچکترین مبارزه‌ای کند! این عده‌ دنبال امکانات بیشتر هستند، امکاناتی که عده‌‌ای فکر میکنند در خارج از کشور به دست می‌آورند! و برای همین نوع امکانات به حسن رای دادند؟!! به شخص حسن کلید ساز ، اگر نه‌ حکومت مطرح نبود چون حسنی هم از همان حکومت بود با کلید گمشده بهشت این ملت!!!
شنبه 26 مرداد 1392 - 15:37
rezaghamkhar - سیدنی - استرالیا
هر چند گفتنش سخته اما حقیقته...یه حقیقت تلخ ...اگه به ایران برگردن ذره ذره میمیرن..ذجر کش میشن با اون اوضاع. با اون گرونی..با اونمهه فشار..ببین ملاها با وطنمون چه کردن که هموطنامون حاضرن تو غربت بمیرن اما تو وطنشون زندگی نکنن..حقیقت از این تلخ تر دیده بودین؟
شنبه 26 مرداد 1392 - 15:56
Asreazadi999 - تهران - ایران
باید دیپورت کنن جنوب لبنان .......
شنبه 26 مرداد 1392 - 16:36
shady_sho - تهران - ایران
مجبور نیستید با اون وضع فجیع برید نوکری اجانب رو بکنید هیچ جا به کسی پول مفت نمیدن اما شما حاضرید نوکر ی اونا رو بکنید ولی تو کشور و وطن خودتون کار نکنید من منظورم حمایت از این حکومت ضد بشر ی نیست اما هرگز یک مشت از خاک وطنم رو به کل اروپا و آمریکا و استرالیا و... نمیدم ...به قول تتلو ...خونه خوبه خونه مامانم امیده...خونه خوبه بوی مامانمو میده...خونمون ایرانه.......
شنبه 26 مرداد 1392 - 19:23
ghafas - مشهد - ایران
حقارت تا این حد ؟
شنبه 26 مرداد 1392 - 21:13
تن‌ تن‌ و میلو - دویسبورگ - آلمان
بابا حالا بذارین پای این بدبختها به استرالیا و یاهر جای دیگه تو این دنیا برسه و بعد بگین، اینا مفت خورن یا نه، که اینا تنبلن و فقط برای حقوق بیکاری گرفتن میان اینجا!!! آخه چرا اینقد چشم تنگید؟؟؟؟ مگه زمانی‌ که خودتون روز اول که وارد اروپا و استرالیا و هر جای دیگه شدین رو یادتون رفته که چه آویزونی بودین؟؟؟ آخه تا کی‌ اینهمه بغض و کینه و حسادت و تنگ نظری؟؟؟ آخه شماها کی‌ میخواهید آدم شین؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
شنبه 26 مرداد 1392 - 21:48
تن‌ تن‌ و میلو - دویسبورگ - آلمان
با بیشرمی به دیگر خارجیهای کشور میزبانتان میتازید و خودتونو علامه دهر میدونین!!! تو همون کمپ پناهندگی با پر رویی به کارمندان اداره مهاجرت میگین که : من اهل سری لانکا نیستم که با من اینجوری بر خود می‌کنید!!! غافل از اینکه در چشم اینها، ما همه فقط یه خارجی‌ هستیم و بس!!! آخوندا ۳۵ سال ایران رو به گند کشیدن و امثال شما آبروی ایران رو تو خارج به گند کشیدن!!! حالم از همتون بهم میخوره، ننگ بر شما اشغالهای تنگ نظر!!!
شنبه 26 مرداد 1392 - 22:03
اسب آتش - سیدنی - استرالیا
Shahin.Orel - اینقدر مطلب کم اورده ای که کارت به تکرار چرندیاتت رسیده طفلک؟ تو که توانایی مدنی ات! قویه خب پاشو بیا اینجا تا ملت باورهای غیر متوحش تو رو الگو کنند!یه تکون به خودت بده یا میخوای منو بقیه بچه های سیدنی (همونا که اسمشونو بردی)بیاییم ؟.
شنبه 26 مرداد 1392 - 20:30
Shahin.Orel - تهران - ایران
اسب آتش - سیدنی - استرالیا شما و دوستان چاقو کشتون تشریف بیارید بهتره ! مواظب پسر کوچولوتون هم باشید ،معمولا وقتی مدرسه متوجه عربده کشی پدر میشه ، ممکنه دلیل بشه دولت استرالیا خانواده محترم تری برای بچه پیدا کنه
یکشنبه 27 مرداد 1392 - 01:16
rezaghamkhar - سیدنی - استرالیا
Shahin.Orel - تهران - ایران. از حرف زدنت معلومه که از اون دستمال به دستای هموطن کش هستی...مگه خامنه ای ماهی چقدر بهت میده؟؟ عین عقده ای ها حرف میزنی ....حیف که امثال مثل تو در ایران زیاده وگرنه من و بقیه که اسم بردی استرالیا رو ول میکردیم میومدیم ایران رهبر مفنگیتو خفه میکردیم...
یکشنبه 27 مرداد 1392 - 05:26
kimiaa - تهران - ایران
ناراحت کننده است واقعا شرایط ایران سخته ولی کمی هم انصاف اگه قرار باشه همه رو راه بدن باید میلیونها پناهنده بپذیرند دولت استرالیا هم نمیتونه بخاطر اوضاع ایران اینهمه تاوان بده.من ازشون خوشم نمیاد اما در این مورد حق دارند مخصوصا که قانونی هم مهاجر میپذیرند.اجازه بدیم پناهندگی برای پناهنده های واقعی باشه
یکشنبه 27 مرداد 1392 - 10:50
agha_ehsan - تهران - ایران
بابا مگه استرالیا چه خبره آخه. تو ایران درامد کمه ولی والا مردم راحت هم هستن و روزگارشون می گذره. تازه اگه سرمایه داشته باشی هیچ جا نمیتونی سرمایتو در عرض مدت کوتاه مثل ایران چندبرابر کنی.
یکشنبه 27 مرداد 1392 - 12:08
اسب آتش - سیدنی - استرالیا
Shahin.Orel - تهران - ایران یعنی حرفم اینقدر واسه تو نازک نارنجی سنگین بود که فکر کردی عربده است!؟ دیدی گفتم ضعیفی که حرف رو به بچه کشوندی؟ اتفاقا همین چهار شنبه جلسه ماهیانه مدرسه ووالدین برگزار میشه همه میان پیام دیگه ا ی نداری واسشون؟ راستی دکتر رفتی؟.
یکشنبه 27 مرداد 1392 - 18:48
کبالت3 - کرج - ایران
کسی که جونش در خطره به کیفیت جان پناه نباید اهمیت بده مگه اینکه ثابت کنه جونش فقط تو استرالیا در امانه اما حقیقت در مورد بیشتر این پناهنده ها اینه که به درستی فکر میکنن گینه به پولی که دادن و دردسری که کشیدن نمی ارزه یه آدم سیاسی واقعی هم بخاطر دفاع از ارزشها و شرافت انسانی به دردسر افتاده پس هیچوقت اون ارزشها رو برای پناهندگی زیر پا نمیزاره اگه اینا این پول و این شهامت و همت وریسک کردن رو تو همین خراب شده خودمون بکار بگیرن چند وقت بعد با ویزای توریستی میتونن هر جای دنیا برن کبلائی.
یکشنبه 27 مرداد 1392 - 21:59
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.