می گفت هیچ کجا به اندازه استرالیا خدمات نمی دهد

رادیو فردا : اعتصاب غذای پناهجویان ایرانی جزیره کریسمس همچنان ادامه دارد، اعتصابی که در اعتراض به تصمیم دولت استرالیا برای انتقال این پناهجویان به جزایر پاپوا گینه‌نو و نائورو صورت گرفته است. رادیو فردا در چند قسمت داستان این پناهجویان را از زبان خانواده شان روایت می کند؛ اینکه در زادگاه خود ایران چه می کردند و چرا در پی «رویای استرالیایی» رفتند و بر آنها چه می گذرد.

به گفته پدر یکی از پناهجویانی که «سه روز است» که در کمپ «بلو وان» جزیره کریسمس در اعتصاب غذا به سر می‌برد، شمار اعتصاب کنندگان به «۱۵۰ نفر» می‌رسد.

مسیر رسیدن به استرالیا مسیر دشوار و پرهزینه‌ای است که پناهجویان ایرانی با اهداف متفاوتی قدم در آن می‌گذارند و برخی از آن‌ها هیچ‌گاه به استرالیا نمی‌رسند. در سال‌های گذشته ده‌ها ایرانی که سوار بر قایق‌های فرسوده قاچاقچیان عازم جزایر کریسمس بوده‌اند،‌ در دریا غرق شده‌اند.

حال اما جزایر کریسمس نیز، که متعلق به استرالیا است، پذیرای این پناهجویان نیست. دولت استرالیا اواخر تیرماه سال جاری اعلام کرد که از این پس هیچ پناهجویی نمی‌پذیرد و پناهجویانی که خود را به اراضی استرالیا برسانند، به پاپوآ گینه‌نو و نائورو، جزایری در اقیانوس آرام، منتقل می‌شوند.

همین امر اعتراض پناهجویان ایرانی را به همراه داشته است و شماری از این پناهجویان حاضر در جزایر کریسمس در واکنش به این تصمیم دست به اعتصاب غذا زده‌اند.

 

«علی می‌گفت هیچ‌ کجا به اندازه استرالیا به پناهجویان خدمات نمی‌دهد»

پدر علی، جوان ۲۳ ساله‌ای که سومین روز از اعتصاب غذای خود را در کمپ «بلو وان» جزیره کریسمس می‌گذراند، می‌گوید پسرش به دلیل اعتقادات مذهبی خود از ایران خارج شد.

علی ساکن اهواز بود. او رشته کامپیوتر را تا مقطع کاردانی ادامه داده است و در ایران شغل ثابتی نداشت.

به گفته پدرش سوم تیرماه سال جاری ایران را به مقصد نهایی استرالیا ترک کرد. ابتدا با هواپیما به کوالالامپور، پایتخت مالزی رفت و از آن‌جا به جاکارتا، پایتخت اندونزی پرواز کرد. حدود یک‌ماه در اندونزی بود و پس از آن به قصد استرالیا سوار بر قایق شد.

«این یک‌ماهی که در اندونزی بود، قاچاق‌بر‌ها موبایل و پاسپورتش را گرفته بودند. بعدا که به ما (از اندونزی) زنگ زد، گفت که در جایی مانند روستا در حالت قرنطینه نگهداری می‌شوند تا لو نروند. بعد (قاچاق‌بر‌ها) آن‌ها را سوار قایق‌هایی کردند و سه، چهار روز با قایق‌های خیلی فرسوده و خطرناک روی اقیانوس بودند و علی می‌گفت "ما مرگ را به چشم خودمان دیدیم".»

می‌پرسم چرا علی اصلا استرالیا را به عنوان مقصد انتخاب کرد؟

«می‌گفت هیچ‌جای دنیا اندازه استرالیا به پناهجوها خدمات نمی‌دهد و راحت اقامت نمی‌دهد. می‌گفت در اروپا، سوئد و سایر کشورها چون وضع اقتصادی خوبی ندارند، پناهجو‌ها را رد می‌کنند... اطلاعاتی که داشت در همین حد بود که استرالیا را انتخاب کرد ولی تا به آن‌جا رسید، اولین تلفنی که زد گفت تورا به خدا هرکسی را که می‌بینی بگو اصلا طرف استرالیا نیاید، ما مرگ را به چشممان دیدیم.»

این سفر تا حال برای علی ۲۸ میلیون تومان هزینه بر جای گذاشته است. اکنون حدود ۲۰ روز است که علی به جزایر کریسمس رسیده است و نحوه استقبال از آن‌ها چیزی نبود که انتظارش را داشتند.

«در جزیره کریسمس چند روز در قرنطینه بودند. از آن روزی که از قرنطینه بیرون آمدند تا الان اصلا پرونده او را نگاه نکرده‌اند. تنها یک سری فرم «بازداشت»  پر کرده‌‌اند که یعنی در بازداشت استرالیا هستند.  اصلا به پرونده او رسیدگی نشده است. اصلا از او نپرسیده‌اند که برای چه آمده؟ به چه دلیل جانش را به خطر انداخته و تا استرالیا آمده؟... اصلا به وضعشان رسیدگی نکرده‌اند. برخورد خوبی با آن‌ها نداشتند. الان هم می‌گویند شما چون بعد از ۱۹ ژوئیه (۲۸ تیر) وارد شدید ما شما را نمی‌پذیریم و می‌فرستیم گینه نو.»

تصمیم استرالیا برای اعزام پناهجویان حاضر در استرالیا به جزایر پاپو‌آ گینه نو و نائورو ۲۸ تیر اجرایی شده است و علی چهار مردادماه، یک هفته پس از اجرایی شدن این تصمیم، وارد خاک استرالیا شده است.

پاپوآ گینه‌نو و نائورو در اقیانوس آرام قرار دارند. کشور نائورو با ۹۴۰۰ نفر جمعیت و ۲۱ کیلومتر مربع مساحت، کوچک‌ترین جمهوری جهان به شمار می‌رود و پاپوا گینه‌نو که در فاصله ۱۶۰ کیلومتری شمال استرالیا قرار دارد، جمعیتی هفت میلیون نفری دارد.

به گفته پدر علی، او و همراهانش از این تصمیم استرالیا بی‌خبر بودند.

«علی می‌گوید این همه سال استرالیا پذیرش می‌کرد. یک دفعه یک قانونی گذاشتید که ما از آن بی‌اطلاع بودیم و این قانون را نمی‌دانستیم. حداقل باید اطلاع رسانی می‌کردید که این قانون از ماه اینده، دو ماه آینده اجرا می‌شود.»

پدر علی می‌گوید شماره تماسی ندارد که بتواند با پسرش تماس بگیرد:

«فقط آن‌ها می‌توانند به ما زنگ بزنند، ما نمی‌تونیم... علی می‌گوید در کمپشان چهارتا تلفن هست و سهمیه کارت تلفن دارند. با کارت تلفن هر یکی دو روزی یک‌بار زنگ می‌زند و یکی دو دقیقه صحبت می‌کنیم.»

در یکی از این تماس‌ها، سه روز پیش، علی به پدرش گفت که در اعتراض به تصمیم دولت استرالیا برای انتقالشان به پاپوآ گینه نو، تصمیم به اعتصاب غذا گرفته است، به همراه «حدود ۱۵۰ نفر دیگر». علی روز پنجشنبه، ۲۴ مردادماه نیز با پدرش تماس گرفته است:

«گفت امروز روز سوم اعتصاب غذاست. حالم زیاد بد نیست. اینجا همه با هم هستیم و همه باهم اعتصاب غذا کردیم. گفت به هیچ وجه نمی‌توانم برگردم ایران. گینه نو هم نمی‌خواهم بروم. اگر قرار به مرگ باشد، ما قسم خورده‌ایم همه‌مان همینجا بمیریم.»

و درخواستشان چیست؟

«می‌گویند ما بی‌اطلاع بودیم. ما قربانی‌ایم. دولت استرالیا اگر می‌خواهد جلوی ورود پناهجوها را بگیرد چرا ما را مجازات می‌کند؟ ما از ایران ضربه خوردیم. آمدیم در اندونزی از قاچاق‌برها ضربه خوردیم... اصلا اطلاعی نداشتیم که این قانون جدید وضع شده. اگر قرار بود قانونی بگذارید و اجرا بکنید اطلاع رسانی بکنید. چرا پناهجو باید قربانی شود؟»

«در ایران کاری می‌کنند که این بچه ها اصلا دیگر نتوانند اینجا بمانند. می‌گویند برویم آنجا به امید زندگی بهتر، جایی که بتوانیم حرفمان را بزنیم. راحت عقایدمان را بگوییم. وقتی هم میایند آنجا، اینطور برخورد می‌کنند... در کل دنیا من همین یک بچه‌را دارم که دارند با او اینگونه برخورد می‌کنند. دنیا برایم به آخر رسیده است.»

استرالیا، مقصد بسیاری از پناهجویان ایرانی‌ است. روزنامه بریتانیایی گاردین اواخر تیرماه سال جاری گزارش کرد که «یک سوم» افرادی که از طریق قایق خود را به استرالیا می‌رسانند، ایرانی هستند. به گفته این روزنامه، از ابتدای سال ۲۰۱۳ تا اواخر تیرماه (حدود هفت ماه) «حدود ۱۵ هزار و ۶۰۰ پناهجو» وارد استرالیا شده‌اند که «بیش از پنج هزار و پانصد تن» آنان ایرانی بوده‌اند.

+48
رأی دهید
-10

marg bar doshman - لندن - انگلستان
یه مشت آدم مفت خور که فقط دنباله پول بیکاری هستن فقط ابرو میبرین حقتون هست بندازانتون تو جزیره
جمعه 25 مرداد 1392 - 02:55
God666 - تهران - ایران
متأسفانه تمام کسانى که قدم تو این راه خطرناک میزارن و با جون و مال شون اینجورى ریسک میکنن و همه جیزشون رو به خاطر یه رویاى و تخیلات ذهنى خودشون از بین میبرن نمیدونن که نه استرالیا و نه هیج جاى دنیا ارزش این همه ریسک کردن و خوارى کشیدن رو نداره خیلى ها فریب تبلیغات دروغ و حرف هاى دروغ ایرانیان خارج رو میخرون و فکر میکنن که فقط کافیه به اونجا برسن بعد یه زندکى رؤیای و راحت در انتظار شون نمیدون که باید بدترین و سخترین کارها رو که هیج وقت تو عمر شون انجام ندادن بکنن تازه اونم کلى بهشون أهانت میشه که تو یه خارجى اسیایی براى جى اومدى اینجا و بعنوان یه انسان عقب افتاده بهت نکاه کنن در حالیکه خودشون یا الکلى هستن یا معتاد و بخاطر یه بطرى الکل حتى ادم هم میکشن .اکر ایرانیان بدونن که جه زندکى و اوارکى در انتظار شون هیج وقت قدم تو این راه غربت نمیذاشتن .هیج جا مثل خونه ادم نیست اینو مطمن باشیم هر جقدر هم بد باشه خونمونه
جمعه 25 مرداد 1392 - 03:00
God666 - تهران - ایران
مطمن باشین نصف بیشتر تمام کسانیکه به هر دلیلى مهاجرت کردن و ساکن کشورهاى دیکه شدن هنوزم که هنوزه بعد از سالها زندکى تو غربت باز هم دوست دارن که ایران باشن و برنامه ریزى میکنن که یه روزى ایران زندکى کنن .مهاجرت جز از دست دادن هویت و تنها شدن و رنج کشیدن هیج سودى نداره .مهاجرت بدترین و آخرین کارى که هر انسانى بدون داشتن هیج کزینه اى انتخاب میکنه ولى متاسفانه براى ما ایرانیان اولین فکرى که به مغزمون خطور میکنن مهاجرت از هر جوانى سؤال میکنى أرزوت جى میکه خارج از ایران زندکى کنم فکر میکنه خارج از ایران حلوا خیرات میکنن فقط منتظر این هستن که ما بریم بخوریم دیکه نمیدونه که باید ١٠سال از عمرشو بزاره تا یه أقامت ابکى بهش بدن و حتى اکه سرش هم بزنن نمیتونه از خودش دفاع کنه جون اقامت شو ازش میکرن به این میکن بردکى که متاسفانه ماها زمانى میفهمیم که خیلى دیر شده
جمعه 25 مرداد 1392 - 03:18
davood63 - تهران - ایران
بابا چرا نمیخواهید بفهمیید پناهندگی دیگه تموم شد اگر کشوری هم قبول کنه حتما خبری هستش یأ دیگه امکاناتی نمیدند یأ نژاد پرست هستند
جمعه 25 مرداد 1392 - 05:01
hossein+87 - ایران - ایران
بدون اجازه و با پررویی تمام رفتن تو خاک یه کشور دیگه، طلب کار هم هستن! کلا ایرانی جماعت همیشه طلب کاره از همه.
جمعه 25 مرداد 1392 - 05:09
arirang - سئول - کره جنوبی
آخه تویی که ۲۸ ملیون هزینه میکنی‌ یعنی‌ وضع مالیت پس خوبه . چرا از راه قانونی نرفتی آخه . اونا که می‌پذیرن ولی‌ غیر قانونی نه . شما هم حرف زور می‌زنید هموطن . دزدکی مگه می‌شه بری خونه کسی‌ بعد بگی‌ شما اطلاع رسانی نکردید .
جمعه 25 مرداد 1392 - 05:25
perspolisi - سیدنی - استرالیا
من همیشه از مخالفان سرسخت قاچاق از راه اندونزی هستم. اول این که این راه اصلا امن نیست. دوم اینکه تا کارت رو دور بیفته کلی‌ معطلی داره، و آخر اینکه الان قانون عوض شده و استرالیا پذیرش نمیده. این بندهٔ خدا و بقیه کسانی‌ که از راه آب میان، اقلا ۱۰-۱۵ هزار دلار خرج می‌کنن تا به مرز استرالیا برسان. خوب چرا از راه قانونی‌ اقدام نمی‌کنین؟ همین راهی‌ که من و امثال من اومدیم. برید ترکیه، زندگی‌ کنین و شاید مجبور شین کار هم بکنین، خیلی‌ سخته میدونم ولی‌ قانونی‌ اقدام کنین و محترمانه بیاید،
جمعه 25 مرداد 1392 - 06:40
perspolisi - سیدنی - استرالیا
از مزایای استرالیا استفاده کنین، درس بخونین یا کار کنین و از زندگیتون لذت ببرین. لطفا اونایی که تو ایران هستن اطلاع رسانی کنن که از راه آب نیاین. عدم گریش میگیره وقتی‌ این پناهنده هارو می‌بینه که از راه آب میان و خیلیشون به مقصد نمی‌رسن. و در آخر توف تو روح خمینی که ایرانی‌ رو به اینجا رسوند.
جمعه 25 مرداد 1392 - 06:41
Tabesh - شفیلد - انگلیس
marg bar doshman - لندن - انگلستان. باهوش. شما از کجا فهمیدی دنبال حقوق بیکارین ؟؟؟؟؟؟؟. arirang - سئول - کره جنوبی ٢٨ میلیون الان دیگه پولی نیست که یکی با داشتن این مقدار پول ، پولدار محسوب بشه
جمعه 25 مرداد 1392 - 11:32
ali1111 - تهران - ایران
تعجب‌ام از این است که طرف اینجور خود را به خطر می‌‌اندازد و اعتصاب غذا می‌کند و مبارزه می‌کند...ولی‌ برای بر اندازی حکومت یا بر علیه رژیم حتی حاضر نیست کوچکترین قدمی‌ بردارد. به این نتیجه میرسیم که زیاد برای مردم در ایران حکومت مهم نیست بلکه امکاناتی که دولت و حکومت برای رفاه مردم میگذارد مهمتر از نوع حکومت است به همین جهت مردم به حسن رای دادند! شاید برای زندگی‌ بهتر!
جمعه 25 مرداد 1392 - 11:48
Ajaaab - یوتبوری - سویدن
آفرین,گل گفتی!
جمعه 25 مرداد 1392 - 10:11
behruz22 - لوزان - سویسی
مرگ بر دشمن: تو یکی‌ خجالت بکش و برو بمیر،. در ضمن من موندم اگر بخواهیم به طبقه قوانین ( کنوانسیون ژنو ) فکر کنیم! این نیست که یک کشور بگه من دیگه پناهنده نمی‌پذیرم، زیرا یک پناهنده از قبل که خبر نداره می‌تونه زندگیش در خطر باشه، و مورد پناهندگی می‌تونه هر جا و هر زمان پیش بیاد،
جمعه 25 مرداد 1392 - 10:15
دایی جان - والنسیا - اسپانیا
دشمن مرگ بر تو اینقدر زرزر نکن هر وقت اسم تو رو مبینم میخوام بالا بیارم
جمعه 25 مرداد 1392 - 10:46
Truck Driver - سیدنی - استرالیا
خودکرده را تدبیر نیست , از طرق غیر قانونی اومدن بعد انتظارم دارن که در بدو ورود براشون شامپاین سرو کنن, مگه اینهمه آدمی که قانونی اومدن آدم نبودن ؟ راه سریع رو انتخاب کردین فکر کردین اینجانم مثل ایران مملکت علمی تخیلیه ؟ من که 4 سال خارج استرالیا منتظر جوابم از اداره مهاجرت بودم و اونای دیگه که با سالها سابقه کار و آیلتس و شاخه کاری مرتیط اقدام کردن , برداشت منطقی از این حرکت داشتند....بیچاره اون پدر مادر بی گناه.
جمعه 25 مرداد 1392 - 07:47
agha-javad - تهران - ایران
marg bar doshman - لندن - انگلستان-خودت رو بگو که که جز دزدان و جنایتکاران هستی‌ و با حقوق ما محرومان ایرانی‌ در انگلیس جنایت و دزدی را آموزش میبینی‌. تو و امثال تو به زودی به زباله دانی‌ تاریخ ریخته خواهی‌ شد و اون انسانهای محروم به کشور خودشون بر میگردند. اون روز دیر نیست.!
جمعه 25 مرداد 1392 - 09:22
skyblue - خوزستان - ایران
اینکه این آقا بدون اطلاعات رفته و پناهده شده است .کشور خودمان اگر وضع اقتصادی خوبی داشته باشد و روابطش با دیگر خوب شود کشور خوبی است بیشتر اینها فکر می کنند کشورهای دیگر فرش قرمز برای پناهندها پهن می کنند.به امید روزی که هیچ جوانی اینطور آواره نشود و خانواده را دچار نگرانی نکند
جمعه 25 مرداد 1392 - 08:16
be_pa.khaste - هارلم - هلند
شما که دفعه قبل گفتید اسم پسرم سامان وطن خواه هستش .الان میگی‌ علی‌ محمدی .هنوز هم تو سایت هست تو همین پیج چند خبر قبل
جمعه 25 مرداد 1392 - 09:46
Hojati 47 - استکهلم‌-سوئد - استکهلم‌-سوئد
آقای علی‌ حتا بهتونم میگفتن که استرالیا پناهنده نمی‌گیره بازم میرفتین ،اگه یک ماه تو اندونزی بودین همونجا بوده که اعلام کردن از همونجا باید بر میگشتین ،حالم حتا با ۱۰۰۰ روز اعتصاب کارتون حل نمی‌شه اینی که ما اینجا دیدیم....فکر کردی ۲۰ روزه امدی زود باید بری،دوستانی دارم که بد از ۱۶ سال هنوز اینجا جواب ندران.
جمعه 25 مرداد 1392 - 10:06
behruz22 - لوزان - سویسی
اریرنگ کره جنوبی: دوست عزیز، اینا همش چرنده که میگن کسانی‌ که از راه قانونی وارد کشور بشند می‌پذیرن، آخه کدوم کشور به ایرانی‌ ویزا میده؟؟ و یک پناهنده، یعنی‌ کسی‌ که جانش در خطر هست و به یک کشور دیگر پناه میبره، و اگر کسی‌ هم واقعا جانش در خطر باشه، رژیم کشورش اولین کاری که می‌کنه اینا را ممنوع خروج می‌کنه!! پس این پناهندهٔ بدبخت چه طور می‌تونه قانونی و بدونه پاسپورت وارد یک کشور بشه؟؟؟البته من نظرمو در مورد قوانین پناهندگی میدم، و یونشو دیگه کار ندارم کی‌ پناهندهٔ واقعی‌ هست، یا کی‌ نیست! mersi ba dourude faravan
جمعه 25 مرداد 1392 - 11:09
perfectman - ماستریخت - هلند
متاسفانه بیشتر عزیزان پناهنده ، ابرویی برای ایرانیان در کشورهای اروپایی هم نذاشتن. یا دنباله ذغال خوب هستن یا پول مفت از دولت.
جمعه 25 مرداد 1392 - 11:19
vahid_ - گلاسگو - انگلستان
داشتن یک مغازه کوچک یا یه کار در کشور خود با این پولی که هزینه میشه برای خارج امدن هزار برابر با ارزشتر هست از پناهندگی . همین انگلیس اونایی که هستند میدونند که درصد زیادی از پناهنده ها از جمله ایرانی بین ٨ تا ١٢ سال منتظر موندن که اقامت بگیرند یعنی بهترین دوران زندگی بدون هیچ حقوقی حتی کار کردن و داشتن یک زندگی نرمال از دست دادند . پناهندگی دیگر تموم شده و روز به روز بدتر میشه . اگه میتونید همونطور دوستان اشاره کردند قانونی بیاید اگه هم قانونی نمیتونید بمونید به جای تباه کردن زندگیتون در فکر یک زندگی ساده باشید . هیچ چیزی انسان ارضا نمیکنه . اونایی که ملیونر هم هستند اونا هم دنباله بهتر هستند ,, مهم اینه که انسان منطق داشته باشه و بدونه داره چیکار میکنه .. یک فرد اروپایی که مهارت میکنه به همه ابعادش فکر میکنه زمینه سازی میکنه بعدن مهاجرت میکنه .. موفق باشد
جمعه 25 مرداد 1392 - 11:25
Madjid aramesh - پاریس - فرانسه
marg bar doshman - لندن - انگلستان تو که مفت خور نیستى چطورى اونجا زندگى میکنى اگر دانشجو هستى پول تحصیلات و زندگیتو با پوند بیشتر از ٥٠٠٠ تؤمن چطورى تآمین میکنى و اگر کار میکنى چرا تو کشور دشمن کار میکنى و نمیذارى که از کارت کشور امام زمان بهره ببره؟ ( البته به احتمال زیاد براى رژیمى ها انگلیس کشور دشمن نیست)
جمعه 25 مرداد 1392 - 11:27
مهم - بروكسل - بلزيك
گود۶۶۶ - تهران - ایران شما دوست عزیز اگه وقت دارید برید بیشتر اطلاعات کسب کنید و تحقیق کنید این چیزی که شما می‌گید زیاد واقعیت ندارد هرکی‌ هم که این اطلاعاتو بشما داده طرف از نظر خودش گفته و موقعیت خودشو به شما گفت من شخصاً ۲۰ ساله اینجا هستم این چیزی که شما می‌گید ندیدم تو این ۲۰ سال هم ۱ بار بیشتر ایران نیومدم که همون یکبار هم اومدم پشیمون شدم اینجا بیشتر احساس راحتی‌ می‌کنم تا ایران هیچ علاقه‌ا‌ی هم ندارم بیام ایران اینقده جاهای خوب اینجا اروپا است که طرف بیاد ایران چیکار بعدش اینجا اونطور هم مردمش بد نیستن حداقل بهتر از هموطن هستن چون هموطن بهت میرس یا می‌خواد سرت کلاه بذاره یا حسودن یا زیرابتو می‌خواد بزن و کلی‌ چیزهای دیگه پس اینجا اروپا و کشورای صنعتی‌ بد نیست خودمون بد هستیم که اینجارو بد میبینیم اگه اینجا بد بود طرف از ایران کلی‌ خرج نمیکرد و اینجا کلی‌ مشکلات نمیکشید که بتونه اقامت اینجارو بگیر
جمعه 25 مرداد 1392 - 12:17
صمصام - سیدنی - استرالیا
perspolisi - سیدنی - استرالیا. با تفی که به روح خمینی کردی موافقم...
جمعه 25 مرداد 1392 - 14:11
Dracula - ترانسیلوانیا - رومانی
هیچ کجا اندازه استرالیا امکانات نمیدن؟ من نمیدونم کی این مزخرفات رو بار مردم ساده لوح میکنه.استرالیا تو کشورهای مهاجر پذیر مثل کانادا یا آمریکا بدترین امکانات رو داره و اصلا در حد و اندازه اونها از نظر توسعه یافتگی و پیشرفت نیست.یه کشوریه که ۸۰ درصدش بیابون و متروکست و کاملا جامعه و محیط منزوی خاص خوشو داره + لهجه بسیار وحشتناک که انگلیسی زبونهای مادرزادی هم نمیفهمن.+ اینکه کشور گرونیه و بابت هرچیز (جز خونه) باید پول بیشتری داد نسبت به بقیه و از همه دور و جدا بود.نمیدونم چی داره این کشور با اون دولت فاشیست نژاد پرستش که باز اینهمه به زحمت میندازن خودشونو میرن اونجا.(این رو هم بگم من رومانی نیستم که یه عده بیان متلک بندازن بگن از رومانی بهتره!)
جمعه 25 مرداد 1392 - 17:40
bahar 2014 - فرانکفورت - المان
مرگ بر دشمن - لندن ،میشه تو کار بزرگترها دخالت نکنی‌ ، ۲۴ ساعت جلوی کامپیوتر چیکار میکنی‌ ،تو چه دانشجویی هستی‌ که اینقدر وقت برای کامنت نوشتن داری ،البته خودت گفتی‌ که دانشجو هستی‌ ،البته دانشجوی نیروی سپاه قدسی‌ و نیروهای امداد غیبی ،البته هزینهٔ زیادی داره که اون رو هم پناهندهای استرا لیا زحمتش رو کشیدند ،یعنی‌ اینکه از جیب مبارکشان کش رفتید و هزینه انگلستان کردید ، بهترین جا برای پرورش آخوند ،
جمعه 25 مرداد 1392 - 19:44
bahram4531 - گوتنبرگ - سوئد
دوستان مطمئین باشید این بابا تو رادیو فردا پارتی داره که اینچنین رسانه ای کردنش اگر نه! من مطمئنم و تجربه دارم و قسم میخورم که رادیو فردا هیچگاه این مصاحبه هارو انجام نمیداد ما خودمون سه سال پیش یکماه تحصن داشتیم در سوئد که بیشتر رسانه ها حتی بی بی سی این تحصن رو انعکاس داد ولی رادیو فردا رو هرچی بهش زنگ زدیم و ایمیل هیچ توجهی نکرد واسه همینه مطمئنم
جمعه 25 مرداد 1392 - 22:15
shahab46 - هانوفر - المان
حقوق بیکاری از حقوقی که تو میگیری و پای نت بوکی که با پول مردم خریداری شده، نشسته و می‌نویسی خیلی‌ بهتره...
جمعه 25 مرداد 1392 - 20:54
Dracula - ترانسیلوانیا - رومانی
Madjid aramesh - پاریس - فرانسه. این بابا که اسم بردی اصلا لندن نیست..تو همون در و دهاتای ایران تو یه پایگاه بسیج نشستن یه دست تو دماغ یه دست تو تمبون الکی آی دی میسازن لندن که جلب نظر کنن و زر زر میکنن.
جمعه 25 مرداد 1392 - 21:02
همایون خدای صبر - اسلو - نروژ
marg bar doshman - لندن - انگلستان تو اگه یه روز حرف نزنی کسی بهت نمیگه لالی. خواهشاً برای هر چیزی خودتو نخود هر آش نکن. تو فعلاً به جاسوسیها و آدم فروشیهات تو جزیزه ی خودت ادامه بده با زندگی بقیه کاری نداشته باش
شنبه 26 مرداد 1392 - 09:41
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.