ایران متهم به ارسال سلاح برای اسلام‌گرایان سومالی

برپایه گزارش محرمانه سازمان ملل کشتی "جهان ۱" متعلق به ایران احتمالا پس از یمن عازم سومالی بوده است. این کشتی در ماه ژانویه توسط گارد ساحلی یمن و نیروی دریایی آمریکا توقیف شد. کشتی ایرانی حامل تجهیزات‌ جنگی بود.

احتمال داده می‌شود که یک کشتی "جهان ۱" متعلق به ایران ‌که در ماه ژانویه توسط یمن ضبط شد، با محموله جنگی خود عازم سومالی بوده است. رویترز این خبر را روز سه‌شنبه (۲ ژوئیه/ ۱۱ تیر) با استناد به گزارش محرمانه سازمان ملل متحد که توسط این خبرگزاری رؤیت شده، منتشر کرد.

مأموران ساحلی یمن با کمک نیروی دریایی آمریکا کشتی "جهان ۱" را، روز ۲۳ ژانویه در سواحل این کشور توقیف کردند. به گفته مقامات آمریکایی و یمنی این کشتی حامل یک انبار بزرگ سلاح از جمله موشک‌های زمین به هوا بوده که از ایران بارگیری شده و قرار بوده به دست شورشیان یمنی برسد.

این گزارش محرمانه که به نوشته رویترز از سوی گروه نظارت سازمان ملل در سومالی و اریتره تهیه و تنظیم شده، به نقل از مقامات یمنی می‌نویسد که احتمالا مقصد سوخت دیزلی که بار این کشتی بوده، سومالی بوده است.

این گروه نظارتی که تحریم‌های سازمان ملل را پی‌گیری می‌کند، در این گزارش نسبت به افتادن این تسلیحات به دست شبه‌نظامیان اسلامگرای الشباب اظهار نگرانی کرده است. شورای امنیت سازمان ملل اوایل سال جاری میلادی از تحریم‌ها علیه دولت شکننده سومالی که مورد حمایت غرب است، کاست. گروه نظارتی سازمان ملل به‌ویژه در این شرایط نگران دستیابی الشباب به جنگ‌افزارهای تازه است.

احتمال ارسال سلاح برای الشباب

در گزارش محرمانه سازمان ملل صراحتا عنوان نشده که محموله تسلیحاتی این کشتی عازم سومالی بوده، اما یک دیپلمات شورای امنیت گفته است، در صورتی که قضیه ارسال سوخت دیزل بار این کشتی به سومالی صحت داشته باشد، نمی‌توان ارسال محموله‌های دیگر این کشتی از جمله تسلیحات به سومالی را منتفی دانست.


در همین حال به نوشته رویترز علیرضا میریوسفی، سخنگوی مطبوعاتی نمایندگی ایران در سازمان ملل، هر گونه ارتباط ایران با گروه الشباب را رد کرده است. او این گزارش را "بدون پایه و اساس یا مبتنی بر حداقل عقلانیت" خوانده است.

با این حال یک دیپلمات غربی به رویترز گفته است که کشف بیش از ۱۶ هزار بلوک مواد منفجره C4 در کشتی جهان ۱ ظن ارتباط ایران با گروه الشباب را تقویت می‌کند، زیرا شورشیان حوثی یمن بر خلاف پیکارجویان الشباب از این نوع مواد منفجره استفاده نمی‌کنند.

اظهارات خدمه کشتی

کارشناسان سازمان ملل در گزارش خود نوشته‌اند: «مقامات یمنی خاطرنشان کرده‌اند که این محموله تسلیحاتی قرار بوده به مبارزان حوثی در شمال یمن برسد. اما گروه نظارت تحقیقاتی را در زمینه احتمال ارسال بخشی از محموله جهان ۱ به سومالی انجام داده است. مقامات امنیتی در پاسخ به پرسش‌های این گروه تأیید کرده‌اند که احتمالا مقصد محموله سوخت سومالی بوده است.»

نویسندگان گزارش اضافه کرده‌اند که "خدمه این کشتی در مصاحبه با یک منبع دیپلماتیک در عدن فاش ساخته‌اند که سوخت دیزل این کشتی قرار بوده به سومالی ارسال شود."

این گزارش همچنین می‌گوید که پنج عضو از پنل کارشناسی هشت نفره سازمان ملل در مورد تحریم ایران، اطلاعات به دست آمده را به طور واضح گویای نقش مرکزی تهران در عملیات قاچاق سلاح دانسته‌اند.

در مقابل سه عضو دیگر این پنل که به نقل از دیپلمات‌های سازمان ملل از کشورهای روسیه، چین و نیجریه بوده‌اند، اظهار داشته‌اند که رخداد جهان ۱ نه نقض "قطعی" بلکه "احتمالی" ممنوعیت اعمال شده از سوی سازمان ملل در مورد صادرات اسلحه ایران بوده است.

دولت آمریکا به تازگی در گزارش سالانه خود درباره تروریسم بین‌المللی، ایران را بزرگترین حامی تروریسم در جهان خوانده بود. در این گزارش حمایت‌های ایران از "فعالیت‌های تروریستی در جنوب شرقی آسیا، اروپا و آفریقا از دهه ۱۹۹۰ به بعد" بی‌سابقه توصیف شده بود.

دولت یمن بارها ایران را به حمایت از فعالیت‌های تجزیه‌طلبانه در خاک خود متهم کرده و خواستار توقف این حمایت‌ها شده است.

مقام‌های یمنی معتقدند که ایران می‌کوشد با حمایت از شورشیان شیعه مذهب حوثی در شمال، و گروه‌های جدایی طلب در جنوب، ثبات یمن را برهم زند. ایران هم متقابلا عربستان سعودی را عامل بحران یمن و برهم زدن وحدت این کشور قلمداد می‌کند.

+21
رأی دهید
-18

سلطنت طلب - ابوظبی - امارات متحده عربی
این رژیم منفور داره در همه جای دنیا به کثافت کاریهاش ادامه میده و همه جا رو داره به گند میکشه باید جلوشو گرفت.
‌سه شنبه 11 تير 1392 - 23:08
ir2013 - کرج - ایران
کسی نیست بگوید آمریکا و اسرائیل هزاران بمب اتم و شیمیایی دارند و از تروریستها در خاورمیانه حمایت میکنند و اسلام را بد جلوه می دهند اما ما هم خدایی داریم مرگ بر آمریکا و منافقین خلق
‌سه شنبه 11 تير 1392 - 23:05
Nimi1354 - تربت جام - ایران
من که گفتم اینها آمدن برای برهم زدن آرامش جهان اسلام
‌سه شنبه 11 تير 1392 - 23:31
ali1111 - تهران - ایران
اگر فردوسی‌ زنده بودو نظر بیشتر ما ایرانی‌‌ها را میخواند بجای شاهنامه، فحش نامه می‌نوشت....
‌چهارشنبه 12 تير 1392 - 00:38
black chador - ولدن - امریکا
به به٬ صنعت صادرات ایران زیر سایه قران خوب بالا رفته
‌چهارشنبه 12 تير 1392 - 02:14
black chador - ولدن - امریکا
ir2013 - کرج - ایران. اگر ایران خدایی داشت افرادی مثل تو و اربابت علی چکه ای زنده نبود
‌چهارشنبه 12 تير 1392 - 02:16
farahnoush - ساری - ایران
ali1111 - تهران - ایران- گل گفتی ! .
‌چهارشنبه 12 تير 1392 - 04:29
paksan - آمریکا - آمریکا
فقط با یک روش می شه خودت رو قدرت منطقه ای بدونی : وقتی که کشورهای اطرافت رو ناامن کنی و با ایجاد درگیری در کشورهای اطراف می شه هرکاری که دلت خواست انجام بدی می شه تحریمها رو دور زد می شه دولتها رو عوض کرد و بطور کلی خامنه ای واقعاً در فکر هلال شیعی است و سومالی از این جهت ارزش داره برای ایران که وارد شدن به شاخ آفریقا نیاز به دون پاشیدن داره و خامنه ای سعی می کنه با پول خرج کردن تو شاخ آفریقا برای خودش جاپا باز کنه چون وقتی این منطقه ناامن بشه و هرج و مرج باشه اون موقع می شه از اونجا به غزه و اسرائیل دست یافت و تو این مابین یمن یک سکوی مناسب هستش که ناامنی و نبود یک دولت مرکزی قوی به خامنه ای این امکان رو می ده که از اون بعنوان پایگاه پشتیبانی استفاده کنه برای جنگ احتمالی با اسرائیل
‌چهارشنبه 12 تير 1392 - 04:55
مهدیار - تهران - ایران
چون ایران گوشش به زر های مفت آمریکا بدهکار نیست هر کور کچلی رو هر جای دنیا بهش نسبت میدید . خجالت نمیکشید ؟؟؟؟ . فردا ایرانیان یو کی میگه ایران به اسکیمو های قطب شمال برای حلمه به اسکیمو های قطب جنوب سلاح میدهد
‌چهارشنبه 12 تير 1392 - 05:37
bardia.kaviani - زوریخ - سوییس
هر جا سخن از خرابکاریست نام جمهوری اسلامی می درخشد
‌چهارشنبه 12 تير 1392 - 08:17
shirzan e irani - استکهلم - سوئد
Nimi1354 - تربت جام - ایران - رژیم ایران و شماها دو روی یک سکه برای بر هم زدنِ آرامش دنیا هستید نه فقط آرامشِ جهانِ اسلام ، که هیچ گاه آرامشی نداشته، این رژیم و رفتارِ شماها داره کاری میکنه که ما ایرانیان کم کم به این فکر کنیم که عطای اسلام را به خاطرِ شما‌ها و رژیم به لقایش بخشیده و نامِ ننگ آور چنین اسلامی را از ساحتِ مقدسِ کشورمان پاک کنیم، وقتی‌ انرژی ما برداشته شود ، آنوقت متوجه میشوید کجا ایستاده چه خواهید شد ، باورمان را هم برای خود و خدای خود حفظ به آن اقتدا می‌کنیم، حواستان باشد هم شما‌ها هم رژیم بیش از این با عزت و غرورِ ایرانی بازی نکنید ، کاری نکنید سنگ رویِ سنگ بند نشود و همه عالم را بگیرد ، اولین قربانی‌ هم شما دو گروه باشید و پس از آن حامیانتان.
‌چهارشنبه 12 تير 1392 - 08:08
vahidtaheri - کوالالامپور - مالزی
سلطنت طلب - ابوظبی - امارات متحده عربی...شما بشین تو خیمه آل مکتوم و خوش باش زیاد به کار بزرگترها کاری نداشته باش...بله از این کارها حتما باید کرد تا پیش دستی کرد وگرنه گرگهای وحشی دنیا به کمک مزدوران منطقه ای (امارات-قطر-عربستان..) و داخلیشان جنگ را می کشانند به نزدیک مرزها ی ایران...
‌چهارشنبه 12 تير 1392 - 11:11
massoudoslo - اسلو - نروژ
سیاست های پوکیده و پوسیده خارجی جمهوری پشم لامی بجز ننگ و شرم و بدبختی هیچ نتیجه ایی برای کشور های دیگه نداره . فلسطین را ببینید که جمهوری اسلامی چجور به گند و ویرانی کشیده !! سران خائن و منفور حزب الله لبنان و حماس فلسطین و بقیه را جماران با پول دلار های نفت ایران میخرد تا آنها به طرف اسراییل سنگ و کلوخ پرت کنند و اسراییل هم با توپ و تانک سرزمین های بیشتری از فلسطینی ها بگیرد!یا بعضی کشور های گرسنه آفریقایی که کفش برای پوشیدن ندارند ولی تروریست های جماران به آنها اسلحه میدهند تا از ننه آفریقا در ماقبل متجاوزین غربی دفاع کنند !!!!
‌پنجشنبه 13 تير 1392 - 18:23
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.