پلیس کمپ پناهجویان اعتصاب‌کننده در مونیخ را برچید

در پی شکست تلاش‌های میانجی‌گرانه در حل معضل گروهی از پناهجویان که در مونیخ دست به اعتصاب غذا زده بودند، کمپ آنان توسط پلیس برچیده شد. به گفته مسئولان برخی از این پناهجویان در وضعیت جسمی نامناسبی به سر می‌بردند.

این پناهجویان که شمارشان ۴۴ نفر گزارش شده‌، هشت روز پیش (۲۲ ژوئن/ ۱ تیر) اعتصاب غذای خشک خود را در میدان "ریندر مارکت" شهر مونیخ آغاز کردند. این افراد که از کشورهای آفریقایی و آسیایی از جمله ایران و افغانستان هستند، از روز سه‌شنبه از نوشیدن مایعات نیز خودداری کرده و تهدید کرده بودند، چنانچه در شرایط پناهندگی‌شان تغییری ایجاد نشود، به اعتصاب غذای خود ادامه خواهند داد.

بامداد روز یکشنبه (۳۰ ژوئن/۹ تیر) در پی ناکام‌ ماندن مذاکرات با پناهجویان اعتصاب‌کننده پلیس آلمان کمپ آنان را برچید. اشتفان هاوف، یکی از سخنگویان شهرداری مونیخ، به رسانه‌ها گفت که به دستور شورای اداری منطقه کمپ پناهجویانی که اعتصاب غذا کرده بودند، برچیده شده و ۴۴ پناهجویی که در وضعیت نامناسبی به سر می‌بردند، به دوازده بیمارستان در مونیخ منتقل شده‌اند.

به گفته این مقام مسئول عملیات پلیس در ساعت پنج صبح آغاز شده و تا ظهر به طول انجامید.

پیش‌تر کریستیان اوده، شهردار مونیخ و هورست زه‌هوفر، نخست‌وزیر ایالت بایرن پس از یک دیدار مشترک اعلام کرده بودند که تمامی اقدامات لازم برای "جلوگیری از مرگ این پناهجویان" در شهر مونیخ به عمل خواهد آمد.

تهدید به خودکشی

اعتصاب‌کنندگان گفته‌ بودند که اقدام آنها یک پیام مشخص دارد: «ما شهروند نیستیم، هیچ حقی نداریم، ما خواهان تغییر شرایطمان هستیم».عملیات پلیس در ساعت پنج صبح آغاز شد و تا ظهر به طول انجامیداین پناهجویان نامه سرگشاده‌ای نیز به آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، و آندریاس فوس‌کوله رئیس دادگاه حمایت از قانون اساسی آلمان نوشته ‌و در آن از شرایط پناهجویان در آلمان انتقاد کرده‌ بودند. در این نامه توضیح داده شده بود که پناهجویان در کمپ‌های پناهندگی به انزوا می‌افتند، آزادی رفت و آمد ندارند و مدام در خطر اخراج قرار دارند.

لیزابت رامزوِس، مسئول خدمات اجتماعی شهرداری مونیخ‌، در مصاحبه‌ای با یکی از شبکه‌های تلویزیونی بایرن تقاضاهای این پناهجویان را منطقی و به جا دانسته بود. او گفته بود که به اعتقاد وی روند رسیدگی به تقاضای پناهندگی باید کوتاه‌تر شود و پناهجویان به جای نگهداری در کمپ‌های گروهی باید در خانه‌های شخصی اقامت داشته باشند.

این کارشناس امور پناهندگان همچنین تاکید کرده بود که محدودیت‌های پناهجویان درایالت بایرن بیشتر از مناطق دیگر آلمان است.

هانس یوخن فوگل، رهبر پیشین حزب سوسیال دمکرات و آلویس گلوک، از سیاستمداران پیشین حزب اتحادیه سوسیال مسیحی، پیش از این با حضور در چادرهای این پناهجویان با نماینده این گروه دیدار و گفتگو کرده بودند، اما این گفتگوها نتیجه‌ای را در بر نداشت.

پس از این دیدار پناهجویان معترض اعلام کردند که به اعتصاب غذای خود ادامه خواهند داد. این پناهجویان روز جمعه در بیانیه‌ای که آن را "آخرین پیام" خود خوانده بودند، در صورت عدم تحقق خواسته‌هایشان "تهدید به خودکشی" کرده بودند.

به گفته سخنگوی شهرداری مونیخ برخی از این پناهجویان در وضعیت جسمی نامناسبی به سر می‌برده‌اند.به گفته سخنگوی شهرداری مونیخ برخی از این پناهجویان در وضعیت جسمی نامناسبی به سر می‌برده‌اندپرویز مداح، پناهجوی ایرانی این کمپ به دویچه‌وله می‌گوید: «ساعت ۵ و ۳۵ دقیقه در حالی که خواب بودیم، یکباره سر و صداهایی را شنیدیم که می‌گفتند، بروید به محوطه. تا می‌خواستیم بلند شویم، دیدیم که پلیس‌ها توی چادر آمدند و چادر ما را پاره کردند. آنها ما را در گروه‌‌های ۸ تا ۱۰ نفره در یک گوشه‌نگاه داشتند. بچه‌ها کمی شعار دادند، بعد از آن پلیس‌ها خواستند که بچه‌ها را از هم جدا کنند، وقتی دیدند نمی‌توانند، گردن بچه‌ها را می‌گرفتند و می‌پیچاندند و آنها هم مجبور می‌شدند دست‌هایشان را ول کنند.»

آقای مداح می‌افزاید: «پس از انتقال ما به بیمارستان بهمان گفتند، یا آب یا قهوه بخوریم وگرنه ما مجبوریم به شما سرم وصل کنیم.»

شهردار مونیخ و نیز وزیر داخلی ایالت بایرن گفته‌اند که برچیدن کمپ پناهجویان به دلیل "شرایط جسمانی حاد" آنان بوده است. کریستیان اوده، شهردار مونیخ، در یک کنفرانس خبری روز یکشنبه اعلام کرد که پزشکان مجبور به اجرای عملیات احیا روی یکی از پناهجویان شده‌اند.

اشکان خراسانی، نماینده این پناهجویان، از دریافت درمان پزشکی خودداری کرده است. آقای خراسانی به پزشکان گفته "چنانچه کسی بمیرد،‌ تقصیر آن متوجه سیاست آلمان است."

به گفته شهردار مونیخ برخی از پناهجویان از بیمارستان‌ها مرخص و به اقامتگاه‌های سازمانی پناهندگان منتقل شده‌اند.

اشکان خراسانی پیش‌تر خواستار "اعطای فوری اقامت دائم به تمامی پناهجویان" شده بود که این درخواست مورد قبول واقع نشد. آقای خراسانی در ایران به دلیل "گرایشات کمونیستی" تحت تعقیب قرار گرفته و پس از ورود به آلمان و دریافت پناهندگی سیاسی در شهر برلین سکونت اختیار کرده است.

+60
رأی دهید
-17

sohrab20 - واشنگتن - امریکا
من ماندم چرا به اینها جواب نمی‌دهند ولی‌ به یک مزدور رژیم اونم با کلی‌ احترام!!!!!!!!!!پاسپورت آلمانی‌ تقدیم میکنند؟
دوشنبه 10 تير 1392 - 00:33
payamak - منچستر - انگلستان
در آلمان نه تنها پلیس بلکه مردم همِ چشم دیگری به پناهجویان نگاه میکنند،حتا پناهندگانی که اقامت میگیرند فکر می‌کنن آلمانی شدن و میگن دیگه پناهنده نگیرید،وضع خودشون یادشون میره،خدا نکنه چهار تا کلمه آلمانی‌ هم حرف بزنن که دیگه فکر می‌کنن فامیلشون با مرکل یه نسبتی داشته
دوشنبه 10 تير 1392 - 01:33
ali-dk - لونگبو - دانمارک
sohrab20 - واشنگتن - امریکا : اگر مشکل سیاسی داشته باشند مدارک ارائه بدهند حتما پناهندگی میدهند چون پناهندگی ندادن فکر میکنند اگر اعتصاب کنند پناهندگی میدهند ، گفتم یکی‌ از فامیلهای درجه ۱ خودم از من کلاهبرداری کرده در آلمان پناهندگی سیاسی کرده که رفتم تحویل پلیس دادم امسال این افراد زیاد هستن اگر برای شما مقدور این کلاهبردارها را ببرشان آمریکا براشان اقامت بگیرید ,
دوشنبه 10 تير 1392 - 02:14
a.ahooraei - کلن - آلمان
من کاری ندارم اما همین افراد چطور میشه که توی یک کشور دمکرات که میرسن این چیزها را سریع یاد میگیرن اما توی کشور خودشون وقتی یکعده روشنفکرهاشون میگن بابا دنبال این حیوون ها نیوفتین که اینها دیکتاتورن هیچکدومشون اهمیت نمیدن و دیکتاتورها را قوی میکنن و بعد میان حقشون را توی کشور ثالث بگیرن تازه اسمش را هم میذارن حق خودشون و یا پول نفتشون؟ اقلب همینها جیره خورهای رژیم کشورشون بودن که حالا تیرشون به سنگ خورده و سوخته شدن و تشریف آوردن اینجا و فردا هم که پاسپورت را گرفتن سروع میکنن از حسن و حسین دفاع کردن و علی را مظهر مردی و صداقت و از خودگذشتگی عنوان میکنند. من میگم اینها را باید از فیلتر رد کرد و ببینیم اینها پدر و مادرشون و خودشون چیکاره بودن که حالا پناهنده شدن ؟ مگه کم هستند طرفداران خمینی و طالبان که اومدن اینجا و میگن: خملنی خودش خوب بود و اینها ضایع کردن و یا طالبان خوب بود و کرزای بده.
دوشنبه 10 تير 1392 - 02:21
ali-dk - لونگبو - دانمارک
sohrab20 - واشنگتن - امریکا; شما لطف کنید کمکشان کنید ببرید آمریکا براشان اقامت بگیرید ، در ضمن بعضی‌ها واقعاً مشکل دارند ولی‌ بعضی‌ها کلاهبرداری کردن در آلمان هستن می‌خواهید به کلاهبردار هم پناهندگی بدهند ، یکیشون از نزدیکن خودم کلاهبرداری کرده الان در آلمان است یعنی‌ خودم تحویل پلیس دادم که از من کلاهبرداری کرده و رفته اعلام پناهندگی سیاسی کرده امسال این افراد زیاد هستن ،
دوشنبه 10 تير 1392 - 01:50
MACFIT - اسن - آلمان
من برادرم با سن ۱۹ سالگی اومده اینجا.الان ۳۱ سالش شده هنوز هم اقامت نداره.اجازه کار هم نداره.جز اولین کسانی‌ بود که توی خیابان ۱۶ آذر از بسیج در حد مرگ کتک خورد.حالا افسردگی شدید گرفته.توی شهر دورتموند آلمان زندگی‌ می‌کنه.هر کس که ساله ۸۸ اومد مفت،مفت اقامت گرفت.تمام سپاهیها بچهاشونو فرستادن اینجا همشون هم اقامت گرفتن.دولت آلمان با ایران دستش توی یک کاسه هست.اینجا از همه جای دنیا بی‌ عدالتی بیشتره.مرگ بر دولت آلمان.مرگ بر جمهوری اسلامی
دوشنبه 10 تير 1392 - 04:19
shahramareia - تهران - ایران
sohrab20 - واشنگتن - امریکا. متاسفانه دنیا دنیای مزدورها دزدها دروغگوها است ادم معمولی که فقط یک زندگی ساده آرام میخاد باید قربانی جاه طلبی این مقامات کثیف بشه تف به این انسانیت تف به این زیاده خواهی ادم
دوشنبه 10 تير 1392 - 06:02
saeid-banglor - کالمار - سوئد
sohrab20 - واشنگتن - امریکا- خوب معلومه عزیزم اینها ادم های بی ارزشی برای المان هستند المانی ها که مفت خور نیستند این پناه جویان خیال کردنند اینجا امریکا است.
دوشنبه 10 تير 1392 - 07:15
davood63 - تهران - ایران
اینها دولتهای سرسپرده رو دارند می‌‌چاپند یکی‌ هم ایران ،، جون چند تا پناهنده ارزشی برای آنها نداره از یک طرف دنبال کارگر ارزن هستند از طرف دیگه تحقیر . خدا شاهد اگر احتیاج به پناهنده نداشتند همون روز اول دیپورت میکردند اگر اینها دست از مملکت ما بردارند کسی‌ بی‌ کشور اینها پناهنده نمیشه..اون از آدمها شون از آب وهوا از خونه ‌ها شون
دوشنبه 10 تير 1392 - 08:40
behruz22 - لوزان - سویسی
بعضی‌ از این کشورهای اروپایی واقعا شورشو درآوردن،من خودم بد از ۹ سال دربدری در سوئیس جواب گرفتم، باز کسانی‌ دیگه هستن بد از ۱۲ سال بهشون ترک خاک میدان. به قول یک پسر عراقی‌ میگفت،توی عراق صدام با یک تیر تو مغز آدمو میکشت. و بد راحت میشودیم. اما در اروپا نه میکشنت، نه میذارن زنده باشی‌..
دوشنبه 10 تير 1392 - 08:55
lili AT - برلین - آلمان
sohrab20- واشنگتن برای اینکه مزدور رژیم خیلی سریع یه کار پیدا میکنه برای خود عوامل رژیم که در آلمان زندگی میکنند... میتونه مالیات بده....بعدش هم پاسپورت آلمانی میگیره.... حالا یه پرونده هم براشون درست میکنند.....خود این اعتصاب بدون مجوز میشه امتیاز منفی و باعث میشه کارشون دیرتر پیش بره.....
دوشنبه 10 تير 1392 - 09:42
hamidla - هامبورگ - المان
sohrab20 - واشنگتن - امریکا. برا اینکه اونها از راهش میاند. راهش چجوریه؟ بورس تحصیلی‌ میگیرند میاند آلمان کار پیدا میکنند می‌مانند. و آدم معمولی‌ که بورسیه نمی‌تونه بگیرد. تا پاچه آقا را خوب نخارونی که پات به این حرفا باز نمیشه! ؛)
دوشنبه 10 تير 1392 - 09:51
لبیک یا ثارالساندیس لبیک - بارسلون - اسپانیا
من کاری ندارم که این افراد مشکل سیاسی دارند یا ندارند و یا مأمور رژیم هستند و یا نیستند، حرف حساب اینه که کشورهای اروپای غربی واسه اینکه بگن خیلی آدمهای خوب و انساندوستی هستند صیغه پناهندگی رو راه انداخته اند و با پناهنده تو کشورشون مثل دشمن و جنایتکار و اسیر جنگی رفتار میکنند و اونها رو از داشتن کمترین امکانات رفاهی و بهداشتی محروم نگه میدارند فقط یک سر به کمپ های پناهندگی اینها بزنید خوک دونی بهتر از این کمپ هاست، متأسفانه به دلیل سانسور و محدودیتهای اینترنتی و ماهواره ای مردم کشور ما از واقعیت بی خبرند وگرنه هیچوقت راه این جهنم رو طی نمیکنند در خاتمه هایل هیتلر.
دوشنبه 10 تير 1392 - 11:29
pooyan21 - رم - ایتالیا
به درک که مردن مگه دعوتنامه براشون فرستادن یه مشت گشنه دنبال پول دولتی می‌گردن
دوشنبه 10 تير 1392 - 11:35
perser68 - فلوریدا - امریکا
ali -dk -لونگبو -دنمارک. حالا یکی‌ از بستگان شما یه کاری کرده،قرار نیست همه رو با هم جمع ببندی!!!این طرف شما هم حتماً مشکل داشته و نیاز به کمک،وگرنه یه آدم بی‌نیاز و سالم چنین کاری نمیکنه!!!
دوشنبه 10 تير 1392 - 12:27
Ali Geda cholagh - دوسلدورف - آلمان
Ali-dk-لونگبو-دانمارک،امثال رو اینجوری می نویسند نه امسال(نه بابا سال قبل بوده تو یادت نیست!!!!)
دوشنبه 10 تير 1392 - 14:08
Kamran631 - لیون - فرانسه
این دولت کثیف آلمان با جمهوری اسلامی کثیف تر از خودش دستش تو یه کاسه هست، و خیلی‌ با هم میهن‌های ما بد رفتاری میکنند. باید یه جوری حال اینها رو بگیریم.
دوشنبه 10 تير 1392 - 15:25
hamidla - هامبورگ - المان
ببخشید لاکفرر.! امثال مثل توا را باید بیرون کنند. آدم تنگ نظر.! حالا مگه پول تو را خوردند!?
دوشنبه 10 تير 1392 - 15:35
Hojati 47 - استکهلم‌-سوئد - استکهلم‌-سوئد
سلام به همه ؛؛نمیخوان همه رو ججم ببندم اما به خدا من با اون آقایی که گفته کلاهبرداری کردن ازشون موافقم... به خدا من تو ایران بزرگ شدم اما این آدمای حقه بازو کلکی که اینجا دیدم حتا یه نفرشونو تو ایران ندیدم،،،همه کلک ؛؛همه حقه باز ،،وقتی‌ بهاشون صحبت میکین باباهاشون یا رئیس بانک ملی‌ ایران بودن یا کارخانه دار؛؛یکی‌ از همین‌ها میگفت که ما تو تهران کنیز داشتیم و من خودم تو تهران ۵۰۰۰ هزار متر زمین دارم اما اینجا از من ۶۰۰ یورو گرفت و با هزار مکافات بعد از ۷ سال داد،،یعنی‌ ۲۰۰۶ بهش پول دادم و الن یک ماهه با کلی‌ دردسر پس گرفتم
دوشنبه 10 تير 1392 - 16:30
sourena.de - اشتوتگارت - آلمان
ali-dk - لونگبو - دانمارک نه عزیزم اینجور هم که شما میگویید نیست. اتفاقا دولت آلمان تمایلی به دادن پناهندگی به افراد سیاسی نیست. من سالهای سال به پناهنده های ایرانی کمک میکردم و شاهد این بودم که اکثر ایرانی هایی که هیچگونه اطلاعات سیاسی نداشتند سریع قبول میشدند ولی بچه هایی که تحت تعقیب وزارت اطلاعات بودند و از گروه های سیاسی خودشون هم تاییدیه داشتند سالها معطل میشدند و بعد از چند بار دادگاه رفتن جواب میگرفتند. حتی بعضی ها چند سال زندانی اوین بودند و بعد از آزادی فرار کرده بودند. دولتهای اروپایی نیازی به افرادی با تفکرات سیاسی ندارند بلکه دنبال کارگرهای خوب میگردند. شاد باشید
دوشنبه 10 تير 1392 - 18:06
invincible - مینستا - آمریکا
تمامی ایرانیها و سازمانهای حقوق بشر باید به پناهنده‌ها کمک کنن مخصوصا هموطنان ایرانی‌ در آلمان، وظیفهٔ هر ایرانی‌ هست که به هموطنش مخصوصا در این مورد کمک کنه! این تنها کاری هست که ما در خارج از کشور می‌تونیم برای این عزیزان انجام بدیم اینها جانشن رو برای شما به خطر انداختن مرگ بر اصل ولایت فقیه-- پیروز باشید
دوشنبه 10 تير 1392 - 18:07
sohrab20 - واشنگتن - امریکا
hamidla - هامبورگ - المان حالا تو مثل اینکه تا پاچه آقا را نخارونی پات به این حرفا باز نمی‌شه?!!!!!!!!!!
دوشنبه 10 تير 1392 - 18:36
MACFIT - اسن - آلمان
pooyan21-rom-italia.گشنه ....ته.معلومه که خودت ساندیس خوره جمهوری اسلامی هستی‌. ،به هم وطنت توهین نکن .اشخاصی‌ مثل تو باعث خجالت ما ایرانیها هستن
دوشنبه 10 تير 1392 - 19:37
کبالت - کرج - ایران
اما جدای از این مطلب یه اخلاق ما ایرانیها خیلی با مزه ست من بهش میگم اخلاق اتوبوسی طر ف با هزار کلک و هل دادن و از سر و کول بقیه بالا رفتن خارج از صف سوار اتوبوس میشه به محض اینکه پاش به رکاب اتوبوس رسید و خرش از پل گذشت داد میزنه آقای راننده حرکت کن بسه دیگه جا نیست حالا هر طور که میدونی ربطش بده به پناهندگی یا حتی مهاجرت قانونی و رفتار ایرانی ها تو غربت با هم که انگار جای همدیگرو تنگ کردن کبلائی.
دوشنبه 10 تير 1392 - 21:32
MACFIT - اسن - آلمان
کبالت‌کرج.گًل گفتی‌۷۰%ما ایرانیها اینطوری هستیم-
‌سه شنبه 11 تير 1392 - 15:33
shady_sho - تهران - ایران
sohrab20 - واشنگتن - امریکا دوست عزیز خوب کاملا مشخصه مزدورای رژیم با دلارها و یوروهای مفت بیت المال میرن اونجا و جیب اینارو هم پر میکنن اما اون پناهچوی بیچاره چی داره؟ خوب معلومه که اینا هم فقط به فکر منافع خودشونن و افکار انساندوستانه و حقوق بشرشون فقط مختص مردم خودشونه
‌سه شنبه 11 تير 1392 - 23:55
hamidla - هامبورگ - المان
sohrab20 - واشنگتن - امریکا. نه والله!:))
‌چهارشنبه 12 تير 1392 - 09:53
نظر شما چیست؟