"پیرسبز" در دل کویر خشک : مهم‌ترین گردهمایی سالانه زرتشتیان

با سرعت بالا ببینید

با سرعت پائین ببینید

 

هر سال از تاریخ ۲۴ تا ۲۸ خرداد ماه برابر با روز "اشتاد" تا روز "انارام"  بر اساس تقویم ایران باستان، بسیاری از زرتشتیان در یکی از مهم‌ترین زیارتگاه‌های خود به نام "پیر سبز" یا "چَک چَک" که در ۶۸ کیلومتری غرب  یزد و در نزدیکی شریف‌آباد اردکان، در دل کویر خشک واقع شده، حضور می‌یابند و به زیارت، نیایش و همچنین دیدار با هم کیشان خود می‌پردازند.
 
زیارت همگانی "پیرسبز" در این روزها از بزرگترین گردهمایی‌های دینی زرتشتیان است و بسیاری از پیروان این تنها آیین بازمانده از ایران باستان برای هم بهره‌گی و همازوری، از سراسر جهان به ایران سفر می‌کنند و به این زیارتگاه می‌روند.  
 
از آنجایی که ۲۴ خرداد، اولین روز زیارت "پیر سبز"، با روز نیایش در زیارتگاه دیگری که در شرق یزد و در نزدیکی محله "مریم آباد" قرار دارد و به نام "ستی پیر" شناخته می‌شود همزمان است، در صبح اولین روز از مراسم "پیر سبز"،  زرتشتیان در آغاز در"ستی پیر" گرد هم می‌آیند و بعد از شرکت در مراسم ویژه دینی در آنجا، که با حضور موبدان انجام می‌شود، بطور دسته جمعی راهی پیر سبز می‌شوند.
 
نیایشگاه "پیر سبز" که در گویش زرتشتی (دری) به آن چَکچَکو گفته می‌شود، در بالای کوهی به همین نام قرار دارد و به صورت یک فرورفتگی در سنگ کوه تراشیده شده است.
 
از یکی از دیوارهای اتاق زیارتگاه که زرتشتی‌ها به آن "پیرانگاه" می‌گویند، آب قطره قطره جاری است. به همین دلیل این زیارتگاه چک چک یا چکچکو نیز نامیده می‌شود. بر اثر جاری شدن آب و نوری که از منفذی می‌تابد، بر دیواره‌های سنگی نیا یشگاه، گیاهانی چون پرسیاوشان، مورد و انجیرکوهی روییده شده و فضای خاصی را بوجود آورده است.
 
زرتشتیان ایران بسیاری از زیارتگاه‌ها و اماکن متبرکه خود را "پیر" می‌نامند. با این که در سراسر ایران تعداد زیادی "پیر" وجود دارد، اما شش زیارتگاه که همه در استان یزد و در دل کویر قرار دارند، در باور زرتشتیان از اهمیت ویژه ای برخوردارند.
 
آنها معتقدند که این زیارتگاه‌ها همه محل نا پدید شدن شاهزادگان ساسانی هستند که در هنگام شکست ایرانیان از اعراب به نقاط مرکزی کشور گریختند و از خدا خواستند تا آنها را در آنجا غایب کند تا به دست دشمن نیفتند. به این دلیل است که این نقاط، مقدس شده محسوب می‌شوند.
 
بجز "ستی پیر" و "پیر سبز"، چهار زیارتگاه دیگر زرتشتیان، "پیر هریشت" در ۹۰ کیلومتری غرب یزد، "پیر نارکی" در ۵۸ کیلومتری غرب یزد، "پیر نارستانه" در ٣١ کیلومتری شرق یزد و "پیر پارس بانو" در جنوب شهر عقدا قرار دارند. شاهزادگان غایب شده همه به جز اردشیر، پسر یزدگرد، که به پیر نارستانه تعلق دارد زن هستند و نام‌های نیک بانو، پارس بانو، شهبانو، نازبانو، حیات بانو، مهربانو دارند که در روایت‌های مختلف متفاوتند.
 
بر اساس همین باورها در زیارتگاه  ستی پیر، "کتایون" مادر این شاهزادگان و همسر یزدگرد ساسانی ناپدید شده است. در بین ناپدید شدگان نام مروارید (گوهربانو) نیز برده می‌شود. مروارید کنیز "بانوی پیر سبز" بوده و پس از جدا شدن از او در کوه "تجمک" ناپدید شده است.
 
با وجود تمام این باورهای افسانه گونه، برخی پژوهشگران معتقدند که کوه "چک چک" در گذشته معبد آناهیتا (الهه آب) بوده است. آنها استدلال می‌کنند که مشخصه ویژه معابد آناهیتا، جای گرفتن بر بلندی و وجود آب است.
 
گزارش این صفحه بر اساس دیداری از زیارتگاه "پیر سبز" و در گفتگو با زرتشتیان، جنبه‌های گوناگون این مهم‌ترین زیارتگاه و گردهمایی زرتشتیان را به تصویر می‌کشد.

+121
رأی دهید
-5

parsaus - امریکا - امریکا
با اینکه من زرتشتی نیستم اما احترام زیاد و سلامتی‌ برای همه اینها دارم چون تنها زرتشت از تمام گذشته ایران باقی‌ مانده و تمام گذشته‌های ایران به غارت و تاراج تازیان سوسمار خور رفته
شنبه 1 تير 1392 - 01:59
datadatabb - تهران - ایران
چند سال پیش رفتیم همدان. میزبان ما رو برد یه دوری بیرون شهر بزنیم رسیدیم به 2 تا امام زاده . رفتم بخونم شجره نامشون رو ببینم کی بودن. نوشته بود از جوانان بنی هاشم که در لشکر عمر در جنگ با ایرانیان کشته شده بودند! یعنی مخم سوت کشید! 2 نفر کهتو لشکری که به ایران حمله کردن و جوانان این مملکت رو میکشتن رو کردن زیارتگاه و پول میریزن به پاش. ملت ما تا کجا پس رفته!
شنبه 1 تير 1392 - 04:43
راهجو - فریدونکنار - ایران
دستکم یادآوری گذشته ایران در این باور اندکی تسکین بخش است
شنبه 1 تير 1392 - 06:43
farahnoush - ساری - ایران
parsaus - امریکا - امریکا- موافقم .. زرتشتیان هرگز به مسلمانان و اعراب توهین نمی کنند .. این فقط ایرانیان سکولار مسلمان هستند که به اعراب تازی , سوسمار خور و ملخ خور می گویند .. و مسلمانان آنها نیز به زرتشتیان و اجداد خود گبر پرست , آتش پرست و مجوس می گویند .. و در جهل خود باقی مانده اند .. هر دو گروه !!! .
شنبه 1 تير 1392 - 06:17
kordman - بردا - هلند
خرافات پشت خرافات کمر ایرانیها راشکسته واقعاکه حافظه ما ایرانیهاضعیفه.مگرهمین مغان در دوران ایران باستان چه بلاهای سراجدادمان که نیاوردند!سواد در انحصارانها تشکیل طبقاتی انچنانی و......شمارابخدا ایاما ایرانیهاراهپنوتیزم کرده اند؟که اینگونه ایم.اینهاهمین دجالهایدین فروش قبلی هستندبااین دیوصفتان فعلی هیچ فرقی نداشته اند.خردهم خوب چیزیه
شنبه 1 تير 1392 - 07:50
سلطنت طلب - ابوظبی - امارات متحده عربی
شاهان ساسانی ظلم های زیادی بر مردم سرزمین ایران کردن نمونه ی بارز اون ممنوع بودن تحصیل برای قشر رعیت . طلب علم منحصر به فرزندان شاهان دهقانان و سباهیان بود . مردم ایران در زمان حمله مسلمانها (نمیکم عربها خوب میکم مسلمان ها ) با اونها همکاری کردن جون مسلمانها شعار برابری برادری و تحصیل علم رو میدادند و عملا نیز به کفته هایشون باور داشتن و عمل میکردن برای همین ایرانیان بعد از اسلام اوردنشان و شروع به تحصیل علم یکی از روشنفکر ترین و فهمیده ترین مردمان عصر خویش کشتند لطفا به کتاب تاریخ عمر بن الخطاب مراجعه کنید که حتی در ایران هم جاب شده
شنبه 1 تير 1392 - 10:04
aram. - کردستان - ایران
دوست دارم دوباره مثل گذشته های دور دین تمامی ایرانیان زرتشت باشد.ما را با عرب چه کار؟
شنبه 1 تير 1392 - 10:33
rezgar - لینشوپینگ - سوئد
با اینکه من هم زرتشتی نیستم ولی باورم این است ایین زرتشتیها خیلی از دینی که پدر و اجدادم برگزده اند بهتر بوده و هست به همین خاطر درود برای تمامی زرتشتیان میفرستم که در هر جای دنیا هستند.
شنبه 1 تير 1392 - 10:26
farahnoush - ساری - ایران
سلطنت طلب - ابوظبی - امارات متحده عربی-حرفتون تا یک جایی مورد قبوله .. البته این دوران مخصوص ساسانیان آن هم از زمان خسرو پرویز به بعد بود نه قبل آن .. !!! که زرتشتیان خودشون هم به این مسئله افتخار نمی کنند اونها همیشه انوشیروان عادل و کوروش کبیر نماینده دین زرتشت میدانند نه خسرو پرویز و کارهاشو .. !!! . خسرو پرویز به خاطر خوابی که از حمله اعراب دیده بود و پیشگویی مغان ها رهبر اعراب ایران میکشد و بخاطر خیانت بهرام گور یکی از فرماندهان پدرش دست به اصطلاحات ای میزند که به نفع ایران نیست .
شنبه 1 تير 1392 - 12:25
farahnoush - ساری - ایران
اما اینکه شما میگویید ایرانی ها در جنگ اعراب به مسلمانها کمک کردند .. همان حرف خنده دار مسلمانان ایرانی است .. جنگ قادسیه و رفتار وحشیانه آنها با ایران .. آتش زدن جندی شاپور و تیفسون و تکه تکه کردن درفش کاویانی و فرش بهارستان .. به اسارت گرفتن زنان و بچه های ایرانی .. و اخراج و ممنوع الورود شدن مردم عجم از بغداد و بصره که یکی از دلایل مرگ عمر توسط ایرانیان بود .. که بعد آن اعراب دست به کشتن تمام مردم عجم در مدینه و مکه کردند .. به طوری که سلمان فارسی هم مجبور به فرار شد .. البته ایرانیان زرتشتی و ایرانیان هندوستان و کتاب های طبری این فتح متفاوت از کتاب عمر بن خطاب تعریف میکنند !!! . مسلمانها تمدن اسلامیشون از روی خرایه های ایران زمین ساختند !.
شنبه 1 تير 1392 - 12:26
توپوزی - لینز - اتریش
سلطنت طلب - ابوظبی - امارات متحده عربی.خدایی خودت فهمیدی چی نوشتی یک کلاس زبان فارسی برو بفهمیم منظورت چیست.
شنبه 1 تير 1392 - 13:29
توپوزی - لینز - اتریش
سلطنت طلب - ابوظبی - امارات متحده عربی/طلب علم منحصر به فرزندان شاهان دهقانان و سباهیان بود//حق با توست خلبانان/ رانندگان قطار و مترو /اموزگاران و فیزیکدانان هم از تحصیل محروم بودند.بیسواد تا سال 1350 هفتاد درصد مردم ایران در روستاها زندگی میکردند و دهقان بودند.عرب جان ماله کشی نکن بوی گندش به دنیای متمدن هم رسید.کتاب تاریخ عمر دیگر چه گندی است.....این ..مایه ننگ بشریت است. شاید لپ تاپ داشته و تو براش از برج خرلیفه خریده ای ولی کتاب مسلما نداشته !!!
شنبه 1 تير 1392 - 14:17
کبالت - کرج - ایران
ساسانی هر چه که بود اما عرب هم نه برای گسترش اسلام ( عمده اونها خودشونم نمیدونستن چیه )بلکه برای غارت که حرفه اصلی عرب اون دوران که حالا به دین هم مجهز شده بود به ایران حمله کردن البته با استفاده از ضعف و فساد اواخر ساسانی که آنروز هم ایران از دین و دکانداراش ضربه خورد و ایران ما به سیاهی تاریخ رفت ویرانی دانشگاه جندی شاپور بینظیر در جهان آنروز .سوزاندن کامل نیشابور با بزرگترین کتابخانه اش با این استدلال که قرآن بشر را کفایت است وپاسخ همه چیز از ثقل سلاطون تا درمان شقاق همه در آن است.گرداندن آسیاب با خون مجوس و پختن نان و کوفت فرمودن مسلمین بعنوان نذر و صد ها جنایت دیگر این سو استفاده و فرصت طلبی تا امروز هم در حکومتهای عرب نسبت به ایران به ارث مونده از صدام تا انواع آل و ال وشیخ و بقیه جانوران.
شنبه 1 تير 1392 - 18:14
Royan - کالیفرنیا - آمریکا
کلا هر مذهبی به قدرت برسد باعث نابودی علم و دانش و رواج خرافات میشود, زمانی هم که روحانیان زرتشتی در ایران قدرتمند بودند بلائی به سر ملت آورند که به اسلام رو آوردند , کلا زرتشت یک پیام انسانی داشته پندار نیک , کردار نیک , گفتار نیک که سر چشمه منش انسانی و به نظر من برای انسان خوب بودن کافی است. کلا باید دور مذهب را خط کشید. طرف میتواند سنگ پرست باشد و از سنگ پرستی خودش لذت ولی حق نداره و نباید بهش اجازه داد که سنگ را به طرف شما پرت بکند.
یکشنبه 2 تير 1392 - 22:56
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.