خود سوزی دو شهروند کُرد یارسان در مقابل فرمانداری همدان

دو شهروند کُرد یارسان در اعتراض به توهین مقامات قضایی و امنیتی همدان به آیین یارسان و همچنین هتک حرمت یک شهروند پیرو این آیین در مقابل فرمانداری این شهر اقدام به خود سوزی کردند.
بر اساس گزارش های رسیده به پایگاه خبری تحلیلی روز (NNS ROJ) طی روزهای 14 و 15 خرداد دو شهروند کُرد پیرو آیین یارسان به نام های "حسن رضوی" و "نیک مرد طاهری" در اعتراض به هتک حرمت یک شهروند دیگر یارسان توسط مقامات قضایی و امنیتی و همچنین توهین به آیین یارسان اقدام به خود سوزی کرده اند.

"بهروز طاهری" پسر عموی "نیک مرد طاهری" در گفتگو با NNS ROJ ضمن تایید این خبر اظهار داشت که چنین توهین هایی که از سوی جمهوری اسلامی در قبال اقلیت های دینی و خصوصا آیین یارسان می شود در طول سال های گذشته بوده است و پیروان این آیین همیشه تحت تبعیض و ستم بوده اند.

بهروز طاهری در مورد دلیل شروع اعتراض ها در همدان می گوید " چند روز پیش یک شهروند یارسان اهل همدان به نام "کیومرث تَمَناک" به دلایلی در شهر همدان بازداشت شده و به زندان مرکزی همدان منتقل می شود. پس از بازداشت آقای تمناک مسئولین زندان برای تنبیه و بی حرمتی به وی، او را تحت فشار قرار می دهند تا سبیل های خود را بتراشد، زمانی که وی مقاومت می کند او را مورد شکنجه قرار داده و به زور سبیل های وی را که یکی از نشانه های آیین یارسان می باشد را کوتاه می کنند".

وی در ادامه در خصوص اعتراض ها می افزاید "پس از این رویداد و پخش این خبر، یکی از یارسان های شهر همدان به نام "حسن رضوی" روز 14 خرداد با جمع کردن مردم در مقابل فرمانداری شهر همدان و در اعتراض به توهین مسئولین زندان اقدام به خود سوزی می کند. پس از اقدام به خود سوزی این شهروند یارسانی وی  دچار 70 درصد سوختگی شده و به بیمارستان مطهری تهران منتقل شده و در حال حاضر تحت تدابیر شدید امنیتی در حال مداوای وی می باشند".

بهروز طاهری در ادامه در خصوص پسر عموی خود که یک روز پس از حسن رضوی اقدام به خود سوزی می کند به روز می گوید " پس از این حادثه پسر عموی بنده به نام "نیک مرد طاهری" به همراه چند تن دیگر از دوستان خود روز 15 خرداد در میدان بابا طاهر که در مقابل فرمانداری همدان واقع شده است حاضر شده و اقدام به خود سوزی می کند، که به دلیل شدت جراحات ناشی از خود سوزی در همان محل جان خود را از دست می دهد".

وی می افزاید که افرادی که به همراه پسر عموی وی در این تجمع اعتراضی آمده بوده اند بازداشت شده و تا کنون از سرنوش آنان هیچ اطلاعی در دست نیست.

بهروز طاهری در خصوص آخرین وضعیت شهر صحنه و مراسم تشیع جنازه "نیک مرد طاهری" می افزاید " مراسم تشیع وی علی رغم تهدید نیروهای امنیتی در خصوص برگزار نکردن مراسم صبح امروز پنجشنبه 16 خرداد، با حضور جمع کثیری از اهالی شهر صحنه برگزار گردیده است".

بر پایه آخرین گزارش های رسیده به پایگاه خبری و تحلیلی روز ظهر امروز تجمعی اعتراضی در مقابل فرمانداری شهر صحنه برگزار شده و معترضین خواهان برخورد با عاملان توهین به آیین یارسان و مسببین بروز حوادث اخیر شده اند.

همچنین در پایان مراسم تشیع پیکر نیک مراد طاهری در شهر صحنه بیانیه ای از سوی "طیب طاهری" خطاب به رهبران جمهوری اسلامی و مقامات قضایی قرائت شده است.

در بخشی از این بیانیه که نسخه ای از آن بدست پایگاه خبری و تحلیلی روز رسیده است آمده " ما جامعه یارسانی از رهبر معظم جمهوری اسلامی ایران تقاضا داریم تا در این خصوص دستور فرمایند که قضیه پیگیری شود و به غیرت و اصالت و انسانیت مردم اهل حق اذعان گردد، تا ما دیگر شاهد آن نباشیم که به اعتقادات یارسانی توهین شود. مردم جامعه یارسانی افرادی خشونت طلب نیستند و بر اساس آنچه که آرامش و حقیقت گفتمانی و دیالکتیک مربوط به آن است رفتار می کنند".

در پایان این بیانیه جامعه یارسان از مقامات قضایی طلب می کنند تا افرادی که مسبب این وقایع بوده اند محاکمه شده و به اشد مجازات برسند، همچنین بخشنامه ای را برای تمام ارگان های دولتی مبنی بر احترام و به رسمیت شناخته شدن اعتقادات یارسانی ارسال کرده و تفکر و آیین یارسانی در ایران همچون یک اقلیت مذهبی به رسمیت شناخته شود.

طوماری نیز در اعتراض به مقامات امنیتی و قضایی همدان توسط شهروندان صحنه ای آماده شده است و به این بیانیه پیوست شده است.

تجمع اعتراضی شهروندان یارسان در شهر صحنه به روایت تصویر

+127
رأی دهید
-32

Arash_Barcelona - بارسلونا - اسپانيا
به امید نابودی هرچه زودتر این جمهوری زوری اسلامی.
‌پنجشنبه 16 خرداد 1392 - 23:15
road120 - منچستر - انکلیس
همه میدونیم که چه فشاری بر کردهای عزیز هست ولی‌ خود سوزی کار زشت و به معنی‌ هست !
‌پنجشنبه 16 خرداد 1392 - 23:43
سلطنت طلب - ابوظبی - امارات متحده عربی
من نمیدونستم همچین مذهبی هم هست . اما هر مذهبی حق ازادی داره . در قران کریم به احترام به تمامی ادیان و برخورد خوب با اونها سفارش شدیم و خداوند ما رو از توهین به مذاهب غیر منع کرده و هر کس رو در انتخاب دینش ازاد گزاشته و هیچ جبری در پذیرش دینی توصیه نشده . اما این اخوندا مگه مسلمونن که به دستورات قران توجه کنند . اما در کل خود سوزی عمل درستی نیست . اینها باید برای حقوقشون فقط مبارزه کنند نه این که به خودشون اسیب بزنن
جمعه 17 خرداد 1392 - 03:36
sabetghadam - اصفهان - ایران
چطور باید به این ملا های بی مغز و کودن و عقب مانده فهماند که نمی توان دین را. زور تپانی کرد .. . ابهای عقب افتاده دین مخصوص . زمانی بود که شما ها در روی منبر هر اراجیفی را که به مغز فندقیتان خطور میکرد . بیک عده ساده لوح و عاری از خرد تحویل میدادید . منگولها اینتر نت رادیو تلویزیون . و سایر اختراعاتی که شما انها را با پولهای دزدی از ملت خریداری و در خانه و در اختیار . توله های خود قرار داده اید خبری نبود . یک کم مغز معیوب خود را بکار بیندازید. و بدانید که دنیا با سرعت در حال پیشرفت است و خود خدائی یا بی خدائی. جای اسلام و مسیحیت و سایر ادیان را گرفته و خواهد گرفت ...........
جمعه 17 خرداد 1392 - 03:33
katebrowns - تهران - ایران
چرا خودسوزی؟ وحشتناکه! جور دیگه اعتراض میکردید!!
جمعه 17 خرداد 1392 - 04:18
raha1984 - هامبورگ - المان
مرگ بر جمهوری کثیف اسلامی
جمعه 17 خرداد 1392 - 06:47
davood63 - تهران - ایران
درود بر همه آزادگان اصیل ایرانی‌ به خصوص کرد و همدانی
جمعه 17 خرداد 1392 - 09:15
SANAZSARMAD - کلن - آلمان
توی تونس یکی خودش را سوزاند کل منطقه به اتیش کشیده شد ولی تو ایران؟؟؟ واقعا جامعه متفاوتی نسبت به جهان داریم! از ماست که بر ماست
جمعه 17 خرداد 1392 - 10:13
فراوانی - قطر - قطر
آخه بابا جان مردم میرن سینه میزنند زنجیر وقمه میزنند اینها کاری ندارند طرف سیبیل میزاره ایراد میگیرن آخه بشما چه عجب گیری کردیم
جمعه 17 خرداد 1392 - 10:51
SANAZSARMAD - کلن - آلمان
من کرد نیستم ولی اعتراف می کنم که اگر والدین ما بیشتر هوای اقلیت های ایران زمین (که ایران سرزمین پدری انها هم هست) داشتن الان وضعیت ما اینطور نبود و لازم نبود بچه هاشون خودشون را به اب و اتیش بزنن که از ایران بکنن و به یک کشور دیگر پناه ببرن
جمعه 17 خرداد 1392 - 10:14
mehdi2112 - هال - انگلستان
توی مراکش یه نفر خودسوزی کرد توی چنتا کشور عربی‌ انقلاب شد!!!الان چند ساله که می‌شنویم توی شهرهای مختلف ایران خودسوزی می‌شه اما ایرانیا عین خیالشون هم نیست.خودسوزی کار خوبی‌ نیست اما این تفاوت بین جوامع که آدم می‌بینه جای فکر داره!!
جمعه 17 خرداد 1392 - 11:59
Pezhman - وين - اتريش
بجای خود سوزی, بهتراست ساندیسخورها را شناسایی وبه درک واصل نمود.باید نا امنی وترس را بجان حامیان رژیم, خصوصآ خانواده آنها نمود.وسران رژیم را شکار وملت را شاد نمود.خودسوزی فایده ندارد.مرگ بر خامنه ای مستکبر
جمعه 17 خرداد 1392 - 12:17
سعد حلي - سیدنی - استرالیا
Pezhman وین. اتریش. شما که اینقدر مبارز خوبی هستی. پس چرا رفتی تو وین قایم شدی بنده حدا. بیا برو ایران این کار را بکن من اولین طرفدارتم دادا.
جمعه 17 خرداد 1392 - 17:43
universe123 - لندن - بریتانیا
سلام بر کردهای همدان. چاره این رفتار پاسدارهای بی مخ خودسوزی نبود.
جمعه 17 خرداد 1392 - 21:29
pezhman - وين - اتريش
سعد حلی - سیدنی - استرالیا. بزودی جزای آدمکشهای رژیم را کفّ دستشان خواهیم گذاشت .جهت اطلاع امثال تو باید بگویم: هیچ رژیمی ابدی نبوده. اگر ساواکی هستی‌ همان استرالیا جا خوش کن که اگر برگردی بخاطر همکاری با کهریزکیان و شاید قتل ایرانیان خارج از کشور .چوب توی آستینت بکنن.سقوط رژیم حتمی است.فکر نون باش که جفنگ بافی نان و آب نمیشه.
شنبه 18 خرداد 1392 - 02:48
saeid-banglor - کالمار - سوئد
الان دیگه خود سوزی مد شده البته همه برای فشار اقتصادی خودسوزی می کنند مثال در یونان انگلیس تونس و.. این یکی را دیگه ندیده بودیم برای وفاداری به فرقه که البته عقیده خطر ناکی است کسی که خودش را برای توهین به فرقه می کشد فردا میتونه هر کسی را که به فرقه اش توهین کند سر ببره مثل وهابیون سلفی.
شنبه 18 خرداد 1392 - 07:46
saeid-banglor - کالمار - سوئد
سلطنت طلب - ابوظبی - امارات متحده عربی- دانشمند مذهب با فرقه فرق می کنه در جهان حدود 10 تا مذهب داریم و 3500فرقه که این فرقه ها مثل قارچ رو به رشد است .
شنبه 18 خرداد 1392 - 07:49
راهجو - فریدونکنار - ایران
متاسفانه ما بسیار مردم منفعت طلبی شدیم برعکسه ظاهر که کلی تو گوش هم از معرفت و مرام میگیم اما از کشته شدن همدیگر به هر دلیلی به راحتی میگذریم .
شنبه 18 خرداد 1392 - 19:05
pezhmanmohamadi - شفیلد - انگلستان
واقعا قلبم اتش گرفت از ناراحتی.
دوشنبه 20 خرداد 1392 - 00:01
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.