اردیبهشت دلفریب شیراز

با سرعت بالا ببینید

با سرعت پائین ببینید

نبی بهرامی

جدید آنلاین : بهار که می‌شود، چنارهای خیابان قصرالدشت شیراز غوغایی بپا می‌کنند. اگر راهت را کج کنی و پا به یکی از کوچه‌هایی که یاس از دیوار هر خانه‌اش آویزان شده، بگذاری، ناخودآگاه به یاد همۀ عاشقانه‌های حافظ می‌افتی و فکر می‌کنی، همین یاس‌ها بودند که حافظ را به اوج شعر رساندند. حافظی که می‌پنداشت هیچ گوشه‌ای از بهشت هم لطف کنار آب رکن‌آباد و گلگشت مصلی شیراز را نخواهد داشت. به‌خصوص اگر شیراز، شیراز اردیبهشت باشد که مرغ الهام بسی از بزرگان را به پرواز درآورده‌است.
 
خسرو ناقد، پژوهشگر ایرانی، می‌نویسد: "شیراز در اردیبهشت‌ماه، وقتی‌ خوش و هوایی بهشتی دارد؛ این را... از سعدی بپرسید که در پنجاه و اند سالگی عزم گوشه‌نشینی و خاموشی می‌کند، لیک چون در اول اردیبهشت‌ماه جلالی، به ‌سال ششصد و پنجاه و شش هجری، در شیراز ره صحرا و باغ می‌گیرد و سایۀ درختان می‌جوید و ناپایداری گل و بی‌وفایی گلستان به‌یاد می‌آرد، طرح گلستانِ همیشه‌خوشی می‌ریزد که تا امروز نه از تطاول باد خزان بر برگ‌های سبز و پُر طراوتش آسیبی رسیده‌است و نه گزند گردش زمان بر معانی دلنشین و روشنش غباری نشانده است."
 
منظور آقای ناقد این دو بیت سعدی است که می‌گوید: اول اردی‌بهشت‌ماه جلالی / بلبل گوینده بر منابر قضبان / بر گل سرخ از نم افتاده لآلی / همچو عرق بر عذار شاهد غضبان
 
بهار شیراز فقط همین چندصد سال نیست که دلربایی می‌کند. ۲۵۰۰ سال پیش هم تخت جمشید به دلیل دلپذیری بهار شیراز پایتخت بهارۀ هخامنشیان شد و فرمانروایان دیگر هم تا سلسلۀ پهلوی از فیض اردیبهشت شیراز بهره می‌بردند. و بی‌دلیل هم نیست که "روز شیراز" در جمهوری اسلامی ایران درست وسط اردیبهشت - پانزدهمین روز این ماه - برگزیده شد.
 
اما بهار شیراز تنها در ماه اردیبهشت نبود که عاشقان را به محفلی فرا می‌خواند. فریدون مشیری از فروردین شیراز هم تعریفی جانانه دارد:
 
هر که بیند همچو من شیراز را فصل بهار / می زند بی شک از اینجا پشت پا بر هر دیار
 آن بهشت جاودان شیراز می‌باشد که باد / مشک تر می‌آورد با خود ز هر سو بار بار
 از کدامین گوشۀ فردوس دارد کس به یاد / دشت نرگس، باغ سنبل، آب مروارید  بار
 شبنمش در لاله الماسی به یاقوتی نگین / یا که در جام عقیقی چون نبید خوشگوار
 رؤیت سرو "ارم" دیدار باغ "دلگشا" / می‌رباید هوش از سر، می‌برد از دل قرار
 بلبلان خوش سخن در باغ و بستان بی حساب / قمریان نغز گو در دشت و‌هامون بی شمار
 گیسوان بید مجنون را خوش آرایش دهد / باد روح افزای ماه فروردین مشاطه وار...
 
روزگاری شیراز  پر بود از باغ و تاکستان که هر روز دایرۀ این باغ‌ها تنگ‌تر و تنگ‌تر می‌شود، اما هنوز هم با همۀ پیشروی فضای شهری باغ‌هایش نفسی می‌کشند. هنوز هم پارک حاشیه‌ای بلوار چمران رونقی به طبیعت شیراز می‌بخشد. هنوز هم کوچه‌باغ‌های عفیف‌آباد یادآور می‌شوند که بهار شیراز دیدنی و دلفریب است.
 
شاید همین باشد که مسافرت‌های نوروزی که در همه جای ایران تا نیمه‌های فروردین پایان می‌پذیرد، در شیراز همچنان ادامه دارد. این شهر هنوز پر است از مسافرانی که مشتاق دیدن گل‌های باغ ارم و خنکای حافظیه و انداختن سکه در حوض سعدی و به دنبالش آرزویی در دل هستند.
 
شیراز در این روزها بیدار است. مغازه و فروشگاه‌هایش تا پاسی از شب به روی مشتریانش باز است. مردمانش شب‌ها خود را به خیابان‌های شلوغ می‌سپارند و تا پاسی از نیمه شب خوش می‌گذرانند.
 
وجه اصلی بهار شیراز گل‌های سپید نارنج است که به بهار نارنج مشهور است. اگر به باغ دلگشا پا بگذاری و از خیابانی که به آرامگاه سعدی منتهی می‌شود بگذری، مست این بوی بهشتی خواهی شد.
 
باغ‌های شیراز کم نیستند، اما باغ صفا و نارنجستان قوام اند که این فضا را ایجاد می‌کنند؛ فضایی پر از عطر نارنج.
 

+218
رأی دهید
-13

mehr999 - لندن - انگلستان
. شبا که ما میخوابیم شیرازیها بیدارن ما خسته و بی حالیم اونا تو عشق و حالن صبح ها که ما بیداریم تا لنگ ظهر میخوابن دنیا به ***شون نیس همیشه هم خوشحالن.
جمعه 13 ارديبهشت 1392 - 17:39
Cyrusiii - لیدز - انگلستان
شیراز عروس پارس، قربونش.
جمعه 13 ارديبهشت 1392 - 18:10
تمايل صداپور - تهران - ایران
خوشا شیراز و وصف بی مثالش ...
جمعه 13 ارديبهشت 1392 - 19:43
maghtool farari - لیدز- شیراز - پرشین
قربون شهر با صفای خودم و همه ایرانیان عزیز- شیرازکه هر چهار فصل را بدون کم و کاست داره زمستون سرد و یخ بهار واقعا بهاری و به خصوص همین اردیبهشت که آدم از بوی گل‌های نسترن و نرگس و انواع رز‌ها و گل‌های سرخ و بهار نارنج و پرتغال مست می‌شه با نغمه بلبل‌های خرماخور و سهره و فنج سرمست و مدهوش می‌شه کمتر دختر پسری هست که توی اردیبهشت شیراز سر مست از عشق و عشقبازی نباشند من با همسرم در یک روز بهاری و در حافظیه آنجایی‌ که پله می‌خوره و به قنات قدیمی‌ و زلال و پر از ماهی‌ می‌رسه آشنا شدیم تابستونش هم که گرم وحشتناک اما زیر کولر خوابیدن و یک چرت زدن و پشتش هم خربزه و هندوانه و انگور گیلاس و کاهو سکنجبین حسابی‌ میچسبه و فالوده شیرازی و بستنی پشت زندان و یا بابا بستنی در تپه تلویزیون و یا بستنی سعدی از ساعت ۵ به بعد و شبهای تابستون شیراز که کمتر خانواده‌ای هست که تا پاسی از نیمه شب بیرون نباشند و بعد هم پاییز که برگ درختان به هزار رنگ قرمز زرد نرنجی قهوه‌ای در میاد و هوا هم خنک و رو به سردی میره درسته زیباییهای ایران کم نیستن اما از شیراز و بهار تابستون آن غافل نشوید
جمعه 13 ارديبهشت 1392 - 19:34
hash6 - توکیو - ژاپن
با سلام و خسته نباشید به همهٔ هموطنان . عضو جدید هستم.
جمعه 13 ارديبهشت 1392 - 20:01
Jalal50 - بیرمینگهام - انگلستان
ولی متاسفانه مثل مور و ملخ پناهنده شیرازی در انگلیس ریخته. شیراز دوم.
جمعه 13 ارديبهشت 1392 - 20:03
farahnoush - ساری - ایران
خوشا شیراز و وصف بی مثالش. خداوندا نگهدار از زوالش .. (گل ). من شیراز بخاطر حافظ دوست دارم !. اما من مطمئن ام اگر زمان بهار حافظ شمال میومد .. حرفش پس میگرفت !(خنده)
جمعه 13 ارديبهشت 1392 - 20:08
farzad145 - شیراز - ایران
اینایی که میگی کجان؟.
جمعه 13 ارديبهشت 1392 - 20:48
Cocos - تهران - ایران
عاشق شیرازم ، شهر قشنگی یه برعکس مردمش که خیلی دورو و دروغگو هستن و همه ش میگن ما خوبیم ما خونگرمیم، آره خوب و خونگرم هستن تا وقتی که به هدف و خواسته شون برسن و بعدش یه شیرازی أصیل رو می بینی!
جمعه 13 ارديبهشت 1392 - 21:13
Cyrusiii - لیدز - انگلستان
Jalal50 - بیرمینگهام - انگلستان...........این حرفت چه ربطی‌ به این تصاویر داشت حالا؟ جایی که ما هستیم که بیشتر این پناهنده‌ها مال آذربایجان شرقی‌ هستند یه فارس هم نیست. همه هم باسمنجی.
شنبه 14 ارديبهشت 1392 - 01:08
tondar - شفیلد - انگلستان
COCOS=تهران -ایران......... شیرازیها هر چی باشن از شما تهرونی ها که به هم خون خودتون هم رحم نمی کنین بهترن ...... فکر میکنین از همه برترین ولی هرو از پر تشخیص نمی دین .......
شنبه 14 ارديبهشت 1392 - 02:08
Cyrusiii - لیدز - انگلستان
Cocos - تهران - ایران. .......حسادت از حرفات می‌باره :)
شنبه 14 ارديبهشت 1392 - 03:29
sattar57 - خوزستان - ايران
mehr999 - لندن - انگلستان- گل گفتی زیبا و با حال بود
شنبه 14 ارديبهشت 1392 - 06:44
hana257 - تهران - ایران
شیراز قدیما خوب بود الان توی ارگانهای دولتی شیراز سه قوم ترک و لر و فارس بر سر کار هستند و متاسفانه دشمنهای قسم خورده و به خاطر این دشمنی و کارشکنی برای بدنام کردن دیگری اوضاع شهر و به خصوص ترافیکش خیلی بد هست و دیگه اینکه هر کسی که توی شیراز هست شیرازی نیست شیراز هم مثل تهران یک شهر مهاجر پذیر از خطه جنوب هست مثل اهواز و بوشهر و بندرعباس
شنبه 14 ارديبهشت 1392 - 06:47
davood63 - تهران - ایران
من تهرانی‌ هستم هرّ را از بر تشخیص میدم افتخا‌ر می‌کنم که هم وطن شیرازی دارم هم چنین ترک کرد جنوبی شمالی از این حرف‌هایی‌ که در طول تاریخ برای تفرقه بین ما گذاشتند بیائید هیچوقت هم وطن خودمون را تحقیر نکنیم به امید ایرانی‌ آزاد
شنبه 14 ارديبهشت 1392 - 08:16
Cocos - تهران - ایران
Tondar جون مشکل شما اینه که فکر میکنی هرکی بعد از انقلاب مهاجرت کرده و اومده تهران، تهرانیه ، خوش بحال شمای ه از ب تشخیص بده که اینو حتی نمیدونی و واکنش نشون میدی ، در ضمن من کی گفتم تهرانی م؟ مگه شما که انگلیس هستی، انگلیسی یی!؟ در ضمن متاسفانه بخوری نخواهی تمام دخترهای فراری و هرزه، دزد ها و معتادها و ولگردهای تهران شهرستانی هستن ، اینو من نمیگم برو بخوووون
شنبه 14 ارديبهشت 1392 - 10:07
shirdel - لندن - انگلیس
davvod63-تهران-ایران درود بر تو و اندیشه تو هم وطن
شنبه 14 ارديبهشت 1392 - 11:06
ali1111 - تهران - ایران
تندر - شفیلد - انگلستان. همه جا آدم بد و خوب هست ولی‌ اینجا تو لندن بر حسب شغلم و کارم کسانی‌ که از شیراز آمدند (نمیدونم از کجای شیراز آمدند؟!) بسیار خلافکار، مواد فروش، قاچاقچی....و آمار خلاف و زندان بسیار زیاد است. ضمنا چند تهرانی‌ در شیراز زندگی‌ میکنه؟! چند شیرازی تو تهران؟!!!! کلا ما تهرانی‌‌ها ...ا!!! بسیار هم نژاد پرستیم...جدا قبول دارم این را...
شنبه 14 ارديبهشت 1392 - 12:13
کبالت - کرج - ایران
مقتول فراری- یه بطر شراب شیراز کم داشت.
شنبه 14 ارديبهشت 1392 - 18:30
Cocos - تهران - ایران
Cyrusiiiحسادت؟ حسادت به چی ؟ به کی؟؟ ، به دورویی و لاف زدن ؟ مهربون هستن تا جاییکه به خواسته هاشون برسن و بعدش بأی بأی ، این یعنی اینکه بی معرفت هستن، حسادت به بی معرفتی!؟
شنبه 14 ارديبهشت 1392 - 19:19
Cocos - تهران - ایران
To dar جون، هرکسی توی تهران راه میره تهرانی نیست، الان این شهر پر شده از شهرستانی هایی که به اسم درس و دانشگاه اومدن و دیگه نرفتن، به اسم کار اومدن و نرفتن، عیدها که میشه آدمهای تهران رو میتونی با انگشت بشماری، چون همه به قول شما تهرانی ها رفتن شهرشون برای دید و بازدید و همه اینها یی که بقول شما بهم رحم نمی کنند باور کن تهرانی نیستن، یکی از برکات انقلاب همین بود که همه شدن تهرانی و در ضمن أکثر اونهایی که این رژیم رو نگه داشتن همین مهاجرین هستند، فقیران در ظاهر ثروتند، بی فرهنگ های در ظاهر بافرهنگ ، با چند تایی شون هم صحبت کردیم گفتن : ما زمان شاه کی میتونستیم صاحب خونه باشیم؟ ماشین داشته باشیم؟؟ کار داشته باشیم؟؟؟ با امتیازهایی که از دولت به اسم مناطق محروم و قشر محروم میگیرن، حسابی بنده و برده گی میکنن، و خوشحال هستن که به قول خودشون ماشین دارن، خونه دارن و ... به شعار دادن و ادعا شون خیلی اعتماد نکن !
شنبه 14 ارديبهشت 1392 - 19:28
eydad - مونترال - کانادا
4 سال اونجا بودم قدرشو ندونستم. ولی از ازگیلای باغ ارم تا تونستیم دزدکی خوردیم.
شنبه 14 ارديبهشت 1392 - 20:53
Cocos - تهران - ایران
Cyrusii و tondar این لینک رو برین و بخونین ، فقط یه گوشه خیلی کمرنگ درباره حقیقت وجودی دخترای شهرستانی نوشته که توی تهران هستن، و. وقتی شما میایین تهران و اینها رو توی خیابون میبینید فکر میکنید اینها تهرانی هستن ! نهههههههههههههههههه هیچکدوم شون متعلق به تهران نیستن https://www.jahannews.com/vdcdss0s.yt0sx6a22y.html
شنبه 14 ارديبهشت 1392 - 22:19
mohsen_raja - تهران - ایران
Cocos - تهران - ایران// حالا میخوای سند تهران رو بیاریم شش دونگش رو بنام شما کنیم خیالت راحت بشه؟شیرازم برا اینکه با مردمش چشم تو چشم نشی میگیم ساعت هفت شب به بعد ملت نیان بیرون تا اگر شما خواستی تشریف ببری مشکل نداشته باشی. محض احتیاط به دعوتنامه‌هایی که از شیزاز برات می‌فرستن هم توجه نکن!
شنبه 14 ارديبهشت 1392 - 23:01
seyed ali geda - لندن - انگلیس
Jalal50 - بیرمینگهام - انگلستان .چشم حسود کور. نابود شود تفرقه انداز. برو معرفت یاد بگیر به هموطنت اینطوری حرف نزن
یکشنبه 15 ارديبهشت 1392 - 00:28
davood63 - تهران - ایران
تفرقه بنداز و حکومت کن‌ سیاستی که بد از انقلاب خیلی‌ پر رنگ شد و دودش تو چشم همه ما رفت همه ما ایرانی‌ هستیم و این ترسی‌ برای دشمن قدیمی‌ ما
یکشنبه 15 ارديبهشت 1392 - 08:17
*Fanoos* - ایران - ایران
پانزدهم اردیبهشت ماه روز شیراز شهر عشق و شعر و ادب پارسی گرامی باد. خوشا شیراز و وضع بی‌مثالش . خداوندا نگه دار از زوالش. ز رکن آباد ما صد لوحش الله . که عمر خضر می‌بخشد زلالش. میان جعفرآباد و مصلا . عبیرآمیز می‌آید شمالش. به شیراز آی و فیض روح قدسی . بجوی از مردم صاحب کمالش. که نام قند مصری برد آن جا . که شیرینان ندادند انفعالش. صبا زان لولی شنگول سرمست . چه داری آگهی چون است حالش. گر آن شیرین پسر خونم بریزد . دلا چون شیر مادر کن حلالش. مکن از خواب بیدارم خدا را . که دارم خلوتی خوش با خیالش. چرا حافظ چو می‌ترسیدی از هجر . نکردی شکر ایام وصالش
یکشنبه 15 ارديبهشت 1392 - 10:25
yashainiran - ایران - ایران
یاد دوران آموزش نظامی افسری(سربازی) در مراپیاده شیراز برایم زنده شد که سه ماه طول کشید و یکماهش در اردیبهشت بود هرچند دوران سختی بود ولی پر از خاطره که پس از سه ماه با دوتاستاره بر دوشمان برگشتیم و شدیم جناب سروان!!!!!
یکشنبه 15 ارديبهشت 1392 - 10:41
sepherdad - سیدنی - استرالیا
Cocos - تهران - ایران. چه آدم بی‌ سوادی بوده نویسنده این لینک.
یکشنبه 15 ارديبهشت 1392 - 14:26
shahab46 - هانوفر - المان
hash6 - توکیو - ژاپن - خوش آمدید
یکشنبه 15 ارديبهشت 1392 - 20:13
Cyrusiii - لیدز - انگلستان
Cocos - تهران - ایران...........من چکار به تهران دارم، میگم به شیرازیا توهین نکن.
دوشنبه 16 ارديبهشت 1392 - 00:50
abnabat2012 - امستردام - هلند
Mehr999 گٔل گفتی‌ حرف حساب جواب نداره
‌سه شنبه 17 ارديبهشت 1392 - 11:37
Kuorosh21 - وین - اتریش
در مجموع شیرازى و تهرانى و کُرد و لُرو و ترک و خوزستانى و این ورو اون ور نداره توى این ٣٣ حکومت اسلامى کلن مردم ایران بد شدن دست خودشونم نیست مشکلات اقتصادى ،، بیکارى،، بى پولى ،، و هزار و یک مشکلات دیگه که خودتون بهتر میدونین …توى بعضى از همین کامنتهایی که همینجا گزاشته شده ببینید پُر از نفرت و کینه هست … توى همین اروپایى که من زندگى میکنم ایرانها تنها قومى هستند که چشم دیدن همدیگر رو ندارند … در کُل همه ما ایرانى هستیم و با یک فرهنگ
‌سه شنبه 17 ارديبهشت 1392 - 11:27
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.