آلمانی‌ها در حال تمرین فرهنگ "خوش‌آمدگویی"

گروه "برای جامعه‌ی مهاجرپذیر" که از سوی بخش‌های اقتصادی آلمان در صدد یافتن راه‌کارهایی برای جذب نیروی کار متخصص از خارج است، معتقد است که این کشور هنوز حائز شرایط "سرزمین مهاجرپذیربودن" نیست.
 

اقتصاد آلمان هم‌چنان در جستجوی نیروی کار متخصص از خارج است. گروهی که در صدد تهیه‌ و تنظیم برنامه‌ی "خوش‌آمدگویی" به داوطلبان کار و استخدام در آلمان است، بر این باور است که این کشور هنوز شرایط لازم برای جذب این نیروها را فراهم نیاورده است.
 
برپایه‌ی پیشنهادهای این گروه که "برای جامعه‌ی مهاجرپذیر" نام دارد، آلمان باید ابتدا به فرهنگ "خوش آمدگویی" خو و آن را درونی کند. شناسه‌ی اصلی این فرهنگ، "هم‌سنگ شمردن دیگران با خود" است.
 
پیشنهادهای عملی
 
در تازه‌ترین گزارش گروه "برای جامعه‌ی مهاجرپذیر"، پیشنهادهای عملی تمرین فرهنگ "خوش‌آمدگویی" نیز منتشر شده است. تهیه و تنظیم  پرونده‌ا‌ی حاوی اطلاعات ضروری مانند آدرس‌های اینترنتی و شماره تلفن‌های لازم برای یک تازه‌وارد، از جمله‌ی این توصیه‌هاست.
 
بر اساس این گزارش، مهاجران هم‌چنین در آلمان برای رتق و فتق امور اداری خود، نه به "اداره‌ی خارجی"ها که شهرت چندان مطلوبی ندارد، بلکه به "اداره‌ی مرکزی خوش‌‌آمدگویی" مراجعه کنند.
 
 افزون بر این، گروه "برای جامعه‌ی مهاجرپذیر" پیشنهاد می‌کند که با کمک نهادهای آلمانی مانند انستیتو گوته و اتاق بازرگانی، دفاتری در کشورهای زادگاه داوطلبان نیز تشکیل شود تا تسهیلات لازم برای ورود و مهاجرت به آلمان برای این کارشناسان فراهم آید.


 
به‌نظر کارشناسان آلمان با توجه به کمبود نیروی کار در رشته‌های مهندسی الکتریکی و برنامه‌ریزی رایانه، تنها برای جذب این دو گروه تلاش می‌کند.

 

با این که آلمان در چند ماه گذشته شرایط مهاجرت کاری به این کشور را ساده‌تر کرده است، با این‌حال داوطلبان مهاجرت ترجیح می‌دهند ابتدا به کشورهای اروپایی دیگر مانند دانمارک یا استرالیا و کانادا مهاجرت کنند تا آلمان.
 
بر اساس آمار "تشکیلات بین‌المللی همکاری‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های اقتصادی و توسعه‌"، شمار داوطلبان مهاجرت به این کشورها، ۵ تا ۱۰ برابر مهاجران به آلمان است.
 
فرهنگ مهاجرپذیری در آلمان
 
به نظر رییس "اداره‌ی مرکزی مهاجرت و پناهندگی" (BAMF)، مانفرد اشمیت، علت مهاجرت بیشتر به استرالیا، سنت دیرین مهاجرپذیری این کشور است: «آلمان تازه از ده سال پیش به عنوان کشور مهاجرپذیر مطرح شده است. جبران این کمبودها به زمان نیاز دارد.»
 
به باور این کارشناس امور مهاجرت، آلمان باید در حال حاضر به کسانی که مایل به مهاجرت به این کشور هستند، نشان دهد که "ورود آنان را خوش‌آمد می‌گوید و آنان را هم‌سنگ خود ارزیابی می‌کند."
 
به‌نظر اشمیت، تمام مهاجران باید از مزایای پیشنهادهای گروه "برای جامعه‌ی مهاجرپذیر" بهره‌مند شوند. مانفرد اشمیت در این رابطه می‌گوید: «این موضوع تنها نباید برای مهاجران متخصص، بلکه در مورد پناه‌جویان و آوارگان و نیز خانواده‌های آنان صدق کند.»
 
این "تئوری"، ولی در عمل پیاده نمی‌شود. به‌نظر کارشناسان، آلمان با توجه به کمبود نیروی کار در رشته‌های مهندسی الکتریکی و برنامه‌ریزی رایانه، تنها برای جذب این دو گروه تلاش می‌کند.
 
رفتار با پناهندگان
 
نمونه‌ی عادل عبدالرحمان که در سال‌های دهه‌ی ۱۹۸۰ با خانواده‌ی خود به آلمان پناهنده شده، گواه این ادعاست. عادل، در سن ۹ سالگی به این کشور آمده و دوره‌ی ۹ ساله‌ی مدرسه را هم در آلمان گذرانده است. او معتقد است که "آلمانی" است، ولی به‌خاطر "چند کار احمقانه‌ای" که انجام داده، "خارجی" محسوب و "اقامت موقتش"، هر چند ماه یک بار تمدید می‌شود. او اجازه‌ی ترک ایالت نورد راین‌وستفالن را ندارد.


 
مانفرد اشمیت، رییس "اداره‌ی مرکزی مهاجرت و پناهندگی": «آلمان تازه از ده سال پیش به عنوان کشور مهاجرپذیر مطرح شده است.»


 
عادل می‌گوید: «ما به عنوان پناه‌جو به این‌جا آمدیم و من برگه‌ی شناسایی‌ام را گم کردم. ولی دوباره برایم شناسنامه صادر نکردند.» او از بوروکراسی و دیوان سالاری در آلمان شکایتی ندارد: «کارهای اداری و کاغذبازی را می‌شود زود حل کرد.»
 
آن‌چه عادل را آزار می‌دهد، "آینده‌ است که چندان روشن نیست." به گفته‌ی این جوان بی‌کار، همه‌ی کارمندانی که به کارهای او رسیدگی می‌کنند "خوبند، ولی همه به یک اندازه از خود مایه نمی‌گذارند".
 
 یکی از جوانانی که از هند آمده و در اداره‌ی پست آلمان کار می‌کند، می‌گوید که در رابطه با ادارات آلمان، از جمله با اداره‌ی خارجی‌ها، "تجربه‌های مثبتی" داشته است. او معتقد است که "دیوان سالاری در این اداره هست، ولی وقتی آدم به آن عادت می‌کند، دیگر مشکلی ندارد".
 
از ‌نظر این جوان اغلب کارمندان این اداره باید به زبان انگلیسی آشنا باشند: «چون کسانی که تازه به آلمان آمده‌اند، هنوز به زبان آلمانی صحبت نمی‌کنند.»
 
 به‌نظر مانفرد اشمیت هم، چندزبانه‌ بودن کارمندان، امر بسیار مهمی است. او هم‌چنین معتقد است که باید بر شمار کارمندان مهاجرتبار "اداره‌ی خارجی‌های آلمان" نیز افزوده شود. 

+45
رأی دهید
-7

صدای دوست - رتردام - هلند
مرده شور هر چی آدم راسیست رو ببرن، کسی که فکر می کنه خودش از دیگران برتره، چه آلمانی باشه ، چه ایرانی ، چه برادر خود آدم. انسان ها اگر شرایط و امکانات برابر داشته باشند ، می توانند شکوفا شوند. برای من ثابت شده ، بی عرضه ترین و احمق ترین آدمها تو اروپا راسیست هستند. یک نمونه ای که من تجربه کردم درباره همسایه من است، روزی که ماشین جدید خریدم ، شب از توی بالکن منزلم دیدم که روی در ماشینم خط کشید. چون نمی خواست قبول کند که من مثل خودش حقوق مفت بیکاری نمی گیرم و از 6 صبح باید بیدار شوم و سرکار بروم.به خیال خودش ما خارجی ها حق اینها را خورده ایم ، در حالی که اگر ما خارجی ها نبودیم و کارهای سنگین را با دستمزدکمتر از خودشان قبول نمی کردیم ، همین اروپایی ها باید سگ و گربه می خوردند.
جمعه 16 فروردين 1392 - 00:53
m_r - سیدنی - استرالیا
با درود. هیچ کور و وطن انسان نمیشود البته اگر شرایط باشد ولی‌ متاسفانه کشور ما با این سیستم و مخصوصا این اهمقو نژادی‌های بی‌ سواد مجبور هستی‌ بیایی بیرون اگه نه فسیل خواهی‌ شد. به عنوان کسی‌ که سال‌ها در آلمان زندگی‌ و کمی‌ آشنا با فرهنگ آلمانی‌ به نظر من آلمان کشوری است واسه چیند سال تحصیل یا دیدن یک دوره ولی‌ واسه زندگی‌ دائم نه چون واسه آلمانی‌ اصیل سخت است با اسم و چهره‌های ما شرقی‌‌ها کنار آمدن و کلا آلمانی‌ زود تمایز به راست و نژاد پرستی‌ داره هر چند در این ۲۰ سال گذشته به خاطر اینترنت خیلی‌ نسبت به گذشته بهتر ولی‌ اکثر آن‌ها احتیاج به یک جرقه و یک نفر یا یک گروه در جلو دوباره همان آاش و همان کاسه ۸۰ سال پیش میتواند نمودار گردد البته استثنا هم دارند.
جمعه 16 فروردين 1392 - 08:31
hamidla - هامبورگ - المان
همون مهاجرها گند زدند به آمریکا و انگلیس بسته دیگه. بلاقیرتن اینجا رو دیگه خراب تر از این نکنید!
جمعه 16 فروردين 1392 - 09:45
Jalal50 - بیرمینگهام - انگلستان
متاسفم صدای دوست که تجربه خوشایندی نداشتی. بعضی ازهمسایگان من هم همینطورند. تنبل و بیکار می گردند وپول سوسیال میگیرند و صبح تاشب کنابیس ، مشروب و سیگار می کشند. باهات کاملا موافقم.
جمعه 16 فروردين 1392 - 10:28
kobalt - کرج - ایران
این بخت خفته و گردش نا موافق ایام و روز گار کاری کرده که ما هم فقط تمرین فرهنگ دق الباب و سلام علیکم کنیم باری بگذرد این روزگار تلخ تر از غربت شاید.
جمعه 16 فروردين 1392 - 11:09
Faryade_Khamoosh - آخن - آلمان
کاملا با نظر شما موافقم. راسیستها و یا همان نژادپرستها بدبخترین و عقبمانده ترین قشر هر جامعه ای هستند. ولی انتقاد کردن و آن هم انتقاد منطقی و درست از قشر بخصوصی در جامعه نژادپرستی نیست. کاری که مردم ایران با ضعیفتر از خودشان مثلا افغانی ها انجام میدن ضعیف کشی و نژادپرستیست. نوشتن ورود افغانی به پارک ممنوع منو یاد زمان هیتلر میندازه که ورود یهودیها را به همه جا ممنوع کرده بودند. با اینکه افغانی ها مفتخور جامعه ایران نیستند مثل خیلی از خانواده های خارجی در آلمان از ایرانی و افغانی و ترک و عرب و الی آخر. خیلی ها از سیستم سوسیال کشورهایی مثل آلمان سوء استفاده میکنند و این امر خود باعث بدبینی و انتقاد نسبت به خیلی از خارجی های جهان سومی میشود. یعنی بی فرهنگترین انسان در آلمان از خیلی از بافرهنگ های ایران بهتر است.
جمعه 16 فروردين 1392 - 13:12
MIRZADEH I ESHGHI - دوسلدورف - آلمان
صدای دوست.لایک‌.اما آلمانی‌ها واقعاً راسیست هستن حتی اگه خارجی‌ دوست باشن!غریبه ستیزی توو هوا‌-خون و افکار این مردم نهادینه شده.سگ هلندی‌ها به آلمانی‌ها شرف داره.
جمعه 16 فروردين 1392 - 13:20
dara20 - تهران - ايران
صدای دوست -رتردام‌هلند هرچند همه هلندی‌ها اینگونه نیستند اما متاسفانه اغلب آنان نژاد پرست یا خود برتر بین هستند و چشم دیدن خارجی‌ها و پیشرفت آنان را ندارند. من سالها در کارمند شرکت کثیف شل بودم و از نزدیک این جانوران را می‌‌شناسم. اروپایی‌ها از ابتدا غارتگر، متجاوز و پلید بودند و نژاد پرستی جزئی از وجودشان است. الان هم که دچار بحران اقتصادی شدند در استخدام همیشه یه هلندی را بر می‌‌گزینند و خارجی‌ها گروه گروه بیکار میشوند. لعنت به حکومت فاشیستی آخوندها که ملت ما را آواره جهان کرد.
جمعه 16 فروردين 1392 - 14:51
Faryade_Khamoosh - آخن - آلمان
این بحث ها را بگزاریم کنار. راحتتون کنم در یک جمله: از ایرانى نژادپرست تر تا اکنون در دنیا قومى زندگى نکرده و نخواهد کرد. بیخود از آلمانى و هلندى و غیره ایراد نگیرید. تو هر مملکتى آدم احمق و نژادپرست و بیسواد وجود داره ولى این ٪ در مملکت ما ایران بسیار بالا و در ممالک غرب نسبتا پایین میباشد. ایرانى که پاشو میزاره آلمان از همون اول که نه از قبل از ورودش میدونه که آلمانى ها خشکند بى احساسن زد خارجى هستند ولى پول سوسیالشون خوبه. ول کنین تو رو خدا این درى ورى هایی که سر هم میکنین. بسه دیگه. کسى تو این مملکت نه چوب تو اونجاتون کرده نه حقتونو خورده. ولى بلعکس. انسانتر از. اینها هیچ جاى دنیا وجود نداره.
جمعه 16 فروردين 1392 - 16:23
Faryade_Khamoosh - آخن - آلمان
ولى ما ایرانیها. انسانهایی حسود، کمبین، خبیس، از بدبختى دیگران خوشحال. نژادپرست. زد سیاه و زرد و سرخ. افراطى در دوستى و دشمنى. چشم دیدن هیچکى رو نداریم. در جلو قربونت برم فدات بشم در پشت هر چى فحش است که بار طرف میکنیم. بسیار سودجو و خودراضى و خودبین. هیچوقت ملى عمل نمیکنیم. فقط منافع شخصى مهم است. باز هم بگم؟ خداییش غیر از اینه؟ حالا شمایى که در مملکتت و از هموطنت هیچ انتظارى نمیتونى داشته باشى چجورى این جرات رو بخودت میدى انتظارهاى بیخود از بیگانه نسبت به خودت داشته باشى. غیر از اینکه یکطرفه نمیشه قضاوت کرد و رفتار شماهارا هم باید درنظر گرفت.
جمعه 16 فروردين 1392 - 16:33
afshinmiauuu - هلسینکی - فنلاند
راشیست و نژاد پرست = انگل،مفتخور،خلافکار،روانی‌،جانی
جمعه 16 فروردين 1392 - 21:30
Royan - کالیفرنیا - آمریکا
یه دوست آلمانی دارم که برای ثبت نام بچه هاش با من مشورت کرد و من بهش گفتم که مدرسه بچه های من خیلی خوب است 2 روز بعد آمد پیش من گفت من بچه ام را در مدرسه ای که بچه های بلوند در آن بندرت دیده میشوند ثبت نام نمی کنم تو این مدرسه اکثرا کله سیاه هستند! بهش گفتم یادت باشه اینجا آمریکاست توی آلمان زندگی نمیکنی خیلی ناراحتی برگرد آلمان پر از بلوند احمق است.
شنبه 17 فروردين 1392 - 04:43
raha1984 - هامبورگ - المان
جالب اینحاست که از خود ایرانیها نژادپرست تر و غرییه ستیزتر نیست و هر جای دنیا هم که زندگی میکنند اونها رو نژادپرست مینامند !!! خودشون چشم همدیگه ندارند بعد میگن المانیها نژادپرست و غریبه ستیز هستند !! خانم ایرانی میشناسم با المانی ازدواج کرده اقای المانی مثل برده شه اونوقت میگه المانیها نژادپرستن !! چنان من هم جلو جمع گذاشتم تو کاسه ش ! گفتم اگه بودنند که در وهله اول تو رو راه نمیدادند بعد هم این نمیومد تو رو بگیره !!!کافر همه را به کیش خود پندارد !!!
شنبه 17 فروردين 1392 - 08:04
Faryade_Khamoosh - آخن - آلمان
عجیبه. آلمانى که در آمریکا زندگى میکنه متمأنن از وضعیت اجتماعى و ترکیبات اجتماعى آمریکا هم خبر داره و میدونه که در ایالات متحده همه بلوند نیستند و از هر نژادى درش زندگى میکنند. حالا کارى به آن نداریم که در آمریکا نژادپرستى به اندازه کافى وجود دارد. بعدش هم اینکه این دوست شما دقیقا گفت کله سیاه؟ اگر هم ایشون انقدر بلوندپسند هستند پس چرا با شما رفیقن؟ راستش من خودم هیچوقت بچه ام را در مدرسه اى ثبت نام نمیکنم که پر از ترک و خارجى باشد. ترجیح میدهم بچه ام درمدرسه اى آموزش ببیند که اکثریت آن را آلمانى ها تشکیل داده باشند.چون براى بچه هاى ما که ٢ زبانه رشد میکنند مهم است که در محل درس خود اکثرا با آلمانى ها همراه باشد. خوشبختانه جایی که ما سکونت داریم از این خبرها نیست و تنها خارجى این محله خودمان هستیم و کمال احترام را دیده ایم. یعنى اصلا این مسأله تا به امروز پیش نیومده که من خودم رو خارجى یا انسان درجه ٢ احساس کنم. یعنى چقدر این افکار احمقانه است. برخورد من همیشه طورى بوده که هیچکس خودش رو در اون حدى نمیدونست که بخواد اصلیت من رو ببره زیر سئوال.
شنبه 17 فروردين 1392 - 14:06
نظر شما چیست؟