دمی خوش در فرحزاد

با سرعت بالا ببینید

با سرعت پائین ببینید

سپهر مهدوی فر

جدید آنلاین : فرحزاد محله‌ای در شمال‌غربی تهران سالیان سال میزبان مردمانی است که برای رهایی از دغدغه‌های شهر و حضور در محیطی آرام و آزاد به آنجا می‌روند. این محله پر از قهوه‌خانه‌ها و رستوران سنتی است و برعکس بقیه مناطق تفریحی شمال تهران مثل دربند و درکه نه کوهی دارد و نه طبیعت چندان بکری. از بزرگراه یادگار به خیابان فرحزاد که می‌رسیم با تابلوهای رنگارنگ رستوران‌ها و کافه‌ها، مغازه‌های قلیان فروشی و بساط دستفروشان کنار خیابان روبرو می‌شویم.
 
در جلوی هر رستورانی جوانانی مهمانان را به داخل فرا می‌خوانند و مشغول راهنمایی ماشین‌ها برای پارک هستند. اکثر شب‌ها خیابان فرحزاد  پر از ماشین‌های جوانان و خانواده‌هایی هست که برای گذراندن وقت به آنجا می‌روند و به همین علت همیشه ترافیک این منطقه سنگین و پررفت و آمد است.
 
بیشتر کافه‌ها و رستوران‌های سنتی تهران از روزگاران قدیم به دلیل آب و هوای خوب، قرارداشتن در مسیر کوهنوردان و زیارتگاه‌های مختلف در دامنه کوه‌های البرز واقع شده‌اند. شهرداری تهران برای ساماندهی و گسترش این مکان‌ها اقدامی انجام نمی‌دهد بلکه همیشه محدودیت‌هایی را برای آنها ایجاد می‌کند. با اعلام ممنوعیت استعمال قلیان در رستوران و قهوه‌خانه‌ها، شهرداری تهران هر روزه برای نظارت به این مکان‌ها سرکشی می‌کند و در صورت تخلف برخورد قانونی خواهد کرد. از اقدامات دولتی تنها می‌توان به گسترش فضاهای سبز این مناطق مثل تبدیل دره فرحزاد به بوستان  نهج البلاغه اشاره کرد که قبل از آن پاتوق معتادین تهرانی بود.
 
حاج اکبر از رستوران‌دارهای قدیمی فرحزاد می‌گوید: "فرحزاد از سالیان دور به دلیل قرارداشتن در مسیر امام‌زاده داوود پذیرای زوار و مسافران بوده است. در آن زمان تعداد رستوران‌ها کم و به جای اکثر رستوران‌های فعلی باغ گردو و توت بود که هنوز بعضی از درختان آن باقی مانده است. به خاطر همین درخت‌ها و آب و هوای خوش، اینجا به فرحزاد معروف شده است. بسیاری با به دست آوردن برخی از باغ‌ها و تخریب آنها  به ساختن کافه و رستوران پرداختند که تا میدان فرحزاد ادامه دارند. در واقع بافت سنتی ده از میدان  شروع می‌شود که تنها ساکنین در آنجا رفت و آمد می‌کنند. غذای رستوران‌ها کباب، جوجه، دیزی و جگر است و از غذاهای فوری و امروزی خبری نیست."
 
در میان خیابان به داخل یکی از کافه‌های مدرن می‌روم. مشتریان دخترها و پسرهای جوانی هستند که تقریبا همدیگر را می‌شناسند. هر چند دقیقه جای خود را عوض می‌کنند و مشغول کشیدن قلیان و یا بازی تخته نرد و ورق هستند. دود قلیان تقریبا فضای کافه را پر کرده و هر از چندگاهی صدای قهقهه و خنده بلند می‌شود. موسیقی هم بخش جدایی ناپذیر رستوران است. این طور مکان‌ها نسبت به شهر آزادترند و از محدودیت کمتری بخوردارند.  یکی از مشتریان  که خودش به همین دلیل به فرحزاد آمده می‌گوید که پسر و دخترهای جوان از فرحزاد خاطره دارند چون جایی است که می‌شود آزادانه و بدون محدودیت دور هم نشست.
 
در رستوران‌های سنتی فضا متفاوت است. با ورود به آنها تخت‌های چوبی، گلدان‌ها و درختان سبز می‌بینیم و صدای دلنشین آب را می‌شنویم. معمولا زوج‌های جوان در طول روز و خانواده‌ها برای صرف غذا این نوع رستوران‌ها را انتخاب می‌کنند. قهوه‌خانه‌های قدیمی‌تر هم بیشتر پاتوق پیرمردها یا پسران جوانی است که ساعت‌های بیشتری را پای قلیان در آنجا می‌گذرانند. در جلوی آنها منقل‌های کباب قرار دارد که بوی دودشان همیشه در فضای خیابان می‌پیچد. این قهوه‌خانه به علت قیمت پایین‌تر با رستوران‌های شیک و مدرن رقابت می‌کنند.
 
مغازه‌های قلیان‌فروشی با قلیان‌های متنوع در شکل و اندازه‌های مختلف، و دستفروش‌های کنار خیابان فضای بین رستوران‌ها را پر کرده‌اند. بساط‌های کنار خیابان هم پر است از خوردنی‌های متنوع متناسب با فصل از باقالی داغ و لبو قرمز گرفته تا لواشک و آلوچه و مغز گردو.
 
نزدیک‌های ساعت دوازده شب کم کم رستوران‌ها و کافه‌ها بسته می‌شوند. شلوغی و هیاهوی خیابان فرحزاد هم تمام می‌شود تا فردا صبح که دوباره جوانان و خانواده‌هایی برای آرامش و گذراندن وقت به خوشی آنجا را انتخاب می‌کنند.
 
در گزارش تصویری این صفحه شما را به دیدن فرحزاد و حال و هوای رستوران‌ها و قهوه‌خانه‌های آن دعوت می‌کنیم.
 

+91
رأی دهید
-16

zoroye iran - وين - اتريش
این قلیون چیه اپیدمی شده تو ایران هر قلیون کشیدن برابر ۱۰۰ نخ سیگار کشیدن همش ضرره
شنبه 5 اسفند 1391 - 22:23
*Fanoos* - ایران - ایران
تهــــــــران واقــــــعا بـهشــــــتِ من که تا حالا فرحزاد نبودم ولی واجب شد حتما برم چونکه خیلی خیلی خوشم اومده
شنبه 5 اسفند 1391 - 22:37
hamidiran1 - لندن - انگلستان
هیچ جا ایران نمیشه واقعا ،آخه اروپا هم شد جا زود برمیگردم
شنبه 5 اسفند 1391 - 23:46
oghab - هلسينكي - فنلاند
بابا جمع کنید اینها دیگه چیه ....چهارتا قوطی حلبی گذاشتن .قلیون .چای. شپش. مگس ....اسمشو گذاشتن صفا ..زرشک
یکشنبه 6 اسفند 1391 - 00:09
Royan - کالیفرنیا - آمریکا
واقعا" چه لذتی از این قلیون کشیدن می برند من که دود سیگار به مشام برسه سر درد میگیریم دیگه وای بحال اینکه توی دود و دم قلیون بشینی و بکشی بوی گند دهن بغل دستی تو تنفس کنی این هم شد تفریح آخه بلند بشی بروی هوای تمیز یک منطقه را بادود قلیون آلوده بکنی .
یکشنبه 6 اسفند 1391 - 00:29
pashmakjon - عالمو - آمریکا
عقاب - هلسینکی - فنلاند ... واییییییی چقدر خندیدم ، خیلی خیلی با حال گفتی‌ دمت گرم.
یکشنبه 6 اسفند 1391 - 04:59
maziar hezarshamshir - بوخلت - آلمان
حالا بجای ورزش، این قلیون آشغال رو می‌کشید، جهنم!!!! اما خواهشا بجای تنباکو، حشیش و تریاک و دیگر کثافتهای مخدر رو نکشین و خودتون رو تو جمهوری اسلامی آخوندا، از این بدبخت تر نکنین. به خدا، اگه روزی آخوندا، گورشون رو گم کنند، از ایران چیزی جز یک کشور داغون با ملیونها جوان معتاد نمی‌مونه!!!!
یکشنبه 6 اسفند 1391 - 11:15
chervin - رم - ایتالیا
اینجا دیگه لات خونه شده یه مشت عدم دودی که به بهانه سیگار نکشیدن رو به قلیون اوردن که ماسلن سالم‌تر هست اما خبر ندران که ضرر قلیون چندینگ برابر سیگار هست
یکشنبه 6 اسفند 1391 - 11:41
ARTEMIS-SW - .پاريس - فرانسه
hamidiran1 - لندن - انگلستان. دقیقا هیچ جا ایران تحت استیلای بابا جان ملا نیست---کجا میشود کتاب با تصویر اعدام برای کودکان دید!!!! کجا میشود لذت دیدن رقص مرگ بر بالای چوبه ی دار را دید..و هزار کوفت و زهر مار دیگر در کشور اشغالگران ننه بابا عرب عربستان!!! زود برگرد مأموریت در انگلیس تمام شد بپرس کشور جدید برای جاسوسی کجاست!!
یکشنبه 6 اسفند 1391 - 12:16
nejaat2006 - لیدز - انگلستان
ARTEMIS-SW - .پاریس - فرانسه) هاهاهاهاهاهاهاهاهاها
یکشنبه 6 اسفند 1391 - 15:49
phd.hamzeh - تهران - ایران
یه جایی بودم همه داشتند قلیون می کشیدند یه دختره خودشو چس کرده بود می گفت واسه چی پولتون رو دود می کنید؟ همه بهش گفتند واسه غذا می خوری همشو .. می کنی؟. اصن یه وضی
یکشنبه 6 اسفند 1391 - 18:57
hamid411 - لس آنجلس - آمریکا
من چند وقت پیش ایران بودم رفتم اونجا، یه لات خونه ایی که نگو بابا. یه دقیقأ میخی‌ بشینی‌ اونجا ۲۰۰۰ تا چشم زیر نظرت دارن، ملت هم با یقیفهی میان که انگار دارن خودشون رو باری بعضی‌ تو فیلم دراکولا آماده می‌کنن. اسمش رو هم گذاشتن صفا،
دوشنبه 7 اسفند 1391 - 05:33
آریانا 1989 - تهران - ایران
oghab - هلسینکی - فنلاند که چی مثلا؟؟؟؟آدم خوبه هیچ وقت اصلشو فراموش نکنه....بعدشم باور کن همین 4 تا قوطی حلبی واسه خود من شخصا صفاش از خیلی چیزا بیشتره.به خدا هر دوست و آشنایی هم که از خارج از کشور میاد میگه بریم فرحزاد و دربند.....
دوشنبه 7 اسفند 1391 - 16:59
oghab - هلسينكي - فنلاند
hamid411 - لس آنجلس - آمریکا. ای گل گفتی ..من هم دوسال پیش همراه خانواده رفتم ...فقط خجالت وشرمساری ازرفتارملت منطقه شبیه کوچه پس کوچه های کابل ..../چهارسال پیش با نصف هزینه سفرایران به مادیرا /پرتغال رفتیم بسیارزیبا راحت ارامش ...دیگه بقیه اش راخودت میدونی
دوشنبه 7 اسفند 1391 - 18:30
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.