کریسمس با نمادهای ایرانی

 

با سرعت بالا ببینید

با سرعت پائین ببینید

بسیاری ازمسیحیان جهان روز ۲۵ دسامبر را به عنوان زادروز مسیح جشن می‌گیرند، اما در ایران مسیحیان ارمنی از ششم ژانویه به عنوان روز تولد مسیح تجلیل می‌کنند.
 
مسیحیان ایران روز ششم ژانویه برای مراسم دعا و نیایش به کلیسا می‌روند و پس از خواندن دعا و خوردن نان فطیر که به شراب آغشته شده، بقیه مراسم را در خانه‌هایشان برگزار می‌کنند.
 
به اعتقاد مسیحیان، این تفاوت زمان برای برگزاری کریسمس اختلاف مذهبی یا چندگانگی روایت دینی نیست. در سال‌های ابتدایی رسمی شدن آیین مسیحیت روز ششم ژانویه در تقویم تمامی کلیساها زادروز مسیح و غسل تعمید او محسوب می‌شد، اما به تدریج بنا به تدبیر کلیسای کاتولیک زادروز مسیح به ۲۵ دسامبر، روز تولد میترا یا مهر ایرانی، انتقال یافت و این دو واقعه به هم پیوند داده شد. پس از آن که کیش مهرپرستی از فراز تمدن‌های غربی و شرقی به حاشیه رفت، روز میلاد مسیح در همان تاریخ ۲۵ دسامبر ابقا شد. ولی کلیساهای شرقی که قائل به انتقال این روز و برگزاری کریسمس نشدند، همچنان رویه خود مبنی بر برگزاری جشن میلاد در ششم ژانویه را ادامه دادند.
 
بیشتر ارمنی‌های ایران نیز به تبعیت از کلیساهای شرقی کریسمس را در روز ششم ژانویه جشن می‌گیرند. هرچند آشوریان و کلدانیان و مسیحیان کاتولیک ایران نیز که تعدادشان کمتر از ارتدوکس‌ها و گریگوری‌هاست، ۲۵ دسامبر را به عنوان کریسمس جشن می‌گیرند. ولی به اعتقاد خود مسیحیان ایران، تفاوت در زمان برگزاری جشن میلاد به معنای تفاوت در رعایت آداب و سنن آن نیست و نمادهای زادروز مسیح و سال نو همچون درخت کاج، بابانوئل و شام عید در بین همۀ مسیحیان مشترک است.
 
ایرانیان سنت بابا نوئل را هم همچنان زنده نگه داشته‌اند. به باور آنها، سانتا کلاوس (بابانوئل) اسقف کلیسای میرا (در ترکیه) بود؛ روحانی‌ای که ظرف سه شب با گوزن‌های خود به شهر باری ایتالیا سفر کرد، تا هزینۀ عروسی سه دختر یک نجیب‌زادۀ ایتالیایی را تأمین کند. کشیشان هلندی و بلژیکی به تقلید از او پس از مرگش سنت هدیه دادن به کودکان را پاس داشتند، تا این که اسقف 'میرا' در فرهنگ‌های مختلف نامیرا شد و تبدیل به نماد کریسمس شد.
 
ارمنی‌های ایران در اجرای سنت‌هایی چون برپایی درخت کریسمس و تزیین آن و شام عید از فرهنگ ایرانی هم وام گرفته‌اند. پختن مرغ وماهی در شب عید یکی از رسوم عمدۀ مسیحیان ایران است. آنها در روز عید دید و بازدید از دوستان و بزرگان خانواده را فراموش نمی‌کنند و از میهمانی و جشن غافل نمی‌شوند. شب‌زنده‌داری و شادی بیشتر برای جوانان جذاب است، اما بزرگان خانواده به مراسمی چون دیدار از بزرگان و خانواده‌هایی که در سال گذشته عزیزی را از دست داده‌اند هم توجه می‌کنند.
 
در سال‌های اخیر خانواده‌ها کمتر از درخت کاج طبیعی برای مراسم کریسمس استفاده می‌کنند. بیشتر درخت‌ها پلاستیکی شده‌اند، چون اجازۀ قطع درخت‌های شاداب و سالم داده نمی‌شود. اما این چیزی از شور کریسمس کم نکرده و همچنان خانواده‌ها درخت کاج را جزء اصلی مراسم زادروز مسیح می‌دانند.
 
ششم ژانویه در ایران همزمان با ۱۶ دی‌ماه است. معمولا مدارس ارمنی‌ها به مناسبت کریسمس تنها دو روز تعطیل است؛ آن هم به خاطر همزمانی امتحانات با جشن کریسمس.
 
یکی دیگر از سنت‌های رایج در ایام کریسمس که شباهت زیادی به جشن سال نو ایرانیان دارد، خریدن و پوشیدن لباس نو است. و البته، خانه‌تکانی. زنان در این ایام مشغول آماده کردن خانه برای عید می‌شوند و مثل روزهای نزدیک به سال نو ایرانی، همه جا را برای شادی و نیایش تمیز و آماده می‌کنند.
 
در روزهای نزدیک به کریسمس محله‌های ارمنی‌نشین شهرهای ایران، به ویژه تهران، شاد و سرزنده است. مردم از مغازه‌های شاد و رنگارنگ کارت پستال و هدیه می‌خرند و برخی نقاط شهر مثل روزهای نزدیک به نوروز شلوغ می‌شود.
 
در نمایش تصویری این صفحه صحنه‌هایی را از جشن کریسمس ارمنی‌ها در تهران می‌بینید.
 

+110
رأی دهید
-16

Ahmad Iraj - اتلانتا - امریکا
کجا استندکسانیکه دین رامایه ذلت وخواری میخوانند؟چرادراین جاخاموش استید؟ مگم نه اینکه مسیحیت هم یک دین است؟ پس چرایکی حرفی خلافی درمقابل این دین تحریف شده وفسخ شده نمیزنید؟ اگردشمنی شمابااخوان های زورگوی ونادان شیعه است نبایددین اسلام راموردتهاجم قراردهید! این نهایت بی انصافیست که بخاطریک مسلمان منحرف وظالم دین پاک وبزرگ اسلام رابه قضاوت بگیرید!مگم نه اینکه عیسویانی استندکه دستشون تاآرنج به خون ملت هاآلوده است؟ پس چرادین عیسویت رانظربه رفتارآنهاقضاوت نمیکنید؟ این نمایانگرنهایت عقده ونژادپرستی بعضی هادراین سایت است.باوجودیکه ژست روشنفکرانه ای به نظرات خودمیدهنداماجهالت وعقده ناشی ازخصومت های شخصی خودشان ازنظرات شون هویداست ومن واقعآنمیدانم چی رامیخواهندثابت بسازند!! انحراف اخلاقی خودشونراویاصرف میخواهندحرفی زده باشندآنهم غیرمسعولانه.
‌سه شنبه 19 دي 1391 - 00:24
morgan123 - واشنگتن - امریکا
بــــارف بر تمام ارامنه خوب و درستکار هم میهن ما و کریسمس بر آنها شاد باد.
‌سه شنبه 19 دي 1391 - 01:30
romano - تهران - ایران
ارمنیها از ایران وام نگرفته‌اند بلکه خود ایرانی هستند من نمیدانم اگر این ناحیه باستانی جهان ایران نیست پس سنگاپور است! اگر تاجیکستان و پور سینا ایران شهر نبوده پس ارمنستان که در قلب ایران جای میگرفته کجا است فلات ایران یک سرزمین عظیم و بزرگ و چند فرهنگی است. وضعیت ما متاسفانه شده چشم پوشی کردن از یک ملت بزرگ بخاطر ضعف یک سیستم دیکتاتوری بخشیدن به اقلیت بخاطر ضعف اکثریت. تمامی این کشورها تا حتی ایالت راجستان هند یک پسوند ستان را با خود یدک میکشند چرا؟ چرا جزایر فالکلند پس از گذشت دهه‌ها جزایر اشغالی آرژانتین که پیشتر وجود خارجی بعنوان یک کشور نداشته محسوب میشود ولی ارمنستان سنتهایش را وام می‌گیرد حال اینکه در کل تاریخ زمین جزوی از تن ایران بوده پس با این حساب اگر ما یک ناحیه کوچک را هم از ایران قدر شهر قم جدا کنیم باید آنرا دارای تاریخ و تمدن چند هزار ساله جدا و سنتهای وام گرفته از ایران بدانیم یعنی مثلا هنگ گنگ را کنار چین هشت هزارساله بگذاریم چون ملکه الیزابت 60 سال قبل جدایش کرد. این است ابتدا آرام آرام بعد تا خود تهرانش هم جدا می‌شود و هر بخش مال یک قومی.
‌سه شنبه 19 دي 1391 - 01:47
persianshadow1 - برایتون - انگلستان
همیشه یک سوال ذهنمو مشغول میکرده اونم اینه که معمولا اگه گروهی به کشور جدید میروند دو یا ۳ نسل بعد دیگه نمی‌گن که مثلا ایتالیایی هستند یا یونانی یا لهستانی نوادگانشون دیگه میگن مثلا ما آمریکایی هستیم یا کانادایی هستیم. چطوره ارامنه بعد از چندین نسل زندگی‌ در ایران هنوز میگن ما ارمنی هستیم؟ بهتر نیست بگن ایرانی‌ مسیحی‌ هستند؟مثلا اگر از کیم کارداشیان الان سوال کنند کجأییه میگه من ارمنی هستم یا آمریکایی؟
‌سه شنبه 19 دي 1391 - 10:58
ARTEMIS-SW - .پاريس - فرانسه
Ahmad Iraj - اتلانتا - امریکا. هر قوم و هر دین‌داری که در ایران هست ایرانی‌ است مگر آنکه دین خود را ارجح بر ایرانیت بداند!!! ولی‌ حق دخالت آنرا در هیچگونه قوانین و آموزش و پرورش ندارد!!!!حتّی زردشتیگری دین ایرانیان!!! ماله هم نکشید مسیحیان قبل از آن....قلاب از سوی حکومت در تبعیض نبودند ولی‌ از سوی اسلامیون چرا!!!! جکهای تحقیر آمیز در مورد ایرانیان ارمنی!! و یهودیان که از سوی گروه جنایتکار اسلامی شایع میکردند که بچه‌های مسلمان را می‌‌دزدند و خون آنها را می‌نوشند!!!!!مسیحیت هر چه هست جز سؤ استفاده ی کشیشان در قرون وسطی فقط شادی است همین!!!! که جناتت دستور مسیح نبود!!! همین طور قتل عام مزدکیان و مانویان دستور زرتشت!!! اما تمام جنایات ترورها و عملیات انتحاری دستور مستقیم خدای اسلام است!!!خودتان را تکه پاره کنید ولی‌ در کتابتان است اگر کووور نباشید!!!
‌سه شنبه 19 دي 1391 - 11:57
Ahmad Iraj - اتلانتا - امریکا
ARTEMIS-SW - .پاریس - فرانسه: خدایک است خدای عیسویان خدای مسلمانان وخدای همه موجودات.هردینی دراوایل ظهوربامشکلاتی دست وپنجه نرم کرده است چی عیسویت بوده چی یهودیت چی هردین دیگری...درمقابل تجاوزازخوددفاع کرده اند.بامنکرین دین خداجنگیده اند.بعضی اوقات ازخداونددستوردفع شرومتجاوزین رادریافته اندامادرهمان وقتش! اگرتوکتاب خداراخوانده باشی خداوندبه مسلمین دریکی ازآیت ها فرموده اند که : کافرین رابکشیدوهرجایکه آنهارادیدیدتکه تکه شون کنید.وآن بخاطری بودکه خداوندقبل ازاین آیت.آیتی دیگری رابه مسلمین نازل گردانیدکه:صلح بهتروبه نفع شماست پس صلح کنید)وقتیکه مسلمین ازدرهم پذیری وصلح باکافرین درآمدند.درعوض کافرین معاده صلح راشکستاندندوچندین مسلمان بی دفاع راشهید کردند.دراین وقت خداوندمغضوب شده امربه کشتن کافرینی رادادکه منافع ومال وجان مسلمین راتارج میکردند.دین اسلام هیچ وقتی شمشیربالای مظلوم نکشیده.آما بله! درمقابل ظلم خرافات شرک واستبدادهمیشه شمشیربران اسلام گردن استکباررازده!
‌سه شنبه 19 دي 1391 - 19:58
morgan123 - واشنگتن - امریکا
Ahmad Iraj - اتلانتا - امریکا - این از آموزه های دین تو است که به مخالف نظرت توهین کنی؟! اما خیالت را راحت کنم که ادیان جملگی یک کرباسند و هر کدام مجال یابند پوست میکنند. اما خدایش شما دین باوران خدایتان را به اندازه یک نخود بی ارزش کردید این چه جور خدای اختیار داریست که همه چیزهای خوب را به او نسبت میدهید مثل نعمت بارش باران اما اگر همین باران تبدیل به سیل شد و جان هزاران کودک را گرفت استدلال میکنید که بارش باران مربوط به طبیعت است و ربطی به خدا ندارد! داشته هایتان را از لطف و اختیار او میدانید اما ادبار و بدبختی ها و ظلمی که ذر بتن خلقتش موجود است را زاده بدکرداری نوع بشر! مثل اینکه خوبیها را او خلق کرده و بدیها را بنده هایش. این خدای توانا چرا سی سال است جلوی خامنه ای را نگرفته آیا او نمیتواند جلوی سواستفاده از دینش را بگیرد! البته این حرفها برای کسی که خودش را به خواب زده است مصداق کوبیدن آب در هاون میباشد.
‌سه شنبه 19 دي 1391 - 23:12
morgan123 - واشنگتن - امریکا
منظورم بنده بطن بود و نه بتن!
‌سه شنبه 19 دي 1391 - 23:14
Ahmad Iraj - اتلانتا - امریکا
morgan123 - واشنگتن - امریکا: جوابت راتوخودت دادی(البته این حرفها برای کسی که خودش را به خواب زده است مصداق کوبیدن آب در هاون میباشد) شماهم کورهم کروهم لالید.فایده نداردبحث منطقی کردن بابی منطقان.
‌چهارشنبه 20 دي 1391 - 04:24
محبت خدا - ایران - ایران
Ahmad Iraj - اتلانتا - امریکا , من جواب شما رو میدم . دقیقا دین مایه ذلت خواریست . ولی مسیحیت دین نیست بلکه ارتباط مستقیم با خداست . دیگه اینکه اگر هم دست تمام مسیحیان به خون آلوده باشه معنیش این نیست که از دستورات عیسی مسیح پیروی میکنند چون کشتن و انتقام به هر دلیلی در مسیحیت مورد قبول نیست و طبق قانون مسیحیت باید ببخشی تا خدا هم تو رو ببخشه . ولی و اما در اسلام , کشتن و انتقام اساس دین اسلام و از دستوراته محمده .
‌چهارشنبه 20 دي 1391 - 14:50
گلپونه - رم - ایتالیا
یه ایرانی مسیحی‌ توی ایتالیا با یه ایتالیایی ازدواج کرده، میگه بچم ایتالیایی هست، ولی‌ خودش رو که نسل اندر نسلش توی ایران کنونی به دنیا اومدن، ارمنی به حساب میاره. خیلی‌ جالبه. خوش به حال باغی‌ که کلاغ ازش قهر می‌کنه. به زودی همه چی‌ عوض می‌شه.
‌پنجشنبه 21 دي 1391 - 00:45
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.