آیت‌الله خامنه‌ای خواهان رفع نگرانی مردم از کمبود دارو شد

نگرانی مردم از بحران کمبود دارو رهبر جمهوری اسلامی را به واکنش واداشت. وی از مسئولان خواست "به نحوی برنامه‌ریزی کنند که خیال مردم از مسئله درمان آسوده شود". گفته می‌شود ۷۰ درصد هزینه درمان را مردم از جیب خود می‌پردازند.
 

رهبر جمهوری اسلامی در دیداری که روز دوشنبه (۱۱ دی/۳۱ دسامبر) با اعضای "مجمع خیرین سلامت کشور" داشت به "نقش تعیین‌کننده مردم در تمام صحنه‌های مهم اعم از سیاست، اقتصاد، سلامت، فرهنگ و آموزش و پرورش" اشاره کرد.
 
به گزارش خبرگزاری مهر، آیت‌الله خامنه‌ای گفت که بدون نقش‌آفرینی مردم "کاری از سیاستمداران و جریان‌های سیاسی ساخته نبود".
 


آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی

 

وی در برابر نمایندگان "مجمع خیرین" با تأکید بر اولویت داشتن مسئله سلامت، بهداشت و درمان بر بسیاری از مسائل کشور، افزود که مسئولان کشور "باید به نحوی برنامه ریزی کرده و مسائل را در عرصه اجرایی دنبال کنند که خیال مردم از مسئله درمان آسوده شود".
 
"مجمع خیرین سلامت کشور" انجمنی است عام‌المنفعه که بر اساس اساسنامه‌ی آن، در راستای "فراهم آمدن امکان شناسایی و ساماندهی خیرین سلامت کشور و برنامه‌ریزی برای بهره‌گیری صحیح از کمک‌ها، مشارکت‌های مردمی و هدایت کمک‌ها به اولویت‌های ملی در حوزه سلامت" فعالیت می‌کند.
 
عدم همکاری بانک مرکزی برای واردات دارو
 
طی ماه‌های گذشته دولت احمدی‌نژاد و بانک مرکزی مورد انتقادهای شدید در زمینه‌ی کمبود داروهای مورد نیاز کشور بوده‌اند.
 
احمد شیبانی، رئیس سازمان غذا و داروی ایران روز پنج‌‌شنبه (۲۳ آذر) به خبرگزاری فارس گفته بود که ارز مرجع به جای آن‌که صرف خرید تجهیزات پزشکی و داروهای حیاتی شود، به لوازم آرایش و غذای سگ و نظیر این‌ها اختصاص یافته است.
 
براساس گزارش سایت "وبدا"، پایگاه خبررسانی وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی «میزان ارز مورد نیاز برای تامین دارو برای سال جاری شمسی ۲۵۰۰ میلیارد دلار است. از این مبلغ تنها ۶۰۰ میلیون دلار ارز تاکنون از سوی بانک مرکزی به واردکنندگان دارو اختصاص داده شده است.»
 
در پی بالا گرفتن اختلاف میان احمدی‌نژاد و وزیر بهداشت، رئیس دولت در هفتم دی‌ماه با معرفی سرپرستی جدید برای وزارت بهداشت، اولین و تنها زن کابینه را برکنار کرد.
 

 
مرضیه وحید دستجردی، وزیر بهداشت و درمان برکنارشده توسط محمود احمدی‌نژاد

 

مرضیه وحید دستجردی، وزیر بهداشت برکنارشده، در یک ماه گذشته چند بار بانک مرکزی را به کوتاهی در تامین ارز مورد نیاز بخش بهداشت متهم کرده است. او ۱۸ آذر گفت: «بانک مرکزی تعلل در اختصاص ارز دارو را جبران کند چون نقل و انتقال ارز در خارج از کشور را از طرق غیررسمی می‌توانیم دور بزنیم ولی مشکل تخصیص ارز توسط بانک مرکزی در داخل کشور را نمی‌توانیم دور بزنیم.»
 
محمد حسین صفار هرندی، وزیر پیشین فرهنگ و ارشاد که او نیز توسط احمدی‌نژاد برکنار شده بود، در باره کمبود ارز برای واردات دارو به کشور روز یکشنبه (۱۰ دی) گفت: «به وزیر بهداشت برکنار شده دولت دهم فشار وارد کردند که معاونت آقای دکتر لاریجانی را برکنار کن ولی با مقاومت خانم دستجردی به دلیل حرمت نگه داشتن به تجربه و علم معاونش، وی را در پرداخت ارز برای خرید و تامین دارو در تنگنا می‌گذارند که مردم احساس کنند وزارت بهداشت بلد نیست کار بکند.»
 
گفته می‌شود یکی از مسائل مورد اختلاف احمدی‌نژاد و وزیر بهداشت حضور باقر لاریجانی به عنوان رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران در این مجموعه بوده است.
 
باقر لاریجانی در نامه‌ای به تاریخ ۲۱ آذر ماه از مقام خود استعفا کرد اما وحید دستجردی با کناره‌گیری او مخالفت کرد. در نامه‌ی وزیر بهداشت به لاریجانی که هفتم دیماه منتشر شد به "فشارهای وارده از جانب مدیریت اجرایی کشور برای تغییر ریاست دانشگاه علوم پزشکی تهران" اشاره شده است.


به گزارش خبرگزاری ایلنا، صفار هرندی مدعی شد: «این گونه اقدامات دولت سبب شد که خانم دستجردی بیاید گریه بکند و بگوید بانک مرکزی به من پول نداده دارو وارد کنم و در ‌‌نهایت هفته گذشته توسط رئیس جمهوری عزل می‌شود.»
 
صادرات دارو به ایران تحریم نشده است
 
تاکنون صادرات دارو به ایران از تمام تحریم‌هایی که علیه این کشور وضع شده مستثنا شده است. در بسته تحریمی اتحادیه اروپا که در مهرماه امسال به تصویب رسید پرداخت‌هایی که به تجارت مواد غذایی و محصولات دارویی مربوط باشند از شمول این تحریم‌ها خارج شدند.
 
با این وجود کمبود دارو در ایران ظرف چند ماه اخیر به وضعی هشدار دهنده رسیده است. فاطمه هاشمی رفسنجانی رئیس بنیاد بیماری‌های خاص اخیرا در نامه‌ای به بان کی‌مون نسبت به کمبود داروی ۶ میلیون بیمار خاص در ایران ناشی از تبعات تحریم‌ها هشدار داد. وی از دبیرکل سازمان ملل متحد خواست جلوی آسیب‌های ناشی از تحریم‌ها بر ۶ میلیون بیمار مبتلا به بیماری‌‌های صعب‌العلاج مانند تالاسمی، هموفیلی، بیماری‌های کلیوی، MS، سرطان و غیره در ایران را بگیرد.
 
مدیرعامل کانون هموفیلی ایران روز یکشنبه (۱۰ دی/۳۰ دسامبر) گفت که "سه بیمار هموفیلی طی دو ماه گذشته به علت نبود داروی جدید فوت کرده‌اند".
 
"۷۰ درصد هزینه درمان را مردم از جیب می‌پردازند"
 
مسئولان بهداشت و درمان در ایران اذعان می‌کنند که مردم در گذشته ۵۴ درصد هزینه درمان را از جیب خود پرداخت می‌کردند ولی اکنون این میزان به بالای ۷۰ درصد رسیده است.
 
یکی دیگر از سخت‌ترین موارد نایابی کالا در چند ماه اخیر کمبود شیرخشک بچه در داروخانه‌های ایران بوده است.
 
محمود احمدی‌نژاد در سخنان روز۲۳ آذر در دهمین همایش سراسری فرماندهان و مدیران قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء گفته بود «باید بهترین، زیباترین و پیشرفته ترین کشور را بسازیم».

+24
رأی دهید
-61

AЯMAN 2000 - آستارا - ایران
هر چی میکشیم زیر سر این پیرنامرد لجباز کله شق و خودخواه و از ک فیل افتاده اس(و البته یه عده مردم بیشعور نفهم درست عین الاغ تو کشور که به قول معروف، این رژیم به هر طرفی که بچرخونتوشون میچرخند و مثل خر کیف میکنن). عنتری نژاد دیروز اومده و فردا هم میره. کسانی که تو ایران هستن خوب میدونن به هیچ وجه نمیتوان یک قلم کالایی رو نام برد که از 300٪ تا 800٪ گران نشده باشه. باعث و بانی بی ارزش شدن کم سابقه پول مملکت همین اق ماز و بس تف به این نظام دزد مستبد و عقب مانده که مملکت عزیز و سرمایه دارمونو دهها سال به عقب راند و موجب سرافکندگی تو دنیا شد.
‌سه شنبه 12 دي 1391 - 00:24
Royan - کالیفرنیا - آمریکا
شما که با امام زمان رابطه مستقیم دارید , خوب تقاضای معجزه کنیدد 4 تا قرص هم درست کند دیگه؛ نسخه حکومت را که امام زمان پیچیده حتما بلده قرص هم بسازه/ مردیکه چلاق پوفیوز این تو هستی که تو این شرایط دارو به سوریه و فلسطین صادر میکنی, مشکل این کشور تو هستی با اون حکومت دزد و فاسد اسلامیت.
‌سه شنبه 12 دي 1391 - 01:21
sama128 - شیراز - ایران
باز از یک جا یه بو گندی اومد آقا یادش افتاد جلسه بزاره برای یک مشت بسیجی داخل بیت که یه روز کارمند میشن - یه روز معلم میشن - یه روز کارگر میشن - یه روز پزشک میشن یه روز شاعر میشن خلاصه یه عده خاص همه فن حریف هستند که آقا هر موقع شب قبل خوب چند بسط توپ زده و رو کیف هم رفته صبح هوس سخرانی میکنه و اراجیف تعبیر می نمایند به حول و قوه الهی البته و با ارتباطات فوق تخصصی فیبر نوری و زوری با اون طرف کرات جهان هستی و ماوراء بنفش / بگذریم یه وزیر بی کار شد ، دارو و تمامی اقلام زندگی ملت گران شده به حساب و کتاب دخل ملت داره میاد دژمن هم که پشت دژمن ( دشمن ) به قول البته آقا به جان ملت افتادند ( حالا این دژمن کیه الله اعلم ) خلاصه دهن ملت آسفالت شده تازه آقا می خواهد راجب دارو صحبت کنه نمیری بی دست
‌سه شنبه 12 دي 1391 - 07:52
bozorg - همدان - ایران
بگید به مردم دارو هست چرا نیست خیلی هم هست
‌سه شنبه 12 دي 1391 - 08:32
Jiddu_Krishnamurti - هامبورگ - آلمان
جیگر طلا کار از این حرفها گذشته تو حالا تازه از خواب بیدار شدی و داری چشمهایت را می مالی.
‌سه شنبه 12 دي 1391 - 09:25
exam292 - تهران - ایران
AЯMAN 2000 - آستارا - ایران: تو که از علم اقتصاد چیزی نمی فهمی! الکی حرف نزن. شما فقط ماموریت دارید به نظام فحش بدید!!!
‌سه شنبه 12 دي 1391 - 09:31
kobalt - کرج - ایران
یه وقت همینا تو بوق کردن که تو دارو سازی خود کفا شدن ومثل خودکفائی گندم جشن گرفتن پس چی شد برودرا نکنه منظور فقط داروی نظافت بوده .
‌سه شنبه 12 دي 1391 - 09:50
exam292 - تهران - ایران
Royan - کالیفرنیا - آمریکا: شما که به اسلام اعتقاد نداری! حداقل اعتقادات دیگران رو مسخره نکن! (فحش نده)مشکلات این مملکت به خودمون ربط داره!!!(تو واسه این مملکت چه قدم مثبتی برداشتی؟! چه خیری رو به مردم ایران رسوندی؟! نیازی نیست به من بگی! ولی میخوام منطقی باشی...
‌سه شنبه 12 دي 1391 - 09:39
pinokyo - بیرمنگام - انگلستان
یاروخودشوبه خریت زده که اصلا انگارنه انگاراین همه کمبودهابه خاطرنداشتن دلاربرای خریدوواردات دارواست ودرشرایط عادی به عراجیف گویی ادامه میدهد
‌سه شنبه 12 دي 1391 - 09:41
shirzan e irani - استکهلم - سوئد
گرگ پیر گروه نواب صفوی خونخوار بعد سی‌ و سه سال جرم و جنایت از بعد آن قلاب و سالها جنایت در قابل آن و اعمال تروریستی یا جزغاله کردن مردم در سینما رکس آبادان ، نگران مردم شده ، تو قاتل مردم و جنایت کار بین و المللی نگران آینده خودت باش که در این دنیا به مکافات عمل دچار و در آن دنیا هم مفلوکترین و سر افکنده ترینی، البته شاید هم مانند فرعون چنان در کبر و عجب غرقی که خداوند مکافات عملت را به آن دنیا حواله کرده ، همان گونه که میدانی بدبخت کسی‌ که در این دنیا تصفیه حساب نشود آنهم کسی‌ مانند تو که حسابش شخصی‌ نیست و همه آن در باره حق و ناس است.
‌سه شنبه 12 دي 1391 - 11:41
pars_iran - دوسلدرف - آلمان
رهبر فرزانه شما نگران نباشید که داروی شما از قلب کشور دوست و همسایه افغانستان با کیفیت و استاندارد‌های بین‌ الملی همراه با عصاره زعفران در بسته بندی سناتوری خواهد رسید . شما کافیه فقط خوب فوت میکنید توش .
‌سه شنبه 12 دي 1391 - 14:40
Jiddu_Krishnamurti - هامبورگ - آلمان
pars_iran - دوسلدرف - آلمان_کلی خندیدم رفیق اون بسته سناتوری من را کشته ها هاها
‌سه شنبه 12 دي 1391 - 21:38
AЯMAN 2000 - آستارا - ایران
exam292 - حیف تهران - حیف ایران. آخه من به تو چی بگم جوجه بسیجی تا تو کلت فرو بره! خودت بگو. کاربران سایت بارها شاهد این بودن که بنده به کسانی بدتر از تو رو که مستقیم یا غیر مستقیم جیره خور نظام بودن و پول و نفت و سرمایه و اعتبار مردمو هاپولی کردن و میکنن رو صراحتا باهاشون حرف زدم نه تنها من بلکه خیلی از کاربران هم تلاش کردن یه ذره آدمتون کنیم ولی هیچ سودی نداشت درست مانند کوبیدن میخ در سنگ بود! اصلا تعجب نمیکنم طرفداری(شما فقط ماموریت دارید به نظام فحش بدید!!!) از نظام میکنی چون به قول پدر بزرگم که میگفت پول رو روی مردهmordeh بریزیم زنده میشه......
‌چهارشنبه 13 دي 1391 - 23:57
AЯMAN 2000 - آستارا - ایران
.... اما ایکاش فقط یه ذره وجدان داشتی خودتو نه جای من بلکه جای کسانی میذاشتی که داری از نان شبشون میخوری. به کامنت بالا هم یه چیزه دیگه اضافه میکنم "هر مشکلی رو باید ریشه اونو دنبال کرد". چرا امریکا درست انگشت گذاشته روی اربابت و اونو تحریم کرده؟!!! چرا رژیم34 ساله!!! که ادعای پوچالیش تا اونور دنیا رفته مملکت رو از فرهنگی اجتماعی گرفته تا سیاسی و خصوصا اقتصادی به این روز انداخته؟ چرا ایران که قبل از انگلاب قدرتی بود واسه خودش الان کشوری مثل اسرائیل میاد تهدیدش میکنه؟ چرا با وجود دارا بودن چهارمین ذخایر نفت و دومین ذخایر گاز تو دنیا وضع اقتصاد ایران باید اینطوری باشه؟ چرا بچه 17 ساله که سابقه خلاف نداره باید چاقو همراش باشه و بیاد خیلی راحت قویترین مرد ایرانو بکشه؟ چرا درگیری های خیابانی حتی خانوادگی زیاد شده؟.....
‌چهارشنبه 13 دي 1391 - 23:59
AЯMAN 2000 - آستارا - ایران
.... چرا آمار طلاق روز به روز بالا میره؟ چرا سن ازدواج جوانان تو کشور به اصطلاح اسلامی!!! بالا رفته؟ چرا بیکاری چرا دزدی چرا تجاوز چرا اینقدر اعدام و چراهای دیگه که مطمئنم گنده تر از تو هم جرات اینو ندارین که بطور منطقی حتی به یه دونه از این سئوالها پاسخ درستی بدین. مشکل تو که به نظر میاد از دنیا عقبی و شکم و زیر شکمت همیشه عین تراکتور کار میکنه اینه که هیچ وقت نیومدین کلاهتونو قاضی کنین(اگه که واقعا درک داشته باشی) و ببینید دنیای اطراف واقعا چه خبره فقط سرتون به اسلامو گریه زاری چرندیات آخوندو سدا صیمای سر تا پا سانسور و دروغ گرمه البته دزدی و انجام قواعد اسلام من درآوردی بر مردم همیشه به قوت خودش باقیه.
‌چهارشنبه 13 دي 1391 - 23:59
exam292 - تهران - ایران
AЯMAN 2000 - آستارا - ایران: مشکل تو و امثال تو اینه که از اساس با انقلاب اسلامی مخالفید! لذا مثل مگس، چشم شما فقط دنبال کثیفی و زشتی میگرده!!! بی انصاف اگه با همین عینک که رو چشمت زدی، هرجای دنیا رو هم نگاه کنی، پراز زشتیه! ولی میدونم برای دیگر کشورها عینک خوش بینی رو میزنی!!! تا توهین کردن و تهمت زدن هیچی اثبات نمیشه.
شنبه 16 دي 1391 - 13:22
exam292 - تهران - ایران
AЯMAN 2000 - آستارا - ایران: یه سری کلمات رو طوطی وار توی کامنتها تکرار میکنی!(البته با چاشنی فحش و تهمت، که عادتت شده) بارها گفتم اگه طالب حقیقتی می تونم بصورت موضوعی باهم بحث کنیم.(نه کلی گویی!!!)
شنبه 16 دي 1391 - 14:09
AЯMAN 2000 - آستارا - ایران
میخ و سنگ یباره دیگه یادت بیاد حوصله اینو ندارم بیشتر از یکبار و کلی فرو کردن میخ را بدون آنکه در سنگ فرو رود تکرار کنم چرا؟ چون از بچگی امثال تو رو شستشوی مغزی دادن بالاخره یه نوزاد تازه متولد شده رو به هر روشی تربیت کنن نمیگم 100٪ ولی تا حد زیاد همونی میشه که تربیتش کردن و وقتی میگم از دنیا عقبی یعنی چشم گوشت از بچگی به سدا صیما(پیر سانسور و دروغ) اعم از اخبار-فیلمو سریالهای آبکی و یه روز عزا ماتم و یه روز شادی های من درآوردی(عزا=دست زدن به سینه جشن=فقط دست زدن نه چیزه دیگه!!!هه هه "مردا اینور زنا اونور" اما زنها حتی حق یک تشویق کوچولو را ندارن و باید دقیقا مثل مجسمه بشینن!!! خدا شفاشون بده). تو هنوز عرضه جواب دادن "از روی منطق حتی یه دونه از سئوالتم" رو نداری!! اصلا تو و امثال تو اینجا چیکار میکنید؟؟؟؟؟!!!!!!!! اگه بحث از دشمنه طبیعتا هم نباید از کوچکترین امکان همین آقای دشمن استفاده کنید(منظورم کل نظام هستش و تا همین الانم هزاران مثال میتونم بزنم که امکانات به اصطلاح دشمن را با دست پس زدن و با پا پیش کشیدن).
شنبه 16 دي 1391 - 19:54
exam292 - تهران - ایران
AЯMAN 2000 - آستارا - ایران: یکی از نشانه های کینه ی شتری شما اینه که واسه خودتون فضای مجازی رو سند زدید!! وقتی با دروغ پراکنی و شبه افکنی میخوای ذهن بازدید کنندگان رو منحرف کنی! این تکلیف ماست تا روشنگری کنیم. من تو کامنتهای شما بجزء توهین و تهمت چیزی نمی بینم!! قضاوت با دیگرانه.
یکشنبه 17 دي 1391 - 05:31
AЯMAN 2000 - آستارا - ایران
نرود میخ آهنین بر سنگ. هنوز یه دونه سئوالامو جواب ندادی. دنیا دوره ارتباطاته. برو سرچ کن تو یوتیوب(اگه نمیگی اینها ساختگیه) ببین مردم بعد از انتخابات با اینکه "واقعا" با شخصیت و رای یشون بازی شد با "دست خالی" و با زبان اومدن گفتن رای ما کو اما رژیم نیرو استخدام کرد(چه اعراب منطقه و چه خود بسیجیها که یکیش خودت باشی) و از روی ساختمان بسیج به مردم شلیک کرد میفهمی؟؟؟ "با اسلحه گرم به طرف مردم که سلاحشون فقط زبان بود تیراندازی کرد" نکنه باید این اتفاقات حتما حتما به چشم و زنده دیده شه تا متوجه بشی(که از قرار خودم چیزهایی رو باچشم دیدم بصورت حضوری). هیچ میدونی اگه اینترنت یک دقیقه تو دنیا قطع بشه یعنی بزرگترین فاجعه رخ داده اونوقت میگی(واسه خودتون فضای مجازی رو سند زدید!!) درست عین حرفتو کپی کردم. جوابی نداری بدی میگی من فحش میدم!!! از اولشم گفتم اگه 1000 تا مثل تو هم جمع بشن بیان اینجا حتی نمیتونن جواب یکی از سئوالاتم رو منطقی بدن. تو بد جور خودتو در جواب دادن به سئوالام به کوچه علی چپ زدی و بهونه های الکی میاری. بازم بگو توهین و فحشو ... دادم! "این آخرین بار بود جوابتو دادم". تمام
یکشنبه 17 دي 1391 - 12:40
exam292 - تهران - ایران
AЯMAN 2000 - آستارا - ایران: پاسخهایی که میدی خیلی منطقی نیست! حالت ناراحت هم میشی و میگی "این آخرین بار بود جوابتو دادم". تمام" 1-اگه در بحث انتخابات به فیلم وعکس استناد میدی! برای رد موضوع مطرح شده عکس و فیلم فراوان هست!!! فقط بگم یکی از دوستان نزدیک من، که یکی از طرفدارهای سخت خاتمی و موسوی است وقتی متوجه شد موضوع اعتراض به نتیجه ی انتخابات، تبدیل به یک جریان براندازی شده!!! شدیدا واکنش نشون داد و در راهپیمایی 9دی هم شرکت کرد(و متوجه شدم خیلی از همفکرانش هم توی 9دی حضور داشتن) این کاملا روشنه که یه عدده دشمن انقلاب از موضوع تخلف در انتخابات سوء استفاده کردن!!!
دوشنبه 18 دي 1391 - 09:32
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.