پلیس آگاهی: در برابر زورگیران به هیچ وجه مقاومت نکنید

عصرایران - انتشار تصاویر زورگیری چند تبهکار از یک شهروند در فضای مجازی بازتاب های زیادی داشت و حتی عالیترین مقام قضایی کشور را نیز به واکنش واداشت. به دنبال اظهارنظر آیت الله آملی لاریجانی درباره محارب بودن افرادی که با سلاح سرد زورگیری می کنند پلیس آگاهی پایتخت به تکاپو افتاد و چند روز بعد چهار جوان زورگیر دستگیر شدند.

سرهنگ عباسعلی محمدیان رئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ طی گفتوگویی با آسمان از جزئیات این عملیات، شیوه های تبهکاران برای زورگیری و چگونگی برخورد با آنان سخن گفت.
 
رسیدگی به پرونده زورگیری معروف پایتخت از چه زمانی آغاز شد؟

این حادثه روز 11 آذرماه امسال اتفاق افتاد و طی آن یکی از شهروندان بعد از خروج از بانک درحالیکه می خواست وارد محل کارش شود از سوی چهار زورگیر با دو موتورسیکلت مورد حمله قرار گرفت. با وجود مقاومت این شهروند، زورگیران مبلغی پول نقد، تعدادی کارت عابر بانک و حتی لباس های او را سرقت کردند. بعد از اعلام شکایت مالباخته، تیم های ویژه عملیاتی پلیس آگاهی تهران بزرگ تلاشهایشان را برای شناسایی و دستگیری چهار متهم پرونده آغاز کردند.

درباره جزییات عملیات دستگیری متهمان صحبت کنید.

بعد از چهره نگاری و اقدامات پیچیده پلیسی افسران آگاهی یکی از متهمان به نام «مهدی» را شناسایی کردند و ادامه تجسس ها نشان داد پاتوق او یک قهوه خانه در خیابان 17 شهریور است. به این ترتیب او دستگیر شد و اعتراف کرد سرقت ها را با همدستی 3 نفر از دوستانش به نام های میلاد، مهرداد و علیرضا مرتکب شده است. در ادامه علیرضا در خیابان یوسف آباد و دو نفر دیگر نیز در مخفی گاهشان دستگیر شدند و اعتراف کردند تاکنون مرتکب 5 فقره زورگیری شده اند.

زورگیری جرم تازه ای نیست و پیش از این هم بارها چنین اتفاقی افتاده است. چه چیز باعث شد این پرونده برای دستگاه قضایی و پلیس حائز اهمیت شود؟

یکی از جرائمی که پلیس آگاهی تهران بزرگ همواره با حساسیت ویژهای به آن رسیدگی کرده است بحث زورگیری است. در این پرونده نیز از روزی که پرونده به آگاهی ارجاع شد تیم های ویژه، تلاشهایشان را آغاز کردند و در کوتاه ترین زمان ممکن نیز به نتیجه رسیدند. نکته حائز اهمیت این پرونده انتشار تصاویر آن در فضای مجازی بود. این کار برای چند روز باعث ایجاد حس ناامنی در جامعه شد اما خوشبختانه اقدام ضربتی پلیس در دستگیری زورگیران سبب شد فضای جامعه آرام شود.

این پرونده فرصت خوبی است تا جرم زورگیری بیشتر مورد بررسی قرار گیرد. از دیدگاه پلیسی به چه کسانی زورگیر گفته می شود و این افراد چه ویژگی هایی دارند؟

افرادی که با توسل به زور و خشونت اموال سایرین را تصاحب می کنند زورگیر هستند. در بحث حقوقی به افرادی که مرتکب سرقت مقرون به آزار می شوند زورگیر اطلاق می شود. این افراد معمولا تحصیلات پایینی بین سوم راهنمایی تا دیپلم دارند. اکثر آنها سابقه دار هستند و حداقل یکبار توسط پلیس دستگیر شده اند. معمولا از بنیه قوی برخوردارند و جسارت زیادی دارند. زورگیرهایی که از نظر جثه و هیکل ضعیف هستند سعی می کنند حتما از چاقو و قمه استفاده کنند تا با ترساندن طعمه شان ضعف بدنی خود را جبران کنند. با این حال نمی شود به طور مطلق این ویژگی ها را برای همه زورگیران یکی دانست و ممکن است متهمانی خارج از این ویژگی ها نیز وجود داشته باشند.

زورگیری ها معمولا در چه شرایطی رخ می دهد؟

زورگیران به شکل باندی عمل می کنند و معمولا بین 3 تا 5 نفر هستند. آنها سعی میکنند نقشه شان را خیلی سریع عملی کنند و به همین دلیل در همان لحظه اول شروع به ترساندن طعمه شان می کنند و معمولا در چنین شرایطی طعمه ها قدرت واکنش زیادی ندارند. از طرفی تبهکاران مکان های خلوت و تاریک را برای این کار انتخاب می کنند تا نقشه شان را راحت تر عملی کنند و احتمال شناسایی شدن شان کم شود.

زورگیران از چه ترفندهایی برای عملی شدن نقشه شان استفاده می کنند؟

معمولا هر باند تبهکاری برای ارتکاب جرم شگردهای خاص خود را دارد اما در یک نگاه کلی می توان چند ترفند مهم را برای بحث زورگیری متصور شد. ترفند اول؛ زاغ زنی است. در این شیوه معمولا یکی از اعضای باند که سن بیشتری دارد در بانک یا مراکز تجاری پرسه می زند و افرادی را که پول زیادی با خود حمل می کنند شناسایی می کند. در ادامه با خارج شدن طعمه از بانک، سایر اعضا او را در محل خلوتی به دام می اندازند و با تهدید و ارعاب نقشه زورگیری شان را عملی می کنند.

از انواع دیگر زورگیری می توان به شیوه «آویزان بری» اشاره کرد که در آن معمولا خانم هایی که کیف دستی همراه دارند هدف قرار می گیرند. برخی زورگیران نیز به طور رهگذری از شهروندان خفتگیری می کنند. اما یکی دیگر از شگردهایی که طی سالهای اخیر شایع شده است زورگیری تحت پوشش خودروی مسافربر است. تبهکاران ابتدا یک خودرو را به صورت دربستی و به مقصد مکانی خلوت در حاشیه شهر کرایه می کنند و در ادامه با تهدید و ارعاب خودرو را از چنگ راننده بیرون می کشند. سپس با استفاده از آن شهروندان را به عنوان مسافر سوار خودرو کرده و از آنان زورگیری می کنند. آنها معمولا از خودرو بین 24 تا 48 ساعت استفاده و در ادامه آن را در کنار خیابان رها می کنند.

پرونده چهار زورگیر بار دیگر باعث مطرح شدن بحث هایی درباره حمل سلاح سرد در جامعه شد. دیدگاه شما در این باره چیست؟

متاسفانه برای سلاح سرد قانون مشخصی وجود ندارد. مثلا شاهدیم در کنار خیابان افراد بدون هیچ مانعی چاقوهای نامتعارف می فروشند. حال سوال اینجاست که چاقوهای بزرگ یا مثلا شمشیری که فروخته میشود چه کاربردی می تواند داشته باشد. خرید، فروش و حمل چنین وسایلی به هیچ عنوان توجیه ندارد. در این خصوص مدت ها قبل طرحی به مجلس فرستاده شد اما تاکنون به جایی نرسیده است. این در حالی است که بسیاری از جرائم خشن مثل قتل و زورگیری با استفاده از همین چاقوهای نامتعارف انجام می شود.

 شما چه توصیه هایی به شهروندان در خصوص مواجهه با زورگیران دارید؟

توصیه ما این است که افراد در برابر زورگیران به هیچ وجه مقاومت نکنند. چراکه ممکن است آنها از سلاحشان استفاده کنند. در یک مورد زورگیران با چاقو به گردن یک نفر ضربه زده بودند و ممکن بود این فرد جان خود را از دست بدهد. عاقلانه ترین کار این است که افراد تلاش کنند اطلاعات بیشتری از تبهکاران به دست بیاورند. مثلا شماره پلاک خودرو یا موتورسیکلت شان و چهره آنها را به خوبی به خاطر بسپارند تا پلیس را در کشف جرم یاری دهند.

+201
رأی دهید
-23

pars_iran - دوسلدرف - آلمان
به جان آقای پلیس ما ۳۴ ساله جلوی زورگیران مقاومت نکردیم . یه بار هم که امدیم مقاومت کنیم بهمون گفتند : فتنه . حالا هم ما کلا بی‌خیال شدیم که زورگیران راحت باشند .
دوشنبه 11 دي 1391 - 14:27
نیایش - تهران - ایران
اتفاقا بهتره که اصلا به چهره افراد خیره نشن چون اگه بفهمند که شناسایی شدن از ترسشون ممکن هست طرف رو بکشند
دوشنبه 11 دي 1391 - 15:51
نیایش - تهران - ایران
به کجا رسیدیم نه تنها آب و برق مجانی شد و پول نفت تقسیم شد معنویات هم پیشرفت کرد جان ادمها هم مفت شد و همه شدن بدبخت و معتاد و زورگیر ! لعنت به روحت خمینی
دوشنبه 11 دي 1391 - 15:53
reza.paris - تهران - ايران
معلومه دیگه بزرگان ایران (آخوندها) خودشون زور گیر هستند نباید هم مقاومت کنیم .
دوشنبه 11 دي 1391 - 16:26
reza.paris - تهران - ايران
معلومه دیگه بزرگان ایران (آخوندها) خودشون زور گیر هستند نباید هم مقاومت کنیم .
دوشنبه 11 دي 1391 - 16:26
reza.paris - تهران - ايران
معلومه دیگه بزرگان ایران (آخوندها) خودشون زور گیر هستند نباید هم مقاومت کنیم .خودشون میلیاردی میدزدند هیچ کس نباید مقاومت کنه .لطفا یکی‌ به من بگه این دزدی با اون دزدی چه فرقی با هم دارند
دوشنبه 11 دي 1391 - 16:27
persian proud 1984 - طهران - ایران
این بیشرف ها میخواهند مملکت را به خاک و خون بکشند ،مردم نباید به حرفهای این روانی ها گوش بدن
دوشنبه 11 دي 1391 - 16:37
mashhabib - کبک - کانادا
به محض اینکه زورگیران لختتان کردند دستهای خود را بالا ببرید رو به دیوار . چشمهایتان را ببندید و امیدتان به خدا باشد ؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
دوشنبه 11 دي 1391 - 16:43
parastooeshge - توکیو - ژاپن
اعدام کردید جواب داد منظور به ان دسته عزیزان میباشد که نظر انها اعدام بهترین روش است ایران کشور خوب بود اما افسوس؟P
دوشنبه 11 دي 1391 - 17:28
boomfang - آبادان - ایران
پلیس که همیشه خوابه خو دارید از پول مالیات ما به ای پلیسای چاق وبی بخارتون حقوق میدید که چی !چون بنزینو گرون کردید دیگه گشت ها هم تعطیله فقط گشت ارشاد وله همیشه
دوشنبه 11 دي 1391 - 18:02
love-iran - چابهار - ایران
و بهتر بود یک عکس دیگه میزاشتین این عکس مربوط به خود پلیس هست و یک برنامه بود که توسط پلیس اجرا شده بود مثل رزمایش این حرفها
دوشنبه 11 دي 1391 - 18:05
arashbehdin - اتلانتا - امریکا
آری آرامش به جامعه بازگشت و دیگر دزدی و زورگیری رخ نخواهد داد. تا این ویدئو در اینترنت پخش نشده بود که ککتان هم نمیگزید. از ترستان چند تا زورگیر شناخته شده را گرفته و به دار خواهید کشید به این امید که صدای اعتراض ها خاموش شود. از همان دورانی که در ایران بودن بارها از همکاران و آشنایان شنیدم که به زور کارد و دشنه ازشان دزدی کرده اند.
دوشنبه 11 دي 1391 - 17:54
khorramdin babak - فرانكفورت - فرانكفورت
به این عکس نگاه کنید .این می‌‌باشد ایران اسلامی. نمی‌‌گویم در اروپا وجود ندارد. ولی چنین سلاخ خانه‌ دیده‌اید . ارسطو می گفت: من افلاطون رو دوست دارم، ولی حقیقت را بیشتر از او دوست دارم.من از ایران گریخته ام، اما من ایران را دوست دارم؛. دروغ چرا؟. من ایران را دوست دارم؛. ولی نفس کشیدن در هوای آزاد را بیشتر دوست دارم!. حقیقت این است که ایران وطن ماست،اسمش روش است: مام وطن. ولی این مادر بی‌سواد، بی‌فرهنگ، مذهب زده و عقب مانده است، دستهاش چرک است، چادرش سیاه است، بوی گند می دهد؛. پشت سرش می گویند که خود فروشی می کند. ننگ بر تو شاه علی‌ که چه بر سر ایران آوردی.
دوشنبه 11 دي 1391 - 18:07
Behzad1000 - هام - المان
ابنها همان افرادى هستند که جمهورى إسلامى در سرکوب مخالفان استفاده مى کند. تمام أنها از طرف پلیس اگاهى شناخته شده هستند و حتى با أنها شریک می باشند و در موقع لزوم أنها را فرار مى دهند.
دوشنبه 11 دي 1391 - 18:22
parvaz39 - هامبورگ - آلمان
یه فلاکس چای و یه نوشابه تگری هم همراه داشته باشد بسته به سلیقه از ایشان پذیرایی کنید.
دوشنبه 11 دي 1391 - 18:57
perser68 - فلوریدا - امریکا
نیروی انتظامی خودش با زور چون حکومت میکنه بایدم یه چنین مزخرفی به خورد مردم بده!در برابر افزایش قیمت نون،برق،آب،گاز،پوشاک،مواد غذای هم مقاومت نکنن!تا شما دوطرفه بخورین و ببرین و غارت کنین!پول نفت کمه!!! در مقابل حکم زندان و شلاق و سنگسار و قطع دست و پا و اعدام ملأ عام که بماند که به خانواده عدامی هم رحم نمی‌کنین!ننگ به اسلام خامنه‌ای منفور!
دوشنبه 11 دي 1391 - 19:14
hamidreza.shirkhani - کرج - ایران
هیچی دیگه یارو اومد گفت ناموستم بده دودستی باید تقدیم کنیم؟؟؟ مگه میشه مقاومت نکرد؟؟؟؟؟؟
دوشنبه 11 دي 1391 - 20:10
shayani - هاردرویک - هلند
از برکات رژیم اسلامی بهتر از این نمیشه.هر دم از این باغ بری می‌رسد
دوشنبه 11 دي 1391 - 20:13
oghab - هلسينكي - فنلاند
این واقعامسخره است.بجای این راهنمائئ حکم کشتن این ارازل راصادرکنید...
دوشنبه 11 دي 1391 - 20:14
zebelkhan - لوس آنجلس - آمریکا
قابل توجه کاسه لیسان رژیم و بسیجیهای هفت خط و مزدوران ارتش سایبری که تا یک خبر از قاره بزرگ آمریکا در مورد یک جنایت منتشر میشود پایکوبان و رقص کنان صحبت از نا امنی در آمریکا و چنین و چنان بودن آمریکا میکنند, اینهایی که در بالا می بینید فقط صحنه هاییست که تصادفا عکس گرفته شده و و گزارش شده. روزانه صدها مورد حمله با سلاح سرد و گرم در ایران گزارش میشود اما این خبرها را پنهان میکنند و هیچکس اجازه انتشار آزاد چنین اخباری را ندارد. اما در آمریکا صدها شبکه خبری هر اتفاقی را پوشش میدهند و اخبار آزادانه گزارش میشود. لعنت بر این رژیم سراسر دروغ و نیرنگ و مزدورانش.
دوشنبه 11 دي 1391 - 21:54
kobalt - کرج - ایران
دعوت به تسلیم و عدم مقاومت شگردی رندانه که مردمی ترسو و بزدل وبی خطر رو میسازه طبق آمار خود نیروی انتظامی زورگیری وباج خواهی تو مناطقی که فرهنگ مقاومت دارن مثل کردستان نزدیک صفره.
‌سه شنبه 12 دي 1391 - 00:13
oghab - هلسينكي - فنلاند
zebelkhan - لوس آنجلس - آمریکا. اتوفعلا بروتومکدونالدسطل ....اگراروپایاامریکافقط یک ماه اینگونه تحریم بشن.خانواده .بچه هاشونو همبرگرمیکنند.
دوشنبه 11 دي 1391 - 23:54
AЯMAN 2000 - آستارا - ایران
reza.paris - تهران - ایران. بزرگان ایران؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! امیدوارم بیشتر در بکارگیری این واژه دقت کنی مرسی. بزرگان ایران کسانی نیستن که باعث بدبختی و پسرفت مملکت اند و از بی ریا بودن و به جرات بتوان گفت "سوء استفاده از اکثریت مردمی که عقلشان در چشمشان است(تعصب به اسلامو از این چیزا...)". منو یاد یک جک یا بهتر بگم واقعیت انداختی که میپرسن فرق بین ایران و هند در چیست که جواب میدن "تو هند گاو ها مهم اند اما تو ایران مهم ها گاو اند" :d
‌سه شنبه 12 دي 1391 - 00:39
Saman sepehr - لوییزیانا - آمریکا
موقع شناسایی متهم که مثل فیلمها نیست که تو مجرم روببینى ولى اون تو رو نبینه.میبرند روبرو میکنند.من خودم در یک گزارش خبرى دیدم که سارق کیف قاب روى تخت بیمارستان به صاحب کیف سرقتى که براى شناسایی اومده بود میگفت که اشتباه گرفتى و اطمینان داشته باش که به تیر غیب گرفتار میشى و تقاص این اشتباهت رو پس میدى اونهم با لحن تهدید آمیز که یعنى خودم خدمتت میرسم اونهم جلوى مامورها.
‌سه شنبه 12 دي 1391 - 03:13
Cyrusiii - لیدز - انگلستان
oghab - هلسینکی - فنلاند....درود بر تو، ولی‌ توصیه من این است که اصلا با این زبله عامل بیگانه جواب داده ناشعه.
‌سه شنبه 12 دي 1391 - 05:37
arman_ir - تهران - ایران
اگر کسی مورد زورگیری قرار گرفت فقط باید بره دعا کنه که یه کسی از اون لحظات فیلم یا عکس گرفته باشه و توی اینترنت قرار بده تا اونوقت پلیس پیگیری کنه و گر نه هیچ امیدی نباید به پیدا شدن متعرضین داشته باشه.... از بخش خبری شما خواهش میکنم به این موضوع به عنوان یک خبر بپردازید و به مردم ایران اطلاع رسانی کنید که اگر نتونستند به کمک مالباخته بروند حداقل از صحنه فیلم یا عکس بگیرند تا بعدا بتوان برای پیگیری ها از آن استفاده کرد...
‌سه شنبه 12 دي 1391 - 07:45
ماني تهران - تهران - ایران
با سلام خدمت همه اعضا . حالا که قراره تسلیم شیم و دارو ندارمونو تقدیم کنیم بهتر نیست شهروندان اسلحه گرم بهمراه داشته باشن تا از خودشون دفاع کنند .والله دیگه حالا که اینقدر اوضاع خرابه که توصیه میشه مقاومت نکنیم هرکی خودش مواظب خودش باشه .
‌سه شنبه 12 دي 1391 - 07:57
farnia - تهران - ایران
این عکس مربوط به یک مانور پلیس هست در تهران !!!!! شما با انتشار آن و این تیتر یک خورده شیطنت کرده اید و برخی را به اشتباه انداخته اید . انقدرها هم خرتو خر نیست !!! ولی به هرحال اگر توی یک شهر سه میلیونی اروپا 15 میلیون آدم بریزید بالاخره مسائل کوچک و بزرگی هم پیش میاید . واقع بین باشیم و از دروغ پرهیز کنیم . فقر و فشار عامل است ، عامل اصلی را باید چاره کرد معلول را از پا درآوردن قضیه را جمع نمیکند .....
‌سه شنبه 12 دي 1391 - 04:51
Jiddu_Krishnamurti - هامبورگ - آلمان
arman_ir - تهران - ایران_اون صحنه هایی که فیلم برداری می شود از قبل صحنه سازی شده .
‌سه شنبه 12 دي 1391 - 18:40
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.