تشخیص عسل طبیعی از تقلبی با یک لیوان آب

همه از خواص و فواید عسل می‌گویند و این روزها به دلیل گرانی و استقبال بسیار از این ماده غذایی، متاسفانه عسل‌های تقلبی زیادی هم در بازار پیدا می‌شود.

اما شما چگونه می‌توانید عسل اصل و خوب را از عسل تقلبی تشخیص بدهید؟ روش‌های زیادی که در حقیقت به افسانه شباهت دارد، در این‌باره شنیده می‌شود. مثلا می‌گویند اگر عسل شکرک بزند، تقلبی است یا اینکه رنگش باید کهربایی باشد یا اینکه اگر آن را در ظرف بریزیم، نباید رشته‌اش قطع شود، اما باید گفت که هیچ کدام از این روش‌ها، برای تشخیص عسل اصل از تقلبی، جواب نمی‌دهد.
 
عسل طبیعی و خالص، اصلا باید شکرک بزند. آنزیم‌ها و قند موجود در عسل باعث شکرک زدن آن می‌شود. اجسام خارجی از قبیل ذرات موم، گرده گل یا حتی گرد و غبار می‌توانند به‌عنوان هسته تبلور باشند. شاید بتوان گفت که عسل طبیعی و خالص را فقط می‌توان در آزمایشگاه‌های مواد غذایی از انواع تقلبی تشخیص داد.
 
تقلب در ساخت عسل به روش‌های متنوعی انجام می‌شود به صورتی که حتی اگر شما را بالای سر یک کندوی عسل هم بردند، باز هم نمی‌توانید مطمئن باشید عسل‌های روی شبکه موم‌های این کندوها تقلبی است یا اصل. یک روش تقلب در ساخت عسل این است که مواد گلوکزی را در آب و شیره گیاهان حل می‌کنند و به‌صورت عسل درمی‌آورند. راه دیگر این است که به جای گیاهان، زنبورها را با آب قند تغذیه ‌کنند. این عسل در آزمایشگاه به علت درصد بالای ساکاروزی که دارد، قابل‌تشخیص است، اما در مغازه‌های عسل‌فروشی تقریبا غیر ممکن.
 
یکی از روش‌های کمی مطمئن برای شناخت عسل خوب، این است که آن را داخل یک لیوان آب سرد بریزید. اگر قطره‌های عسل حل نشدند و ته لیوان ته‌نشین شدند، عسل اصل است، اما اگر عسل در آب حل و ذرات آن به صورت رشته‌هایی در آب ناپدید شدند، احتمال اینکه آن عسل تقلبی باشد بیشتر است.

+177
رأی دهید
-17

Royan - کالیفرنیا - آمریکا
اصل طبیعی توی فریزر یخ نمی زنه و با شعله آتش نمیگیرید بلکه ذوب میشه . من این مطلب را یه جائی خواندم و امتحان کردم کاملا درست بود.
دوشنبه 11 دي 1391 - 20:00
Jiddu_Krishnamurti - هامبورگ - آلمان
آخه این روها تو ایران آب هم قلابی شده.اگر آب قلابی بود باید چه کار کرد؟
دوشنبه 11 دي 1391 - 21:56
shahramareia - تهران - ایران
این روش هم جواب نمیده
‌سه شنبه 12 دي 1391 - 10:09
kobalt - کرج - ایران
فقط میشه گفت دیگه عسل طبیعی وجود نداره اگرم باشه فقط تو کوهها وجنگله بشرطی که خودت اول نفری باشی که پیداش میکنی چون اگه نفر دوم باشی مطمئن باش اولی طبیعی شو برده جاش برا زنبورا قند گذاشته تا دوباره عسل طبیعی تولید کنن خودم شاهد بودم.
‌سه شنبه 12 دي 1391 - 10:02
*Fanoos* - ایران - ایران
Royan. سلام عزیزم ممنونم از توضیحات شما در مورد عسل.
‌سه شنبه 12 دي 1391 - 23:04
sandi - تهران - ایران
یه راه دیگه اینه که بایه قاشق مقداری عسل بصورت خط مستقیم باریک روی یک کاغذ کاهی مثل کاغذ روزنامه بکشیم اگر زود ازهم جدا ودونه .............................................................دونه شدندعسل خوب والا نه
‌پنجشنبه 14 دي 1391 - 12:16
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.