دستور دولت برای عدم اعلام قیمت طلا و سکه و نگرانی از طلای تقلبی

مسوولان اقتصادی دولت ایران اعلام کرده‌اند که قیمت طلا و سکه تا هفته آینده اعلام نخواهد شد. در همین حال این نگرانی وجود دارد که تغییرات الگوی معامله طلا، شهروندان عادی را متضرر کند.

              دستور دولت برای عدم اعلام قیمت طلا و سکه و نگرانی از طلای تقلبی

روز شنبه (۹ دی/۲۹ دسامبر) احمد وفادار، رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران گفت که قیمت طلا و سکه تا یک هفته اعلام نمی‌شود.

به گزارش خبرگزاری کار ایران، وفادار این تصمیم بر اساس نظر ‪"برنامه‌ریزان اقتصاد" اتخاذ شده است و این اتحادیه ‪"‬فعلا نمی‌تواند‪" قیمت طلا و سکه را اعلام کند.

رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران تصریح می‌کند که این موضوع خریداران و فروشندگان را با مشکل مواجه کرده‌ و آنها نمی‌دانند سکه و طلا را با چه قیمتی معامله کنند.

وفادار تصریح کرد که بر اساس تصمیم مسوولان اقتصادی باید سعی شود قیمت طلا و سکه با قیمت مرکز مبادلات ارزی هماهنگ شود؛ تصمیمی که به نظر می‌رسد در یک هفته آینده اتخاذ خواهد شد.

راه اندازی مرکز مبادلات ارزی یکی از راهکارهای دولت محمود احمدی‌نژاد برای مقابله کنترل رشد قیمت ارزهای خارجی بود. در این مرکز صادرکنندگان و واردکنندگان می‌توانند ارز را با بهایی پایین‌تر از بازار آزاد مبادله ‌کنند.

مسوولان دولتی امیدوار بودند که با آغاز فعالیت این مرکز قیمت ارز را کنترل کنند. این اتفاق تاکنون محقق نشده است. در عوض ارز با سه نرح دولتی، مبادلاتی و آزاد معامله می‌شود؛ امری که امکان سوءاستفاده از این شرایط را فراهم می‌کند.

کارشناسان اقتصادی می‌گویند عملی شدن این تصمیم ممکن است به کاهش قیمت سکه و طلا منجر شود. گرچه مشخص نیست چه ضمانت‌های اجرایی برای عملی کردن این تصمیم در بازار آزاد ایران وجود دارد.

افزایش معامله طلای با عیار پایین

به نوشته سایت‌های خبری، در ایران با بالا رفتن قیمت ارز و طلا خرید و فروش طلا با عیار پایین رونق یافته است. وب‌سایت خبرآنلاین در گزارشی تصریح می‌کند که به علت ناآگاهی بسیاری از خریداران، طلا‌ی با عیار پایین با همان قیمت عیار رایج ۱۸ به فروش می‌رسد. این اقدام به رواج طلای تقلبی دامن زده است.

با این حال برخی معتقدند که فروش طلا با عیارهای متفاوت و پایین‌تر از ۱۸ به تنوع و امکان معامه‌ی راحت‌تر آن کمک می‌کند، امری که در برخی کشورهای اروپایی نیز رواج دارد. اما منتقدان تصریح می‌کنند این تنوع بدون کنترل و شفافیت موجب آشفتگی بازار و سوءاستفاده برخی از ناآگاهی خریداران می‌شود.

علی فخر موحدی، مدیرعامل صندوق توسعه صادرات طلا و جواهر در گفت‌وگو با خبرآنلاین در این باره می‌گوید: «مخالفت با طلای کم‌عیار به دلیل عدم وجود و یا عدم توانایی سیستم‌های نظارتی به وقوع می‌پیوندد و آن هم موضوع تقلب است.»

موحدی تصریح می‌کند: «هم اکنون با وجود استاندارد عیار ۱۸ در بازار، توان نظارت و کنترل جدی و دقیق وجود ندارد و اگر عیار طلا افزایش یابد، آن وقت به طور قطع مشکلات زیادی بروز خواهد کرد.»

به نظر می‌رسد تنها کنترل بازار داخلی کافی نیست. طلای وارداتی نیز با دستکاری و تقلب همراه است. به گزارش خبرآنلاین برخی از واردکنندگان ایرانی، از تولیدکنندگان طلا در کشورهای هند و آسیای جنوب شرقی می‌خواهند که طلای با عیار پایین تولید کنند، ولی در شناسنامه‌ی طلا عیار آن را ۱۸ ثبت می‌کنند.

موحدی در این باره می‌گوید: «زمانی‌که از تولیدکنندگان هندی، ترک، تایلندی و حتی ایتالیایی در مورد عیار طلای تولیدشده برای مشتریان ایرانی سوال می‌شود، اگرچه از پاسخ طفره می‌روند، اما در ‌‌نهایت اظهار می‌کنند که اغلب واردکنندگانی که کار با علامت استاندارد برای ایران و با کد تولید به ما سفارش می‌دهند، عیاری پایین‌تر از استاندار رسمی کشور را طلب می‌کنند.»

نگرانی از نوسان قیمت ارز و طلا تنها نگرانی شهروندان ایران نیست. خریداران غیرحرفه‌ای طلا باید مراقب باشند که طعمه کسانی نشوند که نابسامانی بازار و ناتوانی دولت برای کنترل و نظارت بر آن، فرصت مناسبی را برای کسب درآمد در اختیارشان قرار داده است.

+33
رأی دهید
-23

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.