وزارت خارجه ایران جزایر سه گانه را جزو لاینفک خاک ایران دانست

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز چهارشنبه، ششم دی، در واکنش به بیانیه شورای همکاری خلیج فارس که یک روز پیش از آن صادر شد موارد مطرح‌شده در این بیانیه را «بی‌پایه و مردود» دانست و هم‌چنین بار دیگر تأکید کرد که «جزایر سه‌گانه جزء لاینفک خاک ایران است.»

                وزارت خارجه ایران جزایر سه گانه را جزو لاینفک خاک ایران دانست
 
رامین مهمان‌پرست هم‌چنین با وجود آنکه اظهارنظرهای روز سه‌شنبه وزیر خارجه بحرین را «فاقد ارزش هر گونه پاسخی» نامید اما به دو مورد مطرح‌شده از سوی او پاسخ داد.
 
به گزارش خبرگزاری رویترز، «خالد بن احمد بن محمد آل خلیفه»، وزیر خارجه بحرین در جریان نشست روز سه‌شنبه شورای همکاری خلیج فارس در گفت‌وگو با خبرنگاران، ایران را «تهدیدی بسیار جدی» توصیف کرد.
 
وی در این خصوص گفت که «بنابر این سطح تهدیدات بالاست، اما اگر با شرایطی روبه‌رو شویم که نیاز به اقدام داشته باشد ما آماده‌ایم.»
 
به گزارش خبرگزاری فارس، رامین مهمان‌پرست در واکنش به این اظهارات گفت که «انتقال مسئولیت مشکلات داخلی کشورهای منطقه به خارج، نوعی فرار از واقعیت‌های موجود است و انتساب این مشکلات به خارج و یا روش‌های سرکوبگرانه، شیوه صحیحی برای پاسخگویی به مطالبات مردمی نیست.»
 
وزیر خارجه بحرین روز سه‌شنبه هم‌چنین با اشاره به نیروگاه هسته‌ای بوشهر و برنامه اتمی ایران گفته‌بود که «از نظر سیاسی مداخله زیادی در امور کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس می‌شود؛ و فناوری استفاده‌شده در داخل تأسیسات هسته‌ای هم تهدید زیست‌محیطی برای منطقه ما به‌وجود آورده، و علاوه بر آن تهدید برنامه هسته‌ای هم هست.»
 
رامین مهمان‌پرست در واکنش به این سخنان گفت که برنامه هسته‌ای ایران «مسالمت‌آمیز» است و «با تمامی قوانین و کنوانسیون‌های بین‌المللی به ویژه مقررات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تطبیق دارد.»
 
وی در ادامه افزود: «نیروگاه بوشهر از بالاترین استانداردهای بین‌المللی برخوردار است و جمهوری اسلامی ایران برای نشان دادن حسن نیت خود بارها از کشورهای منطقه برای بازدید از این نیروگاه دعوت به عمل آورده است.»
 
سخنگوی وزارت خارجه ایران با وجود این توضیحات گفت که:«اظهارات وزیر خارجه عربستان از دقت لازم برخوردار نبوده و اظهارنظرهای وزیر خارجه بحرین نیز فاقد ارزش هرگونه پاسخی است.»
 
رهبران کشورهای عربی خلیج فارس،‌ از جمله وزیر خارجه عربستان، در پایان اجلاس دو روزه منامه، پایتخت بحرین، بار دیگر نسبت به آن‌چه «دخالت‌های» تهران در امور داخلی این کشورها نامیدند، هشدار دادند و خواستار توقف کامل آن شدند.
 
مسئله با کویت
 
به گزارش فارس، رامین مهمان‌پرست در ادامه سخنانش با «ابراز تعجب» از اظهارات امیر کویت در خصوص فلات قاره دو کشور گفت: «مذاکرات فلات قاره دو کشور از سوی طرف کویتی قطع شد و درصورتی که کویت تمایل جدی برای انجام گفت‌وگوها پیرامون ترسیم حدود دریایی نشان دهد، جمهوری اسلامی ایران همچون گذشته آماده گفت‌وگو است.»
 
اظهارات وی ظاهراً به مسئله میدان مشترک نفتی «آرش» اشاره دارد که مذاکرات مربوط به بهره‌برداری مشترک یا برداشت یکجانبه از آن از حدود ۱۲ سال پیش میان ایران و کویت آغاز شده‌بود.
 
مسئله جزایر سه‌گانه
 

سخنگوی وزارت خارجه ایران در ادامه به مسئله جزایر سه‌گانه ابوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک واکنش نشان داد.
 
مهمان‌پرست با تأکید بر اینکه «جزایر ابوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک جزء لاینفک سرزمین ایران است»، گفت: «تکرار ادعاهای بی‌اساس تاثیری بر واقعیت‌های موجود ندارد.»
 
شیخ صباح الاحمد الصباح، امیر کویت، در مراسم افتتاحیه نشست تازه شورای همکاری خلیج فارس، خواستار همکاری ایران برای پایان دادن به این اختلافات شد و گفت: «از ایران می‌خواهم در مسیر حل و فصل مسائل مورد اختلاف با شورای همکاری گام بردارد. به‌ویژه در موضوع جزایر سه‌گانه امارات، آن هم از راه مذاکرات مستقیم یا روی آوردن به داوری بین‌المللی.»

+115
رأی دهید
-20

htafas - مادرید - اسپانیا
اگه یه دولت دمکرات و مردمی داشتیم این عربا جرات فکر کردنش رو هم نداشتن..
‌چهارشنبه 6 دي 1391 - 10:52
farahnoush - ساری - ایران
برای اولین بار با حرف های این آقا موافقم . وزارت خارجه ایران جزایر سه گانه را جزو لاینفک خاک ایران دانست. ++++++++++
‌چهارشنبه 6 دي 1391 - 11:22
farahnoush - ساری - ایران
برای اولین بار با حرف های این آقا موافقم . وزارت خارجه ایران جزایر سه گانه را جزو لاینفک خاک ایران دانست. ++++++++++
‌چهارشنبه 6 دي 1391 - 11:22
pink panther - ابیجان - ساحل عاج
حالا که همه چی‌ رو از ما گرفتین خاکمون و اما به عربا ندید .
‌چهارشنبه 6 دي 1391 - 12:40
MIRZADEH I ESHGHI - دوسلدورف - آلمان
زنده باد
‌چهارشنبه 6 دي 1391 - 12:40
persiangulf2535 - لند‌ن - انگلیس
عرب ملخ خور رو چه به این ...خوریها.
‌چهارشنبه 6 دي 1391 - 12:51
parastooeshge - توکیو - ژاپن
اگر یک قطر خون داشته باشیم از وطن دفاع می کنیم
‌چهارشنبه 6 دي 1391 - 13:52
kutol - ارومیه - ایران
باشه یا نابشه، هیچ دردی از ما دوا نیمکنه...لااقل این دست عربا باشه...بلدن چطوری آباد کنند... بیخودی جوگیر نشید...
‌چهارشنبه 6 دي 1391 - 13:57
exam292 - تهران - ایران
htafas - مادرید - اسپانیا: در دوره ی شاه ملعون، ایران بر اساس توطعه ی انگلیس بود که بحرین رو از دست دادیم...
‌چهارشنبه 6 دي 1391 - 14:06
Jiddu_Krishnamurti - هامبورگ - آلمان
اگر شما سیاست داشتید و در این 33 سال با مردم مثل انسان برخورد کرده بودین امروز هر ایرانی برای ساخت بمب اتمی پشت شما بود چرا؟چون با اتمی شدن ایران تو خاورمیانه خیلی از کشورها حساب کار دستشان میاد .ولی افسوس سیاست شما در مورد مسئله اتمی مثل آدمی ماند که تمام عمر خود حتی یک وزنه 1 کیلویی را هم بلند نکرده بعد قصد بلند کردن وزنه 200 کیلویی را دارد.برای دستیابی به جیزی که شما دنبال آن هستید ابتدا نیاز به پشتوانه مردمی هست که شما در میان مردم پشیزی ارزش ندارید.
‌چهارشنبه 6 دي 1391 - 15:59
shahab46 - هانوفر - المان
شما یابوها همه چیز را به باد دادین ببینم این سه‌تا جزیره‌ را چکار می‌کنید چه نقشه ی کشیدید
‌چهارشنبه 6 دي 1391 - 18:08
nmayandeh khoda - هایدلبرگ - آلمان
در این مورد همه ی ما ایرانیان با این جمله آقای مهمان پرست موافق هستیم و از آن دفاع خواهیم کرد ؛ جزایر سه گانه جزو لاینفک خاک ایران است .
‌چهارشنبه 6 دي 1391 - 19:13
farahnoush - ساری - ایران
kutol - ارومیه - ایران. آقای محترم شاید برای شما منفعتی نداشته باشد !اما برای ما .. !. برای ما هم منفعتی ندارد اما صدام حسین هم برای گرفتن این سه جزیره و خوزستان به ایران حمله کرد ! به قول خودش قادسیه دوم می خواست راه بندازه .. شما که سنی هستی می دونی خلیفه دومتون چه بلایی سر ایران و مردم ایران اوورد !. من نمی تونم قبول کنم جزایری که با اون همه رشادت و دلاوری مردم و ارتش ما با وجود تروریست ها مجاهدین خلق و تجزیه طلب حفظ اش کنند .. اون مادرایی که هنوز هنوز چشمانشون منتظر یک خبر از جنازه بچه هاشونه !بچه هایی که خیلی هاشون نه مسلمون بودند و نه شیعه !!! .
‌پنجشنبه 7 دي 1391 - 00:25
farahnoush - ساری - ایران
تازه اعراب خلیج پارس خوشبخت نیستند همانطور که ما نبودیم !!! . وگرنه مردم بحرین و سوریه باید خوشبخت ترین مردم جهان باشند !!! . اگر تو ایران هم یک قانون مثل کشورهای عربی بود هرکس بر ضد دولت حرف زد حق شهروندیشو ازش می گرفتند .. !؟. اگر فکر می کنی اونها از ما خوشبخت ترند پس واقعا برات متاسفم ! چون خود کشورهای غربی چنین ادعایی ندارد !خدارو شکر من تو ایران بدنیا اومدم نه کشورهای عربی و کردی مناطق دیگر خودشون با دست خودشون زن ها سنگسار و یا قتل های ناموسی انجام می دهند ! اقلا این کار تو ایران دولت می کنه نه مردم ! .
‌پنجشنبه 7 دي 1391 - 00:25
exam292 - تهران - ایران
shahab46 - هانوفر - المان: حفظ تمامیت ارضی برای کشور ما یه افتخاره که بعد از انقلاب با توجه به جنگ تحمیلی و فشار ابرقدرتهای استکباری، حتی یک وجت از خاک کشور عزیزمان را از دست ندادیم.. ولی اگه به تاریخ مراجعه کنی، قبل از انقلات با بی کفایتی شاه و حکومتهای سلطنتی، کشورما کوچک و کوچکتر شد!(مثلا از بی کفایتی پهلوی و سیاست خبیس انگلیس در سال 1820، بحرین از کشور عزیزمان جدا شد!!!)
‌پنجشنبه 7 دي 1391 - 06:18
mir1976 - تهران - ایران
مزوّر بودن یعنی این. خائن بودن یعنی این. از یک طرف دم از ایران دوستی میزنند. از یک طرف خواهان نابودی حکومت حتی به دست آمریکا و اسرائیل هستند. آدم چقدر باید احمق باشه. یک نگاه به عراق بکنید. حکومت مرکزی دیگه از بین رفته. ایران هم همینطور میشه. 4 گوشه ایران، خودمختار و جزایر هم به باد میره.
جمعه 8 دي 1391 - 15:04
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.