شانس توافق میان ایران و آمریکا با وزارت جان کری چقدر است؟

بر خلاف سکوت جمهوری اسلامی ایران بعد از اعلام رسمی نامزدی سناتور جان کری برای تصدی منصب وزیر خارجه آمریکا، محافل اسرائیلی که این انتصاب را انتظار می کشیدند، بلافاصله رضایت عمیق خود را نسبت به آن ابراز داشتند.
 
           شانس توافق میان ایران و آمریکا با وزارت جان کری چقدر است؟

انتظار می رود جان کری که یک میانجی حرفه ای است از مهارت های خود و مناسبات شخصی و نزدیک با نتانیاهو به منظور بهبود مناسبات اوباما و نخست وزیر اسرائیل بهره بگیرد.

در فاصله کوتاهی بعد از اعلام نامزدی جان کری، که انتظار می رود بدون اشکال جدی از تصویب سنا بگذرد، «شورای ملی یهودیان دمکرات» با صدور اعلامیه ای اعلام کرد که از انتخاب او «هیجان زده» است.

جان مک کین، سناتور با نفوذ آمریکایی از حزب جمهوریخواه، که با معرفی سوزانا رایس به عنوان جانشین خانم کلینتون مخالف بود، از انتصاب جان کری در سنا حمایت می کند. هر دو سناتور دارای سابقه جنگ در ویتنام بوده و نشان های نظامی متعددی دریافت کرده اند.

یک گروه دیگر از یهودیان آمریکا موسوم به «مجمع ضد کاهش شان (انسان)» طی اعلامیه ای تاکید کرد: «سناتور جان کری یک متحد برجسته جامعه یهودیان است و ما از نامزدی او حمایت کامل می کنیم.»

آشنایی با خاورمیانه و حمایت از اسرائیل

جان کری که با مسائل خاورمیانه کاملا آشنا است تا کنون ماموریت های متعددی را در رابطه با مسائل اعراب و اسرائیل، جنگ عراق، بحران افغانستان و مشکلات امنیتی در پاکستان عهده دار شده است.

جان کری طی پنج دوره حضور پیوسته در سنا به لوایح متعددی در حمایت از مواضع اسرائیل رای داده است.

با وجود حمایت جدی جان کری از دولت اسرائیل، وی در سال ۲۰۰۹ به لایحه ای رای داد که خواستار محدود کردن ساخت و ساز شهرک های یهودی نشین در سرزمین های اشغالی بود.

روزنامه اسرائیلی «یدیعوت اخرونوت» چند روز پیش از معرفی کری طی مقاله ای این سئوال را مطرح ساخت که «آیا جان کری برای اسرائیل خوب است؟» با این وجود نتیجه گیری نشریه یاد شده نسبت به معرفی کری مثبت و حاکی از رضایت کامل محافل اسرائیلی بود.

جان کری در عین حال از سال ۱۹۹۷ تاکنون یا از لوایح پشتیبانی از اسرائیل حمایت کرده و یا چنین طرح هایی را شخصا پیشنهاد داده است. این لوایح و طرح ها عموما یا در تایید حق بقای اسرائیل بوده و یا بر حق دفاع از موجودیت آن کشور تاکید داشته است.

در مقایسه با خانم کاندولیزا رایس وزیر خارجه آمریکا در زمان جورج دبلیو بوش که ۲۵ بار از اسرائیل بازدید به عمل آورد، خانم کلینتون تنها چند بار به اسرائیل سفر کرد. جان کری در گذشته سفرهای زیادی به اسرائیل داشته و در دوران وزارت خارجه خود نیز سفرهای متعددی به اسرائیل خواهد داشت.

جان کری در تقابل با جمهوری اسلامی

نشریات هوادار دولت جمهوری اسلامی طی فعالیت های انتخاباتی سال ۲۰۰۴ که جان کری به عنوان نامزد حزب دمکرات با جورج بوش رقابت می کرد به دفعات او را مورد حمله قرار داده و وی را به همکاری با اسرائیل متهم ساختند.

وزیر خارجه بعدی آمریکا در ماه ژوئن سال ۲۰۱۰ به لایحه تحریم نفت ایران رای داد و در سال ۲۰۰۹ از لایحه تحریم مواد پالایش شده نفت ایران در سنا پشتیبانی کرد.

جان کری در سپتامبر سال ۲۰۰۷ به قطعنامه ای رای داد که سپاه پاسداران را یک گروه تروریستی معرفی می کرد. در طرح یاد شده تاکید شده بود که به منظور دفاع از منافع حیاتی آمریکا از تلاش ایران برای تبدیل شیعیان عراق به نیرویی شبیه حزب الله لبنان باید ممانعت به عمل آید.

در بخشی دگر از قطعنامه آمده بود که «ایالات متحده با اقدامات خشونت آمیز جمهوری اسلامی در عراق که به منظور بی ثبات کردن آن کشور صورت می گیرد مقابله خواهد کرد و در ضمن اعمال کنترل سعی در وارونه ساختن جریان نفوذی ایران در عراق خواهد داشت.»

در قطعنامه یاد شده همچنین تاکید شده بود که آمریکا مفاد قطعنامه های ۱۷۳۷ و ۱۷۴۷ مصوب ۲۳ دسامبر سال ۲۰۰۶ و ماه مارس ۲۰۰۷ را به موقع اجرا خواهد گذاشت. انتظار می رود که جان کری در مقام وزیر امور خارجه آمریکا نسبت به خط مشی سیاسی خود در سنا در قبال اسرائیل و ایران وفادار باقی بماند.

سوابق جان کری

وزیر خارجه بعدی آمریکا متولد سال ۱۹۴۳ در شهر دنور و مانند اوباما مدت طولانی از دوران کودکی خود را خارج از آمریکا ( آلمان و سوئیس) سپری کرده است. کری بعد از پایان تحصیلات خود در دانشگاه ییل، در سال ۱۹۶۶ عازم ویتنام شد و در طول جنگ به چند نشان شجاعت دست یافت اگر چه استحقاق او در دو مورد، طی مبارزات انتخاباتی سال ۲۰۰۴ مورد سوال قرار گرفت.

جام کری در منصب ریاست کمیسیون خارجی سنای آمریکا فرصت داشته است تا با خطوط سیاست خارجی آمریکا از نزدیک آشنا شود. او از جمله وزرای خارجه سال های اخیر آمریکا است که نیازمند کسب تجربه کاری در حوزه ماموریت تازه خود نیست.

جان کری در شروع مسئولیت تازه با موضوع فوری انتقال کم هزینه قدرت از حکومت اسد به شورای ملی انتقال در سوریه، رویارویی و یا حصول توافق پیرامون برنامه اتمی جمهوری اسلامی و مقابله با کره شمالی روبرو است.

با حضور قابل پیش بینی جان کری در وزارت امور خارجه آمریکا شانس جمهوری اسلامی ایران برای دست یافتن به توافق جامع و اصولی با واشینگتن را باید کمتر از گذشته تلقی کرد. بر این اساس می توان انتظار داشت که دیپلماسی آمریکا در قبال ایران سختگیرانه از چهار سال گذشته شود.

جمهوری اسلامی ایران برای کاهش خطر انتقال رفتار سختگیرانه واشنگتن به وضعیت برخورد و یا استفاده از ظرفیت نظامی علیه ایران، می تواند به حضور سناتور سابق «چاک هیگل» در وزارت دفاع آمریکا و به عنوان جانشین لئون پانه تا دل ببندد. هیگل که یکی از گزینه های پست وزارت دفاع آمریکا است تا کنون به بسیاری از طرح ها و لوایح تحریم ایران در سنا رای منفی داده است.
 
رضا تقی زاده (تحلیلگر سیاسی)
رادیو فردا
+50
رأی دهید
-14

ARTEMIS-SW - .پاريس - فرانسه
با این ملت اکثرا در خواب خرگوشی رفته!!! این بازیها نشان این است که خوب می‌دانند حمله ی عرب و بعد مغول چه گندی به فرهنگ و منش ایرانی‌ زده که با هیچ پاک کننده یی قابل زدودن نیست!! همین سا یت‌ نمونه!!! تعدادی مجیز ملّا!! تعدادی مجیز آذربایجان بالا در کسوت پان تورک!! تعدادی مجیز چپ‌های شکست خورده تعدادی مجیز مجاهدین مسئول اعدام هزاران جوان فریب خورده!تعدادی رنگ سپید به اشتباهات شاه فقید!! تعدادی با دانستن وابستگی آشکار رهبران اسلامی سبز در مدت ۳۰ سال در غم حصر خانگی!!! راه نجات این ملت در کهکشان اندرومدا اگر سفینه یی بود!!!
‌سه شنبه 5 دي 1391 - 15:47
compatriot - تورنتو - کانادا
مرگ یکبار شیون یکبار. جمهوری آخوندی را باید لت پار کرد، باید از شر این غده سرطانی برای ابد خلاص شد!
‌سه شنبه 5 دي 1391 - 16:22
مسیح پسر مریم - تهران - ایران
با شیطان که مذاکره نمی کنند، رجمش می کنند و هر چه شیطان(آمریکا) بزرگتر رجمش هم بیشتر
‌سه شنبه 5 دي 1391 - 16:48
exam292 - تهران - ایران
compatriot - تورنتو - کانادا: خیلی خودت رو ناراحت نکن!!! شتر در خواب بیند پنبه دانه ...
‌سه شنبه 5 دي 1391 - 16:55
farahnoush - ساری - ایران
ARTEMIS-SW - .پاریس - فرانسه. برای اولین بار با حرفات موافقم !
‌سه شنبه 5 دي 1391 - 20:52
farahnoush - ساری - ایران
ARTEMIS-SW - .پاریس - فرانسه. برای اولین بار با حرفات موافقم !
‌سه شنبه 5 دي 1391 - 20:52
compatriot - تورنتو - کانادا
exam292 - تهران - ایران - جواب ...و ساندیس خوران بود خاموشی. لقمه حرومتو ببر سر سفره زن و بچه ات، شکنجگر اوین و کهریزک!
‌چهارشنبه 6 دي 1391 - 03:48
elynaz - مونترال - کانادا
ARTEMIS-SW - .پاریس - فرانسهبالاخره باید برای مبارزه یک اصولی داشت من مثلا یک آزادی خواهم میگم باید جامعه چند صدایی باشه مثل همون فرانسه که شما داری زندگی‌ میکنی‌ .اما دوست دارم بدونم شما چه منش سیاسی رو بیشتر دوست داری و دنبال میکنی‌ آرتیمیس جان
‌چهارشنبه 6 دي 1391 - 04:30
zedehal2020 - مانهایم - آلمان
ARTEMIS-SW - .پاریس - فرانسه-دوست عزیز من ، هموطن گرامی ، سرکار خانوم آرتمیس ، شما میگی باید چه کرد ؟ شما چه پیشنهادی داری ؟
‌چهارشنبه 6 دي 1391 - 04:40
ARTEMIS-SW - .پاريس - فرانسه
حال که به اینترنت دسترسی‌ داری سا یت‌‌های آگاه کننده هست تا بدانی نه حمله ی مغول نه حمله ی اسکندر نتوانست تار و پود فرهنگ ایران را نابود کند و آن ویروسی که دودمان ایرانی‌ را بر با د داد از خیانت یک مغ زردشتی و رانده شده از ایران --سلمان فارسی--- سرچشمه گرفت که در کسوت ..الله...معلم رهبر این دین شد و جایزه آش این بود که در هجوم به ایران خانواده آش می‌توانستند زردشتی باقی‌ بمانند!! در کتاب دینی تو هست! و کلیه ی کارهای ملایان در ایران فعلی‌ دستور مستقیم کتاب دینی تست!!! مطالعه کن ضرر نمیکنی‌!!
‌چهارشنبه 6 دي 1391 - 06:03
khoshnevis - شیراز - ایران
جان مادرتون یه کمی بفکر ما باشید - از ظلم و ستم جون به سر شدیم -
‌چهارشنبه 6 دي 1391 - 06:23
khoshnevis - شیراز - ایران
جان مادرتون یه کمی بفکر ما باشید - از ظلم و ستم جون به سر شدیم - بابا ما نفت نخواستیم مال شما - این چه بلایی بود سرما اوردین و 34 ساله که بیچاره شدیم -
‌چهارشنبه 6 دي 1391 - 06:24
akbarboy - تبریز - ایران
artemisیه دیوونه ای یه ماشینی دزدید و تو اتوبان خلاف جهت همه شروع به رانندگی کرد رادیو هم اعلام کرد یه بابایی ماشینی دزدیده داره با سرعت سر سام اوری خلاف جهت همه رانندگی میکنه القصه ولوم رادیو این بابا باز بوده تا اینو میشنوه میگه ای عمو جان یه نفر نیست خیلین حالا قضیه تو با خیلی از کاربرای سایت همینه میترسم اینطوری پیش بری ادعای پیامبری کنی اگه مجیز گوی اذربایجانم هم منظور منم جانم فدای اذربایجانم که هر چی تو این 80سال تلاش کردین زبونشو نابود کنید نشد که هیچ بلکه الان تو بازی های بهترین تیم دنیا یک صدا شعار میدیم هارای هارای من تورکم
‌چهارشنبه 6 دي 1391 - 07:50
exam292 - تهران - ایران
compatriot - تورنتو - کانادا: هر چه واسه اربابای استکباریتون خوش خدمتی کنید! باز هم واسه ی اونا، شماها خارجی و بی ارزشید! تاریخ مصرفتون تموم بشه، پرتتون میکنن توی سطل زباله!...
‌پنجشنبه 7 دي 1391 - 06:04
جوان ايران - لندن - انکلستان
جناب اقای akbarboy. منظور Artemis توهین به ترک یا هر قوم تو ایران نبود. اکه شما توانای تحقیق داشته باشی می فهمی منظور Artemis ریشه ١٠٠٠ سأله داره از خیانت سلمان فارسی به ایران زمین که شاه زاده زاده تبعید شدهی بود که با علمش توانست با اسلامی که داست ساز عقل و باهوشی او بود توسط عرابی که فقط جنک طلب بودند درست کنه و ایران و دین زرتشت رو از بین ببره و انتقام بکیره. کتاباش هست بتور مفصل از خود اعراب ،،،،،
‌پنجشنبه 7 دي 1391 - 08:05
compatriot - تورنتو - کانادا
اگه هم تاریخ مصرفمون تمام بشه، شکر خدا لقمه حرام نخوردیم یا مردم را بی‌ دلیل شکنجه نکردیم یا از دیوار خونه مردم مثل شما ساندیسخورا بالا نرفتیم. یا از بیت االمال دزدی نکردیم. هنوز هم بگم بقول رئیس جمهورت مموتی؟ :)
‌پنجشنبه 7 دي 1391 - 12:06
exam292 - تهران - ایران
compatriot - تورنتو - کانادا: احسنت به شما، اینها که گفتی، یعنی برای مرگ و عالم پس از مرگ هیچ نگرانی نداری!!! ولی من بابت تهمت هایی که زدی نمی بخشم و ...
جمعه 8 دي 1391 - 22:15
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.