بریتانیا پرداخت غرامت به قربانیان عراقی را تایید کرد

وزارت دفاع بریتانیا اعلام کرد به شماری از شهروندان عراق که از سوی سربازان این کشور مورد شکنجه و بدرفتاری قرار گرفته‌اند غرامت پرداخت کرده است. میزان این غرامت ۱۴ میلیون پوند گزارش شده است.
 

روزنامه گاردین اخیرا گزارش داده بود که وزارت دفاع بریتانیا به تعدادی از شهروندان عراق که در دوران اشغال این کشور بازداشت و زندانی شده‌اند غرامت پرداخت کرده است.
 
خبرگزاری فرانسه روز جمعه (۱ دی/ ۲۱ دسامبر) نوشت یکی از سخنگویان وزارت دفاع روز پنجشنبه این گزارش را تایید کرده است. بر این اساس بریتانیا در پنج سال گذشته به ۲۰۵ عراقی شاکی ۱۴ میلیون پوند، معادل ۱۷ میلیون و ۲۰۰ هزار یورو غرامت پرداخته است.
 
۷۰ هزار پوند سهم هر شاکی عراقی
 
شهروندان عراقی سربازان بریتانیایی را متهم می‌کنند که آنها را به طور غیرقانونی در زندان نگه داشته‌اند و شکنجه کرده‌اند. خبرگزاری فرانسه به نقل از وزارت دفاع بریتانیا گزارش داد اغلب شاکیان مرد بوده‌اند و در دوران استقرار نظامیان این کشور در عراق، در فاصله سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۹ میلادی مورد آزار و شکنجه قرار گرفته‌اند.


  
نیروهای نظامی بریتانیا در حال ورود به بصره

 

بنا بر گزارش‌ها تنها در سال جاری به ۱۶۲ عراقی ۸ میلیون و ۲۰۰ هزار پوند غرامت پرداخت شده است. با این حساب وزارت دفاع در کنار بر عهده گرفتن مخارج دادگاه به طور متوسط ۷۰ هزار پوند به هر شاکی پرداخت کرده است.
 
سخنگوی وزارت دفاع بریتانیا با اشاره به حضور بیش از ۱۲۰ هزار نظامی این کشور در عملیات عراق می‌گوید رفتار اکثریت بزرگی از این افراد مطابق استانداردهای جهانی و اصول حرفه‌ای بوده است.
 
کمیته‌ ویژه وزارت دفاع برای بررسی تخلف‌ها

از دو سال پیش وزارت دفاع بریتانیا کمیته ویژه‌ای را مامور رسیدگی به شکایت شهروندان عراقی کرده و در موارد ضروری پرونده سربازان متهم را به دادگاه نظامی ارجاع می‌دهد.
 
کمیته یاد شده بارها به بررسی عملکرد تیم ویژه بریتانیایی مستقر در جنوب عراق پرداخته که از جریان بازجویی متهمان عراقی فیلم نیز تهیه می‌کرده است.
 
به گزارش خبرگزاری فرانسه در محاکمه یکی از افسران این تیم ویژه، قاضی دادگاه نظامی بریتانیا حکم داد که متهم مرتکب تخلف شده اما مطابق دستورالعمل‌هایی رفتار کرده که در دوره آموزشی فراگرفته بوده است.
 
شماری از سربازان بریتانیایی متهم می‌شوند که برای اعتراف‌گیری عدهای از نظامیان و شبه‌نظامیان بازداشت شده عراقی را آنها را تهدید کرده و شکنجه داده‌اند.

+53
رأی دهید
-12

Omidvaran - نورکل - امریکا
بریتانیای متجاوز و سربازان ادمکشش باید از مردم عراق بخاطر تجاوز جنایت وقتل وغارت رسما عذر خواهی کند - ملکه انگلیس باید از مردم عراق بخاطر اعمال غیر انسانی سربازانش عذزخواهی کند - ترتیب اعزام مجروحان و اسیب دیدگان را به انگلیس برای معالجه ودلجوئی و نگهداری فراهم کند - علاوه بر پرداخت غرامت کمک های بلا عوض سالانه برای ترمیم وباز سازی خرابیهاو خسارات وارده منظورکند - سازمانهای حقوق بشر باید اقدامات ضد بشری انگلیس رو محکوم کنند - کمیته حقوق بشر سازمان ملل باید رسما انگلیس رو بخاطر اعمال شیطانی مرتکب شده درعراق محکوم و سرزنش کند
شنبه 2 دي 1391 - 06:45
بت شکن - مونترال - کانادا
با این که شکنجه کردن در کلّ یک عمل غیر انسانی است ولی‌ همین قدر که دولت بریتانیا قبول به پذیرش این مسئله کرده و غرامت پرداخته خودش یک نوع انعطاف پذیری هست. حالا اگر این اتهام متوجه حکومت ایران میشد میگفتند" کی‌؟ کجا؟ کی‌؟ ما؟" استغفر الله! اصلا شکنجه در دین اسلام حرام است، حتماً زندانی‌ها و اسرا خودشان به جان یکدیگر افتاده اند"!!
شنبه 2 دي 1391 - 11:39
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.