راز سه هزار ساله مرگ فرعون مصر فاش شد

نتایج پژوهش‌هایی که به تازگی در "مجله پزشکی بریتانیا" منتشر شده است، نشان می‌دهد رامسس سوم از فراعنه مصر نه به مرگ طبیعی، بلکه بر اثر جراحات ناشی از ضربات چاقو به قتل رسیده است. پسر فرعون هم در قتل پدر دست داشته است.
 

تاکنون تنها می‌دانستیم که فرعون مصر، رامسس سوم، در سال ۱۱۵۵ پیش از میلاد در سن ۶۵ سالگی از جهان رفته است. نتایج پژوهش‌هایی که در موسسه مومیایی‌ها و مردان یخی (EURAC) در آکادمی اروپا در شهر بولزانوی ایتالیا صورت گرفته است، نشان می‌دهد که زندگی فرعون مصر با مرگ طبیعی به پایان نرسیده، بلکه او به قتل رسیده است.
 
اسکن‌هایی که از پیکر مومیایی شده رامسس سوم تهیه شده است، محل ضربه چاقو بر گردن او را مشخص می‌کند. پژوهش‌گران موسسه مومیایی ‌در ایتالیا پس از این اکتشاف تصاویر مربوط به آن را در "مجله پزشکی بریتانیا" منتشر کردند.

رامسس سوم که از حاکمان دودمان "بیستم" است، در بین سال‌های ۱۱۸۶ تا ۱۱۵۵ پیش از میلاد مسیح فرمانروای مصر باستان بود. کارشناسان می‌گویند قتل فرعون احتمالا در جریان حمله‌ای که به مقر حکمرانی او صورت گرفته، رخ داده است.
 
پرنس مصر در دسیسه قتل پدر شرکت داشته
 
نتایج تحقیقات صورت گرفته نشان می‌دهد که یکی از فرزندان رامسس سوم با نام پنتاوره در توطئه قتل پدر دست داشته است. می‌گویند، این دسیسه در همان زمان برملا می‌شود و بانیان آن در دادگاه محاکمه می‌شوند.
 
اما آن‌چه تا به امروز ناروشن مانده بود، سرنوشت خود فرعون مصر بود. گمانه‌زنی‌ها در مورد سرنوشت رامسس سوم سبب شد تا تیمی متشکل از پژوهش‌گران بین‌المللی جسد مومیایی شده‌ی فرعون مصر را که در موزه قاهره نگهداری می‌شود، مورد آزمایش و عکس‌برداری قرار دهند.
 
اسکن ‌پیکر و آزمایشات رادیولوژی و ژنتیک، شک و تردیدها در مورد قتل فرعون مصر را به یقین تبدیل کرد. پرسشی که پژوهش‌گران تاکنون پاسخی برای آن نیافته‌اند، این است که آیا رامسس سوم بلافاصله پس از درگیری جان خود را از دست داده یا بر اثر جراحات ناشی از ضربات چاقو مدت زمانی دیرتر کشته شده است.
 
نتایج پژوهش‌های صورت گرفته یک نکته را روشن ساخته است و آن این‌که جراحاتی که بر روی گردن رامسس سوم مشاهده شده است، نه ساختگی‌اند و نه به پس از مرگ وی مربوط می‌شوند، بلکه در پی ضربات چاقو ایجاد شده که به کشته‌شدن او انجامیده است.
 
مومیایی ناقص پرنس؛ جریمه‌ای برای شرکت در قتل
 

علاوه براین محققان موفق شدند در جریان تحقیقات خود پیکر پرنس پنتاوره، فرزند رامسس سوم را نیز شناسایی کنند. آزمایشات دی‌‌ان‌‌ای نشان می‌دهد که جسدی که در قبرستانی در منطقه دیربحرین مصر یافت شده است، متعلق به فرزند فرعون مصر، پنتاوره است.
 
سن پرنس مصر میان ۱۸ تا ۲۰ سال تخمین زده می‌شود. آن‌چه برای محققان در این بین قابل توجه است، این است که پیکر فرزند مصر به طور کامل و مرسوم مومیایی نشده است. بدن او تنها با پوست بز پوشیده شده است و مغز و سایر اعضای داخلی بدن پنتاوره آن‌چنان که در کار مومیایی کردن مرسوم است، از بدن خارج نشده‌اند.
 
کارشناسان می‌گویند این بی‌توجهی در مومیایی کردن پرنس می‌تواند این گمانه‌زنی را تقویت کند که دست داشتن پنتاوره در قتل پدر در زمان حیات او مشخص شده بوده و از همین رو به حکم جریمه، مومیایی کردن پیکر او ناقص صورت گرفته است. 

+117
رأی دهید
-12

secular - لندن - بریتانیا
تمدن به اون شکوه وبزرگى، توسط یه مشت عرب امّل نابود شد. باز ما شانس اوردیم حافظ و فردوسى.. رو داشتیم، وگرنه حالا ما هم مث مصریها عربى بلغور میکردیم.
جمعه 1 دي 1391 - 14:59
نرگسس - بلخ - افغانستان
نه بابا، دروغ محض است. فرعون که به همراه لشکریانش در آب غرق شد. دانشمندان بهتر میدانند یا خدا؟ هان؟
جمعه 1 دي 1391 - 16:02
Azadikhah - تكسل - هلند
پدر این پول و قدرت بسوزه که آدمی‌ را از راه به در می‌کند
جمعه 1 دي 1391 - 17:11
karkas - اصفهان - ایران
افغانستان.................نرگس.....................کی‌ میخواین به تمدن برسید۲۰۱۳
جمعه 1 دي 1391 - 21:48
jhanatan - تهران - ایران
secular.لندن کاملا با نظر شما موافقم
جمعه 1 دي 1391 - 22:05
نقی‌ الله - سیدنی - استرالیا
ما میگیم فرعون ستمکار بود چون از مردم به زور پول جمع میکرد، اونوقت در قران به پیامبر میگه برو به زور شمشیر از مردم پول زکات و خمس بگیر، میگیم این امر خدا بوده! میگیم فرعون شهوتباز بوده چون خیلی‌ زن داشته، اون وقت پیامبر ۴۰ تا صیغه، ۱۴ تا زن ثابت و حتا با کنیز هاش هم میخوابیده، ولی‌ میگیم، اینا از رو شهوت نبوده! میگیم فرعون ستمکار بوده چون مخلفهاش رو میکشته، اونوقت پیامبر هرکس مخالفش بود به بهانهٔ، کفر، منافق، مشرک، محارب و غیره رو میکشته!! خلاصه که ما اگر کسی‌ رو بپرستیم، آنچنان چشممون کور میشه، که اگه طرف ... وسط بازار شهر جفتگیری کنه، یک مغلطه ای‌‌ براش در میاریم، میگیم این منظورش این نبوده و آدم پاکی هست!!!
جمعه 1 دي 1391 - 22:54
antieslah - وین - اتریش
secular - لندن - بریتانیا-یعنی الان کاملا فارسی نوشتی ؟ بشمار ببین این جمله کوتاهت چندتا کلمه عربی داره . آقای سکولار اول یاد بگیر که به ملل مختلف و نژاد های دیگر احترام بذاری ، بعد اسمت رو بذار سکولار !
شنبه 2 دي 1391 - 00:23
bakhtiyar - گوتنبرگ - سوئد
antieslah - وین - اتریش- عزیز جان حرص نخور فشارت میره بالا.اعراب خاک مملکت مارو به توبره کشیدن پس حق داره کسی اگر زبانی عقده 1500 ساله اش رو خالی کنه.عرب ها زبانشون رو از آکاد و بابل گرفتند خطشون رو از آرامی ها
شنبه 2 دي 1391 - 05:48
secular - لندن - بریتانیا
وین اتریش@ تو به فکر اون مغز معیوبت باش، زبان پیشکشت!
شنبه 2 دي 1391 - 12:44
bekar - خواف - ایران
خاک ور سر همه شما شا لمشتو چشتید بوزنه
شنبه 2 دي 1391 - 17:45
eddy59 - مونیخ - آلمان
secular - لندن - بریتانیا دمت گرم گل گفتی عرب ملخ خوار
یکشنبه 3 دي 1391 - 04:59
ahooramazda - تهران - ایران
با سلام خدمت تمام دوستان. بهتره سعی کنیم در مورد مطلب مربوطه نظر بدیم نه اینکه... این خبر برای بنده که علاقه مند به تاریخم بسیار جالب بود. با تشکر
یکشنبه 3 دي 1391 - 23:02
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.