سخنگوی قوه قضائیه ایران: قرار مجرمیت مهدی هاشمی صادر شد

 

مهدی هاشمی پس از آزادی از زندان در خانه پدرش اکبر هاشمی رفسنجانی

 غلامحسین محسنی‌اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه ایران مبلغ وثیقه مهدی هاشمی، فرزند اکبر هاشمی رفسنجانی را ۱۰ میلیارد تومان اعلام کرد و از صدور قرار مجرمیت برای او خبر داد.

آقای محسنی اژه ای امروز دوشنبه ۲۷ آذر (۱۷ دسامبر) در یک کنفرانس خبری در تهران گفت که "اگر مشکل یا مانعی پیش نیاید" پرونده آقای هاشمی به زودی به دادگاه فرستاده می شود.

در اواخر شامگاه روز ۲۶ آذر، روابط عمومی دادسرای تهران اعلام کرده بود که مهدی هاشمی "پس از تکمیل تحقیقات و با تودیع وثیقه مناسب" از زندان اوین آزاد شده است. آقای هاشمی ۸۴ روز در زندان انفرادی در بازداشت بود.

مهدی هاشمی اوایل مهرماه و پس از حدود سه سال اقامت در بریتانیا از طریق دوبی به ایران بازگشت و در بدو ورود در فرودگاه تهران، از سوی نماینده دادستان تفهیم اتهام شد. او یک روز پس از بازگشت به ایران خود را به قوه قضائیه معرفی کرد که به بازداشت او منجر شد.

آزادی فرد بازداشتی با تامین قرار وثیقه به این معناست که متهم تا زمان تشکیل دادگاه در خارج از زندان خواهد بود، اما در زمان تشکیل دادگاه باید پاسخگوی اتهامات باشد و در صورت مجرم شناخته شدن و محکومیت به زندان، دوباره به زندان برگردد.

تصاویری که روزنامه اعتماد از اولین لحظات آزادی آقای هاشمی منتشر کرده او را در کنار پدر و مادرش و در منزل آنها نشان می دهد.

آقای هاشمی رفسنجانی در مدت بازداشت فرزندش یک بار در زمان بستری شدن او در بیمارستان و یک بار در زندان اوین تهران با او ملاقات کرده بود.

فائزه هاشمی، دیگر فرزند اکبر هاشمی رفسنجانی هم که پیش از ورود برادرش به ایران بازداشت شده بود، در حال حاضر در زندان اوین محکومیت شش ماهه خود را به اتهام تبلیغ علیه نظام می گذارند.

یک روز پیش از آزادی آقای هاشمی، خبرگزاری فارس به نقل از "یک منبع آگاه"، مدعی فشار "خانواده و اطرافیان مهدی هاشمی" برای آزادی او و "نیمه تمام ماندن تحقیقات از وی" شده بود.

این مقام آگاه، که هویت وی فاش نشده بود، ادعا کرده بود که "مهدی هاشمی دارای ۱۳ عنوان اتهامی است که این موارد بخشی با تکمیل تحقیقات آماده ارجاع به دادگاه است، اما بخشی دیگر نیازمند ادامه تحقیقات از او است."

"انتقال اطلاعات محرمانه به خارج ‌کشور"، "اخلال در نظام اقتصادی"، "جاسوسی" و "فساد در قراردادهای بزرگ"، اتهاماتی است که منتقدان مهدی هاشمی در داخل حکومت ایران، متوجه او کرده اند.

  
آقای محسنی اژه ای گفته "اگر مشکل یا مانعی پیش نیاید" پرونده مهدی هاشمی به زودی به دادگاه فرستاده می شود
 

فرزند اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، همچنین متهم است که در سازماندهی اعتراض‌های پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ دست داشته است.

با این حال وکیل مهدی هاشمی می‌گوید هیچ مدرکی علیه موکلش وجود ندارد.

برخی از رسانه‌های ایران پیشتر مدعی شده بودند که آقای هاشمی رفسنجانی رایزنی‌هایی را برای "محاکمه عادلانه" فرزندش با "برخی مقام‌های عالی‌رتبه" انجام داده است.

+40
رأی دهید
-46

classic - تهران - ایران
کجایند اون عده از بسیجیانی که همیشه شعار میدادند " هاشمی هاشمی حمایتت می کنیم! "
دوشنبه 27 آذر 1391 - 20:47
javadrezazadeh - ارومیه - ایران
معذرت میخوام یکی میتونه بگه 10 میلیارد چند تا صفر داره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
دوشنبه 27 آذر 1391 - 20:47
hamid shojaei - تهران - ایران
ملت ساده ، باور نکنید این‌ها ‌همش فیلم و تاتر است ، همشون سرشون تو یک آخور است ، پشت این داستان‌ها چیز دیگری است ، ....
دوشنبه 27 آذر 1391 - 20:55
bizham - تهران - ایران
به dassic تهران ..... وام و پاداشهای میلیونی و ....کجا میدن همون جان
دوشنبه 27 آذر 1391 - 21:17
بی خیال - کرمان - ایران
فیلم دم انتخابات برای کم شدن نفرت مردم نسبت به خامنه ای و کلاه گذاشتن سر مردم
دوشنبه 27 آذر 1391 - 21:35
parviz1 - کترینگ - انگلستان
فقط نگاه کنید چقدر قیافهاشون منفور و لجن هست!!!!!!!! از دیدن عکس هرکدام از معلولین و از اون خمینی تا این گدا علی‌ شیره یا هرکدامشون مشخص هست که چه جنایت و دزدیها و پست هستن.حتی یک نفر آدم حسابی در تمام این رژیم اسـ... یافت نمیشود.یکی از یکی‌ دزدتر و جانی تر و مفسد تر و نامرد تر و کثافت تر و خلاصه مانند انگل تو هم لول میخورن مخصوصا رفسن جانی و خامنه شیره آی با تمام خانواده دزد و ..........
دوشنبه 27 آذر 1391 - 21:24
rezgar - لینشوپینگ - سوئد
باز هم میگویم داستان متهم شدن مهدی رفسنجانی نمایشی بیش نیست اگر هر کس در نظام جمهوری اسلامی ایران یکی از ان 13 اتهام مهدی راداشته باشد سرنوشتش مثل سرنوشت احمد خمینی میشه. این نمایشها به خاطر ترساندن و سرگرم کردن مردم است. و مطرح کردن خانواده کذاب رفسنجانی در داخل و خارج ایران.
دوشنبه 27 آذر 1391 - 22:10
ekman - شیراز - ‫ایران
ده هزار میلیون تومان/صدهزار میلیون ریال/اگر تومان حساب شود،10 تا صفر،ریال حساب شود 11 تا صفر،دینار حساب شود 13 تا صفر جناب رضازاده از ارومیه.
دوشنبه 27 آذر 1391 - 23:56
ali1111 - تهران - ایران
این مردک و باباش مانند پهنی هستند که از وسط نصف شده باشه!!
‌سه شنبه 28 آذر 1391 - 00:00
ehsan1987 - تهران - ایران
بچه کوسه منزل 10 میلیاردی شو گذاشته وثیقه ! عجب دزد بازاری مملکت
‌سه شنبه 28 آذر 1391 - 00:01
ehsan1987 - تهران - ایران
بچه کوسه منزل 10 میلیاردی شو گذاشته وثیقه ! عجب دزد بازاری مملکت
‌سه شنبه 28 آذر 1391 - 00:08
Labe karoon - شیین - نروژ
ما یه خوشتیپ یا یه خوشگل هم توی این رژیم ندیدیم معلم نیست کجایی‌ هستن اینا!!
‌سه شنبه 28 آذر 1391 - 01:16
porharfi - آرنم - هلند
همش برای فــریب و ســــَر کار گذاشتن مردُم ساده است !!
‌سه شنبه 28 آذر 1391 - 02:36
Iran e azad - هورتن - نروژ
ایرانی‌‌ها بیدار بشیم !!!!!!!. بهتون قول میدهام که این‌ها تنها بازی مشترک خامنه‌ای و رفسنجانی‌ واسه به دست گرفتن و هدایت طیف اصلاح طلب جامعه ایران هست. بیبینید که حالا چه کسی‌ نقش دشمن و گربه سیاه خامنه‌ای را بازی میکنه!. مهدی خآن تو اوین حتما کف پاهاش میزدند! به نظر می‌رسه که جوجه کباب‌های زعفرونی زندان حداقل گردن این یکی‌ را کلفت تر کرده!!!!!
‌سه شنبه 28 آذر 1391 - 03:03
razmandeh - استکهلم - سوئد
دیشب صحبت سند خانه آاش بود حالا شد ۱۰ میلیارد یعنی‌ خانه ااش ۱۰ میلیارده ؟؟؟ می‌گفتند بنده خدا هیچ پول نداره و ساده و فقیره !!! ولی‌ دیگه من فکر نمیکردم تا این حد فقیر باشه!!!
‌سه شنبه 28 آذر 1391 - 05:20
hamed004 - آبادان - ایران
چند وقت پیش پسر جزایری الان اقا زاده رفسنجانی خودشان هم در منصبهای خودشون نمیونیم دم خروس باور کتیم یا قسم حضرت عباس
‌سه شنبه 28 آذر 1391 - 07:12
shirzan e irani - استکهلم - سوئد
قرار صادر کرد یا نکرد فرقی‌ در سازش مجددّ رفسنجانی‌ با خامنه‌ای ندارد/ مهم این است که نتوانستید او را بیشتر نگه دارید چون جاهل وقیح احتیاج به له‌ له‌ اش کوسه خان دارد همین / احمدی نژاد را هم که به خیر و خوشی‌ دو دره کردند تا باز ببینند چه شکری بخورند.
‌سه شنبه 28 آذر 1391 - 07:39
persianlover - لندن - انگلستان
اینا که اجاره نشین بودن!!!! 10 میلیارد از کجا اومد اونوقت؟؟؟؟؟
‌سه شنبه 28 آذر 1391 - 11:05
javadrezazadeh - ارومیه - ایران
ekman - شیراز - ‫ایران. خیلی ممنون واسه اطلاعاتتون
‌سه شنبه 28 آذر 1391 - 20:42
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.