تمجید آیت الله خزعلی از رفتار ماموران ژندارمری زمان شاه: از برادر بهتر با من رفتار کردند

کلمه : ابوالقاسم خزعلی که این روزها پسرش مهدی خزعلی در اعتصاب غذا و انفرادی است از خاطرات زمان تبعید و برخورد شایسته نیروهای ژاندارمری زمان شاه می گوید.

گفت و گوی خزعلی در حالی منتشر شد که روز گذشته ابوالفضل قدیانی در نامه ای به رییس قوه قضاییه با اشاره به رفتارهای غیراخلاقی بازجویان تصریح کرد که رفتار آنان روی ساواک را سفید کرده است.

پیش از این نیز قدیانی در نامه هایی از اوین از رفتار ماموران و بازجویان بشدت انتقاد کرده بود. این در حالی است که بارها خانواده ها و زندانیان سیاسی زمان شاه در مقایسه رفتار ماموران فعلی با ماموران زمان شاه گفته اند که اصلا قابل مقایسه نیست.

این روزها علاوه بر فشارهای مضاعف بر زندانیان در بدرفتاری و محرومیت از حقوق اولیه، خانواده های آنان نیز تحت شدیدترین فشارهای روحی و روانی هستند و حتی برخی از آنان از کار برکنار شده اند.

به گزارش کلمه از گفت و گوی مفصل این روحانی با سابقه با مجله پاسدار اسلام، وی با ذکر خاطراتی از زمان تبعید به رفتار محترمانه و دوستانه ماموران اشاره کرده و گفته است: در کرمان مرا به یک سرهنگ ژاندارمری تحویل دادند. ابتدا فکر کردم این سرهنگ از همان اول مرا زیر مشت‌و‌لگد می‌گیرد، بنابراین خود را از قبل آمادۀ هر ناملایمت و بی‌مهری کرده بودم، به‌خصوص با توجه به اینکه در این منطقه کاملاً غریب و تنها بودم. اما این سرهنگ بسیار مؤدبانه با من رفتار کرد.

در حالی که این روزها فرزندش در ” مستراحی با ابعاد یک متر در یک متر” در انفرادی است، وی به توصیف محل اقامت خود در زمان شاه پرداخته در زمانی که او را بازداشت کرده بودند و گفته است: اتاقی تمیز و مرتب با ملحفه و چند جلد کتاب در اختیار من قرار داد و غیرمستقیم و مؤدبانه گفت: نباید از این اتاق خارج شوی. بعد ادامه داد چند جلد کتاب آورده‌ام که دلتنگ نشوی، به خانم هم دستور داده‌ام حتی با چادر در حیاط نیاید تا شما راحت باشید. دو سه روزی در خانۀ این سرهنگ ماندم.

وی در خصوص نحوه بازجویی هم افزوده است: در کرمان بازجویی سیاسی از من به عمل نیامد. فقط نام و نام خانوادگی و اسم پدر و مادرم را پرسیدند، ولی از گفته‌ها و سخنان آنان برمی‌آمد که اتهام و جرم من در‌افتادن با شاه بود.

خزعلی در ادامه این گفت و گوی مفصل با تمجید از رفتار ماموران ژاندامری گفته است که حتی برادرانم نیز با من چنین برخوردی نمی کردند، وی افزوده است: برای فرستادن من به گناباد دو ژاندارم تعیین شد. آن سرهنگ به این دو ژاندارم گفت خزعلی را به گناباد برسانید و تا رضایت‌نامه‌ای مبنی‌بر خوش‌رفتاری با وی تا مقصد از او نگیرید، حق برگشت ندارید. این دو ژاندارم چنان رفتار خوب و شایسته‌ای با من داشتند که حتی اگر برادرانم نیز با من بودند این‌قدر به من خدمت نمی‌کردند. چون در آن سال‌ها جوان بودم و خیلی وسواس داشتم. از وضو‌گرفتن در قهوه‌خانه اکراه داشتم. چون هرکسی به آنجا می‌آمد، آلودگی ایجاد می‌کرد. این دو نفر می‌رفتند از چاه آب می‌کشیدند، می‌آوردند و من وضو می‌گرفتم. در بین راه، جایی توقف کردیم و نان و ماستی خوردیم. در این هنگام یک ژاندارم با کمال مهربانی به من نزدیک شد و مرا به ناهار دعوت کرد.

اینها بخشهایی از مصاحبه ابوالقاسم خزعلی با مجله پاسدار اسلام است که به توصیف شرایط بازداشت و تبعید خود پرداخته است. اما وی در این مصاحبه به فرزند مهدی خزعلی هم می پردازد.

مهدی خزعلی از منتقدان سیاست ها و مدیریت های حاکم است. وی تاکنون شش بار بازداشت شده و هم اکنون در بند اطلاعات زندان اوین بیش از چهل روز است که در انفرادی است.

در این مدت وی تنها یک تماس هشت دقیقه ای با خانواده داشته و اعلام کرده که اعتصاب غذای خود را شروع کرده است.

پدر این زندانی سیاسی گفته است که با پسرش هیچ ارتباطی ندارد و او را منحرف می داند. او در مورد فرزندش گفته است: چند‌وقت پیش، آمد اینجا و بیرونش کردم. به خانم هم گفتم جواب سلامش را ندهید. وقتی در صدای آمریکا صحبت کرد، گفتم از خانۀ من برو بیرون. رفت و دیگر نمی‌آید. منحرف است و من هم کنارش زدم. دعا می‌کنم هدایت شود. امام هادی(ع) مگر ازسلالۀ پاک نبی(ص) نبود، پسرش جعفر کذاب از کار درآمد. مگر نوح(ع) پاک نبود؟ پسرش آن‌طور از کار در آمد. نه من بالاتر از آن ذوات مقدس هستم و نه لزوماً پسرم بدتر از فرزندان آنها، با این همه الان دیگر هیچ ارتباطی با او ندارم.

+529
رأی دهید
-14

فردين - بروجرد - انگلستان
أره عمو انها إیرانی بودند شما عرب هستید،. هر کس نمیرد بماند به کوه اب إز جوب رفته باز اید به جوب
‌چهارشنبه 22 آذر 1391 - 23:53
ehsan1987 - تهران - ایران
پیر خرفت
‌پنجشنبه 23 آذر 1391 - 00:05
perser68 - فلوریدا - امریکا
ای با با چی‌ شد!!!؟دارم خواب میبینم!؟یعنی‌ ۳۳ سال اعدام،شکنجه،جنگ،سنگسار،قطع دست و پا،کهریزک،شلاق هیچ!!!؟پس همه در راه خدا هیچ!!!ساندیسی ماله کش خریداریم،نبود!؟مزدور متحجّر،نبود!؟اونی که تو غرب نشسته،نه شاه رو می‌خواست و نه خمینی رو،اروپا رو لایق جایزه صلح نمیدونه!!!اونی که تو قلب اروپا نشسته با افکار آخوندی فاشیستیش،برای زنان و مردان ایرانی‌ داخل تصمیم میگیره!!!
‌چهارشنبه 22 آذر 1391 - 23:52
میکایل - مالمو - سوئد
آخوند مکار به اینمیگند،بدون اینکه از زندان‌ها و ماموران سپاه و اطلاعات،حرفی‌ بزنه همرو با این تعریفها به گند و لجن‌زار کشید،و رفتار آنهارا به نوعی حیوانی دانست،در مقابل،ماموران ساواک،دمش گرم.
‌پنجشنبه 23 آذر 1391 - 00:36
sarbaz007 - المان - المان
حاجی آقا چیزیا دیگه هم بگو خودت میدونی‌ اون دوره بهتر از این روزای لعنتی
‌پنجشنبه 23 آذر 1391 - 01:07
rezgar - لینشوپینگ - سوئد
حالا خوب است به خاطر اینکه بچه های خودتان به هر دلیلی در این نظام اسلامی کثیف دستگیر شده اند تفاوتها را می بینید با نظام شاهنشاهی و یادتان میایده در زمان ان خدا بیامورز محمد رضا شاه اریامهر چفدر با خوبی و مهربانی با شما کفتارهای کلاش در زندانها و حتی در بیرون از زندانها هم برخورد شده است ولی شما اخوندهای کلاش نوکر عرب این همه از مردمان با وجدان ایرانی را در همان دوران تازه به قدرت رسیدنتان اعدام و تیر باران کردید و همه را هم اواره و دربدر کردید امیدوارم روزی بیاید و این بلاهای که بر سر مردم ایران اوردید برسر شما اخوندهای کثیف نیز به اید.
‌پنجشنبه 23 آذر 1391 - 01:00
amir-amir - تورنتو - كانادا
اشتباه بررگ رژیم پهلوى همین بوده که دشمان ایران را به بچه ها و نوجوانان معرفى نکرد به طور واضح در تاریخ ودروس دبستان و دبیرستان فاش نکردند که در گذشته تازى هاى اسلامى با ایران چه کردند دشمنى شما با ملت ایران را دست کم گرفته بود اگر از همان ابتدا سر مار را با سنگ مى کوبید و جماعت آخوند را منقرض مى کرد ایران دچار این مصیب و بلا نمى شد
‌پنجشنبه 23 آذر 1391 - 01:28
vahid_ - گلاسگو - انگلستان
درست میگه ،، شاه به آخوندا اراده خاصی داشت ،،، شاه اراده خاصی به امام رضا داشتند ،،هر ۳ ماه یک سفر به مشهد میفرمودند و اگر مشغله داشتند فرح خانوم و بچه هارو میفرستادند . به خاطر همین اکثر اعضای خانواده پسوند یا پیشوند رضا دارند ،،، فقط قاتل طیف کمونیست بود ،،احتمال زیاد چون شاه مسلمان بودند و زیاد مکه مدینه میرفتند ،، کشتن کومنیستهارو جهاد میدونستند ،، و احتمال زیاد هم اکنون در بهشت برین مشغول عیاشی هستند . خدا بزرگان این مملکت رو بیامرزاد ،، امین اجمعین .
‌چهارشنبه 22 آذر 1391 - 23:41
پیامک - تهران - ایران
قربان شاهتون برید، این قبل از وقتیه که اعلی حضرت گوربگورتون زندان کمیته مشترک ضد خرابکاری رو بالای توپخونه راه انداخت...خاطرات زنان و بطری رو هم بگید. خاطره تخت و سه ماه تمام بسته بودن بهش رو بگید. جنایات اون حروم لقمه با یه خاطره پاک شدنی نیست!
‌پنجشنبه 23 آذر 1391 - 00:46
IRAN+ISRAEL+USA 4EVER - مونیخ - آلمان
کاشکی‌ شاه مهربان و وطن‌پرست همه شما زباله‌های گندیده و تازی و فاسد و انگل جامعه را می‌گذاشت کنار دیوار و ۱ تیر خلاص حرومتون میکرد،‌ای کاش،‌ای کاش.
‌پنجشنبه 23 آذر 1391 - 00:56
Royan - کالیفرنیا - آمریکا
حالا قدر عافیت را بدانید , آخه اون موقع پدر ملت شرف داشت و عاشق فرزندانش و خانه و کاشانه اش بود ولی حالا این ملت افتادن زیر دست پدرناتنی و قیم بی شرف و بی وجدانی که میخواد سر به تن این ملت نباشه ؛ و هر چی که از اون پدر به این ملت ارث رسیده به تو جیب خودش و بچه های عرب تبارش, تف توی روی همتون که ملت را با دروغ فریب دادید و زمان انقلاب میگفتید که با اتوی داغ تن پلید شما را اتو کشی کردنند. , ولی تا حالا هیچکدام جای اون اتوی داغ را به ملت نشان ندادید.
‌پنجشنبه 23 آذر 1391 - 01:01
حقیقتجو - دوسلدورف - آلمان
باز اثبات دیگر فاجعه این دین که اسلام از برخی آدمها چه سنگدلانی میسازد که پدری حتی فرزندش را قبول نکند. چرا هر پسری نظر دیگری خلاف پدرش داشت باید از جمع خانواده ترد بشود؟ مگر همین شما پدر و مادرهای قدیمی نیستید که تن به برده گی اسلام دادید و این دین بربریت وحشی و ضد انسانی را برای فرزندان خود به ارث گذاشتید که نسل جوان امروز ایران در عذابش هست و گروگان گرفته شده و نفس نمیتواند بکشد؟ حاجی مفتخور که یک پایت لب گور است و از تو اعتراف به جهالت دینی خود کردن انتظار نمیرود سعی کن حداقل بجای مسلمان خشک مغز بودن کمی هم انسان باشی و انسانیت را یاد میگرفتی. مگر در دین اسلام ضد و نقیضت نیامده: لااکراه فی الدین- در پذیرفتن دین اجباری نیست! پس چرا انتظار داری که پسرت هم حتماً دنباله رو آن دین و مرام تو باشد؟ گیر واقعاً عجب ملاهای خری افتادیم! به دستورات دینی خودشان هم عمل نمیکنند. توضیح در ادامه...
‌پنجشنبه 23 آذر 1391 - 01:22
woooow - لیدز - انگلستان
خاک بر سرت عقب افتاده ،حیف از اون پسر با فهم و شعور ،که وقتی شماها را شناخت توبه کرد و از شما عقب افتدهaی مذهبی که با خرف ت مذهبی از ادمه ی آمی سؤ استفاده می‌کنید خودش را جدا کرد .
‌پنجشنبه 23 آذر 1391 - 01:23
حقیقتجو - دوسلدورف - آلمان
برای یادآوری به این گاوالله و دیگر مسلمانهای زورگو : متن عربی آیه 256 از سوره البقرة : لاَ إِکْرَاهَ فِی الدِّینِ قَد تَّبَیَّنَ الرُّشْدُ ... مردى از اهل مدینه به نام" ابو حصین" دو پسر داشت؛ برخى از بازرگانانى که به مدینه کالا وارد مى‏کردند، هنگام برخورد با این دو پسر آنان را به عقیده و آیین مسیح دعوت کردند، آنان هم سخت تحت تاثیر قرار گرفته و به این کیش وارد شدند و هنگام مراجعت نیز به اتفاق بازرگانان به شام رهسپار گردیدند. "ابو حصین" از این جریان سخت ناراحت شد و به پیامبر (صلی الله علیه و آله) اطلاع داد و از حضرت خواست که آنان را به مذهب خود برگرداند و سؤال کرد: آیا مى‏تواند آنان را با اجبار به مذهب خویش باز گرداند؟ آیه 256 نازل گردید و این حقیقت را بیان داشت که: "در گرایش به مذهب اجبار و اکراهى نیست". در تفسیر" المنار" نقل شده که ابو حصین خواست دو فرزند خود را با اجبار به اسلام باز گرداند، آنان به عنوان شکایت نزد پیغمبر آمدند. "ابو حصین" به پیامبر عرض کرد: من چگونه به خود اجازه دهم که فرزندانم وارد آتش گردند و من ناظر آن‏ باشم؟ آیه 256 به همین منظور نازل شد.
‌پنجشنبه 23 آذر 1391 - 01:25
compatriot - تورنتو - کانادا
فسیل!
‌پنجشنبه 23 آذر 1391 - 03:20
naderan - یوتوبوری - سوید
انزمان بچه های دیگر را حکم اعدام میدادن شما چلقوزهای عقب افتاده چی زر میزدید.اسیاب به نوبت حالا خون جوانان ایران را بچهایتان پس میدهند.کی نوبت رهبر پفیوز میرسد.
‌پنجشنبه 23 آذر 1391 - 03:38
Iran e azad - هورتن - نروژ
درود بر آزاده مردی مثل مهدی خزعلی!. ملای پیر به اسم خدا و فقط واسه حفظ حکومت هم نوعش (ملا)حکم ترور و اعدام خیلی‌‌ها را داد. (به پاس عدالتی که خودش از ژاندارمری دید). حیف از این پسر که پدرش احمقی مثل تو باشه.خوشبختانه اصلا این پسر نشانی‌ از پدر نداره ،واقعا این بار گرگ زاده(حداقل تا به حال) گرگ نشده!. این بار هم مهدی با استقامت ،روی ملا‌ها را کم میکنه! این مرد واقعا قوی و با جرأت هست! واسش آرزوی صبر و قدرت می‌کنم!
‌پنجشنبه 23 آذر 1391 - 03:29
perspolisi - سیدنی - استرالیا
واسه همین مهربون بازیا شون بود که شماها سر کارین، اگه تو زندون، و با روس اسلامی با شیشه نوشابه ازتون پذیرایی میکردن، الان وضع ایران این نبود
‌پنجشنبه 23 آذر 1391 - 04:11
omide por jalal - لس‌انجلس - آمریکا
اسلامِ نابِ محمّدی همینی،، هر کی‌ نمیخواد آبو بریزه اونجاش،،،اسلام یعنی‌ شکنجه و ترور و زنا و لجن!!
‌پنجشنبه 23 آذر 1391 - 04:21
bardia251 - تهران - ایران
iهمینه که ول نمیکنن برن دیگه خودشون امام و پیامبر میدونن
‌پنجشنبه 23 آذر 1391 - 04:49
mns - مورگن هيل - امريكا
برای اینکه آنها مرد بودنند و شرف داشتند و زیر پرچم یک انسان باشرف مهین دوست خدمت میکردنند و مثل سپاهیان و نیروهای انتظامی و بسیج که با لقمه حرام شما خودشون و بچه هاشون را سیر میکنند نبودنند, شماها تو دامن هر کس نون بذارید هارش میکنید.
‌پنجشنبه 23 آذر 1391 - 05:05
moci 30 - دوحه - قطر
جطو شد,زبون ترکوندى,حالا بعد از کلى بدبختى,این فیلمها و سریالهایى که در مورد شکنجه هاى ساواک میسازند و بخش میکنند,میخوان به ملت بکن اکه بخواى اعتراض کنى و تو سیاست دخالت کنى از این بدتر سرتون میاریم میخوان ترس تو دل ملت بدارن
‌پنجشنبه 23 آذر 1391 - 05:43
paksan - آمریکا - آمریکا
توف سر بالا یعنی این .. پس واقعاً باید گفت خدا شاه و ساواک را بیامرزاد و .. جالبه موج شدیدی از دورن حاکمیت در بیان خاطراتشون از برخوردهای زمان شاه صحبت می کنند و همه خوب می گند و این واسه ما که نبودیم خیلی تازه اس که ناخواسته اینها مجبور می شن حقایق رو بگویند و البته عده ای از جمله رهبر خیلی تلاش می کنه بگه اون موقع جو خفقان و .. بوده ولی واقعیتش وقتی مقایسه با حکومت خودش بکنند حتی کور و کر و لال هم می فهمند که سلطان خامنه ای بد جور دروغ می گه
‌پنجشنبه 23 آذر 1391 - 06:19
برای رهایی - ایران - ایران
. تاج شاهی را ز سر برداشتند. جای آن عمامه ها بگذاشتند. در میان هر زمین و دهکده. مسجدی بهر عبادت کاشتند. روزگار مدح شاهان پرکشید. نوبت پابوسی ملا رسید. دوره ی پیراهن غربی گذشت. جای آن تسبیح و انگشتر دمید. این زمان برعکس آن کشف حجاب. چادر و چاقچور بدادند و نقاب. تا دگر این مردم ِ آز و طمع. هرگز از ملا نخواهند انقلاب!. چون سیاست در دیانت گشته است. حد تزویر و ریا بگذشته است. هر کجا دیدم به هر دیوار شهر. زهر تذهیب جفا آغشته است. آنکه همرنگ جماعت میشود. وارد تخت رذالت میشود. وانکه رسوا میشود آیین او. دور ازین حکم و سیاست میشود. ملتی دنبال جنگ دیگری. در پی ایجاد ننگ دیگری. عده ای هر لحظه هر جا میشوند. همچو اختاپوس به رنگ دیگری!. یک جماعت بهر پول و مال خود. میکِشند بیگانه را دنبال خود. عده ای مانند روباه میبرند. مردمی را طعمه ی اغفال خود. اینچنین شد سرزمین پاکمان. پر ز خائن گشته صحن خاکمان. این سرا ی کوروش ایران نبود. این نبود آن میهن بی باکمان…. مکرشان این سرزمین را رانده است. کشور دیرینه را سوزانده است. همچنان با فکر مکاران غرب. حکم استعمار ایران مانده است
‌پنجشنبه 23 آذر 1391 - 05:56
arash 11 - تهران - ایران
ای شاه خدا رحمت کرده یه تیری حروم این هندی زاده افغانی میکردی امروز مملکت این نبود
‌پنجشنبه 23 آذر 1391 - 07:39
kobalt - کرج - ایران
عاقبت مار در آستین پروردن توسعه مساجد تعطیل احزاب جلو گیری از نقد دین باج دادن به روحانیت وتاکید بر تنها شاه شیعه بودن و ادعای نظر کرده اماما بودن همینه همه تار و مار شدن الا خود مار.
‌پنجشنبه 23 آذر 1391 - 09:01
exam292 - تهران - ایران
میبینم نوکرهای ربع پهلوی دارن با دمشون، فندق میشکنن...
‌پنجشنبه 23 آذر 1391 - 07:59
jirjir - لاس وگاس - امریکا
بابا اینا با شاه میجنگیدن که برن زندان به جای نون وپیاز حوزه نون وگوشت زندان و بخورن
‌پنجشنبه 23 آذر 1391 - 08:00
Tumba - استکهلم - سوئد
اگه اون شاه نفهم گوساله‌ای مثل خمینی رو کشته بود حالا به قرن ۱۷ باز نمیگشتیم. اسلام واقعی رو ببینید
‌پنجشنبه 23 آذر 1391 - 10:44
طالب حق - تهران - ایران
خیلی جالبه که آخوند جماعت به این نتیجه برسن که زمان شاه وضعیت بهتر بود . شاید هم اخیرا زیاد بهش نرسیدن دست به افشاگری زده . البته این فقط به یه قسمت از این حکومت گیر داده وگرنه اکثر مردم ایران خیلی وقته به این نتیجه رسیدن که زمان شاه همه چیز بهتر بود .
‌پنجشنبه 23 آذر 1391 - 10:06
darkoob-1390 - قم - ایران
پیر زاقارت
‌پنجشنبه 23 آذر 1391 - 10:21
tabarzinn - یوله - سوئد
ساواک و پلیس در زمان شاه با دستگاه آخوندی و رواج خرافات همکاری داشتند...تنها دسته‌های سینه زنی‌، حسینیه و حجتیه بودند که از طرفِ ساواک اجازه تشکیلات داشتند و فعالیت... با احزاب غیر آخوندی با شدت عمل رفتار میشد.... فلک کردن، زیر باتوم انداختن.. با کابل کتک زدن رایج بود. از جمله دکتر محیط رئیس بخش شکسته بندی استان خوزستان و فعال سیاسی با کابل در زندان ساواک به شدت کتک خورد... و بودند زندانیانی که زیر کتک کشته شدند ...و یا زندانیانِ سیاسی را در زندان کشتند و در روزنامه نوشتند که این زندانیان در حالِ فرار بودند...اینکه به یک آخوند بی‌ احترامی نشده نباید برای ساواک اعتبار کسب کند...
‌پنجشنبه 23 آذر 1391 - 11:47
parviz1 - کترینگ - انگلستان
خود خمینی لعنتی هم از یکی از افسران شهربانی تعریف و .. کرده بود و گفته بود که بیاریدش اینجا.روز بعد که تعدادی از افسران ارشد را تیرباران کرده بودن آن را هم اعدام کردن و وقتیکه که فهمید که بدون دادگاه و حتی بیگناهان را اعدام کردن باز کوچکترین تذکری نداد بلکه از خلخالی جنایتکار سادیسمی تشویق قدردانی‌ هم کرد. به شما قول میدم که اون جناب سرهنگ را هم کشتن. مگر خود شاه کم به ملاها خدمت کرد.هیچ میدونید که چقدر حمایت مالی و سفارشات از طرف ملاها و پرتیبازیها همین ملاها میکردن و واقعاً چه احترامی در آن زمان داشتن که الان ۱۰% آن احترام هم نداران. از ملا جماعت جنایتکارتر حـ... تر و نمک بکورتر و دزدتر و پفیووزتر و گشادتر و .. نیست.مفتخوتر
‌پنجشنبه 23 آذر 1391 - 11:56
piki82 - تورین - ایتالیا
exam292 - تهران - ایران. ساندیس جدید چی اومده ???
‌پنجشنبه 23 آذر 1391 - 14:18
klopatra7 - دوسلدورف - آلمان
البته این احترام مال قبلا بود که ذات کثیف آخوند جماعت رو مردم نشناخته بودند و بهشون احترام میگذاشتن. الان دیگه از این خبرها نیست
‌پنجشنبه 23 آذر 1391 - 18:58
Royan - کالیفرنیا - آمریکا
Tumba - استکهلم - سوئد/اگر شاه ملتش نفهم و بی شعور و خودخواه و نمک نشناس و خشکه متعصب نبودو اگر این ملت میزان قهم و شعور ش در حدی بود که فرق خوب و بد و تشخیص بدهد و دهن بین نباشند, و اگر حرفهای گاوی مثل دکتر علی شریعتی و 4 تا مجاهد و یه عده آخوند و کمونیست را که دسته جمعی کمر به فرو پاشی نظام کرده بودنند را کمی سبک سنگین میکردنند و یه مقایسه ای بین حکومت قاجاری و پهلوی میکردنند و از شاه هشون حمایت میکردنند و پشتش را خالی نمی گذاشتند به این روز نمی افتادیم , ملت ایران توقع دارند شاه میزد و میکشت تا این ملت نمک نشناس گیر آخوند نیافته , شاه که بشار اسد نبود, یک کم با خودت رو راست باش نکشت و شکنجه نکرد به این روز افتاد (دربه این روز واقع افتادیم )اگر کشته بود چه میکردند این ملت. خلایق هر چه لایق هنوز هم یه عده گاو هستند که نمی خواهند قبول کنند که در زندانهای شاه بزن بکش و شکنجه نبود و فقط این چیزها ساخته ذهن انقلابیون 57 و آخونداست , نمونه خسرو گلسرخی که روز دادگاهش مثل گاو سالم است . هر چی میکشیم از دست حس قهرمانی است که دوران انقلاب به ملت دست داده بود نه شعور سیاسی آنها.
‌پنجشنبه 23 آذر 1391 - 17:43
ARTEMIS-SW - .پاريس - فرانسه
با همه ی نواقص زمان شاه!!!! حتا آخوند پروری!!!! فضولات استبل اسبهای شاه ب بهتر از آن-------قلابی بود که شما صد رویان چپ مجاهد ملی‌ منقلی به ملت تحمیل کردید شرم کنید که ملت را در این چاه انداختید و خود ال فرااااار به خارج-!!!!
‌پنجشنبه 23 آذر 1391 - 18:51
ARTEMIS-SW - .پاريس - فرانسه
Royan - کالیفرنیا - آمریکا. دوست گرامی‌ به این مساله دقت کن!! با اینکه سطح اخلاق و فرهنگ روابط اجتماعی در زمان شاه به هیچ وجه قابل مقایسه با اکنون نبود و تنها خل و چل‌های فراری آن قلابی!!!!! مخالف این حقیقت هستند ولی‌!!!!!!! از نظر مذهبی‌ کشور عقب افتاده ای‌‌ بودیم یعنی‌ دختری که مینی ژوپ می‌پوشید دیسکو میرفت و با آهنگ راک تا صبح می‌رقصید همان دختر می‌توانست شله پزعربهای قاتل ایرانی‌ باشد---- و به همین دلیل ابر قدرتها هیزم--- آن آن آن آن قلاب شکوهمند اسلامی کمونیستی را با نفت اسلام در آمیختند که شعله‌هایش هنوز زبانه می‌‌کشد!!!!!!
‌پنجشنبه 23 آذر 1391 - 21:18
حسین83 - بهبهان - ایران
باید این رو در نظر گرفت که در زمان شاه رفتاری که با زندانیان سیاسی میشد بر حسب جرمشان واقعاً متفاوت بود . مثلاً روحانیون چون خرابکار به حساب نمی اومدن عمدتاً توقف کوتاه مدت در زندان داشتند و اکثر قریب به اتفاق اینها حتی یک سیلی هم از بازجو ها نخوردند و در تبعید هم وضعیتی مثل همین که آیت الله خزعلی گفت داشتند. و بیشتر شکنجه هایی که ساواک انجام میداد روی گروه هایی که فعالیت های مسلحانه داشتند مانند مجاهدین خلق ، فدائیان خلق ، فدائیان اسلام و .. بود. درست برخلاف امروز که بین زندانیان سیاسی هیچ تفاوتی قائل نیستند !!!
‌پنجشنبه 23 آذر 1391 - 23:15
ba ham bashim - آذربایجان - ایران
سازمان اطلاعات و امنیت کشور. س ا و ا ک
جمعه 24 آذر 1391 - 02:44
1k adame sadegh - تورنتو - کانادا
وجدانهای بیدار لاعقل بد از ۳۳ سال دارند حقیقت را میگویند.
جمعه 24 آذر 1391 - 04:41
Royan - کالیفرنیا - آمریکا
ARTEMIS-SW - .پاریس - فرانسه/ دوست عزیز شاه نمی توانست و نمیخواست که به یکباره مذهبی را صدها سال در خون ایرانیان ریشه گرفته بود نشانه بگیره برای اینکه عواقبش بدتر بود, ولی گذر زمان و آشنائی نسلهای بعدی با دنیای اینترنت و ماهواره این مسئله تعصب مذهبی را حل میکرد , متاسفانه این فرصت با عن قلاب سال از ایران گرفته شد.
جمعه 24 آذر 1391 - 04:00
exam292 - تهران - ایران
piki82 - تورین - ایتالیا و امثال تو وطن فروش برید واسه اربابای استکباریتون خوش خدمتی کنید...
جمعه 24 آذر 1391 - 05:02
vahid_ - گلاسگو - انگلستان
شعور شاه شعبان بی مخ و مرقد امام رضا با مکه و مدینه بود ،،،شعور یک انسان نفهم از شاه و خاندان عرب زادهش بیشتر بود ،، این خاندان و جیره خوران دربار ایران به سیاهی نشوندن ،
جمعه 24 آذر 1391 - 10:40
sepherdad - سیدنی - استرالیا
حسین۸۳ - بهبهان - ایران. با مجاهدین هم اگر سرباز ‌های ژاندارمری رو نمیکشتن کاری نداشتن نمونه‌اش رجوی که آزادانه به ایران رفت و آمد میکرد، کمونیست‌هاهم مشگل نداشتن شما اکثر خاطرت کمونیستها رو هم که میخونید میبنید واقعاً نه شکنجه شدن و نه به اعتراف اجباری مجبور شدن، عملکرد پلیس و سازمان امنیت مبتنی‌ بر موازین حقوق بشر بود. و بازرس سازمان ملل ویزا بدون نوبت همیشگی داشت.
جمعه 24 آذر 1391 - 15:54
ARTEMIS-SW - .پاريس - فرانسه
Royan - کالیفرنیا - آمریکا. رویان جان به همین کامنتها بنگر!! ملّا ده‌ها هزارنفر را اعدام کرد شکنجه کرد تجاوز کرد-- ایران را عربستان کرد-- آنوقت این کور و کچلهای چپ و اسلامی هنوز چسبیده اند به -----شعبان بی‌ مخ که تنها گناهش لمپن بودن بود نه جنایتی کرد نه شکنجه آا‌!!! حال همین چپول‌های فراری عاشق پول و ثروت و برادران مسلمانشان مرتب در حال هنرنمایی!! تا فاضلابی را که به اسم اننننننننن قلاب حقنه کردند ماست مالی‌ کنند!!!
جمعه 24 آذر 1391 - 17:56
vahid_ - گلاسگو - انگلستان
sepherdad - سیدنی - استرالیا. این که نوشتی جک بود.. لول
جمعه 24 آذر 1391 - 21:51
vahid_ - گلاسگو - انگلستان
خداوند به حق امام رضا که خاندان پهلوی همه غلامش بودند بیامرزه این خاندان، که همیشه اراده خالص به این امام داشتند ،و این رحمت شامل جیره خوران و دسمال به دستان هم عنایت بفرماید ،،، امین اجمعین ،،،
جمعه 24 آذر 1391 - 23:29
sepherdad - سیدنی - استرالیا
وحید_ - گلاسگ- انگلستان. شما با غرض تاریخ و بررسی میکنی‌، چیزی رو که متوجه نمیشی‌ اینکه شاه به قضاوت شما نیازی نداره و دیگه بر هم نمیگرده، مگر آقای عباس میلانی نویسنده کتاب " شاه" که استاد دانشگاه استاندفرد هست زندانی شاه نبود( اون موقع چپی‌ بوده) یا حتا دکتر بختیار ، کیانوری, آقای فرخ نگهدار (فدایین چپ)، به خانواده کدوم زندانی سیاسی بی‌ حرمتی شد?! یا شغلشون رو از دست دادن؟ گزارش سازمان ملل رو به خونید! اگر باور ندارین خوشبختانه اکثر این افراد زندانی سیاسی زمان شاه هنوز زنده هستن با‌هاشون صحبت کنید ببینید بد از آزادی از زندان باز کار پیدا کردن! در همین استرالیا اگر یک بار سابقه زندان بخوری تا اخر عمر دیگه نمیتونی‌ کار پیدا کنی‌!.
شنبه 25 آذر 1391 - 05:29
vahid_ - گلاسگو - انگلستان
sepherdad - سیدنی - استرالیا. این جوکها به درد وبسایت جوکستان میخوره نه اینجا ..برو یکم در مورد شکنجه آپولو در دوران شاه بخون ،،،اینجا جک ننویس ، برو ببین چی برسر مجاهدین و کمونیستها و پیکار .فدایی آوردن در زمان شاه ،،، تنها قشری که تو زندان حال میکردن آخوندا بودن که با شاه همفکر و همراه و هم مذهب بودند ،با خیلیاشون صحبت کردم و میشناسم ،، احتیاجی به جوکهای شما ندارم ..شکنجه شدگان دیگه احتیاج به کار نداشتن چون به حدی شکنجه میشدن که دیگه قدرت کار کردن برای همیشه از دست میدادن .
شنبه 25 آذر 1391 - 12:08
sepherdad - سیدنی - استرالیا
وحید_ - گلاسگو - انگلستان. منظورت رو از این حرفها نمیفهم، می‌خواهی بگی‌ مثلا شاه بد بوده؟ مگه اینجا بحث خوب و بد بودن اشخاصه?? کودکستان نیست که بگی‌ این بده اون خوبه!! بعدش هم سوال اینه که اون شاه کشوری بوده هرکاری خواسته کرده, تو در چه مقامی هستی‌ که بگی‌ اون خوبه بوده یا نبوده?? اگه اصلاحت عرضی نمی. شد که تو الان سر زمین ارباب داشتی‌ خرمن هارو هوا میکردی! تو کی‌ هستی‌, چی‌ هستی‌ که بیای در مورده تاریخ حرف بزنی‌، که حالا بگی‌ تقی‌ خوب بوده یا نقی‌!، اون مرد تو هم می‌میری!
شنبه 25 آذر 1391 - 16:54
vahid_ - گلاسگو - انگلستان
من میگم اینجا جک ننویس ،،این چیزی که می نویسی به درد جوکستان میخوره
شنبه 25 آذر 1391 - 23:45
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.