آسیا تا سال ۲۰۳۰ آمریکا را تحت الشعاع قرار خواهد داد

براساس این گزارش چین تا ۲۰۳۰ بزرگترین اقتصاد جهان خواهد بود

 سازمان های اطلاعاتی آمریکا در گزارشی پیش بینی کرده اند که قدرت آسیا در جهان تا سال ۲۰۳۰ بیش از آمریکا و اروپا خواهد بود.

این گزارش می گوید که چین ظرف دو دهه به عنوان بزرگترین اقتصاد جهان از آمریکا پیشی خواهد گرفت.

در این ارزیابی همچنین نسبت به رشد کمتر اقتصادی و افت استانداردهای زندگی به دلیل افزایش سن جمعیت در کشورهای پیشرفته هشدار داده شده است.

تنظیم کنندگان گزارش "جریان های جهانی ۲۰۳۰" می گویند که هدف این تحلیل و پیش بینی، تشویق تفکر استراتژیک است.

این گزارش هر چهار سال یک بار منتشر می شود و حاصل تلاش "شورای اطلاعات ملی" (ان آی سی) برای نگاه به "جریان های فراتری" است که دگرگونی های جهانی را سبب می شوند.

"ان آی سی" می گوید که آسیا تا سال ۲۰۳۰ "در مجموع قدرت" بیشتری از کل قدرت آمریکا و اروپا خواهد داشت. اندازه جمعیت، تولید ناخالص ملی، مخارج نظامی و سرمایه گذاری در فناوری در این محاسبه مد نظر قرارد داده شده اند.

در این گزارش آمده: "چین احتمالا به تنهایی بزرگترین اقتصاد جهان را خواهد داشت و چند سال قبل از ۲۰۳۰ از آمریکا پیشی خواهد گرفت."

"در همین حال احتمال روند افت نسبی و آهسته اقتصادی در اروپا، ژاپن و روسیه ادامه خواهد داد."

اما این گزارش می گوید پیش بینی نمی کند که چین به ابرقدرتی از نوع آمریکا بدل شود و برای حل مسائل بین المللی دست به ائتلاف بزند.

متیو بروز، مشاور شورای امنیت ملی آمریکا، در سخنانی در یک کنفرانس خبری گفت: "بزرگترین اقتصاد جهان بودن مهم است... [اما] بزرگترین اقتصاد بودن لزوما همیشه به معنی ابرقدرت بودن نیست."

براساس این گزارش آمریکا ظرف دو دهه آینده در زمینه انرژی به استقلال دست خواهد یافت و اندازه جمعیت شهرنشین در اطراف جهان به شدت افزایش خواهد یافت.

این پنجمین گزارش از این رشته مطالعات است که تنظیم می شود. نسخه قبلی در سال ۲۰۰۸ منتشر شده بود.

+51
رأی دهید
-14

hossein-87 - تهران - ایران
دارن واسه چین نقشه میکشن..
‌سه شنبه 21 آذر 1391 - 11:41
Kamran631 - لیون - فرانسه
شتر در خواب بیند پنبه دانه !! نه عزیز، تا ۲۰ سال دیگه چین به یکی‌ از بدبخترین کشور‌های دنیا تبدیل خواهد شد، چون که دستمزد کارگران نزدیک به سطح دستمزد کشورهای پیشرفته میرسد، و آن موقع است که باید گفت بای بای چین !!
‌سه شنبه 21 آذر 1391 - 13:21
Azadikhah - تكسل - هلند
ایول به آسیا
‌سه شنبه 21 آذر 1391 - 13:34
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.