باران کوثری: هیچ نامه رسمی در مورد ممنوع از کار شدن من وجود ندارد

بامدادخبر – نزدیک به دو ماه پس از آنکه اجرای نمایش «روایت ناتمام یک فصل معلق» به دلیل بازی باران کوثری متوقف شد، این بازیگر جوان تئاتر و سینمای ایران در گفتگویی با روزنامه «مغرب» چاپ تهران، با تایید ممنوعیت ایجاد شده برای خود از حضور در تئاتر و سینما، از دلایل چنین اتفاقی اظهار بی‌اطلاعی کرد و گفت: «از اصل ماجرا خبر ندارم. من نیز‌‌ همان اندازه که شما در جریان هستید از ماجرا آگاهم.»
 
وی در پاسخ به این سوال که چه احتمالی در این ارتباط می‌دهد نیز تصریح کرد: «هیچ اتفاق ویژه‌ای رخ نداده است جز اینکه این چند ماه اخیر به گونه‌های مختلف به من توهین شده و به جای اینکه من نسبت به این توهین‌ها و قضایا شاکی باشم، به عناوین مختلف از کارم جلوگیری می‌شود. همان‌طور که مطلع هستید چندی پیش برای حضور من در تا‌تر ممنوعیت ایجاد کرده و به این شکل کسانی را متضرر کرد و حالا قضیه به سینما کشیده شده است.»
 
باران کوثری در مورد مرجع تصمیم‌گیرنده برای عدم حضور وی در سینما که در خبر وزارت فرهنگ و ارشاد اعلام شده بود، گفت: «هیچ نامه رسمی از هیچ مرجع قانونی وجود ندارد؛ کسی نمی‌داند این تصمیم از کدام سمت گرفته شده و ابلاغ شده است. فقط با عواملِ فیلم «خسته نباشید» تماس گرفته و چنین حرفی زده‌اند. کارگردانان نیز با احترام کامل این مسأله را با من در میان گذاشتند و اجازه خواستند همراه با پیشنهادی که همراه این تصمیم بود یک فرد دیگر را برای نقش من جایگزین کنند. من نیز قبول کردم زیرا که ماهیت انجام یک کار خیلی مهم‌تر از حضور من یا هر بازیگر دیگری است. مهم این است که فیلم به پایان برسد. چه با حضور من چه بدون من.»
 
وی در ادامه با تاکید بر این‌که هنوز هیچ اطلاعی از مرجعی که چنین تصمیمی را گرفته است ندارد، افزود: «بار‌ها خواستم تا نامه‌ای مبنی بر ممنوعیت کاری خود ببینم‌‌ همان زمان که در مورد تئا‌تر چنین تصمیمی گرفته شد. نامه یا اعلام رسمی وجود نداشت. کسی با خود من تماس نگرفته بود که از ممنوعیت بگوید حتی در قضیه نمایش خشک سالی و دروغ محمد یعقوبی که اتفاق افتاد به سراغ حراست مرکز هنرهای نمایشی رفتم. از آن‌ها خواستم که نامه‌ای را که بنا به آن ممنوع کار بودم، نشانم دهند اما در پاسخ گفتند اجازه چنین کاری را ندارند.»
 
بازیگر فیلم‌های «خون‌بازی» و «روز سوم» که به خاطر بازی در آن‌ها، جایزه‌ی سیمرغ بلورین جشنواره فیلم فجر را نیز به دست آورده، در ادامه درمورد تصمیم خود در ارتباط با وضعیت فعلی‌اش خاطرنشان کرد: «چون هنوز نمی‌دانم با چه مرجعی رو‌به‌رو هستم و حتی نمی‌دانم این تصمیم به واقع متعلق به وزارت ارشاد است یا از جای دیگر گرفته شده است. نمی‌دانم باید از کجا به دنبال یافتن پاسخ و دلیل باشم و از آنجا که خیال می‌کنم در کشور قانون‌مداری زندگی می‌کنم در حال حاضر مشغول تماس با کسانی هستم که شاید بتوانند اصل قضیه را برایم روش کنند و اگر بتوانم به مرجع اصلی برسم انگاه حتما از آن‌ها برای سوالاتم پاسخ خواهم خواست. آن زمان است که نسبت به ممنوعیتی که برای من قائل شده‌اند از مراجع مرتبط و غیر مرتبط دلیل خواهم خواست. اما حالا ترجیح می‌دهم به جای انتظار پشت درهایی که بسته‌اند منتظر بمانم.»
 
با این وجود او تاکید می‌کند که خود را ممنوع از کار نمی‌داند و به کارش ادامه خواهم داد: «در حال حاضر علاوه برچند نمایش‌نامه‌ای که در دست دارم، دو پیشنهاد سینمایی نیز که قرار است برای جشنواره فیلم فجر آماده شود وجود دارد و من باید انتخاب کنم. بدون شک با انتخاب یکی از آن‌ها یا به تمرین تئا‌تر خواهم رفت یا بر سر صحنه فیلم‌برداری برمی‌گردم.»
 
وی در پاسخ به اینکه آیا کارگردانان این پیشنهاد‌ها از موضوع ممنوع از کار شدن شما باخبر هستند اظهار داشت: «همه خبر دارند. استعلام در مورد این قضیه به عهده آنان است.»
 
باران کوثری در پایان این گفتگو با بیان اینکه امیدوار است از طریق رایزنی‌هایی که انجام داده‌ مشکلش حل شود تاکید می‌کند که «اگر این تماس‌ها به نتیجه‌ای نرسید مجبور خواهم بود از طریق مطبوعات به دنبال یافتن اصل ماجرا و پاسخ سوالاتم باشم».
 
در همین حال روزنامه‌ی مغرب به نقل از «مهدی عظیمی میرآبادی»، قائم‌مقام اداره نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی نوشته است که «معمولا این موارد به خود بازیگر یا شخص مورد اشاره اعلام می‌شود، اگر چنین چیزی به ایشان (باران کوثری) اعلام نشده پس حتما مشکلی ندارند».
 
باران کوثری، دختر رخشان بین‌اعتماد، کارگردان سینما، و جهانگیر کوثری، مجری برنامه‌های تلویزیونی و تهیه‌کننده سینما است که در جریان انتخابات ریاست‌جمهوری خرداد ماه ۸۸ از اعضای فعال ستاد مهدی کروبی بود. او در جریان اعتراض‌ها به نتایج انتخابات نیز از جمله بازیگران سینما بود که به طور آشکار حمایت خود را از جنبش سبز اعلام کرد. حضور او و مادرش در آخرین جشن خانه سینما با نمادهای سبزرنگ خشم رسانه‌های حامی حکومت از جمله روزنامه‌ی کیهان را به همراه داشت.
 

+60
رأی دهید
-18

compatriot - تورنتو - کانادا
باران جان ناراحت نباش مملکت خر تو خره. خر صاحبشو نمی‌شناسه. تعجبی هم نداره. آخوند بر مملکت حکومت میکنه. بقولی‌ آخوند سوار خره حالا کی‌ میاد پایین خدا داند. البته از قدیم گفتند آخوند که سوار خر بشه یا باید آخونده بمیره یا خره.
یکشنبه 5 آذر 1391 - 00:25
ديگه وقتشه_1982 - ایران - ایران
زنده باد باران کوثری ومادرش؛ و جنبش سبز و میرحسین ؛نابود باد انسانهایی امثال مریدو مسیح فرزندمریم
یکشنبه 5 آذر 1391 - 03:05
exam292 - تهران - ایران
وطن فروشهای خارج نشین برید واسه ارباباتون دم تکون بدید تا مثل موش دمتونو نگیرن، بندازن بیرون.. مسائل داخلی کشور ما هیچ ربطی به شماها نداره...
یکشنبه 5 آذر 1391 - 04:41
Bamw63 - کوپنهاگ - دانمارک
چی شد عزیزه ، تحریمها فشار آورده؟ شاید هم خلائق هر چه لایق
یکشنبه 5 آذر 1391 - 12:48
compatriot - تورنتو - کانادا
exam292 - تهران - ایران- چزوندمت هان! وطن فروش. با پول نفت ملت ایران برو اردن حالا آباد کن, تروریست!
یکشنبه 5 آذر 1391 - 16:52
exam292 - تهران - ایران
compatriot - تورنتو - کانادا:برو توی فرهنگ لغت یه بار دیگه معنی "وطن فروش" رو ببین!!! شاید رو قلبت اثرکنه... اگه عمرتون کفاف کرد، خواهید دید که پیروزی از آن ماست...
دوشنبه 6 آذر 1391 - 07:01
compatriot - تورنتو - کانادا
قطعا پیروزی از ان شماست زمانیکه سرتون بالای در بره با کشتن ستارها، بشتیها، فرزاد کمانگرها، محسنها، کامرانها، زهرا کاظمیها، نداها. اره پیروزی از ان شماست. تقصیر خودتون نیست قلبتون سیاهه. مشتی تازه به دوران رسیده پشتکوهی که ان قلاب خمینی گور به گور شده دنیا را به کامشون کرد ، مردم را فقیر و عده بیشماری را در بدر. شما را باید فرستد اردوگاههای کار اجبار تا معنی‌ کار کردن را بفهمید. بفهمید نان سر سفره نداشتن یعنی‌ چه. بدانید سقف بالای سر نداشتن یعنی‌ چی‌، با پول دزدی زندگی‌ می‌کنید، شکم زن و بچهتون را با همین پولها پر می‌کنید بخاطر همینه که چشم بصیرت ندارید و قلبتون گندیده است. نمی‌بینید اطرافتون چه می‌گذره. ... امان از بی‌-سوادی و بی‌ فرهنگی‌.
دوشنبه 6 آذر 1391 - 13:29
exam292 - تهران - ایران
compatriot - تورنتو - کانادا: هرچه واسه اربابای غربیت خوش خدمتی کنی...اگه یه گاف بدی، مثل موش پرتت می کنن سطل زباله...(اینو خودت بهتر می دونی!!!).
‌سه شنبه 7 آذر 1391 - 06:06
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.