یک اتوبوس بمبگذاری شده در تل آویو منفجر شد

در حالی که وضعیت جنگی میان اسرائیل و غزه وارد هشتمین روز خود شده است، بمبگذاری در یک اتوبوس درون شهری در تل آویو، خطر از سرگیری حملات انتحاری در اتوبوس ها و اماکن عمومی شهرهای اسرائیل را تقویت کرده است.
 
اتوبوسی که ظهر روز چهارشنبه، اول آذر، از خیابان «شائول هملخ» («پادشاه شائول») در مرکز شهر تل آویو عبور می کرد، چند لحظه مانده به ساعت دوازده ظهر، منفجر شد.
 
گزارش های اولیه نشان می دهد که ده نفر از مسافران اتوبوس بین شهری زخمی شدند؛ نیروهای درمانی و امداد و پلیس در حال بررسی های بیشتر هستند.
 
هنوز معلوم نیست که این بمبگذاری نتیجه اقدام انتحاری فلسطینی ها بوده است، هرچند که امکان به کار انداختن بمب از راه دور بعید به نظر می رسد.
 
برخی از شاهدان عینی در شهادت های اولیه خود به پلیس گفته اند، فردی که چهره شرقی داشت، در یک ایستگاه اتوبوس های شرکت «دان»، سوار اتوبوس شد ولی پیش از حرکت اتوبوس، سریعاً از آن پیاده شد.
 
این شاهدان این احتمال را مطرح کردند که این فرد مشکوک بسته مواد انفجاری را در اتوبوس گذاشته و سپس از آن پیاده شده است.
 
پلیس اسرائیل می گوید این شهادت ها را الزاماً قبول ندارد و هر احتمالی را بررسی می کند اما جستجو در تعقیب فرد یا افراد مشکوک احتمالی را آغاز کرده است.
 
انفجار اتوبوس در حالی رخ داده است که شهر تل آویو از پنجشنبه گذشته برای نخستین بار، خطر حملات راکتی را تجربه می کند و چند راکت از غزه به سوی پایتخت اسرائیل پرتاب شده است.
 
سالها بود که مردم تل آویو بمبگذاری در اتوبوس ها را تجربه نکرده بودند. آخرین موارد از این نوع، در دهه گذشته و در اوج سال های انتفاضه دوم فلسطینی رخ داده بود.
 
در سال های انتفاضه دوم، بمبگذاری های انتحاری از سوی فلسطینی ها، بسیاری از مراکز عمومی، از جمله اتوبوس ها، رستوران ها، ساختمان ها و حتی بیمارستان ها در اورشلیم، تل آویو و شهرهای دیگر این کشور را هدف قرار می داد.
 
نیروهایی از حماس و جهاد اسلامی فلسطین در روزهای گذشته تهدید کرده بودند که در واکنش به عملیات نظامی اسرائیل علیه غزه، برنامه ریزی برای از سرگیری حملاتی «غافلگیرکننده» را از سر می گیرند.
 
بسیاری از مقام های اسرائیلی در لحظات اولیه پس از این حادثه در مصاحبه هایی در رسانه های کشورشان، تاکید کردند که انفجار اتوبوس در تل آویو، عملی شدن تهدیدی است که نیروهای وابسته به تشکل های مسلح مطرح کرده بودند.
 
برخی ناظران می گویند که ازسرگیری بمبگذاری های انتحاری در شهرهای اسرائیل ممکن است که دولت بنیامین نتانیاهو را از پذیرش آتش بس با حماس، با میانجی گری عوامل بین المللی، منصرف کند و به گسترش دامنه عملیات نظامی علیه غزه منجر شود.
 
حسین امیر عبداللهیان معاون عربی و آفریقایی وزارت خارجه ایران عصر یکشنبه گفته بود که «در ساعات آینده یک تحول جدی از سوی گروههای جهادی را در این عملیات شاهد خواهیم بود».
 
سازمان امنیت داخلی اسرائیل چهارشنبه اعلام کرد شواهدی در دست دارد که نشان می دهد ایران به تحرکات بسیاری دست زده است تا مانع از برقراری آتش بس شود.

+116
رأی دهید
-63

Hatikva - توبه موری - انگلستان
تروریست‌های عوضی‌، ریشه هرچی‌ فلسطینو و عرب خشک شه
‌چهارشنبه 1 آذر 1391 - 15:08
jahanara - لاهتی - فنلاند
حماس کله پوک زدی ضربتی ضربه‌ها نوش کن اسرائیل جنگنده با تمام قدرت با خشمی جهنمی این فلستینیای تروریست را از کره زمین محو کن پاینده باشید دلیران اسرائیلی
‌چهارشنبه 1 آذر 1391 - 15:27
PERSIANSPIDER - مشهد - ایران
این کارا برای حمله به ایرانه !!!!!!!تا آخرین قطره خون پای وطن ایستاده ایم !!! وطن فروش ببینم به روح کوروش سوگند تو چرخ گوشت ریز ریزش می‌کنم !!!اینقد از یهودی بدم میاد که اگه به ایران حمل کنند سربازاشونو که اسیر کنیم ،توی ماهیتابه‌های دست ساز ۲ متر قطری ،با روغن مایع سرخشون می‌کنیم !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
‌چهارشنبه 1 آذر 1391 - 16:21
pull.over - دوحه - قطر
امیدوارم از این حملات بیشتر ببینیم! کشتی،میکشنت!
‌چهارشنبه 1 آذر 1391 - 17:00
jahanara - لاهتی - فنلاند
به این دلیل و هزاران دلیل این فلسطینیا آدم نمیشن باید نسل اینا منقرض بشه نیست و نابود بشن
‌چهارشنبه 1 آذر 1391 - 17:47
paydar22 - لاهه - هلند
اونموقع میکن اسراییلها نا جوانمرد هست بکیرید تحویل داخل اتوبوس که نظامی نبوده راکت هم بهش نخورد که بکیم اتفاقی بود بم کذاری کردن لعنت و مرک بر تروریست نا جوانمرد اسراییل باید برای یک قطر خونی که به این شکل میریزد یک موشک بر سر عراب بربر ساکن فلسطین بریزد
‌چهارشنبه 1 آذر 1391 - 18:06
نه اینوریا نه اونوریا - بازل - سوئیس
این اسرائیل که اینقدر عرعر میکنه هنوز از پس یک گروهک مسلح بر نمیاد چطوری اونوقت میخواد با ارتش 20 میلیونی ایران و شهاب 3 وارد جنگ بشه.یک خبر بد هم به مزدوران و وطن فروشان بگم که ایران به توانمندی رسیده که در ساعت میتونه 15 هزار تا موشک دور برد 10 تنی شلیک کنه که گمان میکنم همون 10 تای اولی از پس یهودیهای نژادپرست بر میاد.
‌چهارشنبه 1 آذر 1391 - 18:48
Arashmmb - تهران - ایران
چیزی که عوض داره گله نداره
‌چهارشنبه 1 آذر 1391 - 19:58
gharib 196 - هامبورگ - آلمان
فلسطینی آدم کش هست یا اسرائیل اگر چیزی نمیدونی‌ نظر نده . Hatikva - توبه موری - انگلستان.
‌چهارشنبه 1 آذر 1391 - 20:17
iSam - لندن - انگلستان
PERSIANSPIDER - مشهد - ایران. ببین مشدی اونی که تیکه نیکه میشی تو و انترت هستید.
‌چهارشنبه 1 آذر 1391 - 21:12
elpaso - تهران - ایران
حالم از هرچی یهودیه بهم میخوره باید تیکه پارشون کرد این لجنای ترسو با هواپیما بچه زیر 5 سال کشتن هیچ افتخاری نداره...! روح هیتلر شاد این نجسا رو خوب شناخته بود..
‌چهارشنبه 1 آذر 1391 - 22:09
shahab_shiraz - دبی - امارات عربی متحده
اوف ف ف دمشون گرم حسابی حال کردم تا دیگه این بنیامین..... نشینه زر زر کنه
‌پنجشنبه 2 آذر 1391 - 04:20
kobalt - کرج - ایران
مشدی تا اون موقع روغن مایعی تو ایران نمونده البته روحانیت محتر م پی و دنبه زیاد دارن میتونی استفاده کنی.
‌پنجشنبه 2 آذر 1391 - 10:02
agha ejaze - وین - اتریش
نه اینوریا نه اونوریا - بازل - سوئیس - اولا که اسم کاربری خوبی انتخاب نکردی برای خودت چون مشخصه که کدوم وری هستی! دوما از کلماتی که بکار بردی بیشتر مشخصه که نژادپرست کیه! .
‌پنجشنبه 2 آذر 1391 - 11:32
agha ejaze - وین - اتریش
PERSIANSPIDER - مشهد - ایران - میشه بگی چرا از یهودیا بدت می آد? هیتلر هم اگر هیتلر شد, با همین نفرت بود که هیتلر شد. ولی مغز اقتصادی هیتلر بهتر از تو کار می کرد و برای 6 میلیون نفری که کشت از روغن مایع استفاده نکرد. elpaso - تهران - ایران - آن زمانهایی که همین فلسطینی ها که الان ازشون دفاع می کنی, یهودیها را از خانه هاشون بیرون می کردند و مال و اموالشون را غلرت می کردند, کجا بودید شما? حتما آن موقع هم از فلسطینی ها حالتون بهم می خورد! حزب بادید شما ...
‌پنجشنبه 2 آذر 1391 - 11:26
PERSIANSPIDER - مشهد - ایران
agha ejaze - وین - اتریش 6 میلیون نفر ؟؟! حتما هم می‌خوای بگی‌ یهودی بودند !
‌پنجشنبه 2 آذر 1391 - 18:42
ladygaga - باغ اباد - ایران
راهیان نور؟!
جمعه 3 آذر 1391 - 08:03
sohrabsun - تهران - ایران
خدایا شکرت این اسرائیلی ها باید تاوان تجاوز به خاک اسلام را بیشتر از اینها بدهند و بازهم منتظر باشند
جمعه 3 آذر 1391 - 14:33
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.