هجوم مهاجران اروپایی به آلمان

بحران مالی کشورهای ضعیف اروپایی، روند مهاجرت به آلمان را شدت بخشیده است. در نیمه‌ نخست سال جاری پانصدهزار نفر محل زندگی خود را به آلمان منتقل کردند. شمار مهاجران یونانی، اسپانیایی و پرتقالی افزایش چشمگیری یافته است.
 

ثبات اقتصادی جمهوری فدرال آلمان باعث افزایش محبوبیت این کشور در میان ساکنان جنوب و شرق اروپا شده است. بر اساس گزارش اداره‌ی آمار آلمان، در نیمه‌ی نخست سال جاری مسیحی شمار مهاجران اروپایی به آلمان افزایش چشمگیری داشته است.
 
از ژانویه‌ تا ژوئن ۲۰۱۲ حدود ۵۰۱ هزار نفر به آلمان مهاجرت کرده‌اند. به این ترتیب شمار مهاجران نسبت به مدت زمان مشابه در سال گذشته، ۱۵ درصد افزایش یافته است. در سال گذشته نیز آمار مهاجران نسبت به سال ۲۰۱۰ افزایشی ۲۰ درصدی داشت.
 
در میان کسانی که در نیمه‌ی نخست سال جاری محل اقامت خود را به آلمان منتقل کرده‌اند ۵۴ هزار نفر تابعیت آلمانی دارند، یعنی آلمانی‌هایی هستند که در کشورهای دیگر زندگی می‌کرده‌اند. تعداد مهاجرانی که از کشورهای عضو اتحادیه‌ی اروپا آمده‌اند ۳۰۶ هزار نفر اعلام شده است. در میان این افراد ۱۵ هزار و ۷۰۰ نفر یونانی هستند و بیش از ۱۱هزار نفر اسپانیایی. تعداد مهاجران یونانی نسبت به نیمه‌ی نخست ۲۰۱۱ نزدیک به ۷۸ درصد افزایش یافته است.

بیش از ۵ درصد ساکنان ایالت‌های شرقی آلمان را مهاجران تشکیل می‌دهند. در ایالت‌های شمالی، جنوبی و غربی، حدود ۲۰ درصد مردم مهاجر یا مهاجرتبار هستند


 
در میان کشورهای اروپایی خارج از حوزه‌ی یورو، لهستان با ۸۹ هزار نفر در صدر جدول مهاجرت به آلمان قرار دارد. تعداد مهاجران مجار نیز به میران ۴۶ درصد بالا رفته است.
 
شمار مهاجران از کشورهای غیراروپایی نسبت به سال گذشته‌ی میلادی افزایش یافته اما چندان چشمگیر نیست. شمار مهاجران آفریقایی در آلمان ۱۰ درصد، آمریکایی‌ها ۲ درصد و آسیایی‌ها ۷ درصد رشد کرده است.
 
در مقابل، تعداد کسانی نیز که آلمان را ترک می‌کنند در نیمه‌ی نخست سال جاری بالا رفته است. آمار دولتی نشان می‌دهد که در این مدت ۳۱۸ هزار تن از شهروندان آلمانی به کشورهای دیگر مهاجرت کرده‌اند. به این ترتیب، نسبت به مدت زمان مشابه در سال ۲۰۱۱، تعداد کسانی که به آلمان پشت کرده‌اند، حدود شش‌درصد افزایش داشته است.
 
وضعیت اقتصادی کشورهای جنوبی
 
به نظر می‌رسد رکود اقتصادی در کشورهای جنوبی اروپا ادامه داشته باشد. تولید ناخالص ملی اسپانیا در سه‌ماهه‌ی سوم سال جاری مبلادی (ژوییه تا سپتامبر) نسبت به مدت‌زمان مشابه در سال گذشته ۶/ ۱ درصد کاهش داشته که در سه سال گذشته بی‌سابقه بوده است. تولید ناخالص ملی پرتقال نیز در سه ماهه‌ی سوم ۴/ ۳ درصد افت کرده است. یونان با ۲/ ۷ درصد کاهش تولید ناخالص ملی همچنان رکورددار رکود اقتصادی در حوزه‌ی یورو به‌شمار می‌رود.


 
بحران اقتصادی باعث بروز حرکت‌های اعتراضی زیادی در اسپانیا شده است (عکس: اعتصاب سراسری در روز ۱۴ نوامبر / ۲۴ آبان)


 
رشد اقتصادی آلمان
 
سرعت رشد اقتصادی آلمان کاهش یافته، اما این کشور در مقایسه‌ی بین‌المللی از وضعیت اقتصادی مناسبی برخوردار است. روز پنجشنبه (۱۵ نوامبر / ۲۵ آبان) اداره‌ آمار آلمان اعلام کرد که راندمان اقتصادی پرقدرت‌ترین کشور حوزه‌ی یورو، در سه‌ماهه‌ی سوم سال جاری مسیحی نسبت به سه ماهه‌ی دوم ۲/ ۰ درصد افزایش داشته اما نسبت به ماه ژانویه ۳/ ۰ درصد کاهش یافته است. با وجود این، رشد اقتصادی آلمان بیش از تخمین کارشناسان بود.
 
صادرات آلمان، به ویژه در حوزه‌ی خودروسازی طلائی‌ترین دوران خود را طی می‌کند. در سال گذشته‌ی میلادی فولکس‌واگن آلمان با فروش بیش از ۸ میلیون خودرو در سراسر جهان به ۱۶ میلیارد یورو سود خالص دست یافت. سود فولکس‌واگن در سال ۲۰۱۰ میلادی ۷ میلیارد یورو بود.
 
در سال ۲۰۱۱ علاوه بر فولکس‌واگن، شرکت دایملر (بنز) آلمان نیز رکورد تاریخی فروش خود را شکست. این شرکت با فروش بیش از ۲ میلیون سواری، کامیون و اتوبوس، فروشی بیش از ۱۰۰ میلیارد یورو و سودی معادل ۶ میلیارد یورو داشت.

+58
رأی دهید
-63

shivaa - تهران - ایران
خدا بداد برسه! تا اومدیم بریم المان این اشغالها هم ریختن اونجا....شانس ندارم بخدا.
‌پنجشنبه 25 آبان 1391 - 19:42
behzad a - آمستردام - هلند
آلمان با این همه جمعیت خوب تونسته اقتصاد شو کنترل کنه ولی‌ آمار جرم جنایتم خیلی‌ زیاد شده
‌پنجشنبه 25 آبان 1391 - 20:27
همون پنج ساله عاشق آلمان - میسور - هند
بالاخره ما متوچه نشدیم که آلمان برا زندگی خوبه یا نه؟ کار پیدا میشه یا نه؟ میشه بهش فکر کرد یا نه.
‌پنجشنبه 25 آبان 1391 - 19:55
bg_m555 - بلغارستان - صوفیا
شیوا - تهران - ایران دوست عزیز شما که خودت میخواهی‌ مهاجر بشی‌ چطوری به یکی‌ که قبل از شما رفته اونجا میگی‌ آشغال اگه آنها آشغال هستن شما که بعد از اونها میرسی چی‌ هستی‌
‌پنجشنبه 25 آبان 1391 - 21:29
bijan irani - گوتنبرگ - سوئد
خیلی نامهربونی شیوا-تهران-ایران
‌پنجشنبه 25 آبان 1391 - 23:04
ali1111 - تهران - ایران
شیوا - تهران - ایران. مردم اتحادیه اروپا اشغال هستند و تو از میدل ایست آدم؟!!!!
جمعه 26 آبان 1391 - 00:44
حقیقتجو - دوسلدورف - آلمان
جریان از این قرار است که طبق رای دادگاه کل آلمان دو ماه پیش باید دولت به پناهنده ها هم همان میزان حقوق و درآمدی را بدهد مثل سطح حقوق سوسیالی ها و بیکارهای خود آلمان و تفاوتی قائل نشود. حالا در یکسری کشورهای اروپائی مثل بلغارستان و رومانی و غیره که کولی ها درش زندگی میکنند و از حقوقی برخوردار نیستند تا این را شنیدند به کمک قاچاقچی های آدمها سریع روانه المان شدند که برایشان این پول مواجبی ماهیانه برای پناهنده ها مثل حقوق کار یکسالشان در رومانی یا بلغارستان است. البته دولت آلمان هم سریع گفت پول دیگر خبری نیست بجایش مواد خوراکی و لباس و غیره به پناهند ها میدهیم تا دیگر پول پناهنده گی بهانه ای برای جذب پناهنده به آلمان نباشد و الان هجومشان کمتر شده. دسته دوم مهاجرین طبق آمار بالا جوانان از سه کشور با اقتصاد ورشکسته یونان و اسپانیا و پرتغال هستند که آمار بیکاری جوانها در کشورشان وحشتناک بالاست. سرمایه داری آلمان هم از خدا خواسته که نیروی کار جوان را مفت در آغوش بگیرد. متخصص های جوان بریزند توی آلمان که آمار پیری بالائی دارد استقبال میشوند البته نه توسط همه مردم المان.
جمعه 26 آبان 1391 - 00:35
be_pa_khaste - هارلم - هلند
شیوا از همین الان ندیده و نشناخته میدونم زور چی‌ میزانی‌ که میگی‌ بیام اروپا مثل شما اینجا خیلی‌ هستن که فقط و فقط به فکر‌ راحتیو خوش گذرانی هستن .درضمن تو به اون اسپانیای میگی‌ اشغال اون هرجا که بخواد مثل آب خوردن میره شما هستی‌ که باید بشینی‌ تو کمپ مگس بکشی .
جمعه 26 آبان 1391 - 00:54
bazmag - مجارستان - مجارستان
شیوا جو نگیرت! ! فعلا برو سفارت ببین بهت ویزا میدان یا نه بد به دیگران اینطوری فحش بده. فکر کنم بیای‌ اروپا فحش خورت ملس می‌شه :)
جمعه 26 آبان 1391 - 00:58
م تهرانی - دورتموند - آلمان
همون پنج ساله عاشق آلمان - میسور - هند دوست عزیز چرا بد باشه اگه امکاناتش رو داری و میتونی یکی از جاهای مطمین برای کار و زندگی اینجا هست امیدوارم هر آرزویی داری بهش برسی و هرچه که به صلاحت هست همون برات پیش بیاد
جمعه 26 آبان 1391 - 01:35
v_asuk - بروکسل - بلژیک
شیوا- تهران همچین میگی تا اومدیم بریم المان این اشغالها هم ریختن اونجا که انگار ملکه دنیایی مگه شما کی هستی که بقیه نیستند در ضمن آلمان و اروپا جای نژادپرستها نیست دوست عزیز.
جمعه 26 آبان 1391 - 02:03
rezaghamkhar - سیدنی - استرالیا
بچه ها من آلمان بودم کشور خوبیه اما آمار نژادپرستی کمی بالاست .هیچ جا استرالیا نمیشه استرالیا بهشت روی زمینه در ضمن خانم شیوا از تهران فراموش نکن بنی آدم اعضای یکدیگرند در ضمن از مدیر سایت تقاضا دارم نظر کسانی رو که به انسانیت توهین می کنن در سایت قرار ندن ممنون از همه.
جمعه 26 آبان 1391 - 10:05
shivaa - تهران - ایران
من قرار نیست مهاجر یا پناهنده بشم!برای ادامه تحصیل میرم و پذیرش هم گرفته ام.هم پولش رو دارم هم مهندس هستم...بله بعقیده من کسایی که میرن هوار دولت های خارجی میشن و زندگیشون رو از مالیات دیگران تامین میکنن اشغال هستن.در ضمن من قبلا هم اروپا زندگی کرده ام و میتونم اسپانیایی ها و یونانیها چجور فرهنگی دارن.یک مشت تنبل مفتخور بیشخصیت.اصلا فرهنگ و تربیت اروپایی ندارن.خود المانیها از اینها بیزارن حالا شما چطور اینقدر حرص میزنید براشون....معلوم نیست.
جمعه 26 آبان 1391 - 11:21
sepherdad - سیدنی - استرالیا
شیوا - تهران - ایران. شیوا جان نظرت درست بود, همینطور که میبینی‌ یکی‌ از همین مهاجرهای که حالا اومده استرالیا میگه نباید کسی‌ حرف غیره نظر ایشون بزنه!! اینا تا از دولت استرالیا هفته ۲۰۰ دلار میگرن میشن عین بسیجهای ایران! میگه استرالیا بهشت هست!!?? معلومه وقتی‌ مفت بوخوری همه جا بهشت هست! استرالیا یکی‌ از فاشیست‌ترین سیستمهای دنیا را داره, اما چون هفته‌ی ۲۰۰ دلار میده به ایشون شده بهشت!!
جمعه 26 آبان 1391 - 16:18
hasa_bayo - بیرمنگام - انگلستان
shiva خوب اومدی ایول ............
جمعه 26 آبان 1391 - 17:00
ali-dk - لونگبو - دانمارک
- بلغارستان - صوفیا واقعا گل گفتی شیوا بره آلمان خودت می دانی چیکاره میشه . شیوا - تهران - ایران دوست عزیز شما که خودت میخواهی‌ مهاجر بشی‌ چطوری به یکی‌ که قبل از شما رفته اونجا میگی‌ آشغال اگه آنها آشغال هستن شما که بعد از اونها میرسی چی‌ هستی‌.
شنبه 27 آبان 1391 - 07:17
raha1984 - هامبورگ - المان
shiva-تهران با کامنت دومتون چون منطقی هست کاملا مواففم و خیلی هوار و تامین شدن از دست رنج و مالیات دیگران رو خیلی خوب اومدی !! اگر برای تحصیل بیایی حنما موفق میشی با ارزوی موفقیت برای شما و تمامی افرادی که تلاش میکنند و همت بلند دارند
شنبه 27 آبان 1391 - 09:19
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.