ترکمنستان در آستانه فصل سرما صادرات گاز به ایران را متوقف کرد

محمود احمدی نژاد (راست) رییس جمهوری ایران همراه با همتای ترکمنستانی خود، قربانعلی بردی محمداف در مراسم افتتاح یک خط لوله جدید گاز (سال ۲۰۱۰).

رستم قاسمی، وزیر نفت ایران می گوید که ترکمنستان صادرات گاز به ایران را متوقف کرده است. این دومین بار طی پنج سال اخیر است که ترکمنستان صادرات گاز به ایران را در فصل سرما کاملا متوقف می کند. این کشور سال گذشته نیز صادرات گاز به ایران را در زمستان تا نصف کاهش داد.
 
به گزارش خبرگزاری ایرنا، رستم قاسمی وزیر نفت ایران از قطع گاز وارداتی ازترکمنستان خبر داد و گفت: ترکمنستان صادرات گاز خود به ایران را قطع کرده و تا امروز موفق نشدیم گاز مورد نیاز را از این کشور تامین کنیم .
 
وی در ادامه گفت که «زمستان سال گذشته زحمات زیادی برای تامین سوخت مردم کشیده شد، اما امسال این شرایط سخت تر خواهد بود».
 
ترکمنستان از طریق دو خط لوله «کرپچه – کردکوی» و «دولت آباد- سرخس- خانگیران» که به ترتیب از سال ۱۹۹۶ و ۲۰۱۰ به بهره برداری رسیده اند، متعهد است که بر اساس قرارداد، صادرات گاز به ایران را از هشت میلیارد متر مکعب به ۱۴ میلیارد متر مکعب گاز در سال برساند.
 
بر اساس گزارش سالانه شرکت بی پی، ایران طی سال گذشته میلادی حدود ۱۰.۲ میلیارد متر مکعب گاز (به طور متوسط روزانه حدود  ۳۰ میلیون متر مکعب) از ترکمنستان تحویل گرفته است. آمار رسمی شرکت ملی گاز ایران نیز حاکی است که این کشور در سال گذشته خورشیدی حدود ۱۱.۸ میلیارد متر مکعب گاز از ترکمنستان تحویل گرفته است.
 
اما جواد اوجی مدیر عامل شرکت ملی گاز ایران مهر ماه سال جاری اعلام کرد که از زمستان سال گذشته ترکمنستان فروش گاز به ایران را تا ۵۲ درصد کاهش داده و به ۱۵ تا ۱۸ میلیون متر مکعب رسانده است، اما هم اکنون روزانه تنها ۴ تا ۵ میلیون متر مکعب گاز به ایران تحویل می دهد.
 
ایران اگرچه بعد از روسیه دومین ذخایر بزرگ گاز جهان را در اختیار دارد، با این همه، به گزارش شرکت بی پی، تولید گاز در ایران کمتر از مصرف داخلی کشور است، به عبارتی ایران وارد کننده گاز است.
 
این گزارش می گوید که مصرف گاز ایران طی سال گذشته میلادی ۱۵۳.۳ میلیارد متر مکعب بود، در حالی که تولید گاز این کشور ۱۵۱.۸  میلیارد متر مکعب بوده است. ایران طی سال گذشته ۸.۴ میلیارد متر مکعب گاز به ترکیه صادر کرده بود و مقدار اندکی گاز ایران نیز با برق ارمنستان تهاتر (تحویل گاز در ازای برق) می شود.
 
از سوی دیگر، به گزارش ایسنا، رییس مرکز دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران نیز از افزایش هشت درصدی مصرف گاز امسال نسبت به سال گذشته خورشیدی خبر داده است.
 
این افزایش در حالی صورت می گیرد که ایران طی سال های گذشته نتوانسته است فازهای جدید میدان پارس جنوبی را افتتاح کند و فازهای ۹ و ۱۰ پارس جنوبی نیز هنوز به طور کامل به بهره برداری نرسیده و این دو فاز به جای تولید روزانه ۵۰ میلیون متر مکعب، تنها ۴۲ میلیون متر مکعب گاز تولید می کنند.
 
البته ایران طی سال های گذشته موفق به افتتاح خط لوله شمال و شمال شرق شده است که می تواند در صورت قطع گاز ترکمنستان، این مناطق را با گاز تامین کند، اما دو مشکل اساسی تعهد ایران به صادرات روزانه ۳۰ میلیون متر مکعب گاز به ترکیه، همچنین این واقعیت که تولید گاز ایران کمتر از مصرف داخلی است، معضلی است که دولت ایران را درگیر کرده است.
 
ترکیه تهدید کرده است در صورتی که طبق قرارداد ۱۹۹۶، سالانه ۱۰ میلیارد متر مکعب گاز به این کشور تحویل ندهد، علیه ایران در مجامع حقوقی بین المللی شکایت خواهد کرد.
 
ترکمنستان در زمستان سال ۲۰۰۷ نیز در اوج سرما نیز صادرات گاز به ایران را متوقف کرد، موضوعی که باعث توقف صادرات گاز ایران به ترکیه، عدم توانایی ایران برای تامین گاز مناطق شمال و شمال شرق ایران در فصل سرما شد.
 
خبرگزاری ایسنا طی گزارشی در روز ۲۱ آبان ماه نوشت: «تجربه نشان می دهد که ترکمنستان با اوج‌گیری مصرف گاز در فصل سرد، با هدف فشار به مسئولان ایرانی برای افزایش تعرفه گاز، صادرات گاز به ایران را کاهش داده و یا متوقف کرده است».

+63
رأی دهید
-64

potatis - مالمو - سوئد
"ایران اگرچه بعد از روسیه دومین ذخایر بزرگ گاز جهان را در اختیار دارد، با این همه، به گزارش شرکت بی پی، تولید گاز در ایران کمتر از مصرف داخلی کشور است، به عبارتی ایران وارد کننده گاز است."
‌چهارشنبه 24 آبان 1391 - 15:05
fekreazad - گتنبرگ - سوئد
من نمی فهمم ما که رتبه یک یا دو در ذخایر گازی رو تو دنیا داریم چرا باید از ترکمنستان گاز وارد کنیم؟ خاک تو سر این مفت خورهای نظام و ساندیس خورها و آقازاده ها و آخوندها و مزدورها ....
‌چهارشنبه 24 آبان 1391 - 15:15
emad12 - ونکوور - کانادا
وارد کردن گاز در این نقطه از نظر اقثصادی بنفع ایران است . نه اینکه وارد کننده گاز است . حرفاتون کارشناسی نیست
‌چهارشنبه 24 آبان 1391 - 15:27
shabparast - ایران - شمال
اون سال چند نفر بر اثر قطع و وصل گاز مردن .دولت و مردم اگه بی عرضه نباشن از همونجا 300حلقه چاه عمیق اب کندن دارن در ازای گاز میدن به ترکمنستان برن اب به روشون ببندن.چرا نمیبندن ؟
‌چهارشنبه 24 آبان 1391 - 15:31
توفیق - سیاتل - آمریکا
emad12 خان، میشه لطفا شما با نظر کارشناسیتون ما رو شیرفهم کنین که چرا استخراج گاز در خود کشور گرون‌تر از خریدش از کشور همسایه هست؟ آیا دستمزد کارگرا تو ایران به دلار هست و نتیجتأ گرونتر؟ اگر ترکمنستان گازش ارزون‌تر هست، چرا روسیه گازش رو از اونجا نمی‌خره؟ چه طور برای روسیه صرف میکنه که خودش تولید کنه اما برای ایران صرفش اینه که از ترکمنستان بخره؟. بی‌صبرانه منتظر نظر کارشناسانه شما هستم. مرسی‌.
‌چهارشنبه 24 آبان 1391 - 16:25
STING68 - گنبد - ایران
وقتی حکومت ما رو در حال بی کفایتی و خیانت ببینند همین میشه که اونها به خودشون اجازه میدن تا هر بلایی که خواستن سر ما بیارند.....................وجدان داشته باشید وجدااااان
‌چهارشنبه 24 آبان 1391 - 17:03
shadan shirin sokhan - هایدلبرگ - آلمان
(@)-- آفرین ! ، این نشان دهنده یک ائتلاف بزرگ جهانی است برای نجات ملت ستمدیده ایران از دست آخوندهای دروغگوی ظالم و قاتل !!،، ننگ بر حکومت مستبد و فاشیستی قرون وسطایی جمهوری استفراغی !
‌چهارشنبه 24 آبان 1391 - 17:17
اواره وطن - نیکوزیا - قبرس
emad12 - ونکوور - کانادا خودتم حرفهای خودتو میفهمی چی میگی ا؟
‌چهارشنبه 24 آبان 1391 - 17:39
Tourkan - کپنهاگ - دانمارک
اگر ما نمیتوانی‌ گاز صادر بکنیم (با دارا بودن دومین ذخائر گاز جهان) در عوض گذشته ائی درخشان داریم!!!!!!!!!!!
‌چهارشنبه 24 آبان 1391 - 19:40
gara bag - ریس ویک - هلند
حاجی ونکور پس چرا کمی‌ از کار‌های کارشناسی گاز برایمان صحبت نکردی. بگو ما هم بیهمیم؟ نه اینکه شما خوب می‌فهمید و خوب شرح می‌دهید؟ من نمیدونم هر کی‌ میره آمریکا یا کانادا چرا اینقدر زود زرنگ می‌شه.
‌چهارشنبه 24 آبان 1391 - 20:02
sharafYabi - بیمبه - انگولا
doostan چون منابع قابل استخراج و حاضر گاز در ایران در جنوب می‌باشد، انتقال و پمپ آن به ترکمن، هزینه‌ای بالاتر از قیمت خود گاز دارد. بنابر این بهتر است تا زمانی‌ که مخازنی نزدیکتر, به تولید نیامده اند. آن را از دیگر تولیدات محلی خریداری کنند. این یک کار درست هم به خاطر این است که از دزدیهای خودشون کم نشه.
‌پنجشنبه 25 آبان 1391 - 02:41
STING68 - گنبد - ایران
shadan shirin sokhan...............از تو اجنبی اسرائیلی نصب متنفرم.................
‌پنجشنبه 25 آبان 1391 - 04:50
paksan - آمریکا - آمریکا
خاک بر سر ملت ایران که احمقی مثل احمدی نژاد رو رهبر آزاده می کنه رئیس جمهور و در حالی که طی هفت سال بیشتر از 600 میلیارد دلار درآمد داشته نکرده 10 میلیارد دلار نه یک میلیارد دلار واسه این مشکل هزینه کنه و قضیه گاز مصرفی شمال کشور رو حل کنه یعنی مخازن بزرگ گاز خانگیران و سرخس قابل توسعه نیستند ؟ فوقش یک میلیارد ضرر باید بکنیم تا لوله گاز بکشیم از سرخس به بجنورد آخه این لوله واسه ایران استراتژیک تره یا جفظ دولت سوریه دیکتاتور...آخه تا کی این خامنه ای می خواد ثروت کشور رو به باد بده بابا همون آمریکایی ها و شاه می خوردن بیشتر ته اش می موند واسه مردم ...خدایش نگاه کنید زمان شاه مفلوک با همه اینکه ایران اصلا پایه و اقتصادی نداشت ما چه وضعی داشتیم حالا چی هر چی کارخانه خوبه تو بورس هنوز مال زمان خدابیامرزه فقط ادعا می کنند و حروم و حلال اسلام.دزدی که شاخ و دم نداره ولی میشه با اسم خدا و پیغمبر و تبلیغات سنگین خودت رو پاک نشون بدی.دزد بزرگ خامنه ای
‌پنجشنبه 25 آبان 1391 - 06:31
shabparast - ایران - شمال
اون سال چند نفر بر اثر قطع و وصل گاز مردن .دولت و مردم اگه بی عرضه نباشن از همونجا 300حلقه چاه عمیق حفر کردن دارن در ازای گاز میدن به ترکمنستان برن اب به روشون ببندن.چرا نمیبندن ؟چرا اب رو به روی ترکمنستان نمیبندیم؟ میخواهین ادرس بده برین؟
‌پنجشنبه 25 آبان 1391 - 08:22
shadan shirin sokhan - هایدلبرگ - آلمان
STING68 - گنبد - ایران. -- ( 1 )-- اگر تو بدونی که من کی‌ بودم و الان به این نقطه رسیدم که دین اسلام همش دروغ و دغلی است که توسط آخوندهای دغل باز و دروغگو و مفت خور و مرده خور به عنوان یک دکان علم گردیده است برای چپاول و غارت اموال یک مشت آدمهای خر و هالو ؛ آنچنان شوکی بهت وارد میشه که بند تنبانت پاره میشود و با خشتک در رفته و آویزان تا جمکران میدوی و سرت را توی چاه دایی مهدی میکنی‌ و زار زار گریه میکنی‌ به خاطر سواری‌هایی‌ که تا به حال به آخوندها دادی !!!!،،، و اما از احساس تنفرت نسبت به خودم از تو متشکرم و قلبا" از این بابت خوشحالم ؛ زیرا مزدورهای جیره خوار و ساندیس خور جمهوری استفراغی ، در اینجا اگر از من خوششان بیاید ؛ آن روز روزیست که خود نیز از خودم متنفر خواهم شد ، و آن روز ، روز مرگ من است !!،، بر همین اساس از تنفر شما نسبت به خودم بر خودم میبالم و این لحظه را به عنوان شیرین‌ترین لحظات عمرم در کتاب خاطراتم به ثبت خواهم رساند !،،>>>
‌پنجشنبه 25 آبان 1391 - 23:00
shadan shirin sokhan - هایدلبرگ - آلمان
STING68 - گنبد - ایران. -- ( 2 )-- و از خدای بزرگ میخواهم روز به روز بیشتر گوشهایت مخملی تر شود که آخوندهای مفت خور و شکم گنده کار نکرده پیاده راه نروند !!!،،>>> توی محفل خصوصی آخوندها نشستی ؟!، اگر توی محفل خصوصی شان نشسته باشی‌ و ناظر باشی‌ خواهی‌ دید که چه حرفها میزنند و نسبت به شما چگونه فکر میکنند ؟!،، یکی‌ از تیکه کلام‌های آخوندها این است که میگن ؛ تا خر هست خر سوار هم هست !، و ما نباید پیاده برویم !!!،، حال از این حدیث جایگاه خودت را پیدا کن !!!
‌پنجشنبه 25 آبان 1391 - 23:03
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.