آغاز کارناوال، پنجمین فصل سال در آلمان

روز ۱۱ نوامبر، در ساعت ۱۱ و ۱۱ دقیقه، جشن کارناوال در تعداد زیادی از شهرهای آلمان به خصوص شهرهای حاشیه‌ی رود راین آغاز شد؛ جشنی که دوستداران و طرفداران کارناوال آن را پنجمین فصل سال می‌دانند.
 

از قرن نوزدهم میلادی در روز یازدهم نوامبر، یازدهمین ماه سال، هر سال در ساعت یازده و یازده دقیقه، هزاران تن با لباس‌های مبدل از جمله لباس دلقک‌ها در برابر ساختمان شهرداری در شهر‌های مختلف، به ویژه مناطق کرانه‌ی رود راین گرد هم می‌آیند تا با رقص و پایکوبی، مراسم کارناوال را آغاز کنند؛ جشنی که آن را "پنجمین فصل" سال نیز می‌خوانند.

کلن، ماینس و دوسلدورف از جمله شهرهایی محسوب می‌شوند که جشن کارناوال در آنجا از اهمیت و محبوبیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است.
 
معمای رقم ۱۱
 
اینکه دقیقا چرا مراسم کارناوال هر ساله در این ساعت آغاز می‌شود، نکته‌ای است که با قاطعیت نمی‌توان به آن پاسخ داد. در این ارتباط نظرها و گمانه‌زنی‌های مختلفی در جریان است.
 
برخی دلیل را در این می‌دانند که ۱۱ نخستین رقمی است که اعداد تشکیل‌دهنده‌ی آن تکراری است؛ رقمی که یکی بیش از ده انگشتان دست است و یکی کمتر از حواریون عیسی مسیح.
 
از آن گذشته روز یازدهم نوامبر در سنت مسیحیت به نام روز ”مارتین قدیس“ نیز خوانده شده است.
 


تصویری قدیمی از مارتین مقدس

 

آنطور که روایت شده، مارتین قدیس در سال ۳۶۵ میلادی در منطقه‌ای که امروزه در خاک مجارستان است، متولد شده و پدرش یک نظامی رومی بوده است. او به عنوان نماد خیرخواهی و کمک به مستمندان و کودکان نیازمند در سنت مسیحیت شناخته می‌شود.
 
در شهرهای مختلف کناره راین هم در این روز مردانی که خود را با شال و کلاه و به اصطلاح لباس ”مارتین قدیس“ مبدل کرده‌اند با اسب به حرکت در می‌آیند و شکلات و شیرینی میان کودکان تقسیم می‌کنند.
 
در هر حال کارناوال از اهمیت و جذابیتی بین‌المللی برخوردار است و نه تنها طرفداران این جشن در داخل آلمان، بلکه گردشگران زیادی را نیز از نقاط مختلف جهان جذب می‌کند.

+50
رأی دهید
-14

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.