مجلس ایران مرگ ستار بهشتی را پیگیری می‌کند

ستار بهشتی در کنار مادرش؛ گفته می‌شود که آقای بهشتی در زمان بازداشت در زندان درگذشته است

بی بی سی : در پی واکنش‌ها به مرگ ستار بهشتی، وبلاگ‌نویس ایرانی که گفته می‌شود در زمان بازداشت در زندان اوین درگذشته است، نایب رئیس مجلس ایران از تشکیل کمیته‌ای ویژه برای بررسی مرگ این وبلاگ‌نویس خبر داده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمدحسن ابوترابی‌فرد، نایب رئیس مجلس ایران گفته است که کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس این موضوع را بررسی کرده و کمیته‌ای را برای "پیگیری" تشکیل داده است.
گزارش شده است که آقای ابوترابی این توضیح را در واکنش به نطق احمد توکلی، از نمایندگان تهران در مجلس ارائه کرد.

بنا بر این گزارش، آقای توکلی در نطق خود، از آنچه سکوت دستگاه قضایی نسبت به مرگ یک وبلاگ‌نویس در زندان خواند، انتقاد کرد و گفت: "به جای برخورد با رسانه‌ها و وبلاگ‌نویس‌ها، سراغ مسئولان فاسد یا متهم به فساد بروید."

هفته گذشته گزارش شد که ستار بهشتی، کارگر و وبلاگ‌نویس منتقد حکومت ایران، پس از بازداشت، در زندان درگذشته است و پلیس امنیت از خانواده او خواسته تا برای تحویل گرفتن جنازه‌اش به پزشکی قانونی کهریزک بروند.

احمد توکلی امروز در مجلس ایران گفت که مرگ ستار بهشتی "باعث شده است رسانه‌های خارجی در روزهای اخیر موضع‌گیری‌هایی را در این خصوص داشته باشند."

آقای توکلی گفت: "دولت‌های خارجی غوغا به پا کردند، چرا وزارت خارجه و دستگاه قضایی در این خصوص توضیح نمی‌دهند؟ مرگی اتفاق افتاده و باید توضیح داده شود."

او گفت: قوه قضائیه باید با مقصران این امر برخورد کند.

ستار بهشتی روز پنجشنبه گذشته در رباط کریم کلیک دفن شد.

گزارش شده است که آقای بهشتی ۳۵ سال داشت و نیروهای پلیس فتا (پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات) روز نهم آبان او را به اتهام "اقدام علیه امنیت ملی از طریق فعالیت در شبکه اجتماعی و فیس‌بوک" بازداشت کرده بودند.

انتشار خبر مرگ این وبلاگ‌نویس واکنش منتقدان حکومت ایران را به دنبال داشت؛ وبسایت کلمه، از سایت‌های نزدیک به مخالفان دولت ایران دیروز کلیک گواهی گروهی از زندانیان سیاسی را منتشر کرد که در آن گفته شده بود ستار بهشتی، تحت شکنجه بوده است.

سازمان عفو بین‌الملل و کمیته حمایت از روزنامه نگاران نیز نسبت به شرایطی که به مرگ این وبلاگنویس در ایران منجر شده است، کلیک ابراز نگرانی کرده‌اند.

وزارت امور خارجه آمریکا هم پیش از این در بیانیه‌ای مطبوعاتی از ایران خواست تا "قتل ستار بهشتی" را بررسی و مسئولان آن را وادار به پاسخگویی کند.

جرس، از سایت‌های نزدیک به مخالفان دولت ایران هم امروز بیانیه سازمان ادوار تحکیم وحدت در محکومیت "کشته شدن" این وبلاگ‌نویس در زندان اوین را منتشر کرده است.

+83
رأی دهید
-12

sourena.de - اشتوتگارت - آلمان
حالا چند ماه مردم رو سر کار میگذارند و بعد هم یکی دوتا سرباز بدبخت رو که روح شان از این ماجرا خبر نداشته رو محکوم میکنند و مثل همیشه سرپوشی روی جنایات شون میگذارند. نابود باد حکومت ضد ایرانی ولی وقیح. مرگ بر خامنه ای و مزدورانش
یکشنبه 21 آبان 1391 - 10:53
Azadikhah - تكسل - هلند
در پی‌ واکنش‌های گسترده داخلی‌ و خارجی‌ به قتل جنایت کارانه ستار بهشتی‌ توسط گماردگان " ولی‌ فقیه " و انتشار شهادت نامه ۴۱ زندانی سیاسی در تایید شکنجه‌های وحشیانه‌ای که بازجویان بر ستار عزیز اعمال داشته اند [۱] مجلس شورای خامنه‌ای مجبور به واکنش و تشکیل کمیسیون تحقیق شد ! که البته همه می‌دانیم این‌گونه کمیسیون‌ها و تحقیقات بیشتر برای حفظ ظاهر و فرستادن افکار عمومی‌ به دنبال نخود سیاه است تا این جنایت را هم همانند جنایات دیگر حکومت 1-خامنه‌ای به مرور زمان ماست مالی‌ کنند ! کیست که نداند مسول اصلی‌ تمام این فجایع چه کسی‌ است؟ عالم و آدم می‌دانند عامل اصلی‌ قتل ستار بهشتی‌ کسی‌ است که پایه و اساس حکومتش بر اساس ایجاد رعب و وحشت و شکنجه و قتل بوده و هست تا به این طریق بتواند ملت ایران را که خود بهتر از هر کسی‌ می‌داند از حکومت وی بیزار و متنفر هستند را کنترل کند. کسی‌ که در حکومتش افراد پلیدی مانند مصطفی پور کاظمی و محمد رضا نقدی و سعید مرتضوی و دیگر جنایتکاران هر روز پست و مقام جدیدی میگیرند ! جناب مجلس ! خودتان هستید!
یکشنبه 21 آبان 1391 - 11:18
Azadikhah - تكسل - هلند
2-مقصر اصلی‌ تمام دزدی‌ها و جنایات ماموران حکومت، کسی‌ نیست جز ارباب و رئیس آنان، شخص علی‌ خامنه‌ای ! و تا زمانی‌ که وی و حکومت ننگین وی زمام امور کشور را بر عهده دارد باز هم باید شاهد جان باختن ستار‌ها و سهراب‌ها و ندا‌ها و هاله‌ها باشیم!
یکشنبه 21 آبان 1391 - 11:18
m4ssod - لندن - انگلستان
البته اول باید پرونده کهریزک که در حال بررسی است تموم بشه و انشالله ۱۵ سال دیگه قاتل آقای بهشتی به پست ریاست یک سازمان دولتی خواهد رسید و مجازات خواهد شد.
یکشنبه 21 آبان 1391 - 11:42
Pesar iran - بریزبن - استرالیا
به نظر من اصلا احتیاجى به تشکیل کمیته و تحقیق نداره.حیف نیست نمایندگان خدا بر روى زمین وقت گران بهاشون رو ( دزدى و تجاوز ) با این کار پیش پا افتاده بگیرن؟؟؟خوب کاملا مشخصِ که ایشون یا مننژیت داشتن ( کهریزک ) یا خودش افتاده روى زمین ( زهرا کاظمى ) و یا از داروهاى نظافت شخصی ( سعید امامى ) استعمال کرده... یه موضوعِ دیگه اینکه من از اسلام متنفر بودم و از وقتى که شروع کردم به خوندنِ کتابِ" ٢٣ سال " از شادروان على دشتى انزجار و نفرتم ١٠٠ برابر شده..
یکشنبه 21 آبان 1391 - 12:00
compatriot - تورنتو - کانادا
اره ارواح خاک ننه ات حالا شما هم مهره‌های سوخته، دست نشانده و البته فاسد علی‌ چلاق برامون یه گزارش دروغین تهیه کرده وه‌ به خورده ملت میدید. همه دنیا میدونند اوین کهریزک دوم است. نوبت شما هم می‌رسه نترس. نشا... شب درازه. کاش شاه خدا بیامرز همین کارها را با شما کرده بود و ریشه تون را از روی زمین بر داشته بود. شما انسان نیستید مشتی حیوانید (با عرض پوزش از حیوانات) در باغ وحشی به نام جمهوری اسلامی. پسر ناخلف رفسنجانی‌ باید بره تو بیمارستان دی‌ درمان بشه ولی‌ با فرزندان ملت اینکار را می‌کنید. شرم، ابدی بر شما باد.
یکشنبه 21 آبان 1391 - 12:11
Saeeddar - دالاس - امریکا
این تحقیق یه جور توجیه هست برای این که بگن دلیل معلومی داشته و قضیه رو یه جور دیگه وانمود کنن، اون چوپون که داره مجلس رو هدایت می کنه هم کاره س روزی که آویزونش کردن تاریخو بهتر تحریف می کنه که چی شده
دوشنبه 22 آبان 1391 - 07:38
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.