تهدید خانواده ستار بهشتی و حبس خانگی آنها

رادیو زمانه : هم‌زمان با اعتراضات جهانی نسبت به کشته شدن ستار بهشتی، وبلاگ‌نویس زندانی در ایران، یک منبع نزدیک به خانواده وی گفته است اعضای خانواده او که به‌شکل غیررسمی در حبس خانگی به‌سر می‌برند، تهدید شده‌اند که در صورت صحبت کردن با رسانه‌ها دستگیر می‌شوند.
 
کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران امروز جمعه ۱۹ آبان‌ماه به نقل از این منبع که نخواست نامش فاش شود نوشته است: "مأموران امنیتی همه تلفن‌هایی که خانواده در اختیار داشتند را از آنها گرفتند. از برخی از اعضای خانواده که تلفن‌ آنها گرفته نشده، شماره‌هایشان را یادداشت کرده‌اند برای شنود."
 
وی افزوده است: "در حال حاضر کسی در منزل مادر ستار نیست و همه اعضای خانواده در منزل خواهرش هستند که در کوچه آنها چهار ماشین که در هر کدام سه چهار نفر هستند رفت و آمد افراد را به خانه کنترل می‌کنند."
 
این منبع نزدیک به خانواده ستار بهشتی گفته است ارتباط بیرونی اعضای خانواده را به‌طور کامل قطع کرده‌اند و در حال حاضر همسایه‌ها نیز اجازه ورود و خروج ندارند.
 
مسئولان امنیتی همچنین به خانواده بهشتی گفته‌اند اجازه ندارند مراسم سوم و هفتم را در مسجد برگزار کنند.

ستار بهشتی، وبلاگ‌نویس ۳۵ ساله در ۹ آبان‌ماه به اتهام "اقدام علیه امنیت ملی از طریق فعالیت در شبکه اجتماعی و فیس‌بوک" توسط پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات نیروی انتظامی ایران (فتا) در منزلش در شهر رباط کریم در نزدیکی تهران بازداشت شد.
 
وی در آخرین پست‌های وبلاگ خود قبل از بازداشت، در مورد سیاست خارجی ایران در لبنان و همچنین اعتصاب غذای نسرین ستوده وکیل و فعال حقوق بشر که در زندان اوین نگهداری می‌شود نوشته بود.
 
ستار بهشتی پیش از این نیز در جریان رویدادهای دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ایران چندین بار از تظاهرات اعتراضی مردم و حضور مأموران فیلمبرداری کرده و آن را در اختیار رسانه‌ها قرار داده بود.
 
وی همچنین در سال ١٣٨٢ در ارتباط با اعتراضات دانشجویی دستگیر و مدتی را در بازداشت به‌سر برده بود.
 
ستار بهشتی پس از دو روز بازجویی، پنج‌شنبه ۱۱ آبان به بند ۳۵۰ زندان اوین منتقل شد. زندانیان سیاسی این بند تأیید کرده‌اند که ستار بهشتی را با بدنی شکنجه‌شده دیده‌اند.
 
ظاهراً پس از انتقال این وبلاگ‌نویس به بند ۳۵۰، دوباره به وی اطلاع داده می‌شود که برای ادامه بازجویی باید به پلیس فتا تحویل داده شود.
 
ستار بهشتی با اطلاع‌یافتن از احضار دوباره‌اش به پلیس فتا، نامه‌ای را در داخل زندان می‌نویسد و می‌گوید مسئولیت هر اتفاقی که برایش رخ دهد، بر عهده پلیس فتا است.
چند روز پس از این موضوع، روز سه‌شنبه ۱۶ آبان مأموران بدون هیچ توضیحی به خانواده بهشتی خبر مرگ وی در بازداشتگاه را اطلاع می‌دهند.
 
پیکر ستار بهشتی روز چهارشنبه در قبرستان رباط کریم دفن می‌شود.
 
به‌گفته منبع نزدیک به خانواده بهشتی در روز خاکسپاری مأموران به دست‌های خواهر وی که با رسانه‌های مختلف خارج از کشور مصاحبه کرده بود دست‌بند زده و او را تهدید به بازداشت می‌کنند اما با پادرمیانی اعضای خانواده وی آزاد می‌شود.
 
این منبع آگاه گفته است مأموران در این مراسم خواهر ستار بهشتی را تهدید کرده‌اند که در صورت مصاحبه با رسانه‌ها وی را بازداشت خواهند کرد.
 
وی همچنین گفته است یکی از اعضای خانواده پیکر ستار بهشتی را دیده و گفته است: "در سرش فرورفتگی بزرگی بوده و روی سرش گچ کشیده بودند. صورتش باد کرده بوده است. به محض اینکه بند کفن را باز کردند از کنار زانوی راستش به کفن خون زده بوده است. به محض اینکه بند را باز کردند کاملا کفن خونی شد و علائمی از کالبد شکافی هم روی بدنش بوده است."
 
مرگ ستار بهشتی بازتاب گسترده‌ای در جهان یافت. سازمان عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای کشته شدن ستار بهشتی را بر اثر شکنجه بسیار محتمل دانست و خواستار تحقیق مستقل در مورد سرنوشت وی شد.
 
سازمان گزارشگران بدون مرز نیز ضمن ابراز تأسف از خبر درگذشت این وب‌نگار زندانی، در بیانیه‌ای نوشت: "به نظر می‌رسد وی بر اثر اعمال خشونت به هنگام بازجویی به قتل رسیده باشد."
 
گزارشگران بدون مرز با بیان اینکه "جمهوری اسلامی ایران یکی از نمونه‌های بارز چیرگی مصونیت از مجازات در جهان است"، تأکید کرد: "جامعه جهانی نباید اجازه دهد جنایات رژیم در زندان‌ها ادامه یابد و مسئولان آن از مصونیت از مجازات برخودار باشند."
  
فرانسه و بریتانیا نیز به‌شکل جداگانه کشته شدن ستار بهشتی در زندان را محکوم کرده و خواهان روشن شدن تمامی ماجرا و رسیدگی به آن شدند.

+144
رأی دهید
-203

pull.over - دوحه - قطر
با این کار خیلی راحت بعد از چند هفته آتش خشم این خانواده رو خاموش میکنند و با تهدید ها سرکوبشون میکنند..مردم ایران هم که در ناز خواب هستند و بی خطرند.
شنبه 20 آبان 1391 - 22:03
ghafas - مشهد - ایران
وای بچه ها مثبت بدین تا خبر بیاد بالا
شنبه 20 آبان 1391 - 22:26
Caroline - تهران - ایران
خوابیدی بدون لالایی و قصه. بگیر آسوده بخواب بی درد و غصه. دیگه کابوس زمستون نمیبینی. توی خواب گلای حسرت نمیچینی. دیگه خورشید چهرتو نمیسوزونه. جای سیلیای باد روش نمیمونه. دیگه بیدار نمیشی با نگرونی. یا با تردید که بری یا که بمونی . رفتی و آدمکارو جا گذاشتی. قانون جنگلو زیر پا گذاشتی. اینجا قهرن سینه ها با مهربونی. تو توو جنگل نمیتونستی بمونی. دلتو بردی با خود به جای دیگه. اونجا که خدا برات لالایی میگه. میدونم میبینمت یه روز دوباره. توی دنیایی که آدمک نداره.
شنبه 20 آبان 1391 - 22:36
Caroline - تهران - ایران
گریه کن تهران ! از شوش و راه آهن و رباط کریم  تا  بلندیهای پونک و آستان دماوند خموش  . از کهریزک تا سردار جنگل و از مولوی تا بام تهران گریه کن که  آزادی را در اسارت میلاد مرگ دروغ و کینه و جنایت به آتش کشیدند . پشت این قبرستان شهریست ، شهری که جنوب و شمال ندارد  . شهری که غرب و شرق ندارد . شهری که دودی نیست  و همه آزادند که آزادانه در کنار هم شاد باشند و پیراهن سیاه و چهره های عبوس در این شهر جایی ندارد .شهری که امام زاده ندارد و خاک کوچه های شهر خونی نیست . مرگِ زوری نیست مادر عزادار نیست شکم گرسنه و کودک خیابانی نیست . شهری که ستار آن را بهشت کوچک رویاهای خودش میخواست . رؤیاهایی که در گوشه ی زندان هم، با آنها زندگی میکرد . رؤیا هایی از جنس آزادی ، برابری  . رؤیاهایی که برای او و همه ی ما حرام اعلام شد.
شنبه 20 آبان 1391 - 22:38
perser68 - فلوریدا - امریکا
غیر از این انتظار دیگه‌ای هم نمیرفت و انگار فقط زمانی به نظر من مردم دست به اعتراض میزنن که دونه دونه خانواده‌های ایرانی‌ به طریقی بچه‌هاشون گرفتار این رژیم آدم خور بشن!مثل سالهای۵۸، ۶۰ که همه گفتن با ما که خمینی شپشو کاری نداره و اون پسر همسایه بود!و مرد‌ها هم گفتن خمینی ملعون به زنها گفته لچک سر کنن نه به ما!نخود نخود هر کی‌ رفت خونه!حالا روز از نو و جهنم از نو!
شنبه 20 آبان 1391 - 22:41
perser68 - فلوریدا - امریکا
البته به کسی‌ بر نخوره،من اصلا قصد تعیین تکلیف کردن برای کسی‌ ندارم چون تو اون جهنم اسلامی نیستم!فقط یه نظر بود و امیدوارم که چنین اتفاقی‌ نیوفته!درود بر ایرانی‌ عاشق ایران!ننگ به آدم خوران ریزو درشت جمهوری فاشیست خامنه‌ای منفور!
شنبه 20 آبان 1391 - 22:46
datis - سن دیگو - امریکا
تو رو به جان خودتون اینو شیر کنید، باز این کثافتها از ترس ری.. به خودشون ،حکومتی به این سستی به زودی می‌ریزه، خامنه‌ای کصافتو دارو دست چهگکششو هر چی‌ ساندیس خوره بدبخته به زودی مردید حـ...ا
یکشنبه 21 آبان 1391 - 00:32
سعيد كافر - لندن - بریتانیا
،lt;<  می دانم که برای کشتن من آماده ای، مرا بکش و بدان که تو یک مرد را می کشی  gt;>.
یکشنبه 21 آبان 1391 - 02:43
یک رهگذر - هیستون - امریکا
خیلی رذل و کثافت اند بی وجدانهای بی ناموس پست! ما که همه تو خواب نازیم! یکیش خود من!! پس کی باید از یوغ این پست فطران آزاد بشیم! خدا که داره با حوریهاش به قول هدایت بستنی میخوره!! ماهم که فقط بلدیم کامنت بدیم! دسته گلهامونو دارند یکی یکی پرپر میکنند من و امثال من هم که داریم اکسیژن هدر میدیم
یکشنبه 21 آبان 1391 - 02:46
hana257 - تهران - ایران
خدا رحمتش کنه. خدا خودت به داد مردم ایران برس.
یکشنبه 21 آبان 1391 - 06:24
سعيد كافر - لندن - بریتانیا
،lt;<  می دانم که برای کشتن من آماده ای، مرا بکش و بدان که تو یک مرد را می کشی  gt;>.
یکشنبه 21 آبان 1391 - 02:53
sourena.de - اشتوتگارت - آلمان
perser68 - فلوریدا - امریکا هموطن عزیز. متاسفانه نظر شما کاملا درسته و این نوع طرز تفکر در جامعه ایران وجود داشته و دارد که هر کسی بفکر خودشه و درد دیگران رو درک نمیکنه تا زمانیکه خودش گرفتار بشه.
یکشنبه 21 آبان 1391 - 10:16
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.