آیا ولایتی با آمریکایی ها مخفیانه مذاکره کرده است؟

اگر محافل سیاسی ایران - به درست یا غلط – به این نتیجه برسند که نزدیکان رهبری در حال مذاکره پشت پرده با ایالات متحده هستند، چرا باید کماکان چنین مذاکره ای را یک "خط قرمز" تلقی کنند؟

حسین باستانی - بی بی سی

در روزهای اخیر در برخی رسانه های ایران، آمریکا و فرانسه، اخبار تایید نشده ای انتشار یافته که از مذاکره محرمانه علی اکبر ولایتی با مقام های آمریکایی حکایت دارد.
آقای ولایتی مشاور بین المللی رهبر جمهوری اسلامی ایران، در پاسخ به سوال سایت محافظه کار مشرق در مورد اخبار حاکی از "مذاکره مستقیم وی با آمریکایی ها"، این اخبار را تکذیب کرده است.

این تکذیب، سه روز پس از آن صورت گرفته که سایت اصلاح طلب کلمه، از "خبرهای عجیبی" نوشته که – به نوشته این سایت – از سفر علی اکبر به ایالات متحده برای "برقراری باب مذاکره مستقیم بین ایران و آمریکا" حکایت دارد.

در همان روز انتشار این خبر، روزنامه فرانسوی لوموند نوشت "یکی از مسئولان دولت آمریکا" به طور مخفیانه با علی اکبر ولایتی مذاکره کرده است. لوموند، این مسئول آمریکایی را "رابرت اینورن" معرفی کرد که - به نوشته این روزنامه - در سال ۲۰۰۹ پیشنهاد مبادله اورانیوم غنی شده ایران در خارج از این کشور را به مقام های جمهوری اسلامی داده بود.

یک هفته پیش از آن، روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز به نقل از منابعی در دولت آمریکا نوشت که ایالات متحده و ایران درباره "اصول گفتگوهای دوجانبه" بر سر برنامه هسته ای ایران به توافق رسیده اند. وزیر خارجه ایران و سخنگوی شورای امنیتی ملی آمریکا این خبر را تکذیب کردند، هرچند مقام آمریکایی گفت که آمریکا آمادگی انجام "مذاکرات دوجانبه" با ایران را دارد. در واکنشی دیگر، شبکه آمریکایی ان بی سی به نقل از یک "مقام ارشد" دولت آمریکا گزارش کرد که تهران و واشنگن از طریق کانال های غیررسمی موافقت کرده اند که بر سر پرونده هسته ای ایران به مذاکره بپردازند اما بر سر جلسه مذاکره - هنوز- توافقی صورت نگرفته است.

این خبر، به نوبه خود دو هفته پس از آن انتشار یافت که سایت آمریکایی ورلدنت دیلی مدعی مذاکره محرمانه آقای ولایتی با مقام های آمریکایی برای رسیدن به نوعی توافق هسته ای شد، هرچند محل این مذاکره را دوحه پایتخت قطر ذکر کرد. این سایت، که از رسانه های دست راستی مدعی افشاگری در مورد فساد حکومتی است، مدعی شد که سرپرست هیات آمریکایی "والری ژارت" از مشاوران باراک اوباما بوده و حتی شماره پرواز هیات آمریکایی را نیز ذکر کرد.

این خبرها، تنها بخشی از مجموعه گزارش های تایید نشده مطبوعات جهان در مورد مذاکرات غیرعلنی ایران و آمریکا در هفته های اخیر هستند.

آیا از مجموعه این خبرها باید نتیجه گرفت که جمهوری اسلامی ایران و ایالات متحده در حال مقدمه چینی یا انجام مذاکراتی محرمانه هستند؟ واقعیت این است که در ۳۳ سال گذشته، بارها این سوال مطرح شده و این بار نیز، این احتمال را – بدون قضاوت در مورد میزان موفقیت احتمالی چنین تلاش هایی - نمی توان قطعی یا منتفی دانست.

ولی مهمتر از احتمالات کلی مطرح در زمینه مذاکره محرمانه تهران و واشنگتن، مجموعه خبرهای تایید نشده جدید ناظر بر یک ادعای مهم و مشخص هستند که عبارت است از نقش داشتن مقام هایی ارشد در حد مشاور بین المللی رهبر ایران در گفتگوهای محرمانه با دولت دموکرات آمریکا.

تایید این ادعا، که قاعدتا منبع اولیه آن باید محافل نزدیک به حکومت های ایران یا آمریکا باشند، با مجموعه اطلاعات موجود تا این لحظه امکانپذیر نیست.

اگر انتشار این خبر، حاصل تلاش محافلی در آمریکا باشد که می کوشند با انتشار شایعات بی مبنا بر انتخابات ایالات متحده تاثیر بگذارند، احتمالا نباید آن را چندان با اهمیت تلقی کرد. مشابه این کار در گذشته نیز، به کرات در آستانه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به وقوع پیوسته است.

از سوی دیگر اگر این خبر صحت داشته باشد، فارغ از منبع انتشار آن، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار خواهد بود. چرا که با توجه به نزدیکی علی اکبر ولایتی به شخص آیت الله خامنه ای (و نه قوه مجریه) به معنی جدی ترین تلاش یک رهبر جمهوری اسلامی برای دستیابی به توافقی محرمانه با آمریکا است.

اما در همین ارتباط ، گمانه زنی دیگری نیز قابل طرح خواهد بود: اینکه ادعای مورد بحث، شایعه ای بی مبنا باشد که از سوی محافلی نزدیک به حکومت ایران منتشر شده است.

وقتی که محمود احمدی نژاد در جریان سفر کوتاه خود به خود به نیویورک در پنج مناسبت مختلف از گفتگو میان تهران و واشنگتن پشتیبانی کرد، خیلی از تحلیل‌گران را به این نتیجه رساند که فارغ از میزان هماهنگی یا عدم هماهنگی این رویکرد با آیت الله خامنه ای، اهمیت اهرم "مذاکره با آمریکا" در سطح حکومت ایران به حدی برجسته شده که رئیس جمهور ایران متقاعد شده که نباید در اعلام طرفداری از این مذاکره تردیدی به خود راه بدهد.

اکنون هم، حتی اگر ادعای مذاکره علی اکبر ولایتی با آمریکایی ها، چیزی بیش از یک ادعای نادرست برای دسترسی به اهداف سیاسی نباشد، ممکن است از طرح آن نتایج مشابهی به دست بیاید.

به راستی، اگر محافل سیاسی ایران - به درست یا غلط – به این نتیجه برسند که نزدیکان آیت الله خامنه ای در حال مذاکره پشت پرده با ایالات متحده هستند، چرا باید همچنان هواداری از مذاکرات مستقیم یا غیرمستقیم با آمریکایی ها را یک "خط قرمز" تلقی کنند؟

+40
رأی دهید
-53

samuk66 - لندن - انگلستان
چه قدر مردمو با این اخبرا سر کار میذارن!!!!
دوشنبه 8 آبان 1391 - 12:55
parviz1 - کترینگ - انگلستان
اینکه جیمهوری اسـ... آب هم میخوره با اجازه آمریکاست بر کسی پوشیده نیست.این مرگ بر آمریکا و مسخره بازیها و عوام فریبیها هم برای این بود که بگن ما نه غربی هستیم نه شرقی‌!!!!!!!!!! البته هم به غرب باج میدن و هم به شرق.جمهوری اسهال برای موندن چند روز بیشتر بر سر قدرت زن‌ها و دختراشون میدن .
دوشنبه 8 آبان 1391 - 13:07
Azadikhah - تكسل - هلند
رسانه های اسرائیلی روز گذشته از پیشنهاد باراک اوباما برای بازگشایی مجدد سفارتخانه در تهران و پیگیری جدی مذاکرات هسته ای خبر داده اند. روزنامه پرتیراژ معاریو چاپ اسرائیل با انتشار گزارشی مدعی شده که آمریکا در سال های اخیر تلاش های زیادی را برای برقراری روابط کامل دیپلماتیک میان دو کشور انجام داده است و در همین راستا پیشنهاد بازگشایی مجدد سفارتخانه این کشور در تهران جهت انجام مذاکرات مستقیم و بدون واسطه برای پیگیری مسئله هسته ای ایران از سوی باراک اوباما مطرح شده است. معاریو در ادامه گزارش خود می افزاید در سال ۲۰۰۹ مقامات آمریکایی طی دیداری که با سعید جلیلی، مذاکره کننده ارشد هسته‌ای ایران داشته اند پیشنهاد ارتقای روابط کامل دوجانبه تا سطح بازگشایی سفارتخانه در دو کشور را ارائه نموده اند.
دوشنبه 8 آبان 1391 - 13:52
adriano2222 - آبادان - ایران
هر دو طرف نه تنها به مردم خودشون ، بلکه به تمام جهانیان دروغ می‌گویند !
دوشنبه 8 آبان 1391 - 13:53
Azadikhah - تكسل - هلند
همکاری‌های امنیتی میان دو کشور، پروازهای مستقیم میان ایالات متحده و ایران و صدور روادید برای ایرانیان مایل به سفر به آمریکا، از جمله دیگر پیشنهادهای واشنگتن بوده است. این ادعا در حالی مطرح می شود که روزنامه های آمریکایی نظیر نیویورک تایمز نیز از توافق ایران و آمریکا برای برگزاری مذاکرات دوجانبه خبر داده بودند که به سرعت از سوی مقامات دو طرف تکذیب شد.
دوشنبه 8 آبان 1391 - 13:53
rezgar - لینشوپینگ - سوئد
ضرب المثلی هست. می گویند گاو مخفی جفت گیری میکند ولی اشکارا وضع حمل یا زیمان می کند جمهوری اسلامی عادت مذاکره کردنشان مثل جفت گیری گاو می ماند. اما رژیم ایران مذاکره بکند یا نکند هیچ چیز از سیاست کلی امریکا در مورد برخوردش با موضع ایران عوض نمی شود اگر مسئله اتمی حل هم شود کلی مسئله دیگر باقی مانده است مانند ترورهای که رژیم در داخل و خارج ایران مستقیم و غیر مستقیم دست داشته مانند سرکوب مردم ایران و ندادن حق حقوق انسانی به هر ایرانی و.......... پس تنها راه برای جمهوری اسلامی ایستادگی در برابر امریکا است و رژیم ایران دارای پشتیبانی ماوراء طبیعی امام مهدی نیز هست. پس با امریکا صلح نکند به نفع اخوندهاست و فریب مذاکره با امریکا را نخورند و تا بر علیه امریکا بجنگاند
دوشنبه 8 آبان 1391 - 15:39
ehsan1987 - تهران - ایران
دیگه بسه وقت نوشیدن جام زهر فرا رسید وضعیت از بدتر نکنید
دوشنبه 8 آبان 1391 - 15:40
razmandeh - استکهلم - سوئد
در سفر مخفیانه مجتبی‌ خامنه‌ای به واشنگتن ولایتی هم و را همراهی میکرد این سفر در ماه آگوست انجام شد . بر پدر سیاست لعنت که همه آاش دروغه . پشت پرده برای مردم بدبخت ایران نقشه میکشند . نابود باد نظام آخوندی .که برای حفظ قدرت حاضر به هر کاری دست بزنه
دوشنبه 8 آبان 1391 - 18:44
morid - بوشهر - ایران
. ما ایرانیها از زمان بنی صدر که یک عضو سیا هم بود و تا کنون داریم تحریم میشیم حتی در زمان آقای خاتمی و در اوج گفتگوی تمدنهای ایشان، بوش ملت ایران را محور شرارت خواند و دوتا از نمایندگان کنگره خواهان نابودی ملت ایران از صحنه روزگار شدند.امریکا ما را دربند و نوکر میخواهد و باید مثل زمان شاه امریکا مارا اداره کند و حق کاپیتالسیون(قضاوت کنسولی) کاملا اجرا کنیم.نفت مارا استخراج کنند و کنسرسیوم بفروشد و یه چند درصدی برای ادامه حیات ننگین به ملت ایران بدهد!!!؟؟زهی خیال باطل. مماشات با خون آشامانی مثل امریکا اصلا!!!! و هیچگاه!!!
دوشنبه 8 آبان 1391 - 20:17
داماهی - بندرعباس - ایران
آخوند=دروغ ،حقه بازی،دزدی،چپاول،مفتخوری،ریاونیرنگ،دین فروشی،ی،وطن فروشی،تنه لشی،بی عاری................
دوشنبه 8 آبان 1391 - 20:09
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.